Bobby Voicu nu mai este omul Yahoo! in Romania

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 23 februarie 2009, 17:02 Economie | Media & Publicitate

Bobby Voicu a anuntat pe blogul sau ca nu mai reprezinta Yahoo! in Romania, fara insa e explica mai multe. Voicu a precizat pentru HotNews.ro ca a incheiat colaborarea cu Yahoo! pe 6 februarie. In primavara lui 2008, Yahoo! l-a numit pe Bobby Voicu in functia de community manager pentru Romania. Cu acea ocazie, Yahoo! anunta ca in toamna lui 2008 se va lansa portalul romanesc, insa nimic nu s-a concretizat pana in prezent.

Voicu scrie pe blogul sau ca nu poate da detalii despre contextul plecarii, deoarece contractul nu-i permite sa faca asta. El nu a putut oferi informatii nici despre planurile Yahoo! pentru Romania.

Bobby Voicu a fost numit in mai 2008 in functia de community manager al Yahoo! in Romania, pentru a reprezenta interfata dintre utilizatori si dezvoltatori. Compania americana anunta in aceea perioada ca are in plan sa lanseze portalul yahoo.ro in august-septembrie 2008. Se vorbea si despre lansarea Yahoo Messenger si Yahoo Mail in romana ceva mai tarziu, dar nimic nu s-a concretizat, desi a trecut ceva timp.

Pe plan mondial se pare ca Yahoo! va anunta in curand o restructurare majora, scrie Reuters, citand un blog afiliat The Wall Street Journal. In ultimul an, Yahoo! a discutat posibile parteneriate cu Microsoft, Google si AOL, dar nimic nu s-a concretizat, iar in tot acest timp compania a pierdut cota de piata in publicitatea online.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1213 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    nu e neasteptat (Luni, 23 februarie 2009, 17:23)

    ddalex [anonim]

    si nu cred ca Bobby a facut ceva gresit.
    Insa, uitati-va la situatia Yahoo!, si o sa fie clar ca nu mai sunt bani pentru mentinerea pozitiei, si ca le pleaca oameni cheie, ce sa mai vorbim de dezvoltare intr-o economie si asa prapadita ca aia a Romaniei.
  • +1 (1 vot)    
    cu sau fara e acelasi lucru (Luni, 23 februarie 2009, 17:38)

    Dan [anonim]

    l-am auzit vorbind de cateva ori pe bobby voicu. este un exemplu foarte bun de om care nu se pricepe la nimic concret, dar are tot timpul "proiecte", "idei", sfaturi...
    • -1 (1 vot)    
      Nu zau? (Luni, 23 februarie 2009, 21:07)

      RazTaz [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Bobby Voicu este unul dintre cei mai talentati si priceputi oameni din Romania pe online business. E asa de usor sa dai cu rahat in cineva care se ridica prin propriile puteri.... vii tu, un anonim, si spui: "ce mare spanac a facut si asta?". Mai, cand oi fi tu sef pe la Yahoo sau o firma de dimensiuni comparabile, atunci sa zici...

      Oare de ce sintem blestemati ca popor cu caracterul asta infect de a nu ne putea recunoaste valorile si de nu le putea respecta, decit cel mult postmortem?

      Trist.
      • 0 (0 voturi)    
        Ei as (Luni, 23 februarie 2009, 23:40)

        georgio [utilizator] i-a raspuns lui RazTaz

        Am intalnit si eu baietasi de genul asta. E plin bucurestiul de ei :). Au facut si ei 2-3 cursuri de marketing si de PR prin state si se cred marii invatati care vin sa predice prostimii ilustrele lor blah blah-uri. Habar nu au ce e real business :) Cand ai contact cu un adevarat profesionist american (de obicei) din domeniul IT (la talia IBM, SUN, Microsoft) atunci realizezi ce lipsite de substata sunt toate clonele astea umflate de prin lumea a treia cum e bucurestiul.
        • 0 (0 voturi)    
          genialii (Marţi, 24 februarie 2009, 0:01)

          rizo [anonim] i-a raspuns lui georgio

          1 comentariu pozitiv si 2 negative, venite de la niste neica nimeni, care au auzit ei si au facut ei, dar nu i-a vazut si nu i-a auzit nimeni, vreodata. Sunteti penibili. E clar ca Yahoo e companie care se duce grav la vale. La fel de clar e ca Bobby Voicu e un om extrem de valoros si competent pe partea de comunitate si relatii cu publicul online. Dar na, fiind mai usor sa avem pareri decat sa facem ceva, ne limitam la a fi genialii necunoscuti detinatori ai adevarului suprem si al unui job de 3 lei.
  • 0 (0 voturi)    
    Aruncatorii cu cacat (Marţi, 24 februarie 2009, 1:08)

    Bogdan [anonim]

    Este cea mai penibila chestie ca atunci cand cineva renunta la un job sa vina 2 neica nimeni, care se semneaza cu pseudonime, si sa scrie _impresii_, dar nimic concret, despre un tip care a participat la invetarea bloggingul in Romania si care are in continuare o groaza de proiecte.

    Bobby Voicu n-o sa moara fara Yahoo, nici Yahoo fara Bobby Voicu. Insa nici prostalaii astia de mai sus nu vor reusi vreodata sa faca mai mult decat sa scrie comentarii anonime pe situri ca sa-l muste de fund pe unul sau altul.

    Aruncatorul cu cacat si mancatorul de cacat reprezinta una si aceeasi persoana.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare pertinenta (Marţi, 24 februarie 2009, 11:05)

    Diana [anonim]

    Dar concret, ce a facut domnul in cauza pentru Yahoo Romania? Nu-l laud, nu-l critic intrucat nu-l cunosc, dar cei care dau cu laurii pot detalia un pic marea sa contributie in postura din care a (fost) demis?
    • 0 (0 voturi)    
      Idem (Joi, 26 februarie 2009, 14:00)

      Boggy [anonim] i-a raspuns lui Diana

      Acelasi lucru intreb si eu... totusi, domnilor "avocati" ce a facut Bobby Voicu timp de 1 an de zile in afara de a agita apele, se pare ca degeaba ?

      Ma scuzati a lansat un blog oficial Yahoo, care ma abtin sa il critic pentru ca nu am intrat decat de 2 ori in cautare de vreo noutate legata de yahoo.ro dar am gasit tot felul de baliverne puse pentru a umple blogul cu articole.