Conflict Adevarul Holding - Intact pe seama promotiilor de carte

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 23 aprilie 2009, 12:12 Economie | Media & Publicitate

Batalia promotiilor de carte dintre Adevarul si Jurnalul National se transforma intr-un schimb de acuzatii grave intre Adevarul Holding si Antena 1, postul TV ce face parte, alaturi de Jurnalul, din trustul Intact. Miercuri, Antena 1 a acuzat, in cadrul stirilor, Editura Adevarul Holding de "furt intelectual", iar Adevarul a replicat, joi, printr-un articol propriu si printr-un comunicat de presa, acuzand postul TV de practici incorecte.

In materialul difuzat miercuri, Antena 1 afirma ca Editura Adevarul Holding "comite furt intelectual" prin distribuirea romanului "Enigma Otiliei", in 250 de mii de exemplare, impreuna cu editia de joi a ziarului Adevarul, fara a avea drepturi de autor pentru volumul respectiv. Postul TV mai precizeaza ca romanul era programat sa apara peste trei saptamani in colectia "Biblioteca pentru toti", campania de carte a Jurnalului National.

In materialul difuzat de Antena 1 este citat directorul editurii Litera International, care spune ca detine drepturile pentru publicarea volumului "Enigma Otiliei" in cadrul colectiei BTT si care ameninta ca va actiona in instanta in acest caz. Antena 1 aminteste ca recent trustul Adevarul "a fost obligat de Tribunalul Municipiului Bucuresti sa suspende orice activitate de distribuire sau difuzare a volumelor Memorii de Lev Tolstoi" si sustine ca "Adevarul nu doreste sa comenteze toate aceste acuzatii".

Comentariile au venit, insa, joi dimineata, cand Adevarul Holding a emis un comunicat de presa in care spune ca "a luat act, cu surprindere si indignare, de acuzatiile gratuite formulate de jurnalistii de la Antena 1 in timpul Observatorului de la ora 19.00, de miercuri, 22 aprilie 2009. In cadrul acestuia, a fost difuzat un material in care au fost emise informatii si comentarii tendentioase si nefondate". Adevarul Holding mai sustine ca si-a anuntat cititorii inca din noiembrie 2008 cu privire la aparitia cartii "Enigma Otiliei", ca a obtinut in prealabil drepturile de autor, ca detine dreptul de a publica opera pe baza "legislatiei aplicabile in domeniu".

Adevarul Holding cere CNA "sa se autosesizeze cu privire la folosirea posturilor de televiziune Antena 1 si Antena 3 in rezolvarea problemelor de concurenta si la transformarea unui post de televiziune intr-o instanta (cu verdicte de genul: „carti furate”, „furt intelectual”) si, de asemenea, in legatura cu reclama mascata facuta colectiei de carte a Jurnalului National in emisiuni de stiri in afara calupurilor de publicitate".

Pe un cu totul alt ton, ziarul Adevarul publica si un articol in care acuza "trustul media al lui Dan Voiculescu" si afirma ca "trustul lui Felix a copiat la indigo campania bazata pe insertul de carte, demarata, in premiera, de Adevarul Holding". Articolul include si aprecieri la adresa cotidianului concurent "Jurnalul National", descris drept "lipsit de idei si aflat in cadere libera de tiraj".

UPDATE In comunicatul de joi, Adevarul Holding solicita Consiliului Concurentei "sa analizeze toate aspectele de concurenta neloiala referitoare la publicitatea neplatita si la cea mascata jurnalistic, facute de Antena 1 si de Antena 3 pentru colectia de carte a Jurnalului National, in conditiile in care Adevarul Holding plateste minute de publicitate la preturi de piata, inclusiv la unul dintre aceste posturi de televiziune." Consiliul Concurentei a raspuns tot joi, spunand ca "nu are competente in combaterea concurentei neloiale, ci administreaza Legea Concurentei".

Potrivit Consiliului, Legea Concurentei reglementeaza practicile anticoncurentiale (intelegerile intre agenti economici, abuzul de pozitie dominanta s.a.) si controlul concentrarilor economice. In schimb, institutia precizeaza: "Combaterea concurentei neloiale este reglementata de Legea nr.11/1991, iar competentele privind constatarea si sanctionarea faptelor care constituie contraventii, potrivit acestei legi, apartin Ministerului Economiei si Finantelor. Ca urmare, Consiliul Concurentei nu este abilitat sa constate şi sa sanctioneze faptele care, potrivit acestei legi, constituie contraventie."


Citeste mai multe despre   






















4775 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    adevarul este (Joi, 23 aprilie 2009, 12:23)

    hiksos [anonim]

    ce Jurnalul a cam furat ideea luata de Adevaru de la Cotidianu.....si tot asa. Oricum ar fi sunt binevenite cartile
  • +1 (3 voturi)    
    Interesant (Joi, 23 aprilie 2009, 12:42)

    chachapoya [utilizator]

    S-a ajuns in Romania la polemici din cauza cartilor. Cred ca e un lucru bun pana la urma. Inseamna ca oamenii citesc din moment ce se bat producatorii de carti pentru clienti.
    • +2 (2 voturi)    
      mai interesant (Joi, 23 aprilie 2009, 13:07)

      next [utilizator] i-a raspuns lui chachapoya

      ar fi un studiu care sa ne spuna cate din cartile cumparate au fost citite!!! tare ma tem ca majoritatea sunt elemente decorative adica tin locul vechilor bibelouri....
      • +1 (1 vot)    
        buna remarca (Joi, 23 aprilie 2009, 13:12)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui next

        in spiritul lui borcea, cand a vrut sa ii arate lui dinu noua lui casa, a percutat la intrebarea (ba borceo n-ai nici o carte prin casa asta?) si a comandat 2 (doua!!!) camioane (camioane!!!) de carti (carti !!!) :))
        • +1 (1 vot)    
          2 camioane cu aceeasi carte (Joi, 23 aprilie 2009, 14:08)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui Ghita

          Si probabil ca toate cartile alea erau una si aceeasi
        • 0 (0 voturi)    
          pai da (Joi, 23 aprilie 2009, 16:15)

          cosmin [anonim] i-a raspuns lui Ghita

          doua camioane de carti de joc i-ar fi fost utile...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 23 aprilie 2009, 13:11)

    XD [anonim]

    Adevarul nu e strain de practici incorecte. In planul de aparitii al cartilor Adevarul Enigma Otiliei nu era inclusa la aceasta data. Au bagat-o doar pentru a iesi inaintea Jurnalului. In plus politica de preturi... Initial cartile Adevarul erau 10 lei, apoi le-au facut 11 cica datorita cresterii Euro si anuntau ca o sa fie 12. Insa cand a aparut colectia de la JN, au scazut pretul la 8 lei uitand cu totul de vrajeala cu Euro.
    • +1 (1 vot)    
      incorecte? (Joi, 23 aprilie 2009, 14:06)

      je [anonim] i-a raspuns lui XD

      Deci reducerea pretului cartilor Adevarul ti se pare o practica incorecta? Mie mi se pare o actiune normala si binevenita. Intr-adevar Enigma Otiliei nu era programata in saptamana curenta, insa nici aceasta nu o vad ca o practica incorecta.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai... (Joi, 23 aprilie 2009, 14:19)

        Sol Badguy [anonim] i-a raspuns lui je

        mi se pare incorecta pt ca pe baza acestei reduceri de pret imi dau seama ca initial au umflat artificial pretul doar pentru a mari profitul, fara nicio legatura cu cursul valutar. Altfel de ce si-au permis sa scada de la 11 la 8 lei? La fel cum unii patroni acum scad salariile pe motivul crizei, desi firmele lor o duc foarte bine.
        Si cea mai incorecta manevra (a se citi hotie) din partea Adevarul e cea cu Memoriile lui Tolstoi. Acolo au fost dovediti vonovati si nu m-as mira ca si acum sa fie la fel.
        Cartile in sine sunt Ok, dar jocurile astea murdare imi fac greata.
        • 0 (0 voturi)    
          practici incorecte (Joi, 23 aprilie 2009, 18:53)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui Sol Badguy

          Hai sa fim seriosi....de cand a reduce pretul este o practica incorecta ? Asta cu devansarea datei de aparitie ar putea fi, dar reducerea pretului nu vad de ce....S-ar fi vandut si la 12 ron, am inteles ca unii dau si 15 ron pe volum pt ca nu le gasesc in mod normal la chiosc. Unde mai gasesti carti cu pretul asta ?Pretul a fost redus dintr-un motiv simplu...A APARUT CONCURENTA, chiar daca numai cu literatura romaneasca.Numai ca Jurnalul scotea cartea miercuri si lumea putea sa renunte la cartea de la Adevarul care aparea joi. Daca isi permite, sa reduca si Jurnalul pretul, oricum nu prea se vand, in timp ce la Adevarul rar le gasesti ...
          Legatura cu cursul ar putea exista pentru ca din cate am inteles cartile de la Adevarul se tiparesc in Italia. Oricum cred ca le vand sub costuri...
    • 0 (0 voturi)    
      pt XD (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 16:44)

      MO [anonim] i-a raspuns lui XD

      tu uiti un lucru extrem de important: Adevarul a anuntat cartea in noiembrie.... jurnalul in aprilie....

      cine face practici incorecte asadar?
    • 0 (0 voturi)    
      Corectitudine (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 16:55)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui XD

      Adevarul si-a anuntat inca din noiembrie 2008 intentia de a-l publica. Jurnalul National, care s-a vazut detronat de pe prima pozitie in topul vanzarilor ziarelor quality, a reactionat copiind modelul campaniei Cartile Adevarul. De la pret, numar de titluri, intindere, tiraje pana la a scoate aceleasi titluri pe care le anuntase Adevarul. Era normal ca Adevarul sa publice o carte pe care o anuntase cititorilor sai. Si era la fel de normal sa o faca inaintea JN, tocmai pentru ca pregatise cartea respectiva de luni bune.
  • 0 (2 voturi)    
    Drepturi de autor (Joi, 23 aprilie 2009, 15:07)

    Marius Tudosiei [anonim]

    Nu ati precizat in articol ca stirea de la Observator include si pozitia Dnei Nicoleta Cofcinschi, director general al COPYRO - organismul de gestiune colectiva a drepturilor de autor.
    COPYRO este singurul organism indreptatit sa acorde, prin contract, dreptul de publicare pentru Enigma Otiliei.

    Acest organism a acordat deja Editurii Litera, printr-un contract incheiat in ianuarie 2009, dreptul de publicare pentru Enigma Otiliei in cadrul colectiei Biblioteca pentru toti, impreuna cu Jurnalul National.

    Asa cum un obiect nu poate fi in doua locuri in acelasi timp, nici drepturile de publicare nu pot fi acordate pentru doua proiecte simultane. Daca el ne-a fost acordat (prin Litera), credeti ca ar mai fi putut fi acordat si altora?

    Ca sa nu existe dubii: DA, lucrez la Jurnalul National. Si DA, am muncit foarte mult la proiectul Biblioteca pentru toti pentru a ma simti indreptatit sa imi apar proiectul. Acest raspuns este, prin urmare, indreptatit.
    • +1 (1 vot)    
      pai si ce mai asteptati. (Vineri, 24 aprilie 2009, 13:46)

      cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui Marius Tudosiei

      Dati-i in judecata si cereti despagubire veniturile incasate din vanzarea cartii plus o amenda si scuze publice. La cate au vandut v-ati finanta propria lansare. Eu sincer cumpar si cartile de la Adevarul si cele de la Jurnalul National. Dar Adevarul, care a promis carti din literatura universala s-ar putea sa ramana cu cartile. Eu personal, incepand cu Enigma Otiliei voi renunta la anumite carti.
    • 0 (0 voturi)    
      Si BPT a cui e? (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 0:18)

      iulian [anonim] i-a raspuns lui Marius Tudosiei

      Nu m-am lamurit cu BPT-ul, a cui e pana la urma, ca am vazut ca Tuca asteapta la coada la OSIM. Are dreptul sa publice sigla pe cartile Jurnalul?
    • +1 (1 vot)    
      pt marius tudosiei (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 16:46)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Marius Tudosiei

      Marius... sunteti in eroare totala.

      va bazati afirmatiile pe legea din 1996 insa uitati ca a fost modificata cu legea nr 285/2004 la art 3 unde se spune foarte clar "durata drepturilor patrimoniale asupra operelor create inainte de intrarea in vigoare a prezentei legi si pentru care NU au expirat termenele de protectie calculate conform procedurilor legislatiei anterioare se prelungeste pana la termenul de protectie prevazut in prezenta lege"

      Practic din 2004 se anuleaza prevederea din 1996 prin care la moartea sotiei drepturile ar fi trecut la Copyro.
      DIN 2004 opera lui Calinescu ESTE LIBERA DE ORICE DREPTURI.

      V-ati pacalit rau de data asta.
    • +1 (1 vot)    
      Situatia drepturilor de autor (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 16:57)

      Dan Eberhat [anonim] i-a raspuns lui Marius Tudosiei

      Drepturile de autor ale romanului Enigma Otiliei sunt reglementate de Decretul nr. 321/1956, care se afla in vigoare atat la data decesului lui Calinescu, cat si la data decesului sotiei acestuia, de legea 8/1996, dar si de legea nr. 285/2004, care rectifica greselile din legea 8. Iar din aceste legi reiese clar ca orice editura poate publica romanul respectiv fara sa plateasca drepturi de autor.
      Jurnalul National sau Editura Litera sau ambii ou omis sa studieze legislatia in domeniu si au platit pentru niste drepturi de autor fara sa fie nevoie.
      Cat despre aparitia pe piata a romanului respectiv, Adevarul si-a anuntat inca din noiembrie 2008 intentia de a-l publica. Jurnalul National, care s-a vazut detronat de pe prima pozitie in topul vanzarilor ziarelor quality, a reactionat copiind modelul campaniei Cartile Adevarul. De la pret, numar de titluri, intindere, tiraje pana la a scoate aceleasi titluri pe care le anuntase Adevarul. Era normal ca Adevarul sa publice o carte pe care o anuntase cititorilor sai. Si era la fel de normal sa o faca inaintea JN, tocmai pentru ca pregatise cartea respectiva de luni bune.
    • 0 (0 voturi)    
      Copyro nu are drepturi asupra operei "Enigma Otili (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:07)

      GM [anonim] i-a raspuns lui Marius Tudosiei

      SC Adevarul Holding SRL este in drept sa publice romanul "Enigma Otiliei" intrucat drepturile de autor ale scriitorului George Calinescu sunt publice. Acest lucru isi gaseste temeiul juridic in prevederile art. 149, alin. 3 din Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe : "Durata drepturilor patrimoniale asupra operelor create inainte de intrarea in vigoare a prezentei legi si pentru care nu au expirat termenele de protectie calculate conform procedurilor legislatiei anterioare se prelungeste pana la termenul de protectie prevazut in prezenta lege." Astfel, intrucat protectia drepturilor autorului George Calinescu a expirat pana la intrarea in vigoare a Legii 8/1996, opera Enigma Otiliei poate fi publicata de orice persoana.
  • +1 (1 vot)    
    intarata-i (Joi, 23 aprilie 2009, 15:27)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    drace...
  • 0 (0 voturi)    
    lege ciudata (Joi, 23 aprilie 2009, 16:31)

    adrian [anonim]

    Se vorbeste de drepturi de autor la o carte mai veche de 70 de ani si la care autorul a murit de mult.

    E clar ca legea dreptului de autor trebuie schimbata. Autorii ar trebui a primesca un monopol (copyright) pe maxim 20 de ani de la publicare. Dupa aceasta perioada textul intra in domeniul public.
    • +1 (1 vot)    
      Re: lege ciudata [de fapt nu e ciudata deloc] (Joi, 23 aprilie 2009, 17:52)

      Tudosiei [anonim] i-a raspuns lui adrian

      @Adrian: din acest punct de vedere (perioada pentru care o opera este protejata) nu cred ca ar trebui schimbata legea.
      Da, G. Calinescu "a murit de mult" cum zici tu... Chiar in 1965. Ceea ce inseamna, matematic vorbind, 44 de ani (2009 minus 1965 egal patruzecisipatru).
      Probabil ca nu ai creat vreo opera literara si nici nu esti urmasul vreunui autor si de aceea nu simti nevoia acestei perioade in care sa fii protejat. Nici eu nu am creat opere si nici nu am mostenit nimic in zona asta. Cu toate acestea inteleg (nu doar accept, ci chiar inteleg) motivatia acestui interval de protectie.
      Ce spui tu echivaleaza cu urmatorul scenariu: tu esti proprietarul unei case, iar dupa moartea ta proprii tai copii mai pot sta acolo doar 10 ani. Ulterior casa intra in proprietatea colectiva: poate sta oricine in ea. Sau devine domeniu public. Cum ti s-ar parea asta? Hmmm! Parca nu mai e asa frumos...
      Vezi, totusi legile astea trebuie sa protejeze proprietatea. Inclusiv pe cea intelectuala. Pentru ca unii lasa mostenitorilor case, terenuri afaceri, iar altii, cu alt tip de talent, lasa umanitatii niste opere literare. Nu ti se pare normal ca mostenitorii unui scriitor sa se bucure de efortul intelectual al parintilor?
      • -1 (1 vot)    
        confuzie mare (Joi, 23 aprilie 2009, 19:52)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Tudosiei

        Cred ca exista o confuzie mare (sau poate nestiinta) in ce priveste "dreptul de autor" (adica ce zice leagea in aceasta privinta, ce drepturi speciale sunt atribuite autorilor).

        Nimeni nu zice ca manuscriptul, sculptura, pictura originala nu va ramane in proprietatea autorului, a familiei, a urmasilor....

        Eu ma refer la drepturile de autor. Daca nu sti ce inseamna te rog citeste legea www.legi-internet.ro/index.php?id=63 (ma refer in special la dreptul de reproducere/copiere si distributie).
        • +1 (1 vot)    
          din pacate... (Vineri, 24 aprilie 2009, 13:56)

          cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          .... adriane, s-a ostenit degeaba sa-ti explice putin mai sus colegul cum sta treaba ca n-ai inteles nimic. Ori nu ai citit pana la sfarsit ori esti greu de cap. Care e diferenta intre o poezie si o sculptura, in materie de efort, creatie, valoare rezultata? De ce valoarea celei dintai trebuie sa devina zero pentru posesor in timp ce a doua isi pastreaza valoarea?
          • 0 (0 voturi)    
            :) (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:02)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui cetateanul suspendat

            Cred ca e pe dos: tu nu intelegi ce a zis eu.

            "Valoarea" unei opere nu are nimic de a face cu dreptul de autor.

            Eu am facut o enumerare acolo si se pare ca tu ai luat-o ca si o lista completa.
            Deci ca sa fie clar: *orice creatie* ramane in proprietatea autorului, familiei, urmasilor, urmasilor urmasilor...
            Acest lucru din nou nu are nimic de a face cu legea dreptului de autor.

            Ce are de a face cu legea dreptului de autor e faptul ca, autorul, primeste niste drepturi *in plus* pentru creatia sa.
            Printre aceste drepturi se numare: monopol pe dreptul de copiere, monopol pe dreptul de distributie. Deci daca tu cumperi sa zicem o carte, nu ai dreptul sa copiezi textul de acolo si nici nu ai dreptul sa dai cartea la altcineva. Sa facem o analogie: mergi in magazin si cumperi o mobila. Nu ai dreptul ca tu sa faci alta mobila care arata ca si mobila cumparata (dreptul de a copia) si nu ai dreptul de a da/vinde mobila (distributie). Deci legea de autor limiteaza drepturile tale in favoarea autorului. Aceasta lege a fost facuta in idea de a ajuta autorii si de ai incuraja sa produca opere de arta. De ce sa incurajam asa ceva? Pentru ca arta ne imbogateste noua viata si deci suntem de acord sa renuntam la anumite drepturi ale noastre pentru a beneficia de alte avantaje: acessul la arta, la cultura. Problema este ca acest monopol, aceste drepturi in plus, aceste restrictii impuse noua celorlalti trebuie sa aibe o limita. Acesta limita de timp a fost marita si marita si marita prin noi si noi si noi legi, toate in defavoarea noastra. Noi am pierdut din drepturi dar nu am castigat nimic in locul lor. Acest lucru nu este corect si trebuie remediat prin modificarea legii dreptulu de autor si punerea unor limite de timp care sa fie echitabile atat pentru producator cat si pentru consumator.
            • +1 (1 vot)    
              Adrian (Duminică, 26 aprilie 2009, 13:33)

              cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui adrian

              iti respect opinia dar nu ti-o impartasesc. Argumentul cu mobila e mai degraba un contraargument pentru tine. Cine vrea sa publice sa plateasca. Fie scriitiorului, fie fiilor sai sau celui care a cumparat de la acestia drepturile. Este simplu, logic si cat se poate de corect. Iar daca titularul moare fara sa-si vanda drepturile si fara urmasi sa intre in proprietatea statului al carui cetatean este. Legea, dupa mine, este foarte corecta.
  • 0 (0 voturi)    
    praf (Joi, 23 aprilie 2009, 17:54)

    RF [anonim]

    Adevarul sunt de cacao oricum. In loc sa faca manevre de-astea necinstite mai bine sa ofere calitate. Au fost multe carti legate cu copertile invers.
    Si mai grav, in colectia Adevarul UN CAPITOL INTREG DIN SHOGUN LIPSESTE. Volumul2 2 se termina cu cap. 45 iar volul 3 incepe cu 47. Asta inseamna profesionalism...
    • 0 (0 voturi)    
      carte (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 20:27)

      d [anonim] i-a raspuns lui RF

      ai drepate ar trebuii sa le fie reusine celor de la Adevarul pt ca joaca murdar
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Vineri, 24 aprilie 2009, 6:13)

    bogdan [anonim]

    decat o comparatie mostenire pe casa-carte, mai degraba carte film pentru ca mi se pare absurd ca un ziar care distribuie un film sa fie singurul cu dreptul de a difuza acel film sau mai absurd o singura televiziune sa aibe drept sa difuzeze un anume film. George Calinescu s-ar zbate in mormant daca ar vedea toata mizeria asta. Ala care lucreaza la jurnalu poate vrea sa mentioneze si cum un brand pe care il stim din copilarie Biblioteca ptr toti e "furat" de JN prin diverse tertipuri (BPT)... nu? Nu lucrez la Adevarul dar mi se pare tiganeala, si mai mult chestiile astea se rezolva in instanta nu in gura targului ...dupa n-aveti decat sa urlati in sus si in jos.
    • 0 (0 voturi)    
      BPT (Vineri, 24 aprilie 2009, 12:04)

      Felicia [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Pentru cine nu stie cum s-a intamplat cu BPT... Lucrurile sunt cat se poate de simple, exista in tara asta - ca peste tot in lume - un organism care se ocupa de marci. Asa cum ORDA se ocupa de drepturi de autor, OSIM se ocupa de inventii si marci. Marca (label - in engleza) poate apartine unei persoane sau unei institutii pe o perioada limitata de timp (spre deosebire de o inventie, care este proprietate intelectuala) si pentru a o avea in continuare aceasta licenta trebuie innoita. Aduceti-va aminte ce s-a intamplat cu marca "Scinteia". Cineva a avut geniala idee de a o inscrie la OSIM, dar n-a stiut cum s-o valorifice. Cand a expirat termenul, a venit, tzushti, Rodica Dragotescu, care a achizitionat licenta pentru marca si asa a putut sa-l pandeasca pe Tuca si sa-l stoarca la prima greseala. Ca sa-si duca proiectul mai departe, Tuca i-a platit Rodicutei. Dar s-a invatat minte. A vrut BPT-ul pentru el. Asa ca a verificat, a vazut ca marca nu era in portofoliul nimanui si a platit ca sa fie a lui. In 1893, cand a fost lansata Biblioteca pentru toti prima data pe piata functiona o astfel de lege, iar primul editor a vandut cativa ani mai tarziu marca celor de la Alcalay si apoi cand Alcalay s-a cuplat cu Socec a apartinut ambelor edituri etc. In perioada comunista colectia a trecut de la o editura la alta dupa alte reguli decat cele de proprietate, iar ultima editura care avea colectia in portofoliu, Minerva, nu a avut grija sa o inscrie la OSIM, o data ce acest lucru a devenit posibil (si necesar, pentru protectia unei marci). Nici cei care au cumparat editura, mai tarziu, nu s-au gandit ca e nevoie sa protejeze marca. Norocul lui Tuca! Baiat destept! Oricum, marca ii partine un numar limitat de ani, dupa care... si el trebuie s-o plateasca din nou, daca vrea s-o aiba inca o vreme.
  • 0 (0 voturi)    
    reclama la adevarul in timpul emisiunii lui gadea (Vineri, 24 aprilie 2009, 9:20)

    irina [anonim]

    lasand la o parte toata polemica, ce mi s-a parut cel mai tare a fost ca in cadrul ultimei pauze publicitare idin cadrul emisiunii lui gadea in care au fost lansate acuzatiile de ciutacu, ca si in cadrul pauzei publicitare de dupa emisiune am avut ocazia sa ascult de doua ori reclama la adevarul in care se anunta cartea "Enigma Otiliei" :))))))
  • 0 (0 voturi)    
    carti (Vineri, 24 aprilie 2009, 10:37)

    o romanca [utilizator]

    eu nu ma pricep la drepturile de autor dar vreau sa remarcati un lucru: se pot scoate pe piata carti bune, in conditii de calitate, la un pret absolut rezonabil. Va asigur ca si eu, si toate cunostintele mele care ne sculam joia dimineata la ora 5 ca sa prindem cartile, o facem nu ca sa inlocuim bibelourile, ci ca sa poata si copiii nostri sa citeasca literatura de calitate. In calitate de parinti, ne bucuram sa putem oferi copiilor nostri si altceva decat calculator si televizor. La librarie acelasi titlu care apare in aceste colectii, costa 400-500.000 lei, ceea ce este mult pentru un salariat mediu din tara asta. Vreau sa felicit cele doua ziare ptr initiativa si sa le multumesc ptr preturile foarte bune. Sunt sigura ca doar concurenta lor a dus la scaderea preturilor si asta este foarte bine. Literatura de calitate se promoveaza si prin preturi, si va intra in casele oamenilor in primul rand datorita pretului mic. Nu am uitat de colectia Cotidianul, si ei au facut treaba foarte buna. Succes tuturor
  • 0 (0 voturi)    
    Legea Drepturilor de Autor (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:36)

    Marius Tudosiei [anonim]

    Ca sa lamurim pentru toata lumea problema drepturilor, va ofer extrasul din Legea Drepturilor de autor:

    "Art. 25. � (1) Drepturile patrimoniale prevazute la art. 13 si 21 dureaza tot timpul vietii autorului, iar dupa moartea acestuia se transmit prin mostenire, potrivit legislatiei civile, pe o perioada de 70 de ani, oricare ar fi data la care opera a fost adusa la cunostinta publica in mod legal. Daca nu exista mostenitori, exercitiul acestor drepturi revine organismului de gestiune colectiva mandatat in timpul vietii de catre autor sau, in lipsa unui mandat, organismului de gestiune colectiva cu cel mai mare numar de membri, din domeniul respectiv de creatie."

    Well, in Romania exista un singur organism de gestiune colectiva, iar acesta este COPYRO.

    Am fost destul de explicit? Mie legea mi se pare destul de clara. Nu trebuie decat citita cu atentie si in nici un caz "interpretata".
  • 0 (0 voturi)    
    legal e clar (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 16:43)

    Jurist [anonim]

    Juridic vorbind este foarte clar ca atat Adevarul cat si Jurnalul si oricine in tara asta poate edita Enigma Otiliei fara a datora drepturi nimanui. Copyro a incasat abuziv bani de la Jurnalul, in conditiile in care opera este in patrimoniul universal:

    Concret:

    Calinescu moare in 1965.

    Legea in vigoare Decretul 321/1965 spune clar la art.6. "drepturile se transmit prin mostenire sotului si ascendentilor autorului, pe timpul vietii fiecaruia"
    Art.8 "la expirarea termenelor prevazute la art 6, dreptul patrimonial de autor se stinge"

    Practic drepturile au trecut la sotia sa care moare in 1993 astfel incat din 1993 drepturile trec in patrimoniul universal.

    in 1996 apare legea 8/1996 si care afirma ca "drepturile patrimoniale dureaza tot timpul vietii autorului iar dupa moartea acestuia se transmit prin mostenire pe o perioada de 70 de ani"

    Legea este modificata prin legea nr 285/2004 la art 3 unde se spune foarte clar "durata drepturilor patrimoniale asupra operelor create inainte de intrarea in vigoare a prezentei legi si pentru care NU au expirat termenele de protectie calculate conform procedurilor legislatiei anterioare se prelungeste pana la termenul de protectie prevazut in prezenta lege"

    Practic din 2004 se anuleaza prevederea din 1996 prin care la moartea sotiei drepturile ar fi trecut la Copyro.
    DIN 2004 opera lui Calinescu ESTE LIBERA DE ORICE DREPTURI.

    Atat Jurnalul cat si Adevarul au editat legal aceasta carte, doar ca Jurnaul a platit inutil drepturi la Copyro (care au incasat abuziv acesti bani).

    Diferenta este ca Adevarul a anuntat in noiembrie cartea.... in timp ce Jurnalul a anuntat-o abia in aprilie

    Cine este lipsit de etica in conditiile astea?
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul Vs Jurnalul (Vineri, 29 mai 2009, 21:29)

    Alexandra [anonim]

    Oameni buni,
    Sa fim sinceri acum..cati dintre noi mai gasesc cartile de la Adevarul joia la ora 12 la chiosc?Eu una sunt nevoita sa mituiesc vanzatorii de la colt sa mi le opreasca ca sa nu ma trezesc la 5 dimineata, in timp ce cartile de la Jurnalul le gasesc si dupa o saptamana!Nu conteaza aceste jocuri legate de concurenta FELICITARI ambelor ziare pentru ca au facut un lucru minunat...cartile au un pret rezonabil pe care si-l poate permite oricine.Daca intri intr-o librarie sa cumperi o carte buna, nu dai pe ea mai putin de
    30 ron!
  • 0 (0 voturi)