Eurovision si politica

Eurovision Moscova 2009: Evrovidenia opricinicului

de Florin Dumitrescu     HotNews.ro
Marţi, 19 mai 2009, 14:58 Economie | Media & Publicitate

"La Olimpiada din Moscova 1980 s-a făcut întîi de toate politică… chiar geopolitică grea… şi undeva, în planul doi, s-a făcut şi sport. Cei mai mărişori dintre noi îşi amintesc pesemne ce greu i-a fost echipei române de gimnastică feminină să lupte cu arbitrajul părtinitor…  Dacă ar fi să organizeze ruşii fie şi un campionat de cine-scuipă-mai-departe, tot ar fi prilej de stratageme, de intrigi, de mici trişerii cu mare miză propagandistică.

Şi cum Eurovisionul e ceva-ceva mai mult decît un campionat de cine-rîgîie-mai-tare, Kremlinul a acaparat prilejul de a face din acest festival vetust o adevărată Potemkiniadă de importanţă planetară.

Acest soi de “Cîntarea Europei”, vestigiu al epocii de glorie a televiziunilor statale, îşi mai arătase bruma de noimă anii trecuţi, cînd a reuşit să propună circuitului internaţional nişte artişti precum Ruslana sau Elena Paparizu, care altminteri s-ar fi pierdut în cvasi-anonimat.



Ipac s-a dat pravilă ca Evrovidenia 2009 să fie super-instalată şi hiper-asamblată pe stadionul Olimpiiski, căptuşit cu updatări tehnice de-a dreptul SF! Cine s-a întîmplat să zapeze pe TVR1 în seara primei semifinale a putut vedea tancuri şi avioane lansatoare (ce-i drept gonflabile, dar tocmai de aceea mai hiperbolice ca în realitate,  mai… “umflate” retoric), călărite de maturizatele TaTu, care cîntau, laolaltă cu Corul Armatei Roşii, “N-o să ne prindeţi din urmă”… Nu, okţidentule… nu pagadi!

Cine a vrut să cîştige concursul a jucat cartea ruşilor. Norvegienii l-au decartat pe acest Aleksandr Rîbak, fiul unui celebru violonist bielorus, cu al său cîntec neo-căzăcesc într-o adorabilă engleză slavonizată; un gimnast al muzicii, capabil să facă podul cîntînd la vioară şi să răcnească ţopăind şi mînuind arcuşul cu virtuozitate, fără să-i falseze coardele nici din gît, nici de pe grif. Un menestrel la masa opricinicului!

EUROVISION 2009 - GEORGIA - WE DON'T WANNA PUT IN



L-au votat tot CSI-ul şi toate ţările nordice, de o parte şi alta a Balticii. L-au votat fetele şi băieţii din Balcani, l-au votat repatriaţii din Israel. Concursul a fost cîştigat de Norvegia; cursa a fost cîştigată de Rusia.

Cine a vrut să protesteze a jucat cartea americanilor. Eta marketing, eta poziţionaţia: Georgia a mers în concurs cu acest disco de negri (We Don’t Wanna Put In), amintind de epoca războiului rece şi evocîndu-l în refren pe proteicul ţar Vladimir, care cică nu ar mai fi de dorit:

We don’t wanna put in,

The negative move,

It’s killin’ the groove,

I’m gonna try to shoot in,

Some disco tonight,

Boogie with you.

Cuvintele “put in” sînt cîntate cu vocale lungi, ca aluzia să fie clară… Pe “shoot in” Stefan Mgebrişvili şi graţioasele 3G fac gestul împuşcării în tîmplă. A fost, da, un gest sinucigaş, pesemne calculat: gruzinii erau calificaţi în concurs, dar participarea le-a fost cenzurată in extremis de către organizatori. Problemadze cu arbitrajvili?"



comenteaza pe blogul lui  Florin Dumitrescu, textier.ro



Citeste mai multe despre   






















2814 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Ia liubaia Evropa ! (Marţi, 19 mai 2009, 15:15)

    Politruk [anonim]

    Davai ceas, davai teren
    Si-o sa-ti dau eu un refren...........
  • +1 (1 vot)    
    Zau... (Marţi, 19 mai 2009, 15:31)

    Lucian_Mares [utilizator]

    Tancurile, lansatoarele si avioanele erau pe bune, le-am vazut cu ochii mei.
  • +1 (1 vot)    
    Georgia (Marţi, 19 mai 2009, 15:52)

    I [utilizator]

    chiar ma intrebam ce s-a intamplat cu Georgia.. ca eu cu ei as fi votat. Eram cu telefonul pregatit..
  • -5 (7 voturi)    
    articol penibil (Marţi, 19 mai 2009, 15:56)

    Gabriel, Deva [anonim]

    Organizatorii rusi nu merita astfel de jigniri din partea unei persoane care a "zapat" pe TVR1. Eu am vazut tot spectacolul si a fost extraorinar. Si rezultatul concursului mi s-a parut firesc. Si noi am votat Moldova, asa cum turcii din toata Europa au votat piesa Turciei, iar Rusia a iesit pe locul 7. Inca ma mir cum a fost publicat pe HotNews un astfel de articol abject. Singurul adevar din acest articol este ca am furati la Olimpiada de la Moscova. In rest numai cuvinte urate si un mesaj de dezgust total. Un sfat catre autorul articolului: daca vrei sa transmiti ceva, exprima-te clar, politicos si argumenteaza logic.
    • +2 (2 voturi)    
      dar ce merita desfasurarea Armatei Rosii? (Marţi, 19 mai 2009, 16:47)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Gabriel, Deva

      Mi s-a ridicat parul in cap (ca si autorului) cand am vazut montajul tip 1 Mai munictoresc desfasurat la finalul primei semi-finale. Armata rosie, tanc, avion, tot tacamul care sa ne arate cine e cel mai mare si mai tare din parcare. si eu am remarcat mesajul foarte clar al acelui "you're not gonna get us" cantat cu foc de Armata rosie de pe scena. si mi s-a facut scarba. Asa ca inteleg tonul articolului. Nu e vorba de jigniri (n-am citit niciuna in articol), ci de manifestarea unei opinii de dezaprobare fata de o atitudine jignitoare fata de toata Europa pe care au artat-o organiaztorii. Ca tonul e mai dur, e normal, ca doar n-o sa dezaprobi aplaudand, cum n-au "invatat" cu succes aceeasi Armata rosie calare pe tanc si avion, exact ca in montaj.
      • 0 (0 voturi)    
        parerea mea, (Marţi, 19 mai 2009, 17:58)

        Gabriel, Deva [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

        Nu sunt un admirator al rusilor, dar Corul Armatei Rosii chiar canta bine, mai ales piesele traditionale rusesti. Fiind un cor militar, si atitudinea lor trebuie sa fie una care impune respect . Este normal ca rusii sa-si promoveze imaginea, orice tara face acest lucru. Ei si-au prezentat ceea ce au considerat ca au valoros din muzica, sport, tehnologie; valori confirmate si la nivel international. Daca economia lor produce avioane de lupta si tancuri performate, de ce sa nu si le promoveze? Presupunand ca Romania ar organiza o finala a Eurovision-ului, dispunand de 40 mil.euro, crezi ca ar face-o mai bine decat rusii?
      • 0 (0 voturi)    
        O corectie. (Marţi, 19 mai 2009, 18:19)

        Gabriel, Deva [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

        Am afirmat ca autorul acestui articol a folosit cuvinte urate si ca acest articol este abject.
        Ce iti spun urmatoarele cuvinte?
        -"campionat de cine-scuipă-mai-departe",
        -"campionat de cine-rîgîie-mai-tare"
        Nu am folosit cuvantul "jigniri" in post-ul meu. Te rog sa sesizezi diferenta!
      • 0 (0 voturi)    
        Dv. n-ati auzit de telecomanda ? (Miercuri, 20 mai 2009, 13:42)

        meteor [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

        Nu cred ca mai exista la ora actuala
        televizor fara telecomanda ( poate la tara ...)
        Asadar , folositi-o cu incredere cand nu va place un anume program !
  • +2 (4 voturi)    
    Wow, stai ca am pierdut faza! (Marţi, 19 mai 2009, 16:16)

    gaspy [utilizator]

    Pe asta n-o stiam: deci georgienii erau calificati in finala si organizatorii rusi i-au descalificat?

    Nu ca m-ar mira, dar de ce n-a comentat nimeni? Bine ca se gasesc aia care sa isi dea cu presupusul ca Elena a facut playback...