ProTV Chisinau risca sa piarda licenta, dupa ce frecventele postului au fost scoase la concurs

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 1 iunie 2009, 18:05 Economie | Media & Publicitate

O parte din frecventele ProTV Chisinau au fost scoase la licitatie, masura fiind considerata de conducerea postului de televiziune "ilegala si neintemeiata", informeaza Unimedia. Decizia de anuntare a concursului pentru utilizarea frecventelor postului de televiziune a fost publicata vineri, 29 mai, in Monitorul Oficial al Republicii Moldova de catre Consiliul Coordonator al Audiovizualului (CCA).

Directorul ProTV Chisinau, Catalin Giosan, a precizat intr-un comunicat ca decizia CCA de a scoate la concurs frecventele care apartin PRO TV Chisinau este "ilegala si neintemeiata". Giosan spune ca, "potrivit Codului Audiovizualului, pot fi scoase la concurs doar frecventele si canalele libere".

Unimedia precizeaza ca postul ProTV Chisinau activeaza in Republica Moldova de 10 ani. ProTV Chisinau activeaza in prezent in baza unui moratoriu instituit de CCA, dupa ce licenta postului a expirat la finele anului trecut. In aceeasi situatie se afla si postul de radio Vocea Basarabiei, a carui licenta a expirat in luna aprilie a anului curent.

Licentele de emisie pentru radio si TV se acorda pentru o perioada de 7 ani, iar autoritatea responsabila de emiterea licentei este Consiliul Coordonator al Audiovizualului.

"Noile licente care vor fi acordate de CCA vor fi valabile pana la data de 17 iunie 2015", se mentioneaza in Monitorul Oficial. 


Citeste mai multe despre   






















1086 vizualizari

  • -8 (8 voturi)    
    Ilegal, da (Luni, 1 iunie 2009, 18:45)

    Ioan [anonim]

    dar e de bine pentru locuitori,
    o sa scada violenta, stirile tampite cat si prezenta subculturii comerciale.
    O idee si pentru CNA...
    • +6 (6 voturi)    
      bine pe naiba (Luni, 1 iunie 2009, 19:13)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

      Tu ai idee macar ce se transmite pe Pro TV Chisinau? Se pare ca nu.
      Ei bine afla ca Pro TV Chisinau este un post serios, nu este un post tabloidizat precum Pro TV din Romania. Este unul din putinele posturi care trasmiteau in romana acolo si care nu erau aservite puterii comuniste.
      Se pierde si asta si moldovenii vor fi si mai indoctrinati de la Moscova.
    • +3 (3 voturi)    
      iti doresc numai si numai... (Luni, 1 iunie 2009, 19:19)

      stefan2009 [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

      ... televiziunile de propaganda ruseasca si comunista pro-voronin din MD.
      Altele nu vor avea oamenii aia.
      Ori nu ai prins, ori ai uitat TVR-ul de pe timpul dictaturii in RO.
      • 0 (2 voturi)    
        Hai sa discutam! (Luni, 1 iunie 2009, 21:23)

        Ioan [anonim] i-a raspuns lui stefan2009

        Am prins teveul de dinainte de '89.
        Am pastrat si programe tiparite Radio-TV pentru copii, ca nu m-ar fi crezut.
        Recunosc ca nu stiu ce transmite ProTV Chisinau dar stiu ce transmite cel de aici.
        Sau stiam pentru ca am poate doi ani de cand nu m-am mai uitat.
        A fost primul post pe care mi l-am scos din grila.
        A urmat Antena 1, Prima, Antena 3 si, ultimul, Realitatea.
        Mai am grila doar NG, Discovery etc.
        Pentru a fi informat, am radio in masina unde ascult cu placere RFI si Guerrilla. Atat!
        (din pacate am destul timp sa o fac)
        Revenind: anii '90 au fost anii in care acest post, construit pe reteta pentru tampitii de americani, a tembelizat efectiv masele.
        Imi aduc aminte, de exemplu, concursurile stupide gen: "Daca sti cum te cheama, suna la..."
        Sau seria de emisiuni "Generatia PRO"...
        Regret doamnelor si domnilor dar suntem asa cum des citesc pe aici si din cauza acestor televiziuni neprofesioniste, care au promovat non-valoarea, prostia si senzationalul.
        • +1 (1 vot)    
          Hai... (Marţi, 2 iunie 2009, 13:17)

          stefan2009 [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

          Nu sunt fan Pro TV Romania, dar daca ai fi avut Pro TV Romania pe timpul lui Ceausescu, te mai uitai din cand in cand la un film pe Pro TV cand isi tinea Ceausescu prostologia pe TVR, nu-i asa?
          Dupa cum spun cei din Rep.Moldova (care au putut compara ProTV Moldova cu ProTV Romania), ProTV Moldova nu tembelizeaza in halul celui din RO. Dar chiar daca ar tembeliza la fel, tot mai puerila este o astfel de tembelizare decat cea facuta pe restul posturilor de propaganda ruseasca/comunista.
          Ca aduceai exemplul ProTV din anii '90... care ti se pare mai grava tembelizare: "Daca sti cum te cheama, suna la..." sau "Dispozitivul infernal..." si "teroristii" de la TVR ? ... ca sa nu mai vorbesc despre mineriadele lui Iliescu... transmise de TVR in cel mai "profesional" mod.

          Nu ma uit la ProTV decat seara daca dau peste vreun film care sa-mi placa, dar tot il prefer posturilor comuniste.
    • +1 (3 voturi)    
      tu (Luni, 1 iunie 2009, 21:28)

      pico [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      esti un comunist de cea mai joasa factura, tradator dupa exemplul lui voronin.
      • -1 (3 voturi)    
        De ce? (Luni, 1 iunie 2009, 21:59)

        Ioan [anonim] i-a raspuns lui pico

        Poti argumenta?
        • +1 (1 vot)    
          argument (Marţi, 2 iunie 2009, 10:26)

          hope [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

          prin fiecare cuvant al tau. O sa scada violenta cui?poporului??probabil...autoritatilor??? nuuuu...in continuare cine se opune cioarei o sa fie snopit in batai in beciurile comuniste. Sincer am impresia ca traiesti in alta lume si comentezi fara sa intelegi ce spui.
  • +2 (2 voturi)    
    Trist (Luni, 1 iunie 2009, 22:51)

    dumi [anonim]

    Il scot pentru ca era ultimul bastion anticomunist din R Moldova. Comunistii au inceput campania de comunizare agresiva, ultima faza de fapt. Nu mai au adversari, mass-media le va fi aservita si asa se naste o mica coreea de nord langa noi. Mai rau e ca nu se face nimic si inca se asteapta ajutorul american. Care ii doare de noi cum i-a durut si in '45 . Ei...dar daca mai aveam petrol...alta era treaba ;)
  • +1 (1 vot)    
    cata ignoranta nea ioane (Luni, 1 iunie 2009, 23:21)

    antiignoranta [anonim]

    ignoranta adica prostie. cred ca ati uitat ca si tvr chisinau a fost cenzurata de comunisti si mai ramasese protv-ul, asa cum este el, care a transmis despre miscarile din chisinau in timp ce alte posturi ii catalogau pe manifestanti huligani sau nu transmiteau nimic legat de manifestatii. nea ion se apuca sa arate cat de mult prosteste tembelizorul uitand ca totusi prin tembelizor poti pastra libertatea cuvantului, ca e mai bine sa dai posibilitatea de a alege privitorului, chiar daca acesta alege prostv-ul, decat sa nu ii dai posibilitatea de a alege si sa cenzurezi precum comunistii de la chisinau. nea ioane argumentarea d-tale nu se potriveste cu situatia din moldova despre care nu ai habar.