VIDEO Traian Basescu catre un SPP-ist: Ia-o pe fata asta cu microfonul, ca astia sunt mai rai ca fosta securitate!

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 25 iunie 2009, 15:20 Economie | Media & Publicitate

Presedintele Traian Basescu i-a cerut joi unui ofiter SPP sa inlature un jurnalist al Antenei 3 din drumul sau, acuzand faptul ca ziaristii "sunt mai rai ca fosta securitate".



"Am o rugaminte, daca tot mergi asa tantos, ia-o pe fata asta cu microfonul, ca astia sunt mai rai ca fosta Securitate. Sa-ti bage microfonul, sa auzi ce discuti cu nevasta...", a spus seful statului, la Sulina.

"Dl. presedinte, ne facem meseria", a replicat ziarista Sorina Matei.

"Nu, sa stai cu microfonul cand ma intrebi este meseria ta (pasaj ininteligibil) ... asta nu mai e meseria ta. Asta sa o stii de la mine, ca sunt mai batran ca tine", a raspuns Traian Basescu.

"Sunteti o persoana publica", a continuat ziarista.

"Nu, nu, cand vorbesc privat nu sunt la dispozitia ta", a inchis presedintele discutia.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

9359 vizualizari

  • -29 (65 voturi)    
    raspuns Basescu catre ziarist (Joi, 25 iunie 2009, 15:24)

    AsmVax [anonim]

    Asta se intampla cand ajungi de la coada vacii la conducerea unei tari; nu stii sa te porti.
    • +6 (42 voturi)    
      Daca Basescu castiga prezidentialele? (Joi, 25 iunie 2009, 15:39)

      Elena [anonim] i-a raspuns lui AsmVax

      Ce vor mai face tonomatele din presa? Nu vor mai primii salarii babane de la moguli si de aia tonomatele sunt disperate.
      • -2 (48 voturi)    
        Nu castiga, Elena. Nu mai castiga (Joi, 25 iunie 2009, 15:50)

        RADU [anonim] i-a raspuns lui Elena

        Daca eu, care eram foarte entuziast cand a luat mandatul, sunt absolut dezamagit de cat de prost a condus 5 ani si sunt total impotriva sa mai ia un mandat, ma intreb atunci, cei 4,5 milioane care l-au votat pe nastase ce vor face.
        Oricum ai lua-o, draga Elena, Basescu nu a fost ceea ce toti asteptam de la el.
        De-aia e buna democratia. Schimbarea e foarte buna.
        • +25 (47 voturi)    
          Bine i-a facut (Joi, 25 iunie 2009, 15:55)

          costin [anonim] i-a raspuns lui RADU

          Aia statea sa mai prinda orice boaba care sa fie dezbatut saptamani in sir la sinteza zilei, emisiunea de linsaj a lui voiculescu penalul. Aia nu sunt jurnalisti sunt niste mercenari si atat. Mint si improasca cu noroi ca asa le zice seful.
          • -2 (42 voturi)    
            Te mira? Exista pupincuristi altruisti? (Joi, 25 iunie 2009, 16:04)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui costin

            Pe Basescu crezi ca-l lauda cineva gratis?
            • +16 (34 voturi)    
              da (Joi, 25 iunie 2009, 16:24)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

              eu
              • +6 (26 voturi)    
                da (Joi, 25 iunie 2009, 17:25)

                theman [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

                si eu
                • 0 (8 voturi)    
                  2 prosti (Vineri, 26 iunie 2009, 0:39)

                  bgd [utilizator] i-a raspuns lui theman

                  unu dupa altu...si inca cateva milioane dupa ei...
                  • +1 (5 voturi)    
                    desteptul (Vineri, 26 iunie 2009, 7:06)

                    ion [anonim] i-a raspuns lui bgd

                    Noroc cu tine luminatule.
            • +11 (21 voturi)    
              si eu (Joi, 25 iunie 2009, 16:47)

              stefan [anonim] i-a raspuns lui Anonim

              si o sa vin cu micu' si berea de acasa. ca sa para ca mi le-a dat basescu. si sa va ofticati ca nu ati prins si voi.
              bogdaproste dom' presedinte si la urmatoarea pomana cu mici sa ne dati si mustar ca la PSD da si mustar si scobitori.
              • +3 (13 voturi)    
                mai incoruptibililor (Joi, 25 iunie 2009, 19:37)

                Preacurata Ridtzxi [anonim] i-a raspuns lui stefan

                eu mai am si acum in baie 2 sapunuri "Dove" mita electorala data de PDL in toamna trecuta! Asa ca nu sunteti cu nimic mai corecti ca "jumatatea" voastra, PSD!
            • +7 (19 voturi)    
              depinde (Joi, 25 iunie 2009, 16:49)

              sadwank [anonim] i-a raspuns lui Anonim

              Depinde ce intelegi prin "gratis".
              De exemplu, eu nu l-as lauda (aprecia) daca nu i-ar deranja atit de tare pe cei numiti generic "322".
              • +3 (17 voturi)    
                Cati din cei 322 sunt in puscarie? (Joi, 25 iunie 2009, 17:52)

                Anonim [anonim] i-a raspuns lui sadwank

                Dar cati la guvernare?
                Eeee ???
                Paine si circ, sau poate doar circ.
            • -2 (6 voturi)    
              si (Joi, 25 iunie 2009, 22:24)

              baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

              io, mai pupinvoixulecsule.
            • -1 (7 voturi)    
              TB (Joi, 25 iunie 2009, 22:28)

              Zeus [anonim] i-a raspuns lui Anonim

              Si eu!
          • -4 (8 voturi)    
            javre (Joi, 25 iunie 2009, 23:02)

            Codruta [anonim] i-a raspuns lui costin

            Mercenar mi se pare un personaj cu o anumita coloana vertebrala, situatie in care nu se afla javrele nesimtite ale lui Secu Felix care nu au nici un Dumnezeu, nici o onoare, nici o morala. Nu fac nici cat o para chioara. Ar trebui eliminate de pe strazi si din viata publica pentru igienizarea traficului.
            • 0 (4 voturi)    
              schimba-ti (Joi, 25 iunie 2009, 23:19)

              baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Codruta

              nick-ul, ca iei minusuri cind nu e cazul.
              • 0 (0 voturi)    
                mai zisesem de cateva ori (Vineri, 26 iunie 2009, 15:23)

                Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

                "Codruta - anonim" NU sunt eu, "Codruta - utilizator"; pe de alta parte, ce daca iau minusuri? Imi afecteaza cu ceva activitatea zilnica?

                Oricum, constat cu amuzament ca unii sunt ATAT de javre incat nici macar sa scrie de sub un nick propriu nu-s in stare - merg cu lashitatea pana acolo incat sa ia nick-ul altcuiva :)). CAT de lash poti sa fii incat sa nu indraznesti sa scrii nici macar de pe un nick oarecare? :))
        • +12 (28 voturi)    
          serios???? (Joi, 25 iunie 2009, 16:19)

          echos [anonim] i-a raspuns lui RADU

          Si pe cine vei vota?
          Geoana, Vadim, Nati, Duda sau Crinel...
          pe cine vezi tu mai bun in lista asta??????
          • -1 (19 voturi)    
            Crinel, clar (Joi, 25 iunie 2009, 18:13)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui echos

            Omul cat traieste spera. Multumesc de intrebare.
            • +6 (10 voturi)    
              imi pare rau... (Joi, 25 iunie 2009, 18:37)

              echos [anonim] i-a raspuns lui Dan

              sa te anunt , dar cred ca vei avea de ales intre Geoana si Basel.... si cum la noi nu se alege pe valoare ci pe principiul "raul cel mai mic"... in cazul in care vei mai trece pe la vot in turul 2... :P
              Din pacate pentru PNL a ales o "personalitate" extrem de stearsa... si foarte tarziu! un candidat la presedentie se alege in mod normal cu 2 ani inainte de alegeri sa se poata face remarcat(macar!)
      • -10 (42 voturi)    
        Daca Basescu castiga Romania pierde (Joi, 25 iunie 2009, 16:00)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Elena

        ... inca 5 ani de scandaluri si circ.
        • 0 (22 voturi)    
          daca (Joi, 25 iunie 2009, 16:34)

          stefan [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          taci tu castigam noi.
          • +4 (16 voturi)    
            Ce castigati? (Joi, 25 iunie 2009, 17:54)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui stefan

            Nu cred ca va provoc mare disonanta cognitiva in legatura cu Basescu (stati prost la partea cu "cognitiva" deci ar fi imposibil), asa ca, nici macar liniste interioara nu cred ca veti castiga prin tacerea mea.
            • -1 (11 voturi)    
              raspunsul asta (Joi, 25 iunie 2009, 18:44)

              stefan [anonim] i-a raspuns lui Anonim

              chiar mi-a provocat o mica disonanta. pentru ca nu pricep ce are de a face disonanta cognitiva in cazul de fata.
              sau cumva achizitia proaspata a unui dictionar de neologisme a trezit imboldul folosirii termenilor doar de dragul afisarii intelectuale. daca e asa ai nimerit-o ca juglans major in parietis.
              salutis
              • +1 (1 vot)    
                Are :) (Vineri, 26 iunie 2009, 11:00)

                Anonim [anonim] i-a raspuns lui stefan

                "Disonanţa cognitivă este un disconfort psihologic produs de existenţa a cel puţin două elemente cognitive (informaţii, comportamente, opinii, senzaţii etc.), care se neagă reciproc"

                Adica sa fii pupinbasesc si sa-l lauzi si in acelasi timp sa vezi zi de zi ce defecte are.
                Un simptom al acestei disonante cognitive este replica "Altul mai bun nu este".

                Te-am lamurit?
                • -1 (1 vot)    
                  cunosti (Vineri, 26 iunie 2009, 13:27)

                  stefan [anonim] i-a raspuns lui Anonim

                  termenii dar nu le intelegi aplicabilitatea. nu e nici o logica in afirmatia cu disonanta cognitiva.
                  1. ai spus ca tu provoci disonanta cognitiva "Nu cred ca va provoc mare disonanta cognitiva in legatura ". ca sa nu mai vorbesc ca nu are ce cauta adjectivul mare aici.
                  2. daca eu il admir(prezumtia ta) pe Base atunci nu sunt in situatia de disonanta cognitiva.pt ca ai spus ca imi lipseste partea de cogito deci nu am cu ce sa simt disonanta.

                  ce am vrut eu sa spun este ca presa si lumea il critica pe Basescu fara sa il puna in referentialul politicii romanesti. in scara de valori a locala Base este de departe lider. daca tu il astepti pe Mesia sa candideze o sa fii dezamagit. e doar o poveste. nu o sa vina. trebuie sa gasesti ceva local. si sa fii practic. replica altul mai bun nu avem este un siptom al practicalitatii nu al disonantei cognitiva. tacerea ta tafnoasa fata de basescu a facut ca oameni ca Vanghelie si Becali sa ajunga la pozitiile publice pe care le au acum. in poltica romaneasca daca taci nu inseamana ca protestezi.
                  • +1 (1 vot)    
                    mai citeste definitia si o sa intelegi (Vineri, 26 iunie 2009, 15:59)

                    Anonim [anonim] i-a raspuns lui stefan

                    Daca tu ai o parere X, si eu iti expun o alta parere Y contrara cu parerea X, iar tu esti suficient de destept sa intelegi parerea Y, sa o analizezi si sa ACCEPTI ca asa e, evident ca (te) provoc (la) disonanta cognitiva.

                    Am spus "mare" pentru ca tine de intelgienta celor cu care conversez daca ei sunt capabili de acest disconfort psihologic.
                    Eu l-am votat pe Basescu si apoi am trecut prin aceasta stare de disonanta cogntiva legata de el.

                    Evident ca replica "Altul mai bun nu e" e si falsa, dar e si o incercare a ta de a-ti innabusi disonanta cognitiva legata de Basescu.
                    Prin aceasta replica admiti ca Basescu nu e bun.
        • -1 (9 voturi)    
          iti dai seama? (Joi, 25 iunie 2009, 21:28)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Tu realizezi cat rau poate sa le faca Basescu lichelelor alea de politicieni de zi de zi de zi il comenteaza pe basescu? NU au altceva mai bun de facut decat sa stea cu ochii pe el si pe guvern. UNDE au fost pe vremea lui tariceanu? UNDE au fost pe vremea lui Nastase? AU avut tupeu sa faca atata scandal si sa comenteze atat pe seama vreunui premier sau presedinte?
          Acum sar toti ca arsi la Basescu ca cine stie... poate pica vreunul pe la puscarie. De aia o sa-l votez pe basescu si in caz ca se propune presedintie pentru a treia oara tot pe basescu il votez, ca toti nemernicii aia de au vandut fabrici, flota(si aici mentionez acele cateva barci pescaresti care erau in subordinea ministerului transporturilor la care ministru a fost pe vremea aia cine? wow vacaroiu, nu basescu), terenurile agricole, petrom, contractul cu bechtel, etc. De aia ne merge bine, ca PNL il apara pe nastase in zilele de acum si toti dau vina pe Monica Iacob, pe Basescu. De aia il voi vota.
          • +2 (2 voturi)    
            Perspectiva ta (Vineri, 26 iunie 2009, 7:09)

            A C [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

            este gresita. Pe basescu il critica toti pentru ca a pus mana pe ciolan si nu le-a mai lasat si altora nimic, nu pentru ca deranjeaza in alt mod.
            Il ataca pentru ca vor sa fure si cat fura acum sleahta lu basescu.
            Parerea mea este ca PDL nu mai are credibilitate dupa ce a intrat in coalitie cu PSD, iar PSD este singurul partid care a castigat imagine din acea coalitie imorala.
            Din pacate, PNL e un partid de looseri care nu stiu nici macar sa piarda cu demnitate. tariceanu a cam falimentat PNL, bine ca a picat in dizgratie, ca nu-l mai suportam deloc, era mai arogant decat nastase (sper sa devina un viitor ciorbea al politicii).
            Asa ca toata lumea o sa se reorienteze spre PRM. Vai de mama noastra, ca suntem in criza si nu e de lucru pentru noi in alte tari ... ULTIMULE SA STINGA LUMINA
    • -22 (50 voturi)    
      Base e ca un caine turbat nu mai are loc pe strada (Joi, 25 iunie 2009, 15:42)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui AsmVax

      Aia era la 10 metri de el, eu in locul ei ii trageam o flegma pe chelie, de cand nu mai am voie sa merg pe strada?
      • +5 (31 voturi)    
        te asteptam (Joi, 25 iunie 2009, 16:21)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        maine la ora 8, in fata sediului PSD ca sa iti ridici sacosa(un pui, un litru de ulei si un kg de zahar). felicitari.
        sper ca putem conta pe tine si la alte ocazii. de fapt sunt sigur. se vede ca ai matzu' gros asa ca o sa pui botu' la orice se da de pomana. data viitoare se da hartie igienica. folosita de Iliescu. sa o pui in rama ca sa vada si cunoscutii tai cum te cinstesc pe tine oamenii mari ai acestui neam.
        • +5 (21 voturi)    
          omule... (Joi, 25 iunie 2009, 16:37)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui stefan

          ce treaba are comentariu lui cu PSDul???????
          mergem pe principiu cu :cine nu e cu noi e impotriva noastra"?
          poate omu tine cu alt partid... sau cu nici un partid...
          nu stiu de unde trageti voi concluziile astea...
          • +6 (16 voturi)    
            pai e logic (Joi, 25 iunie 2009, 16:51)

            sadwank [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            Pai n-ai auzit inregistrarile de la Turnu Magurele? Numai aia de la PSD sint in stare sa traga flegme pe chelii.
            "Dati, ma, in ei ca sint varza pe chestia asta".
          • +5 (17 voturi)    
            ai dreptate (Joi, 25 iunie 2009, 16:58)

            stefan [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            nu e clar ca e cu PSD-ul . dar ultimul vot din Parlament, pt dosarele lui Nastase, si lista celor 322 ma fac sa cred ca cine nu e cu noi e neutru sau e impotriva.
            plus ca trebuie sa fii naiv sa crezi ca societatea civila este cea care se simte atacata de atitudinea dictatoriala a presedintelui. adica Iliescu scapa nepedpsit pt Mineriade(ca sa u mai zic de altele) si noi ii luam gramatica lui Base la puricat!!!
        • +2 (16 voturi)    
          Cine se naste din pisica mananca sobolani (Joi, 25 iunie 2009, 17:59)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui stefan

          Amice, bunuicu' inca mai duce cate a luat pentru ca era "reactionar" inainte de '89 iar ai mei n-au votat cu Iliescu never.
          Cu cine ai votat in Duminca orbului?
          Cu cine au votat parintii tai?
          Ce parere ai despre perioada dinainte de '89?
          Dar parintii tai?

          Sanse foarte mari ca macar una din intrebarile de mai sus sa te plaseze in grupul de 80% de Romani care au votat cu Iliescu in Duminica orbului si acum il scuipa si injura pentru ca si-au gasit un tatuc mai de mahala si mai pe gustul lor -- Basescu.
          • -1 (9 voturi)    
            te-au (Joi, 25 iunie 2009, 18:31)

            stefan [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            pacalit procentele. sunt in aia 20% . ce ma enerveaza pe mine este ca trageti toti in Base cand aialalti sunt cu mult mai rai. daca ti-a luat foc casa nu cauti vinovatul, mai intai stingi focul si apoi te ocupi de cauze. judeca-l pe Base dupa reperele relative ale mediului in care se invarte nu dupa criterii academice. daca opinia publica si presa era la fel de vigilenta si cu nea Ilici acum avem vesti despre el de la JilavaTV. si Ilici e doar varful aisbergului.
            • +1 (1 vot)    
              te-au pacalit "structurili" (Vineri, 26 iunie 2009, 11:04)

              Anonim [anonim] i-a raspuns lui stefan

              Cum poti sa votezi cu Basescu stiind ca 100% a fost un colaborator al securitatii -- crezi ca ajungea marinar fara sa fie?
              Crezi ca-l trimiteau in afara tarii fara sa fie?
              Basescu a facut parte din FSN sau poate ai uitat?
              A fost mereu impotriva CDR-ului si a tinut-o intr-un scandal continuu, la fel cum a facut si cu PNL-ul mai recent.

              Pentru mine e simplu, nu am cu cine vota, nu votez.
              O sa-mi ajunga cutitul la os (sper ca nu, acum am un trai decent) -- atunci fii sigur ca o sa le servesc un cocktail Molotov in loc de vot!
          • +3 (9 voturi)    
            complet fals amice (Joi, 25 iunie 2009, 18:47)

            claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            in duminica orbului am votat cu Ratiu si la fel au facut si parintii si bunicii mei. Doar bunica l-a preferat pe Campeanu si desi stiam de-atunci ca e un fost securist, nu am reusit s-o conving sa nu-l voteze... Dar cu Iliescu n-a votat neam de neamul meu!!!
            Iar daca vrei sa stii parerea mea despre perioada de dinainte de 1989 e suficient sa citesti discursul prin care Basescu a condamnat comunismul!
            Inca din 1990 am fost total impotriva lui Iliescu, raul absolut al acestei tari. De aceea am votat constant impotriva tuturor candidatilor psd. Si tot de aceea nu il voi vota nici pe prostanac in turul 2!!!
            • +2 (6 voturi)    
              De ce fugi mai tare...de aia nu scapi niciodata (Joi, 25 iunie 2009, 23:15)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui claudiopolis

              Cam asa s-ar putea spune si despre faptul ca ai fost, esti si vei fi impotriva comunismului dar il votezi totusi pe Basescu, care prin cateva iesiri a reusit sa isi dea pe fata adevarata sa "chemare"...
              Nu ma refer la faza asta cu ziarista....pt ca totusi are dreptate. Chiar daca e persoana publica..are dreptul la o viata privata si automat conversatii private. Ma refer la intentia lui de a introduce o noua Constitutie, respectiv formarea unei republici prezidentiale...ma refer la faptul ca tot intervine in cadrul guvernului, ma refer la faptul ca isi da cu parerea despre toate si are pretentia ca lumea sa-i ia vorbele de bune, ma refer la faptul ca duce lipsa de diplomatie (ca sa nu-i zic altfel si sa-i deranjez pe cei care cred ca marinarii sunt oameni educati) in relatiile cu ziaristii...indiferent de cat de agresivi ar fi ei, ma refer la faptul ca isi baga fata in Parlamentul European....ia zi-mi tu mie...astea cu ce-ti seamana? Nu cumva seamana cu un anumit personaj controversat, care s-a aflat in fruntea tarii o perioada destul de lunga pana mai acu' 20 de ani? Uite de asta o sa votez eu impotriva lui....pt ca acu 20 de ani...au murit oameni ca noi sa putem fi liberi (liberi sa ne vindem tara printre altele).
      • -1 (1 vot)    
        pai (Vineri, 26 iunie 2009, 14:28)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        in State, nu ar fi ajuns tipa de la Antena nici la 100 de metri de presedinte, indiferent ca se afla in mijlocul strazii, pe trotuar sau in copac :-)
    • -9 (35 voturi)    
      Foarte corect (Joi, 25 iunie 2009, 15:56)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui AsmVax

      si daca observati, trecand peste aceasta marlanie, acest individ foloseste intotdeauna persoana intai in orice dialog cu presa. Bine ca face referiri slaba pregatire a absolventilor. Cele mai bune exemple sunt el si fiica-sa
      • +7 (25 voturi)    
        absolventule (Joi, 25 iunie 2009, 16:25)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui gabriel

        azi o sa iti facem dictare. cum se scrie corect mancamiai? gata raspunsul? parlamentul face misto de toata tara si pe tine te roade cum vorbeste presedintele.
        vezi ca si maine avem dictare. sa te pregastesti.
        • -2 (20 voturi)    
          mi-e mila (Joi, 25 iunie 2009, 16:49)

          gabriel [anonim] i-a raspuns lui stefan

          de aplaudacii inversunati ca si tine. Pana la dictare am sa te scot putin la tabla:
          1. Cine are guvernul si majoritatea in Parlament?
          2. Daca e criza si suntem saraci atunci haide sa ne kkm pe respect si bunul simt.
          Sa ti-o mananci singur
          • -1 (11 voturi)    
            hopa. avem unul bisericos pe forum (Joi, 25 iunie 2009, 17:49)

            stefan [anonim] i-a raspuns lui gabriel

            lasa taica politica ca e lucru dracului.
            si ca sa intelegi ce am vrut sa spun. daca era macar o urma de idee in comentariul tau initial poate combateam ideea sa un nici nu ma bagam. dar a fost atac personal asa ca am raspuns cu aceeasi moneda. te dai finut la exercitiul vorbirii dar arunci vorbe de rahat. degeaba te dai finut si cucernic.
            dupa dictare te astept la spovedanie, asa ca sa nu copii.
      • +10 (10 voturi)    
        persoana intai ? (Joi, 25 iunie 2009, 16:50)

        trog [anonim] i-a raspuns lui gabriel

        chiar si tu esti un exemplu :)
        Probabil ca te refereai la pronumele personal de politete. In legatura cu persoana...o foloseste p'a doua
        persoana 1 : eu - noi
        persoana 2 : tu - voi
        persoana 3 : el/ea - ei/ele
        ...rade ciob de oala sparta...da' cu fiica ce-ai avut ?
    • +6 (14 voturi)    
      Ziarista de 3 Antene pardol lei (Joi, 25 iunie 2009, 17:32)

      Adriana R [anonim] i-a raspuns lui AsmVax

      Sta ca o girafa cu mana intinsa si spera sa prinda poate si o ragaiala a omului. Nu conteaza daca faca omul 1 metru sau 1000. Ea merge alaturi pas cu pas cu microfonul intins da de da de o zice omul ceva si apoi ...iata cum vorbeste presedintele ! Si cand e vorba sa puna intrebari la conferintele de presa tace malc ! Cica atunci nu e interesant !
      • 0 (12 voturi)    
        buna purtare (Joi, 25 iunie 2009, 17:47)

        AsmVax [anonim] i-a raspuns lui Adriana R

        Eu doar ma refeream la buna purtare din partea dumnealui.
        Just look at the big picture.
    • +8 (14 voturi)    
      Din pacate (Joi, 25 iunie 2009, 17:50)

      Romy [utilizator] i-a raspuns lui AsmVax

      Din pacate eu zic ca are dreptate ... Exprimarea nu prea a fost chiar demna de un sef de stat ... dar cam avea dreptate...
  • -24 (48 voturi)    
    asta e presedinte? (Joi, 25 iunie 2009, 15:27)

    Alex [anonim]

    Un marlan! SIla mi-e de el. Si de mine, ca l-am votat...
    • +14 (26 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 25 iunie 2009, 16:28)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Alex

      mult mai bine era cu Iliescu. ce om. ce zambet. si ce oameni finuti in jurul lui. unul si unu. de abia astept alegerile. te astep la cabina. si vezi ca de data asta sa nu mai faci ca la ultimele alegeri. cand te-ai cacat in cabina de vot si ai pus votul in veceu.
      Nastase salveaza Romania. Sa furati bine!
      • 0 (18 voturi)    
        ba frate... (Joi, 25 iunie 2009, 16:40)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui stefan

        si iar te intreb
        de unde draku tragi concluzia ca omu asta e psdist ????
        mai ales ca a spus ca l-a votat pe base...
        ce sa mai... vad ca te iei de toata lumea de pe forrum... mai ales cei anti base... esti cumva din partid si ai primit ordin???
        • +6 (16 voturi)    
          vad ca (Joi, 25 iunie 2009, 17:02)

          stefan [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          cauti. esti in misiune? nu sunt in partid. ma jeneaza la intelect sa vad ca hotul striga ; prindeti hotu' . si daca e sa ne uitam la ultimii douazeci de ani politica romaneasca Base e de departe cel mai putin manjit politician . dar asa suntem noi , dam in calul care trage.
          deci nu mai cauta. nu sunt cu base. dar tin cu el cind il ataca prostii. care prosti vin majoritatea de la un partid. iar daca nu sunt prosti, au interes sa para asa.
      • -2 (4 voturi)    
        dar (Joi, 25 iunie 2009, 22:28)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui stefan

        bombonel, ce om, ce prestanta, ce buna crestere, cita delicatete. Si toate astea foarte pro-fund.
    • +4 (12 voturi)    
      Ti-e sila!? Dragul de tine! (Joi, 25 iunie 2009, 18:01)

      Gicu_Maracine [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Nu va da mancare buna in Kiseleff sau ce se intampla?
      Indiferent ce e, ia un emetiral si-ti trece!
      ....
      Nu!.. nu merge cu tuica!
  • +29 (45 voturi)    
    are dreptate Basescu. (Joi, 25 iunie 2009, 15:27)

    andreea [anonim]

    S-ar duce dupa el si la baie daca ar putea...
    • -8 (26 voturi)    
      Cine ii cheama? De unde stiu pe unde e Basescu? (Joi, 25 iunie 2009, 15:40)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui andreea

      Ia zi, tu stii traseul lui Basescu?
    • +1 (17 voturi)    
      da mai... (Joi, 25 iunie 2009, 16:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui andreea

      dar putea sa foloseasca un limbaj civilizat
  • +23 (45 voturi)    
    Si nu are dreptate? (Joi, 25 iunie 2009, 15:27)

    Je [anonim]

    Uitati-va in fiecare seara la Antena3 si daca nu e securitatea la TV, atunci ce e?
    • -6 (26 voturi)    
      Pe Omar Hayssam Antena3 l-a facut scapat? (Joi, 25 iunie 2009, 16:02)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Je

      Flota Antena3 a furat-o?
      • +1 (1 vot)    
        dar (Vineri, 26 iunie 2009, 14:34)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        conturile lui Ceasusescu ? eh?
        • 0 (0 voturi)    
          Stolo? (Vineri, 26 iunie 2009, 16:01)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui sep

          Sau el a fost cu cele de la secu?
          Nu conteaza, toti au furat.
  • +25 (55 voturi)    
    Bravo Base. (Joi, 25 iunie 2009, 15:28)

    Elena [anonim]

    Este singurul politician care mai are curajul sa puna trepadushii din presa la locul lor. Presa din Romania este controlata de moguli care nu il vad cu ochi buni pe Basescu iar ziaristii il ataca pe Basescu pentru a face pe placul patronilor care il vor plecat de la Cotroceni.
    • -8 (28 voturi)    
      Elena ... (Joi, 25 iunie 2009, 15:46)

      curiosul [anonim] i-a raspuns lui Elena

      ... se scrie prescurtat ... EBa?
      • -5 (17 voturi)    
        Elena =prescurtare de la Nicusoara (Joi, 25 iunie 2009, 16:22)

        Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui curiosul

        adica de la Nicu Ceausescu
    • 0 (14 voturi)    
      ok are dreptate... (Joi, 25 iunie 2009, 16:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Elena

      dar vorbeste ca ultimu om... asta chiar nu vezi???
  • +30 (38 voturi)    
    nu-s cel mai mare fun a lui Base (Joi, 25 iunie 2009, 15:30)

    e.u. [utilizator]

    dar omu' are si el dreptul la private life
    • -10 (34 voturi)    
      Private life pe strada cu SPP-ul dupa el? (Joi, 25 iunie 2009, 15:48)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui e.u.

      La ce ora incepe programul presedintelui si la ce ora se termina?
      Daca-l suna Obama dupa ora 16 nu mai raspunde ca e in viata particulara?
      Vorbeste cu el in calitate de simplu cetatean sau presedinte al Romaniei?

      Daca vrei private life nu te faci presedinte sau politician, nu te obliga nimeni, tu singur te faci persoana PUBLICA.
      • +18 (26 voturi)    
        Bate vantul in jurnalismul clasic din Ro.! (Joi, 25 iunie 2009, 16:23)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Nu-ti face grija,ptr.Obama va fi mereu conectabil.Ce comparatie inteligenta:Obama cu o
        fufa de la Antene!!!!
        Apropo,din intamplare eram si ue pe srazile New Yorkului,cand Obama iesise ca sotia la o cina si teatru.Niciun jurnalist impertinent cu microfonul in mana,da-l intrebe:cine plateste helicopterul extra din WDC!
        La voi ca nicaieri!Asa numitii reporteri serios nu umbla cu microfonul deschis la marginea drumului.Este vorba de presedintele unei tari,indiferent cum al cheama.
        Inteleg iesirea lui Basescu,mai ales dupa canoniada antenelor,car joaca un singur rol:sa prosteasca si sa becalizeze tara!
        Respect??Se pare ca lipseste in materia jurnalistica:cu cat agresivi si prosti cu atat mai bine ptr.vanturi si motanei.
        Este pacat ca se generalizeaza,dar din pacate acei cativa jurnalisti profi.sunt prea timizi,lasi si
        cumparabili.
        • +1 (15 voturi)    
          @Victor (Joi, 25 iunie 2009, 16:58)

          ERA LA TEATRU? [anonim] i-a raspuns lui Victor

          sau in program oficial (= SPP-isti, strazi blocate, primar cu tricolor pe piept, etc. etc.)?
          • +4 (14 voturi)    
            Esti hazliu! (Joi, 25 iunie 2009, 17:52)

            Victor [anonim] i-a raspuns lui ERA LA TEATRU?

            Vrei sa-mi spui ca Basescu cand este cu sotia la privat este lasat in pace????
            Si daca era oficial,era cumva obligat sa raspunda altfel unei fufe de Antene care alerga flamanda cu microfonul deschis?
            A avut prea multe experiente negative cu Antenele si din aceasta cauza ai inteleg reactia!Niciodata nu s-a redat corect ceea
            ce a declarat,s-a rastalmacit,s-a analizat,s-a manipulat de toti Felixi,Ciutacii si SRS-istii dupa buna lor placere si gust.
        • -4 (12 voturi)    
          Oare ce IQ ai? (Joi, 25 iunie 2009, 18:03)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Victor

          Intrebarea cu Obama era un exemplu ca un presendinte nu are program de 8 ore ca noi toti.
          Presedintele e presedinte 24 ore, 7 zile pe saptamana, e persoana publica mereu.
          Faptul ca se afla pe strada cu SPP-ul dupa el, in miezul zilei dovedeste inca odata ca nu era in viata particulara.
    • +7 (11 voturi)    
      corect... (Joi, 25 iunie 2009, 16:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui e.u.

      si are dreptul sa inlature ziaristii si sa le refuze interviurile... dar folosind un limbaj civilizat...
  • +29 (43 voturi)    
    Iart-o domn` presedinte... (Joi, 25 iunie 2009, 15:30)

    martianu [anonim]

    Ca e moarta de foame, spera si ea sa prinda un senzational acolo, ceva cu care sa-i ia fatza lu` Lazarus... ca-i baga ala in somaj pe toti. :)
  • -19 (43 voturi)    
    Sunt rai ca-si baga nasul peste tot si nu va lasa. (Joi, 25 iunie 2009, 15:30)

    Vlad [anonim]

    Nu va lasa sa dormiti linistiti ziaristii astia, latra la Mircea Basescu, la Ridzi, la EBA... ai naibii derbedei, nu va lasa sa guvernati in liniste si consens, trebuie sa le stie ei pe toate! Cine naiba o fi inventat presa asta... mama lor de tonomate si de deontologi!
    • +17 (31 voturi)    
      Mircea Badea face pui vii (Joi, 25 iunie 2009, 15:43)

      ieronim [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Vad ca ai preluat limbajul echidistantului de Mircea Badea cu "deontologii". Putina-horibile dictu- deontologie nu le-ar strica celor de la Antena3. Cand il mai vezi si pe Tudor ala vorbind de "maestrul" Cristoiu, ce sa mai zici...
      • -12 (30 voturi)    
        Si limbajul si ideea erau corecte (Joi, 25 iunie 2009, 15:50)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui ieronim

        Te deranjeaza ca nu toti il iubim pe Basescu?
        • +11 (21 voturi)    
          ne deranjeaza.... (Joi, 25 iunie 2009, 16:25)

          dodug [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Nu ne deranjeaza "iubirea" voastra... ne deranjeaza doar cand argumetele voastre incep sa puta a c***t
          Ne deranjeaza cand argumentele voastre contra Basescu se rezuma la un nivel intelectual de "marlan"... ne deranjeaza cand marlania devine standard de viata politica ...pentru ca asa vreti voi!
          • -3 (13 voturi)    
            Apropo de marlan, Basescu cum ti se pare? (Joi, 25 iunie 2009, 18:04)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui dodug

            Apropo de marlan, Basescu cum ti se pare?
            • +2 (8 voturi)    
              misto :D (Joi, 25 iunie 2009, 18:41)

              dodug [anonim] i-a raspuns lui Anonim

              oricum mult deasupra celor de la Antene! si intelectual si comportamental! Si l-am sprijinit cand a avut dreptate si l-am criticat cand a facut tampenii (gen EBA!)
              • +1 (1 vot)    
                Si el ci-a zis cand l-ai ciriticat? (Vineri, 26 iunie 2009, 11:35)

                Anonim [anonim] i-a raspuns lui dodug

                Da ia zi, crezi ca a invatat ceva din cirtica ta?

                Intelectual Basescu?
                THE Basescu?
                Adica ala care a zis ca scoala scoate tampiti?
                Adica The Basescu care a zis ca chiulea de la scoala ca sa fumeze in baie?
                Adica acel Basescu care a avut media 7-8 ?
                Adica acel Basescu ULTIMUL din promotia sa?
                Adica acel Basescu marinar?
                Adica acel Basescu cu "iarna nu-i ca vara"?
                Acel Basescu cu "gaozar si tiganca imputita" ?

                Acel Basescu e intelectual?
                • -1 (1 vot)    
                  scuza-ma (Vineri, 26 iunie 2009, 14:42)

                  sep [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

                  dar in ziua de azi scoala chiar scoate tampiti. Daca nu crezi baga un ochi pe hi5 si apoi mai vorbim :-)
                  • 0 (0 voturi)    
                    Nu dragule, aia chiulesc ca sa fumeze la WC (Vineri, 26 iunie 2009, 16:03)

                    Anonim [anonim] i-a raspuns lui sep

                    tampitii adica*
  • +28 (36 voturi)    
    gresit (Joi, 25 iunie 2009, 15:31)

    spetsnaz [anonim]

    "Presedintele Traian Basescu i-a cerut joi un ofiter SPP sa inalture un jurnalist al Antenei 3 din drumul sau, acuzand faptul ca ziaristii "sunt mai rai ca fosta securitate".

    Se referea la cei de la antena 3, adica angajatii lui voiculescu, politicianul cu televiziunile.
    • -13 (29 voturi)    
      De cand e ilegal sa fii angajatul oricui? (Joi, 25 iunie 2009, 15:51)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui spetsnaz

      Si daca era angajatul lui Voiculescu CE?
      Era tot un cetatea al acestei tari care are voie sa mearga pe strada.
      Nu l-a agresat pe Basescu, nu l-a imbulzit, nu i-a facut nimic.
      • +4 (10 voturi)    
        bai ce gindire... (Joi, 25 iunie 2009, 18:37)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        De unde scoati mah toate prostiile astea cu "cetatean al tarii merg pe unde vreau" :-) ce-ar fi sa te duci sa-i ceri un foc unui presedinte care trece strada, ia vezi ce primeshti :-)
        • +2 (6 voturi)    
          Pffffff...comunistilor!!!! (Joi, 25 iunie 2009, 23:28)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

          Da..sunt cetatean al Romaniei si merg pe unde vreau si fac ce vreau atata timp cat respect legea. Scrie undeva in lege ca n-am voie sa-i cer un foc lu Base? Eu l-am pus acolo...ca sa ma serveasca el PE MINE cat poate el de bine. Voi sunteti dusi cu pluta? Parca eram liberi nu? Sau tot ingraditi ca inainte de 89 suntem...? Omu are dreptul la viata privata si conversatii....nu-i contesta nimani acest drept...insa de cand imi spune el mie pe unde sa merg pe strada?
      • -1 (5 voturi)    
        nu (Joi, 25 iunie 2009, 22:35)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        e ilegal, e doar imoral, josnic si dezgustator.
        Adica cam ca tine, slugoiasule. Daca-ti ordona rrromul rosu voixulecsu sa maninci un gindac de pe jos, aia vei face, si inca cu multa pofta.
  • +15 (29 voturi)    
    are dreptate (Joi, 25 iunie 2009, 15:33)

    _Jack_ [utilizator]

    cateodata ziaristii si-o cam merita, insista prea mult in momente nepotrivite.
  • +13 (29 voturi)    
    Acum eu mi-s apolitic... (Joi, 25 iunie 2009, 15:33)

    Traficantul de Influenta [anonim]

    Sigur o sa va certati intre voi, minusuri alea alea, dar mi se pare ca omul cam are dreptate acum... Desi ar trebui sa nu se ajunga la situatii de genul asta, data fiind functia.
    • -11 (27 voturi)    
      Esti apolitic cum sunt eu congolez... (Joi, 25 iunie 2009, 15:57)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Traficantul de Influenta

      Cam ce dreptate a avut omul?
      Ziarista nu i-a zis nimic, el a inceput cu un atac la persoana jurnalistei.
      • +5 (13 voturi)    
        Atunci baiete... (Joi, 25 iunie 2009, 16:10)

        Traficantul de Influenta [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Fa bine si zi-mi si mie cate grade sunt acum in Congo :)) Mic frustrat.
  • +15 (35 voturi)    
    bravo (Joi, 25 iunie 2009, 15:33)

    binee [anonim]

    bine baseee

    eu sincer i-as fi scuipat in ochi pe astia de la antenele securiste turnatoare a lui felix miliardarul conturilor lui ceausescu

    foarte bine, trebuie pusi la zid nesimtitii astia de ziaristi care sunt motivati de bonusuri de mii de euro daca prind orice prostie zice base sau altii.

    daca nu credeti e destul sa va uitati la sinteza zilei de la antena3, aia au terminat de mult cu subtilitatea.. ei sunt platiti exclusiv pentru a critica tot ce inseamna base, pdl sau orice opus psd+pc
    • +1 (11 voturi)    
      Nu putea ca sunt colegi de coalitie (Joi, 25 iunie 2009, 18:06)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui binee

      PDL + PSD + PUR.
      Sau ai uitat?
      =))
  • -2 (28 voturi)    
    IMBATRANIT DEGEABA ... (Joi, 25 iunie 2009, 15:34)

    TOT BATRAN [anonim]

    ... cel ce-si zice presedintele Romaniei este mereu in ”viata privata” : si cand lupta sa-si aranjeze cUpilele si cand este in spatiu public si in program oficial si cand nu mai conteaza caracterul vadit electoral cu care se ocupa (prin satele de vacanta) de problemele majore din viata de acum a romanilor. Este evident (din nou) ca nu stapaneste nici termenii folositi si nici (chestie de familie probabil) nici limba romana ; cat despre cei 7 ani de acasa astia nu au lasat urme : nu stie ca nu se vorbeste cu ”tu” cu un strain chiar mai tanar.
  • +17 (33 voturi)    
    presedintele are dreptate (Joi, 25 iunie 2009, 15:36)

    adelina [anonim]

    astia ar fi in stare sa intre in intimitatea omului ptr un articol sau reportaj bun. aici basescu are dreptate.
    • -6 (20 voturi)    
      Ai uitat sa zici: are dreptate mereu (Joi, 25 iunie 2009, 16:08)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui adelina

      Stim asta, ca doar romanii au in comun fotbalul si politica: echipa (partidul) favorita are mereu dreptate.
  • -7 (21 voturi)    
    hmmmmm (Joi, 25 iunie 2009, 15:37)

    liviu_ [utilizator]

    mda basescu vorbeste ca un adevarat marlan, stil cu care, dealtfel chiar ne-am obisnuit... Pacat ca sunt multi care il voteaza desi vorbitul civilizat este ceva imposibil pentru el...

    in fine, inafara de limbajul de majala si ingamfarea fata de ziarista si cel de la SPP, aiai a cam avut dreptate... daca si vorbea civilizat nu avea nimeni ce sa-i zica...
  • -12 (32 voturi)    
    asta e taranu (Joi, 25 iunie 2009, 15:37)

    aaa [anonim]

    Vad ca nu mai rezista si isi da arama pe fata... si se presupune ca el e diplomatul nr 1 al tarii...hmmm
  • +22 (36 voturi)    
    Let the party begin (Joi, 25 iunie 2009, 15:37)

    stanciu [anonim]

    Dar vai, senzational, extraordinar ... ce eveniment. Iar vor avea cei de la antene ce sa discute zile in sir. Iar va primi o pitipoanca de la A3 bonus ca l-a enervat pe Popeye. Nu ma omor dupa marinar, dar si la faza asta si la cea cu tiganca imputita ii dau dreptate 100%. Iar discutii interminabile pe forum, iar injuraturi ... So ... let the party begin :)
    • +2 (14 voturi)    
      mai are dreptate... (Joi, 25 iunie 2009, 16:45)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui stanciu

      dar poate sa vorbeasca civilizat...
      vad ca multa lume e de acord ca injura si jigneste oamenii...
      nu ma mir ca sunt unul din putinii boi care nu trec pe rosu in tara asta si care respecta legea...
  • +24 (36 voturi)    
    in fond, are dreptate (Joi, 25 iunie 2009, 15:40)

    camillus [utilizator]

    ok, a comis o suta de gafe pana acum, unele dintre ele direct la microfon. dar ideea asta ca o persoana publica trebuie sa dea socoteala pentru ce vorbeste in privat, si ca asta face legitim din partea unui ziarist sa strecoare un microfon in discutii care nu sunt publice, mi se pare periculoasa. uitati-va la valul de ipocrizie de la antena3 atunci cand boc si-a varsat naduful pe ciutacu DUPA ce iesise din direct. de cate ori nu am injurat si noi in fata televizoarelor? de ce un politician nu ar avea dreptul sa faca acelasi lucru atunci cand nu este intr-o ipostaza publica?
    • -4 (26 voturi)    
      Ai voie sa furi telefonul in privat? (Joi, 25 iunie 2009, 15:53)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui camillus

      Nu, nu ai voie.
      L-a obligat cineva sa-l fure?
      Nu l-a obligat nimeni, prin furtul telefonului s-a inregistrat singur.
      Apropo, iti dai seama ce retardat trebuie sa fii sa furi un telefon si sa te inregistrezi singur, iti dai seama ce retardati sunt si aia de la SPP sa nu stearga inregistrarea =))
      • +3 (19 voturi)    
        nu, n ai voie (Joi, 25 iunie 2009, 16:18)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        dar putea sa l roage pe tary ca dorin marian s a scoata o OU-vezi sterling- si sa i confiste telefonul
        Tu poti numi 'hotie' un act facut in parcarea unui super-market in plina zi si cu zeci de martori ?
        Avem o presa dupa chipul si asemanarea patronilor ei...atat,este suficient
        • -1 (13 voturi)    
          ???? (Joi, 25 iunie 2009, 17:26)

          cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

          Tu poti numi beat la volan o persoana care bea si apoi se urca la volan in vazul tuturor? Bineinteles ca da. Doar pentru ca fura fara rusine desi se afla in public nu inseamna ca nu e hotie. Ca interesul nu era unul material e altceva, dar e furt. Oamenii politici trebuie sa-si asume un alt comportament.
          • +1 (7 voturi)    
            a lasat si cartea de vizita ? (Joi, 25 iunie 2009, 18:12)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui cetateanul suspendat

            daca da, atunci este o 'hotie' perfecta .Dar poti s a oferi un exemplu de hotie 'nematerialista'?eu cred ca toate hotiile au o finalitate materiala.
            Cine sunt eu s a hotarasc daca cineva a consumat sau nu alcool?pt.asta avem organe care au in atributii acest lucru.
            Sigur ca oamenii politici-o rara avis in Ro-trebuie s a adopte un comportament de nivel european,dar asta este valabil si pt. societatea civila.Atunci cand esti platit de un 'baiat destept' ai cel putin o problema de moralitate, iar cand si codul deontologic este 'optional' atunci 'jurnalismul' devine o afacere care numai societatea civila nu o serveste
            • 0 (0 voturi)    
              pai.. (Miercuri, 1 iulie 2009, 16:51)

              cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

              exemplul e mai sus. Ce finalitate materiala s-a realizat prin furtul telefonului? Motivul a fost provocat de reactia de nervi la adresa jurnalistei.
        • -2 (12 voturi)    
          Hotie cu martori = hotie demonstrata :) (Joi, 25 iunie 2009, 18:08)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          Intr-o tara civilizata daca comiti o infractiune cu martori de fata ai sanse 100% sa faci parnaie, in Romania vad ca a comite o infractiune cu martori de fata reduce vina?

          Ce zici de un viol "in parcarea unui super-market in plina zi si cu zeci de martori ?"
          Mai faci puscarie pentru el sau nu?
          • 0 (6 voturi)    
            este un non-sens (Joi, 25 iunie 2009, 20:19)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            intr o tara civilizata' cazul' expus de dumneata s ar incadra perfect la o fapta penala infaptuita de o persoana cu grave tulburari comportamentale ,la fel si cel din parcarea unui super -market
            Dar revin,presa este lipsita de substanta-si constat ca HotNews, o exceptie, pe cale de disparitie-sunt subiecte de adevarat interes national care se zbat in anonimat, departe de ochiul 'vigilent' al presei,criza economica,marile tunuri cu returnari de TVA [vantu],inconstienta parlamentarilor care pt. al salva pe bombo si alti trepadusi expun Ro unor sanctiuni venite de la UE,contracte oneroase care transforma dreptul la participatiune in revedente [patriciu],etc,sunt in schimb bombardat cu eba,base si rizi -condamnata de tonomate fara a astepta o hotarare judecatoreasca fie ea si in prima instanta-cam asta este presa din Ro
  • 0 (16 voturi)    
    Concurs !!! (Joi, 25 iunie 2009, 15:41)

    ik [anonim]

    Giceste ce a spus d-l Basescu:
    "(pasaj ininteligibil) ... asta nu mai e meseria ta"
    si cistigi o excursie la Vama Veche all-inclusive la cort.
    Va asteptam !!!
    • +3 (3 voturi)    
      Stiu eu... (Vineri, 26 iunie 2009, 0:07)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui ik

      Da nu pot sa spun ca ma cenzureaza....
  • +18 (26 voturi)    
    Well said, well done ! (Joi, 25 iunie 2009, 15:42)

    Mitica [anonim]

    Din pacate lipsa bunei cresteri pentru multi dintre reporterii de fapt divers este evidenta. Despre pregatirea profesionala ce sa mai spunem.

    Utilizarea unor fragmente de conversatie, captarea unor conversatii private in locuri publice, agresivitatea unor reporteri si atitudinea neprofesionista sunt lucru obisnuit pe la noi.

    Acest lucru a generat de-a lungul timpului reactii emotionale si necontrolate ale unor politicieni de varf - gen "mai animalule", "tiganca imputita", "pasarica", "gxxzxri" si altele asemenea, la fel de regretabile ca si lipsurile reporterilor.

    In acest caz - dl. presedinte s-a dovedit mai bine educat si mai bine informat ca reportera in cautare de senzational cu un microfon pus "in repaos", dar la vedere.

    Un sfat simplu - cu presa se discuta doar la momentul si la locul dedicat discutiilor cu presa. In rest - sa stea fiecare la locul lui, politicienii, managerii si tehnicienii la sedinta lor, reporterii si ziaristii la conferintele lor de presa si la interview-uri.

    Sincer prin acesta separare, vom face ... "pace intre dobitoace".
    • -8 (20 voturi)    
      @Mitica (Joi, 25 iunie 2009, 15:53)

      WATERGATE [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      Imi place acest mod de gandire : suna bine, motivat, ponderat emotional ; ramane totusi ciudat. Ne ferim de un Watergate in Romania ? Ca de EBa-gate se tot scrie de cateva zile. Avem ceva de ascuns? Trebuie sa consideram ca un politician ajuns in varful piramidei (nu de varf, ca nu avem asa ceva) are dreptul sa gandeasca - vorbeasca ”in privat” altfel decat ”in public”? Daca e asa vai de noi!
      • +1 (5 voturi)    
        watergate.... (Joi, 25 iunie 2009, 21:18)

        marlene [anonim] i-a raspuns lui WATERGATE

        nu s-a facut microfonul pe stada la vedere ??/Daca t crezi ca cineva din presa romaneasca ar fi in stare sa fac un watergate (de aia de la antene nici nu mai vobesc)..ma intreb pe ce planeta traiesti si daca mai citesti si alte ziare internationale..the guardian se gaseste usor:)..
    • -2 (10 voturi)    
      presa n-o sa stea linistita niciodata (Joi, 25 iunie 2009, 16:05)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      ... nu poate sa se abtina pentru e mare goana dupa scoop-uri, e concurenta prea mare. Uite cat de multe televiziuni si cate fituici la o tara de marimea Romaniei. Daca nu exista suficiente scoop-uri pentru toti, atunci trebuie luptat din greu, facut orice. E amara painea de stirist/paparazzi.
      • -5 (13 voturi)    
        Tovarasi, stati linistiti la locurili voastre (Joi, 25 iunie 2009, 16:25)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Cam asa sa stea presa, nu?
  • +16 (28 voturi)    
    are dreptate base.. (Joi, 25 iunie 2009, 15:44)

    catalin [anonim]

    asa si este, astia de la antena 3 chiar sunt niste securisti,atat stiu ei : base in sus, base in jos. Pai sa se duca dupa el si la Wc
  • +12 (20 voturi)    
    Ziaristii (Joi, 25 iunie 2009, 15:45)

    abc [anonim]

    Ziaristii astia ar trebui sa li se dea carnet de ziarist, cu examen. Imi aduc aminte ca am mai dat si eu cate un interviu, si cand te uiti ce scriu prin ziare, nu are nici o legatura cu ce ai zis. Daca ii intrebi de ce, zic ca asta e libertatea presei. Si dupa aia se supara ca nu vrei sa mai vorbesti cu ei.
  • +8 (16 voturi)    
    Pai (Joi, 25 iunie 2009, 15:45)

    Lili_1024 [utilizator]

    daca sunt instruiti de Felix Motanul! :))
  • +13 (19 voturi)    
    Paparazzi (Joi, 25 iunie 2009, 15:48)

    Un om [anonim]

    Are dreptate. Ziarist e una si musca in C/e altceva.
  • -3 (15 voturi)    
    he he (Joi, 25 iunie 2009, 15:48)

    gigel [anonim]

    se merita unii pe altii.
  • +5 (15 voturi)    
    marinarul se civilizeaza cat de cat (Joi, 25 iunie 2009, 15:49)

    radu [anonim]

    domnu presedinte a invatat din greseli... e prima oara cand e vizibil agasat de cineva din presa si reuseste sa se stapaneasca (cat de cat)... pai iti dai seama ca in loc de "Nu, nu, cand vorbesc privat nu sunt la dispozitia ta" ar fi vrut sa spuna "tiganca imputita sau gaozar" dar probabil ca a aflat ca nu aduc voturi vorbele astea si a dat-o mai civilizat. oricum e din ciclul "n-am vrut sa spun ca avem nevoie de cofetari si tinichigii, am vrut sa spun ca sistemul de invatamant scoate tampiti". cred ca si-acum isi musca buzele ca n-a putut sa dea o replica marinareasca adevarata asa cum ii sta in caracter. oricum am da-o, e un pas inainte... daca educatia nu i-a permis, l-a civilizat cat de cat dorinta de a avea al doilea mandat
  • -7 (15 voturi)    
    Model de profesionalism (Joi, 25 iunie 2009, 15:50)

    traian [anonim]

    Treaba este simpla!Daca toti jurnalistii romani s-ar purta pe stilul reporterilor sau redactorilor presei de stat clasa politica ar fi linistita...
    Ajuta-ne Doamne!
  • -7 (15 voturi)    
    Model de profesionalism (Joi, 25 iunie 2009, 15:50)

    traian [anonim]

    Treaba este simpla!Daca toti jurnalistii romani s-ar purta pe stilul reporterilor sau redactorilor postului public de radio RRA clasa politica ar fi linistita...
    Ajuta-ne Doamne!
  • +11 (27 voturi)    
    Care e problema? (Joi, 25 iunie 2009, 15:50)

    kosminkim [anonim]

    Cred ca Basescu are dreptate in chestiunea asta. Pai ganditi-va la voi, cum ar fi sa ai un post de redactor/director/etc. si cand esti la o intalnire si ai o discutie privata sa iti bage cineva microfonul in gura. Nu l-ai trimite undeva? Lasa ca o merita deplin antenistii, care dupa parerea mea nu sunt ziaristi.
    • -4 (16 voturi)    
      Pe strada ai discutii in privat? (Joi, 25 iunie 2009, 16:10)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui kosminkim

      Esti dus cu capul?
    • +1 (3 voturi)    
      Humm (Vineri, 26 iunie 2009, 0:40)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui kosminkim

      Pot sa fii si director general la Microsoft. E o companie privata, esti persoana privata. Esti persoana publica (vedeta, politician, mai ales presedinte), partea ta cu viata "privata" cand esti in afara zidurilor garsonierei tale e cam dusa pe apa sambetei.

      Esti director la o companie de stat esti obligat sa raspunzi in fata populatiei.

      Ca director la o companie privata nu raspund decat in fata actionariatului.

      Discutiile "private" a unei persoane publice se fac in spatele usilor inchise, in cadru familial sau oficial, nu pe strada sau pe holurile unor institutii ... publice.
  • -5 (5 voturi)    
    daca asta-i presa... (Joi, 25 iunie 2009, 15:58)

    rov [utilizator]

    asa merita poate....
  • +12 (18 voturi)    
    stire de cancan (Joi, 25 iunie 2009, 15:59)

    matei [anonim]

    vai de capul jurnalistului contemporan care este dispus sa stea CAPRA pentru un articol de "cancan" !!!!! toata mass media din ziua de azi este la dispozitia oricarui "Becali" pentru orice comentariu care le poate aduce audienta.... nu mai este motiv de disputa o stire de genul asta ci pur si simplu o senzatie de amar si greata provocata de patetismul jurnalistului roman.(punct)
  • -6 (18 voturi)    
    publicitate portocalie (Joi, 25 iunie 2009, 16:03)

    privitor [anonim]

    cu fonduri bugetare,sub masca rezolvarii treburilor tarisoarei,"bombardament" de publicitate personala portocalie desantata in: turism,pe santiere de pasaje si autostrazi,in fotbal si sport ,bai de multime,mitinguri electorale,extern,intern,sa, pe toate canalele media.actori: toti oamenii cu demnitati in stat, portocalii.platitori: contribuabilii.
  • -7 (23 voturi)    
    Se apropie alegerile ! (Joi, 25 iunie 2009, 16:03)

    scepticu [utilizator]

    Observ cu interes faptul ca majoritatea comentariilor defavorabile d-lui Basescu sunt votate cu minus. Presupun ca asta este in legatura cu apropiatele alegeri.
    Oricum ma bucur ca hotnews a devenit destul de important ca sa angajezi niste sclavi pro-base, care dau cu minusuri pe critici.
    In ceea ce priveste stirea - pare a fi un exces jurnalistic impreuna cu o nervozitate tipica a d-lui Basescu.
    Personal prefer ziaristi excesivi decat pumnul in gura.
  • -7 (17 voturi)    
    delta portocalie (Joi, 25 iunie 2009, 16:04)

    telespectator [anonim]

    a inceput noul calup de publicitate mascata portocalie! conf sar,sa,in precampanie electorala,"cadrul" ar trebui sa fie, politic, echilbrat! la nivelul acesta trebuia sa participe si ministrul de externe si al edicatiei.
  • -6 (22 voturi)    
    in cazul asta, base nu are dreptate (Joi, 25 iunie 2009, 16:05)

    Cris [anonim]

    Base e persoana publica, presedintele Romaniei 24 ore din 24, intr-un loc public (stada), la un eveniment public ( vezi grasu cu tricolorul de gat) si daca vrea intimitate sa stea acasa. Din film, reporterul e la 2-3m de base, nu cu microfonul in nasu lui Base.
    • +6 (20 voturi)    
      mda (Joi, 25 iunie 2009, 16:14)

      mda [anonim] i-a raspuns lui Cris

      fugi ma de aici antenistule...

      ce 2-3m... tu nu cred ca stii unitatile de masura.

      nesimtita aia (ca jurnalista nu-i pot zice) sta cu ochii numai pe gura lui sa prinda vreo prostie.

      asta e jurnalism ?? vezi tu pe aia de la BBC sau CNN sa faca asa ceva ? sa sta calare pe Obama ? pai serviciile secrete fac un perimetru de 5m in jurul lui.

      nesimtita aia e platita sa prinda orice cuvant scoate base, ca astia de la antene sa aiba ce manca cacao saptamani intregi
    • -4 (16 voturi)    
      E evident (Joi, 25 iunie 2009, 16:20)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Cris

      ca ai dreptate, ca 80% dintre postarile cu "-"!
      Daca vrei viata privata nu te OFERI sa ocupi o functie publica! E foarte simplu!

      Ce sa zic, si SPP-istul era in privat, si individul cu tricolorul p[e el la fel, toti erau inh viata "privata"
      Numai cand e vorba de alegeri, e "public"!
    • +8 (14 voturi)    
      tehnic... (Joi, 25 iunie 2009, 16:33)

      echos [anonim] i-a raspuns lui Cris

      daca reporterul era la 2-3m de el, e irelevant (distanta de la care se inregistreaza sunetul nu e limitata la 20cm!).... Daca era sau nu cu microfonul deshis, e altceva! Daca il urmarea pe baselu' cu microfonul deschis... pentru emisiunea lui ciutacu/gadea, asta nu e profesionalism! uita-te peste gard la altii. Vezi acolo presedintii urmariti, inregistratii incontinuu si apoi da-ti pe post ca "exemple morale" cum e alde baselu' prezentat seara de seara???? Vede-ti la cati metrii te poti apropia de Obama sau Sarkozy??? si cat timp poti sta la distanta asta de ei????
      Din pacate astfel de "profesionisti" ai literelor si televiziunii fac de ras breasla!!
  • -1 (15 voturi)    
    privat? (Joi, 25 iunie 2009, 16:11)

    CITITOR [anonim]

    Citind comentariile constat cat de fermi sunt cei ce doresc protejarea vietii private a presedintelui si nu pot sa-mi raspund la o intrebare: presedintele se afla intr-o intrunire de familie / vizitand o afacere de familie? Reporterii erau niste intrusi ? Daca este asa (dincolo de alte comentarii) comentatorii pot avea dreptate (sa sustina imagine oficialului roman cu doua fete) Chiar daca presupun ca in familia sa nu se poarta tricolorul pe piept. Daca nu este asa, care viata privata?
    • +6 (10 voturi)    
      dar decent? (Joi, 25 iunie 2009, 18:30)

      echos [anonim] i-a raspuns lui CITITOR

      Dincolo de dilema "UNDE incepe si se sfarseste viata privata" trebuie discutat si un anume termen: DECENTA! Mai bine zis un ziarist trebuie sa stie acest termen- DECENTA?
      Asistam din pacate la o becalizare(cu o pronuntata tenta mesianica si de un ridicol abject) a intregii societatii romanesti : - D-le becalii, ve place inghetata?/D-le becali primiti valiza inapoi?/D-le becali va ploua astazi?/D-le becali ce ve-ti manca la pranz?/D-le becali, ce sosete ve-ti purta azi? - unde e DECENTA in acest mod de abordare jurnalistica?
      (ca sa nu mai povestim de profesionalism -cuvat extrem de rar in breasla si calitate nestiuta/nevazuta/nemaiauzita)Aceeasi mod de prelucrare ridicol a informatiilor despre presedinte : A spus basescu ca e alba? - comentati!/ a zis ca e neagra? -comentati!/ a zis ca e groasa? -comentati! ... si asta duce la aberatii de genul umblat dupa presedinte prin malluri cu telefoanele pornite pe inregistrare, insotit cu microfoanele pornite... ca de, la ce presedinte avem, e greu sa nu avem in fiecare seara un alt subiect de discutie la talk-showuri
      Unde e DECENTA in acest act?(ca sa nu mai vorbim de respect fata de functia detinuta temporar de Basescu -cea de presedinte!)
      Si aici e in intrebarea capitale : Cand se poate considera jurnalistic vorbind ca presedintele are dreptul la o remarca privata? - cred ca raspunsul are de aface in primul rand cu cei 7 ani.... :D
  • +6 (16 voturi)    
    atentie hotnews! (Joi, 25 iunie 2009, 16:15)

    xyz [anonim]

    nu ne mai induceti in eroare ca om fi noi multi, dar prosti nu suntem. cand faceti referire la un "jurnalist", verificati mai intai daca persoana cu microfonul se poate numi intr-adevar "jurnalist". din pacate, in Romania, putini pot fi considerati jurnalisti. mai toti "antenistii", "protevistii" si multi altii sunt nistre trepadusi, dornici sa faca pe plac conducerii postului in speranta ca vor ajunge niste nume in presa. din pacate, de profesionalism nu prea poate fi vorba la 90% dintre ei. ce frumos ar fi daca fiecare nou angajat din presa ar afla, in prealabil, si cum sta treaba cu deontologia...
  • -5 (17 voturi)    
    Filmare / inregistrare selectiva (Joi, 25 iunie 2009, 16:18)

    AIM [anonim]

    Cand este filmat la cumparaturi (pentru sotie - asta de curand), in supermarket, sau in timp ce face poze cu "multimea", cand tunde oaia ori cand danseaza la mare, nu este deranjat deloc (de paparazzi), chiar daca nu da neaparat o declaratie in acel moment.

    In schimb, este deranjat de acelasi tratament care ii este aplicat acum...

    Dl. Presedinte, doriti sa fiti filmat/inregistrat selectiv (doar cand va avantajeaza)?
    • +2 (10 voturi)    
      da (Joi, 25 iunie 2009, 16:38)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui AIM

      asta vrea Base. sa aiba o imagine buna. tu nu vrei acelasi lucru? nu? si ce poza ai pus pe site-ul de dating?
    • +9 (15 voturi)    
      din pacate... (Joi, 25 iunie 2009, 16:47)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui AIM

      in romania..toti jurnalistii sunt niste paparazzi de 2 lei. Pt. cei ce nu stiu, in Germania nu ai voie sa faci poze fara acordul persoanei respective..si se ajunge la o situatie hilara de genul ca nu ai voie sa faci poze cand esti la o piscina de teama de a nu il prinde si pe celalat in postura indecenta.Asta e ceva ce se pare ca in romania nu se intelege...Un jurnalist (daca asa se considera ) tebuie sa faca ancheta, sa mearga pe teren..etc..nu sa il pandeasca la fiecare pas pe basescu si sa ii numere basinile..Rusine in primul rand celor care se preteaza la asa ceva. Iti este si scarba sa citesti un ziar romanesc. Pt. domnii jurnalisti...domnilor, voi nu cititi presa straina, voi nu vedeti cum se scrie un articol de zir..Vb. aia sunt acum in UE si aveti acces la orice. Daca vreti respect, acordati in primul rand respect.
      • 0 (2 voturi)    
        Zau (Vineri, 26 iunie 2009, 5:16)

        dragos [anonim] i-a raspuns lui marlene

        Incearca sa explici asta germanilor. Ca se uita la tine ca la extraterestri.

        Dap, este ilegal sa surprinzi oameni in ipostaze intime la ei in casa. De asemenea e naspa ca in poze de la plaja/piscina/whatever sa apara careva imbracat sumar. Daca nu e obiectul pictorialului e chiar de porc rau. Daca e doar el/ea, tre stabilit daca e persoana publica. daca nu ocupa un post de prezentator tv sau nu e in guven/parlament e cam greu sa demonstrezi. deci belesti iar carasu.
        Da asta e si la ei, si la noi.

        Pe de alta parte a inregistra ce vb presedintele pe stada cu alti alesi nu-mi suna a paparazzi.

        Deseori la noi se trece de limita decentei. Dar legal este, si trebuie sa fie, sau altfel suntem din nou in totalitarism si cultul personalitatii. Pe de alta parte n-am vazut sincer nici la noi excese de zel in ceea ce-l priveste pe base in privinta vietii personale. Caz real, am inregistare in care base ii spune unuia, ca sa nu-l ia cu "d-astea" ca e mahmur de prin 2004. Pe vremea aia daca dadeai inregistrarea il ridicai in slavi ca ea "om de-al nostru" acu ar fi dezastru ca e "betiv". Sunt multe materiale mai mult decat jenante, pe care presa care face investigatie le lasa deoparte, pt ca e subuman sa faci aia. Si pana la urma nerelevant. Poate omu voia sa scape de el si a facut un misto amiabil.

        Sunt destui care scape chestii subumane prin presa, dar Sorina Matei nu e una din persoanele in cauza.

        Cam cum merge treaba defapt. Aude jurnalistu (si poate si inregistreaza) "Bag pwla in Jijel". Se duce si intreaba, "aveti ceva contra politiclor lu Jijel". Ala zice "nu/da". Acolo te bagi din cunostinte si incerci sa afli care e marul lui Paris. Acolo e diferenta niste prompteriste si oamenii care stiu CE intrebari sa puna. Si e cu adevarat mai misto cand ala zice ca n-are nic, dar din intrebari il faci sa zica ce are pe suflet.

        Stiti unde vine aservirea? Acolo unde al mare zice "nu trece". Si deseori nu trece pe principiul "de ce sa-l facem vedeta controversata?". humm
  • -2 (18 voturi)    
    plusurile si minusurile de pe hotnews... (Joi, 25 iunie 2009, 16:21)

    Vlad [anonim]

    ...sunt irelevante si de mai mare rasul, fiindca aceeasi persoana isi poate creea mai multe conturi (clone) si poate vota de cate ori vrea...Iar cand te gandesti ca printre cei care dau plus-uri si minus-uri in disperare sunt si oameni in toata firea, majori si cu buletin iar unii dintre ei chiar vor vota la toamna... nu stii daca sa razi sau sa plangi. Dragi forumisti, in loc sa va obositi inteligenta dand plus-uri si minus-uri mai bine ati scrie comentarii pertinente.
    • +10 (20 voturi)    
      comentariu pertinent (Joi, 25 iunie 2009, 16:31)

      stefan2008 [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Ti-am dat minus tie si celorlalti care condamna ideile lui Base, pentru ca aceleasi idei le regasesc in mine: impozit unic 16%, condamnarea comunismului, a securistilor ca Voiculescu, sprijinirea tuturor romanilor - inclusiv cei din Rep.Moldova, etc,etc.
      • -2 (16 voturi)    
        Si unde am condamnat eu ideile lui Base?? (Joi, 25 iunie 2009, 16:51)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        Eu am facut un singur comentariu in care m-am referit doar la jurnalistii din cauza carora puterea nu poate sa "lucreze" in liniste si "consens"... Mai departe, sa luam pe rand ceea ce denumesti tu "ideile lui base":
        1. impozitul unic nu e ideea lui base si nici a lui videanu sau a PD-Lului cum zic unii, e un concept mai vechi in economie care se cheama "flat tax" poti sa citesti pe wikipedia.
        2. condamnarea comunismului nu e ideea lui base, ea s-a facut prin puncul 8 de la Timisoara si prin jertfa unor tineri in Decembrie 89 (cand base al tau era bine mersi la Anvers) si in Piata universitatii in 90 (cand base al tau era mahar in structurile FSN).
        3. Sprijinirea tuturor romanilor e o idee -vorba vine- cam de pe la 1848 si, exceptand Moldova, este o idee foarte abstracta (ce inseamna in fond "romanii de pretutindeni", am prieteni care o duc foarte bine in North america si care n-au nevoie sa fie sprijiniti poate noi sa fim sprijiniti de ei).
        • +1 (7 voturi)    
          mda, mi-a placut... (Joi, 25 iunie 2009, 18:49)

          Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

          Si procesul gindirii nu iti apartine, este vechi de citeva mii de ani. Important e sa reushesti sa il duci la o materializare, nu cind si cine l-a descoperit.
        • -2 (4 voturi)    
          foarte frumos (Joi, 25 iunie 2009, 22:44)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

          dar ai un singur defect: minti ca un mic iliesc de la un capat la altul. Urita si prost platita slujba mai ai. Norocul tau ca dupa alegeri stapinii tai, rrromii rosii voixulecsu, patriciu, bombonel sau vanghelie, o sa te arunce ca pe o masea stricata. Abia atunci vei avea sansa sa te apuci de ceva decent.
    • -3 (15 voturi)    
      Raspunsuri posibile: (Joi, 25 iunie 2009, 16:37)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      1. dureaza mai putin si faci norma de "-" rapid
      2. nu-i duce capul sa argumenteze
      3. aia mai destepti au prins deja posturi prin ministere, parlamentul european etc
      4. n-au voie, sa nu faca dreak` greseli de ortografie si sa-i ia peste picior "tonomatele"
      5. chiar n-au ce spune mai mult decat ca "strada e un spatiu privat" si "Base nu e persoana publica cand e pe strada cu SPP-istul langa el"
  • -5 (17 voturi)    
    dar Ceausescu!? (Joi, 25 iunie 2009, 16:22)

    hara [anonim]

    ala n-avea viata privata? De ce l-ati impuscat? De ce il condamna Basescu? Tot ce a facut Ceausescu a fost in privat!
    De ce i-au confiscat tablourile, vilele, masinile, conturile? Nu erau private?
  • -3 (19 voturi)    
    Acum o saptamana... (Joi, 25 iunie 2009, 16:30)

    Dragos Stefan [utilizator]

    am postat intr-un topic asemantor, insa nu erau atatea minusuri si plusuri cat sunt acum. Inseamna ca activistii incep sa-si faca prezenta si nu conteaza daca mesajul are chiar si o mica doza de logica, daca e anti Zeus imediat e "barat". gogoogog
  • +5 (15 voturi)    
    Presedintele are dreptate (Joi, 25 iunie 2009, 16:36)

    Lars [anonim]

    Presedintele are dreptate !!!
    Decat cu o presa din asta aservita mai bine deloc
    Fatuca aia mai bine mergea l-a cules capsuni in loc sa ia bani de la patriciu
    Nu pot sa cred ce fara profesionalism au fost in cazul Monica Ridzi.
    "Ziarista" aia trebuie trimisa la munca, nu la cersit !
    • -3 (11 voturi)    
      Ai riscat si ai pierdut (of, gramatica) (Joi, 25 iunie 2009, 16:46)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Lars

      "Fatuca aia mai bine mergea l-a cules capsuni"!!!

      Au dreptate sefii cand nu va lasa decat sa puneti "-"! Cand scrieti........la,la,la
    • -3 (9 voturi)    
      Ai riscat si ai pierdut (of, gramatica!) (Joi, 25 iunie 2009, 17:07)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Lars

      "Fatuca aia mai bine mergea l-a cules capsuni..."

      Vezi, de aia nu va lasa sefii mai destepti sa postati! Si aveti voie doar la "-"
      Faceti greseli de clasa primara si rade lumea de voi. Iar voi credeti ca sunt tonomate platite sa rada! Nu, rad de incultura voastra!
      La, la, la, la.......
  • +8 (14 voturi)    
    deranjant (Joi, 25 iunie 2009, 16:39)

    cristi [anonim]

    Pt. orice om este deranjant iar ziaristii sar calul. Uneori sunt chiar nesimititi.
    • +6 (12 voturi)    
      Am vazut faza, voi ati vazut-o? (Joi, 25 iunie 2009, 17:02)

      ciupi 2 [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Ala mergea cu microfonul ascuns, doar-doar sa prinda ceva de tocat 2-3 zile la A3.
      Asta-i jurnalism sau spionare?
  • -6 (12 voturi)    
    Nea' Base stie cum e cu Secu' ca doar a lucrat (Joi, 25 iunie 2009, 16:40)

    Gheo [anonim]

    Fosta securitate?! De ce nu si actuala??
    • +4 (6 voturi)    
      "Actualii" sunt prea ocupati cu afaceri ... (Joi, 25 iunie 2009, 16:56)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Gheo

      Acum "actualii" sunt prea ocupati cu afaceri ... nu au timp de pierdut cu prostiile debitate de unii politicieni.

      Pana si "fostii", cati mai sunt valizi - sunt ocupati cu cate o smenareala, ca sa mai piarda vremea cu ce vorbim noi.

      Poate daca le-am da un ban bun, i-am putea anagaja sa ne filmeze la vreo chermeza sau la vreun botez ... sa ne vada si pe noi nepoteii cand eram tineri !
  • -5 (15 voturi)    
    Asta e nivelul (Joi, 25 iunie 2009, 16:44)

    gigel [anonim]

    alegatorilor basescieni.
    E bine, macar e limpede cu cine avem de-a face.
    Daca pe Iliescu il votau taranii (spre disperarea "elitelor"), pe Basescu il voteaza marlanii (spre linistirea elitelor care tac vinovat).

    Cata dreptate aveau in sloganul ala anti-pesedit: Ei cu ei, noi cu voi!
    • +5 (11 voturi)    
      Asa e, ma gigele tata! (Joi, 25 iunie 2009, 18:11)

      Gicu_Maracine [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Felix: isi injura invitati in direct
      Crin: politica e un bordel, Basescu o codoasa batrana
      PSD (in corpore): iuda, tampiti, idioti, tasti-basti
      Vadim+Gigi+Vanghelie: mai ai nevoie de exemple in cazurile lor?

      Dar evident, numai Basescu si cei care-l sustin sunt marlani. De ce? C-asa vor Patriciu si Ilici.
      • -2 (8 voturi)    
        Incomplet (Joi, 25 iunie 2009, 18:49)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui Gicu_Maracine

        Din lista lipseste un "mare politician". E ala care si-a bagat fata in functie politica, e ala care a dat 2 ministere la 2 "amice" si e ala care numeste ziaristii "gaozari" iar pe o ziarista "tiganca imputita".

        Deci, ramane cum am stailit.
  • -2 (6 voturi)    
    Ma bazaie o musca !! (Joi, 25 iunie 2009, 16:56)

    papusa ventrilocului [anonim]

    Prindeti musca aia caci ma deranjeaza !!!!

    Sau vreti sa fac si eu ca Obama ???
  • +5 (11 voturi)    
    dar ceilalti unde sunt??? (Joi, 25 iunie 2009, 16:59)

    marlene [anonim]

    pe Geoana de ce nu il pandesc tot asa..ca doar vb. aia e al doilea om dupa Basescu?
    Chiar nu se poate face nimic cu un astfel de "jurnalism"???
  • -4 (10 voturi)    
    Aloooo, (Joi, 25 iunie 2009, 17:00)

    nastase [anonim]

    Dar termopanele lui Nastase nu sunt private? El n-are drepturi?
  • -3 (11 voturi)    
    Ziaristii-n mina sa ne dea lumina! (Joi, 25 iunie 2009, 17:00)

    Neamtu [anonim]

    Lasa ca le face Mircea Basescu case la toti ziaristii...De veci!
  • +6 (14 voturi)    
    CENZURA LA ANTENA 3 (Joi, 25 iunie 2009, 17:03)

    zap [anonim]

    antena 3 a cenzurat ! lipsesc fragmente din inregistrare . de ce nu sunt facute publice ?! pt ca se apara dreptul la imagine a unui patron,dar a unui presedinte nu !
    • -4 (14 voturi)    
      Stii diferenta privat/public? (Joi, 25 iunie 2009, 17:09)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui zap

      Pentru ca Antena e un post privat si da doar ce vrea. Presedintele e persoana publica si nu are de ales. Vrea sa fie si el "privat", poate oricand sa-si scrie demisia.
      • +6 (14 voturi)    
        tu stii care e dif intre jurnalist si tonomat? (Joi, 25 iunie 2009, 17:27)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui gigel

        eu cred ca nu
        O publicatie/ televiziune are datoria deontologica sa prezinte toate aspectele relevante, chiar daca nu ii convin
        Antena 3 este maestra in cenzura.
        • -1 (9 voturi)    
          Relevante pentru cine? (Joi, 25 iunie 2009, 18:02)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui Cristian

          "Datorie deontologica" zici? Suna a TRU, care si el era deontolog pana l-au prins ca lua bani ca sa fie asa.

          Aspectele prezentate sunt relevante. Fara indoala ca o alta televiziune va prezente si alte aspecte, relevante din punctul lor de vedere. BiTV, de exemplu, de ce nu zice nimic?
      • +4 (10 voturi)    
        nu (Joi, 25 iunie 2009, 17:38)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui gigel

        despre privat/public e vorba aici. ci despre informare INTENTIONAT gresita. si despre responsabilitate jurnalistica.
        in mod natural pleci de la prezumtia ca un jurnal de stiri te va INFORMA. ceea ce nu e cazul cu antenele motanului.
        de aia e Base ofuscat pe ei si ii cotonogeste cand ii prinde.
  • +9 (21 voturi)    
    R E V O L T A T O R (Joi, 25 iunie 2009, 17:15)

    cohan [anonim]

    Cum dracu tot de la Antena3 s-a gasit una care mearga langa Basescu cu microfonu.
    Sunt cu Basescu de data asta si nu cu maimuta aia care trage cu urechea.
    Nu asta presupune meseria de ziarist.
    Aste sunt stiri ieftine.
    Barfe.
    Oricum o astepta o premiere cad ajunge acasa. O sa se plimbe de la o emisiune la alta. Pentru cateva zile va fi erou national, vedeta, ziarista model, un exemplu de curaj pentru generatiile tinere.
    Mi se face greata.
    • -5 (13 voturi)    
      Nu e vina/meritul ei! (Joi, 25 iunie 2009, 17:29)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui cohan

      Daca Base tacea (sau era politicos) nu s-ar fi intamplat nimic si nu se punea problema scenariului pe care il prevezi.
  • +10 (16 voturi)    
    microfoane (Joi, 25 iunie 2009, 17:28)

    ziaristul anonim [anonim]

    La Antene chiar este o sarcina de serviciu sa injuri cat mai mult la Basescu.
    Metodele securiste nu sunt intamplatoare acolo...cunoscatorii stiu de ce:)
  • -1 (9 voturi)    
    Fosta securitate a torturat si omorat oameni! (Joi, 25 iunie 2009, 17:29)

    Taranistul [anonim]

    Nu trebuie luat in bascalie acest subiect!
    • -3 (7 voturi)    
      La fel si taranisti au omorit oameni. (Joi, 25 iunie 2009, 18:34)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Taranistul

      La fel şi ţărănişti au omorât oameni.
  • +2 (12 voturi)    
    presa (Joi, 25 iunie 2009, 17:29)

    I [utilizator]

    lumea uita ca presa e a 3-a putere in stat si ca orice putere si ea face abuzuri! Iar antenele... fac doar abuzuri.
    • +2 (10 voturi)    
      matematica e grea (Joi, 25 iunie 2009, 19:34)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui I

      Eu cred ca tu nu stii sa numeri puterile.
      • -1 (7 voturi)    
        ? (Joi, 25 iunie 2009, 20:26)

        I [utilizator] i-a raspuns lui nashu_mare

        numara-le tu daca esti destept
        • +2 (8 voturi)    
          Fii atent aici: (Joi, 25 iunie 2009, 21:03)

          nashu_mare [anonim] i-a raspuns lui I

          Legislativa, executiva, judecatoreasca.


          Cate sunt? Care dintre astea e presa? Macar o sintagma sa stii si tu, daca vrei sa te dai rotund.
          • 0 (2 voturi)    
            ura (Vineri, 26 iunie 2009, 13:38)

            I [utilizator] i-a raspuns lui nashu_mare

            atata ura ai in tine ca nu ierti nici o greseala. Asta iti face placere, pentru asta traiesti. ori esti un pusti ori un frustrat. Nu uita sa comentezi la subiect data viitoare.

            Cineva spunea ca o sa progresam ca tara cand o sa incetam razboiul intern (cu vecinu, cu colegul, cu vanzatoarea etc.)

            Legat de puteri... da, e a 4-a nu a 3-a (comform actelor) dar daca e sa ne luam dupa influenta pe care o are o putere in viata tarii, lucrurile nu mai sunt asa clare cum scrie in constitutie/legi.
  • -4 (14 voturi)    
    din cate vad ... (Joi, 25 iunie 2009, 17:31)

    alex [anonim]

    sunt multi votanti pro-Basescu pe aici - si eu l-am votat si acum regret sincer - si nu votez nici cu Geoana, nici cu Radu Duda, nici cu Crin Antonescu, nici cu Vadim, nici cu Becali, nici cu UDMR ... un NU hotarat actualei clase politice romanesti; vor mai trebui inca 25 de ani pana vom avea ce alege. Sper insa sa-i mai apuc chiar daca cum nu am nici 30 de ani - cu grija statului roman pentru oameni si cu oportunitatile "extraordinare" pe care le ofera criza si probabil alte crize capitaliste pe care ni le vor oferi cu generozitate niste oameni "de bine" ( si nu vorbesc de masoni, evrei, americani etc. ci de cretinii pe care se pare ca omenirea se incapataneaza sa-i puna in fruntea destinelor lor) - chiar ma indoiesc
    • -5 (9 voturi)    
      Hai sa vedem... (Joi, 25 iunie 2009, 18:49)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui alex

      Putem verifica foarte usor daca "tonomatele" sunt platite de "moguli" ca sa-l atace pe Basescu sau nu. Mergem frumos in toamna si votam cu altcineva care iese presedinte (nu conteaza cine, Antonescu, Duda, Geoana, Nati etc). Daca la anul pe noul presedinte nu-l mai ataca astia de la Antena3 inseamana ca ati avut dreptate...erau platiti sa-l atace doar pe ei si sa le fie rusine. Daca il ataca si pe asta nou inseamna ca incearca sa faca si ei "opozitie constructiva" in fata puterii discretionare.
      • +2 (8 voturi)    
        superb (Joi, 25 iunie 2009, 21:34)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        daca are cineva curiozitatea sa se uite la voturi va observa ca daca ai o pozitie pro Basescu clara primesti multe "+" iar daca nu primesti multe "-". Cel mai haios este la cei care forumeaza pareri generale de bun simt fara a tine partea sau ataca pe dl Marinar Sef al Tarii au rezultate ciudate...:). Se pare ca si pe aici ca si la vot "simpatizantii" sunt foarte disciplinati. 10 voturi cu minus de fiecare parere anti si 10 voturi cu plus pentru fiecare parere pro...ca pentru EBa :)
        • +2 (4 voturi)    
          superb din nou (Vineri, 26 iunie 2009, 0:17)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          Vad ca primesc voturi negative si dupa ora 21...votacii au si program prelungit. Sau se lucreaza in schimburi. O sa scriu ceva evident anti-Basescu si la 3 noaptea...daca sunteti pe faza puteti sa dati voturi negative si atunci....Ceea ce stupiditatea voastra nu reuseste sa desluseasca este ca ne doare in posterior de voturile voastre si atata timp cat va exista democratie si vom avea o alta parere decat a voastra ne-o vom exprima liber si independent (cred ca de asta s-a murit la revolutie, pentru liberate). Basescu nu este potrivit pentru a mai fi inca 5 ani presedintele Romaniei! Sa va fie clar....asta e opinia noastra (a celor anti, platiti de moguli, platiti in Kiseleff, care luam sacosica cu pui ...cum vreti voi) si nu vom ezita sa ne-o exercitam prin vot cu sau fara + sau - stupide de la aplaudacii PDL de pe forum.
  • -6 (10 voturi)    
    Cerem rezolvarea dosarului Flota!!! (Joi, 25 iunie 2009, 19:19)

    flota [anonim]

    Si mai cerem eliberarea palatului cotroeni de sub portocalii!
    • +1 (1 vot)    
      ai aici rezolvarea dosarului (Joi, 25 iunie 2009, 21:20)

      metronom [utilizator] i-a raspuns lui flota

      http://www.youtube.com/watch?v=VRQmjiCRKWA
  • -5 (11 voturi)    
    . (Joi, 25 iunie 2009, 19:23)

    ion [anonim]

    e in privat cu primarul cu tricolor langa el si mergand prin mijlocul unei strazi care presupun ca e blocata?miramas
  • +3 (11 voturi)    
    are dreptate Basescu (Joi, 25 iunie 2009, 19:43)

    Aramis [utilizator]

    punct
  • -5 (11 voturi)    
    Nesimtirea lui Basescu (Joi, 25 iunie 2009, 20:13)

    bobo [anonim]

    Din cate am vazut eu era un loc public acolo. Care e problema ca-l filma? E un nesimtit si badaran presedintele.
    • +1 (5 voturi)    
      asadar dupa logica ta (Vineri, 26 iunie 2009, 0:07)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui bobo

      daca te plimbi cu prietena ta in parc(loc public) si te filmeaza antenele(ca deh aia erau) toata ziua, ce faci? Iti convine? Evident, pai atunci hai sa facem emisiune cu tine cand te duci la lucru, cand te intorci de la lucru, ce ai mai cumparat de la supermarket si tot asa.
      • 0 (2 voturi)    
        Sa mori tu (Vineri, 26 iunie 2009, 5:31)

        dragos [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

        Pai frate si daca sunt un amarat de PR sau manager la o firma PRIVATA am grija sa dau bine la impresie generala (adica la impresie, chiar daca nu filmeaza nimeni), nu numai la filmari mai mult sau mai putin oportune in spatii publice.
        Daca sunt presedinte chestia asta tre sa vina natural.
        Sunt oameni de PR care si-au pierdit job-ul ca reprezentau o companie X si au aparut, fara voia lor pe net injurand. Nu firma, ci doar injurau cu pofta o sitiatie personala. Si ala nu avea asemenea responsabilitate.
        • 0 (2 voturi)    
          sa mor eu (Vineri, 26 iunie 2009, 9:46)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui dragos

          Nu cred ca ai inteles bine mesajul de mai sus, am zis ANTENELE, acolo nu era RTV, nu era PRO TV, nu era B1TV, nici dracu ci doar antele care fac presiune poate poate mai prind vre-o injuratura. Presedintele le-a explicat in mod clar ca degeaba se chinuie si ca vrea intimitate. Este ceva rau in asta?
  • +1 (7 voturi)    
    Ziaristii fara bun simt si fara experienta (Joi, 25 iunie 2009, 22:01)

    Levy [anonim]

    Din pacate toata presa din romania e plina de niste ziaristi needucati, aroganti si extrem de nepoliticosi. Base are dreptate, si el este un om, care nu poate fi non stop la dispozitia media.
  • +1 (7 voturi)    
    Un presedinte de mahala! (Joi, 25 iunie 2009, 23:01)

    Alin [anonim]

    Cam atat!
  • +3 (3 voturi)    
    Ca un magnet va atrage Basescu (Joi, 25 iunie 2009, 23:19)

    Adrian [anonim]

    Aproximativ 170 de comentarii pana acum. Vinde bine Base chiar daca e criza ;)
    • +1 (1 vot)    
      Exact (Vineri, 26 iunie 2009, 5:19)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Exact ce voiam sa zic si eu. A ignora e moarte. Tre cretini din ambele tabere ca sa-l tina vedeta. Anghela Merkel ar fi invidioasa :). Ea e doar cancelar, nu vedeta.
  • 0 (2 voturi)    
    Asa presedinte. asa presa (Vineri, 26 iunie 2009, 6:08)

    Zev [anonim]

    sau invers.

    Daca Basescu era la Cotroceni sau Scrovistea si ziarista intra peste el in bucatarie, ar fi avut dreptate. Cum prezidentele era la munca, nu tine. chiar si in situatia data, daca ii spunea frumos duduiei sa il lase un minut in pace pana schimba un cuvant cu doamna, iarasi era sa zic acceptabil. Sa asmuti SPPul care din cate stiu nu are in mandat protectia demnitarilor de ziaristi, ci de teroristi, e trist. Iar chestia cu sa stii de la mine ca sunt mai batran e ca nuca-n perete.
  • +1 (3 voturi)    
    Negarea negatiei -De la cultul muncii la cultura c (Vineri, 26 iunie 2009, 6:51)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Mai nou in Romanika e o inflatie de pseudo jurnalisti.Un studiu in biblioteca universitara a publicisticii Eminesciene ar valora cat un doctorat in jurnalism.De la gaina care fata pui la trasnea nu e mare diferenta.Tovarasul Cristoiu( pacat de originea Vranceana) atata stie atata face :Sa raspunda unor comandamente de partid care sa-i fie scut in fata legii!( Ramas orfan a platit calomnia scump.)Cum principiul santajul si etajul functioneaza ( vezi declaratii de venit "jurnalistic"venit mediu pe economie si vila de doua milioane cu masina Masserati.)Facultatea de Literatura si jurnalism a ramas la nivelul "mestesugului" de tampenie. Gramatica" cui "de la care se blocheaza programa.Auzi afirmatie daca nu stii gramatica nu ai cultura? Suna a "facultate muncitoreasca " liceul in doi ani si facultatea tot in doi ani la fara fraecventa la distanta prin corespondenta! Pe cand medicina, specialitatea in chirurgie sa opereze toti anonimii de" limbarita"?Extrapoland pe Pastorel:.." Capitane nu fi trist garda."secu"merge inainte cu ..Facultatea de (FFDC)jurnalism! Noul program Bologna prevede exercitii de contorsionism .!Cursuri de Yoga pozitia "briceagul",masaje de fragezirea soricului etc,etc.,.DDD
  • -1 (3 voturi)    
    Aia-o tuta (Vineri, 26 iunie 2009, 7:59)

    Pantera Roz [utilizator]

    de ziarista...Base-in parametrii normali,asta e,de unde nu e,nici...Ce putea sa iasa din combinatia asta?!Ne-am obisnuit.Curios e doar nr.de postari la subiectul asta, banal deja...
  • +1 (3 voturi)    
    pe "tuta aia" (Vineri, 26 iunie 2009, 11:36)

    adi [anonim]

    o cheama Sorina Matei si unul dintre cei mai buni jurnalisti. Atat.
    • 0 (2 voturi)    
      ce criterii ai ? (Vineri, 26 iunie 2009, 13:40)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui adi

      eu am intrat pe blogul ei si citit postarea referitoare la incident

      uite un citat
      "Pe Sulina nu se circula noaptea, ci numai atunci cand se mijeste de ziua."
      sa iti mai zic?


      sincer nu cred ca am chef sa fiu informat de Sorina. care poate e personalitate placuta. dar la partea de jurnalism lasa mult de dorit.
      nu am priceput ce e cu povestea aia cu echipamentul greu de carat si nu stiu cate ore de mers cu barja(oare? tema: sa guglesc barja)... e o meserie care se face pe bani . esti platit pentru deplasari, ai diurna. nu pricep unde e marele eroism in asta. eroic e, de exemplu, sa fii medic la camera de garda si sa salvezi viata cuiva cand stirile prezinta medicii ca cea mai spagara categorie profesionala din romania. inaintea politistilor si a ziaristilor. ala e eroism .

      sa mananci fursecuri la aniversarea lu gigi si sa te dai ziarist e o mare impostura.
  • -1 (3 voturi)    
    iata ce-a zis basescu,pe buna dreptate. (Vineri, 26 iunie 2009, 12:20)

    cucu [anonim]

    "Dl. presedinte, ne facem meseria", a replicat ziarista Sorina Matei.

    Nu,să stai cu microfonul când mă întrebi este meseria ta. Dar când stai cu microfonul printre oameni, asta nu e meseria ta, cum stăteau ăia de dinainte. Asta s-o ştii de la mine, că sunt mai bătrân decât tine. Când vorbesc privat, nu-s la dispoziţia ta”.