Revolta la Stirile TVR: mai multi angajati cer inlocuirea sefei interimare Madalina Radulescu

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2009, 14:46 Economie | Media & Publicitate

Mai multi jurnalisti ai Directiei Stiri din TVR au inaintat, miercuri seara, o scrisoare presedintelui-director general al SRTv, Alexandru Sassu, si membrilor Consiliului de Administratie prin care cer inlocuirea directorului interimar al departamentului, Madalina Radulescu, potrivit informatiilor HotNews.ro. Semnatarii arata ca aceasta conduce departamentul de aproape doi ani fara a fi trecut prin filtrul unui concurs si ca a dovedit ca nu are autoritatea morala si profesionala necesara pentru postul pe care il detine. Scrisoarea cere conducerii sa redea publicului platitor de taxe controlul asupra conducerii Stirilor TVR.

UPDATE 2 Responsabilii de comunicare ai TVR au confirmat, in jurul orei 17.00, ca aceasta scrisoare a fost depusa. Ei au precizat ca este semnata de 16 membri ai echipei editoriale, dintr-un total de aproape 200 de angajati ai Departamentului Stiri, unde "110 sunt jurnalisti". Din informatiile HotNews.ro, lista ramane deschisa pentru alte semnaturi.

UPDATE
1 Contactata de HotNews.ro, Madalina Radulescu a declarat ca nu face comentarii pe acest subiect. Responsabilii de comunicare ai TVR au declarat, joi dupa-amiaza, ca "pana la aceasta ora nu s-a primit nicio scrisoare pe aceasta tema la biroul domnului Sassu. Deci nu putem sti cine sunt semnatarii scrisorii, ce nemultumiri au si cati sunt acestia".

Jurnalistii invoca Legea avertizorului public, ce ii protejeaza pe cei care semnaleaza cazuri de incalcare a legii in virtutea interesului public. Ei aduc drept argumente multe nereguli petrecute in cadrul departamentului Stiri, ce au determinat, dupa cum se sustine in scrisoare, deprofesionalizarea activitatii jurnalistice, derapaje grave si ilegalitati care contravin interesului platitorului de taxe.

"Va avertizam ca aveti obligatia de a opri abuzurile legale si derapajele profesionale, dar in special de a reda publicului platitor de taxe controlul asupra conducerii Directiei Stiri a televiziunii publice", arata scrisoarea adresata conducerii SRTv.

Semnatarii invoca doua evenimente recente:
  • Difuzarea de mesaje electorale, fara respectarea principiului impartialitatii, prin intermediul unui interviu in Telejurnalul din preziua alegerilor europarlamentare, ceea ce a incalcat normele legale si deontologice. Urmarea a fost, potrivit scrisorii, ca directoarea Madalina Radulescu a amenintat public editorii care nu au vrut sa legitimeze prin semnaturile lor acest derapaj sanctionat de CNA. Citeste despre decizia CNA in cazul Dragnea-Telejurnal aici
  • Directoarea interimara a prezentat-o oamenilor din redactie pe Simona Patruleasa drept o posibila colega in viitorul apropiat, Madalina Radulescu declarand public ca un om poate fi instalat crainic la TVR doar prin contract de colaborare, in locul oricaruia dintre prezentatorii Stirilor. Citeste mai mult despre cazul Patruleasa-TVR aici
Scrisoarea arata ca, sub conducerea Madalinei Radulescu:
  • stirile TVR sunt in deriva, cea mai mare problema fiind lipsa de profesionalism, cauza lipsei de notorietate a Telejurnalului;
  • sunt evitate subiectele proprii si subiectele incomode;
  • nu exista motivare in randul reporterilor si dispare performanta;
  • sunt promovati cei care raspund la comenzi;
  • putinele concursuri organizate pentru ocuparea unor locuri de munca la Stiri sunt un simulacru si sunt marcate de nereguli ce au dus la abuzuri.
Semnatarii afirma ca in momentul in care Madalina Radulescu a fost numita interimar nu era un jurnalist cunoscut si nu avea calitatile pentru ocuparea acestui post, insa atunci a fost acceptata in ideea ca interimatul va fi unul scurt.

Scrisoarea - ramasa deschisa pentru alte semnaturi - i-a fost inaintata miercuri seara lui Alexandru Sassu si membrilor CA al SRTv, semnata fiind de membri ai redactiei Stiri, inclusiv producatori si corespondenti din strainatate. Acestia cer organizarea urgenta a unui concurs legal pentru desemnarea unui nou director si, pana atunci, numirea unui alt director interimar.

Madalina Radulescu a fost numita director interimar al Departamentului Stiri in octombrie 2007, initial pentru 30 de zile, mandatul ei fiind prelungit, ulterior, in repetate randuri.

Miercuri, la Intalnirile Media HotNews.ro, Ioana Avadani, directoarea Centrului pentru Jurnalism Independent, afirma in raspuns la o intrebare legata de numarul mare de sefi interimari existenti la ora actuala in TVR: "Ei sunt tinuti 'interimari' tocmai pentru ca, cu sabia desupra capului, nu prea misti, nu prea te agiti, nici chestii prea multe nu faci, de teama sa nu superi pe cine nu trebuie."


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3079 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    TVR (Joi, 2 iulie 2009, 14:52)

    kolo [anonim]

    De parca Monica Ghiurco ar fi mai breaza decit Madalina Radulescu. Sau prafuitul de Burtea cu emisiunile sale jenante...
    • -1 (3 voturi)    
      TVR (Joi, 2 iulie 2009, 15:24)

      Carmen [anonim] i-a raspuns lui kolo

      dar credeti ca este vre-unul mai breaz din tvr?Poate tocmai unul mai cu cap incearca sa aduca un om cu deontologie din alta televiziune unde se trage pe branci...Aferim TVR
  • -1 (3 voturi)    
    Ce sa zic... (Joi, 2 iulie 2009, 15:22)

    Nea Titi vechi in tvr [anonim]

    HA,ha,ha!A intrat morcovelu rau de tot in fundurile voastre!Saracu' iepure ce trebuie sa sufere el in jegurile ale!Misulica umbla iar cu scrisorele,sifoane,raportari?Cu betivii dupa el sau nu?Care e grupul de fosti jurnalisti, actuali grevisti permanenti, sa stim si noi astia care nu suntem jurnalisti si nu am semnat nimic dar lucram in TVR?
    Credeti voi ca o sa existe vre-odata omu'de care sa fiti multumiti la conducerea stirilor sau chiar a TVR?Putorilor, la treaba cu voi, ca noi tragem de nu mai putem ca sa dati voi bine pe sticla...!LA MUNCA JEGURI SECURISTE!
    • 0 (2 voturi)    
      auzi mah, (Joi, 2 iulie 2009, 17:20)

      cosmin (nea gogu) [anonim] i-a raspuns lui Nea Titi vechi in tvr

      tu vezi-ti de cazanele tale de la subsol si de cinzaca de vodca si nu te mai baga iar intre problemele oamenilor mari, tinand partea cui iti da banutii zilnici pentru sticlutza de care vorbeam mai sus. si apropos, jeg si putoare, stie toata lumea, e cea care te-a facut...ok?
  • -1 (3 voturi)    
    da de ce platim abonament pentru TVR? (Joi, 2 iulie 2009, 15:28)

    razvan [anonim]

    eu totusi continui sa intreb, de ce trebuie sa platim obligatoriu aceasta taxa pentru o televiziune care numai nationala nu e si unde fostii securisti continua sa faca jocuri politice? de ce nu vine cineva care sa spuna ca taxa radio tv nu este obligatorie? sa-i vad atunci pe ordinarii de la TVR cum vor reactiona.
    • -1 (1 vot)    
      abonament....tv (Joi, 2 iulie 2009, 16:40)

      Emily [utilizator] i-a raspuns lui razvan

      Peste tot in lume exista intr-adevar televiziuni nationale finantate de la buget insa nicaieri in lume nu o sa vedeti ramasite comuniste ramase in interior, care incearca sa o distruga.Eu asa vad lucrurile.De ceva timp, observ ca un grup din interior incearca cu disperare sa distruga ceea ce altii fac cu greu.Eu ca telespectator, ca si dumneata asta observ.Oare nu se pot arunca la cos aceste elemente batrane ale securitatii, ca oamenii noi sa poata continua treaba?Poate raspunde cineva de la guvern.
    • +1 (1 vot)    
      taxa tvr (Joi, 2 iulie 2009, 19:34)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui razvan

      esti pe-aproape, razvan! poti sa te intrebi de ce platesti taxa tvr, dar la fel de bine de ce n-ai niciun control asupra tvr, de vreme ce tot platesti? e incredibil ce aud, oameni care conduc de doi ani fara concurs, adica fara o cat de mica garantie ca stiu sa scrie, ca stiu legile, ca sunt zdraveni la cap etc ?!!! Bine ne sade, atunci. Suntem si ... si cu banii luati!
  • +1 (1 vot)    
    Linistiti-va! (Joi, 2 iulie 2009, 17:34)

    gogu [anonim]

    Calmi, baieti, aveti putintica rabdare, ca scapati de toate "elementele batrane ale securitatii" si vine prea-bine dotata Patruleasa.
    • 0 (0 voturi)    
      Patruleasa (Joi, 9 iulie 2009, 16:37)

      verba volant [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Uraaaaaa!In sfarsit o lumina-n intuneriiic!Abia astept sa o vad la TVR!Mi-ar parea rau daca gay-ii si imbatranitele din TVR s-ar opune!
  • +3 (3 voturi)    
    de ras! (Joi, 2 iulie 2009, 17:45)

    inveselitu [anonim]

    Adica tinerelul politruc sassu, care conduce stirile tvr prin sluga lui de la Antene, eterna interimara madalina radulescu, vrea sa faca televiziune profesionista, iar " batranii securisti" din interior nu-i lasa ??? Hai ca sunteti haiosi, m-ati binedispus pe ziua de azi! Mai scrieti , va rugam mult ! Ne distram pe cinste vazand la ce poate duce disperarea.
  • +2 (2 voturi)    
    telespectator (Joi, 2 iulie 2009, 18:09)

    florin [anonim]

    si eu sunt un telespectator,dar observ,uitindu-ma la mai multe posturi,ca TVR parca lucreaza cu frina trasa.La stiri. Reportajele sint slabe ,neinteresante,vad ministrii sau alti politicieni de ma satur, si cam atit. in rest,nu prea ai ce sa vezi.Si comenzile politice sunt mai mult decit evidente..Singurul merit este ca nu dau alte prostii,gen crime,violuri etc. Dar este o televiziune imobila,in tara parca nu misca nimic,decit ceva furtuni ,ma rog ,subiecte pe care le au toti. Nimic al T VR. Totul pare abordat cu sfiala feciorelnica..
    Deci TVR nu este,cel putin pentru mine, o alternativa .Intr-adevar ar trebui schimbati sefii pe acolo,organizat un concurs pe bune ,deschis pentru oameni buni din afara institutiei,poate mai proaspeti,mai putin incrincenati. Dar apreciez ca mai sunt si ,acolo ,angajati care spun lucrurilor pe nume.
  • +1 (1 vot)    
    madalinradulescu??????????? :) (Joi, 2 iulie 2009, 18:43)

    marean din capu campului [anonim]

    Madalina raulescu, fosta la corespondenti in antena 1?????? Director?? La TVR???? Ce tara de gunoaie! Imaginati-vi-l pe Romeo Fantastik director al Operei din Viena. Pe Florin Fermecatoru custode sef la Ermitage! Sunt doua variante IDEALE pe landa pozitia acestei femeiusti (mii de scuze tuturor femeilor din lume, dar e clasifiata ca fiind de sex femeesc). Daca o inchideti intr-o camera goala cu doua bile, peste 10 minute va anunta ca pe una a pierdut-o iar cealalta s-a stricat. Dar ca ea n-are nici o vina si ca poate sa dovedeasca asta cu probe clare, daca-i acordati o audienta privata de 10 minute, ca sa va spuna ea ce gunoaie va sapa cu adevarat!!! Madalina Radulescu! :::)))))))
    • 0 (0 voturi)    
      madalina (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:00)

      Hilter [anonim] i-a raspuns lui marean din capu campului

      Ba da tu esti manelist convins, de unde stii tu atatea despre viata???Definitia manelistului:prost rau.Vezi ca mananci litere!
  • -1 (1 vot)    
    tvr (Joi, 2 iulie 2009, 20:12)

    tavi [anonim]

    Foarte trist mi se pare ca in TVR(de fapt nu numai in TVR),prostia,mediocritatea,ticalosia sint extrem de vocale. Cum indraznesti sa spui sau sa faci ceva care le-ar ameninta in vreun fel pozitia ,cei mai slabi si mai comozi,ca sa nu zic lenesi, dintre angajati ,sar ca arsi. Nici nu mai poti scoate o vorba ,atit de guralivi devin. La fel de guralivi sint ,ce-i drept si la birfa in timpul serviciului , la o cafea pe culoare si la telefoanele platite de institutie. Modelul sefului,in cazul nostru al sefei,este urmat cu fidelitate de citiva subordonati. Au vazut ca lipsa de valoare nu este taxata,ba dimpotriva ,se baga in fata chiar daca profesional sint nulitati,vad ca obraznicia si agresivitatea nu sint amendate ,raspund cu obraznicie cind nu le convine ceva. Vad ca slugarnicia este cea mai sigura garantie pentru a ramine intr-o functie,sint slugarnici cu sefii. Vorbesc de mediocritati. Si as vrea sa mai spun ceva: TVR intr-adevar a fost "colonizat" de oamenii lui Voiculescu,de cind a venit Sassu la conducere: Mura Frinculescu,consiliera sa si,din cite se aude in mai toate redactiile,omul cu ordinele. Ea este,de fapt cea care a pus-o pe Madalina ,pe care o cunostea de la Antena,sef la stiri. Si Madalina a continuat sa aduca oameni de la trustul Voiculescu,in functii de editori si producatori. Totul se leaga.
  • +2 (2 voturi)    
    o apa si-un pamant! (Joi, 2 iulie 2009, 20:58)

    colegilor [anonim]

    Se stie bine ca Madalina Radulescu este o non-valoare. Se stie ca a distrus doua familii (deci care e valoarea ei umana?) iar profesional a fost peste tot de o mediocritate trista. Din pacate, dragi colegi, nu v-a deranjat deloc sa o pupati in dos si sa va bagati in seama cu ea. Ati tacut cand v-ati vazut colegii umiliti si jigniti de aceasta radulescu. Sunteti foarte putin, aproape insesizabil deasupra ei. Si asta pentru ca ea este un nimic.
  • +1 (1 vot)    
    vai de poporul roman (Joi, 2 iulie 2009, 21:24)

    nu conteaza [anonim]

    O cunosc destul de bine; este o inginera facuta la apelul bocancilor (ca de, nu a fost CAPABILA sa faca facultatea la zi si a facut la seral, vai mama ei).
    De la inginerie cum a ajuns in televiziune?!!!!!!
    A progresat ca toate stoarfele. Prin cate paturi a trecut de a ajuns unde a ajuns, chipurile!?