Afacerea Ridzi - 2 Mai: Scena, de 10 ori mai scumpa! Artistii, de 5 ori!

de Tolo.ro    
Vineri, 3 iulie 2009, 18:29 Economie | Media & Publicitate

Circuitul banilor pentru concertul de la Costinesti
Foto: Tolo.ro
Catalin Tolontan posteaza vineri, pe blogul sau, o schema in care prezinta "circuitul banilor pentru concertul de la Costinesti", organizat de Ministerul Tineretului si Sportului (MTS) de 2 Mai, din care reiese faptul ca ministerul a cheltuit 115.000 de euro pentru servicii de 15.000 de euro.

  • "Conform contractului MTS-Mark: scena+lumini+sonorizare (75.000 de euro)  si cintareti (40.000 de euro). Impreuna, ar fi trebuit sa valoreze 115.000 de euro",
  • "Artisan a platit 7.000 de euro pentru scena+lumini+sonorizare si 8.000 de euro pentru doua trupe, Zdob si Zdub si Alex. Restul costurilor, inclusiv restul trupelor care figureaza explicit in contract, au fost achitate de Media Pro Pictures! 
  • "115.000 prevazuti in contract versus 15.000 cit au costat de fapt scena mare!", noteaza Tolontan pe blog.
Citeste mai mult pe blogul lui Catalin Tolontan.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2390 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Bani de un S Classe :P (Vineri, 3 iulie 2009, 18:54)

    Sasha [anonim]

    E simplu domnilor, daca facem bine socoteala aveau nevoie de un "profit" de 100.000 euroi. 115-15=100. Cred ca le ajunge de un S Classe :P

    Stima maxima,
    Sasha
    • +2 (2 voturi)    
      trebuia platita publicitatea (Vineri, 3 iulie 2009, 19:59)

      cuore sportivo [anonim] i-a raspuns lui Sasha

      trebuia platita publicitatea (EBA +.....) catre Media Pro>>cum factura nu poti sa faci pentru spaga, au ales varianta asta....simplu :D
  • +4 (4 voturi)    
    Hoata mica si sexoasa Ritzi asta ! (Vineri, 3 iulie 2009, 18:56)

    Frankie [utilizator]

    Hoata mica si sexoasa Ritzi asta !
    • +1 (1 vot)    
      sexoasa ? cu nanaul ala ? (Vineri, 3 iulie 2009, 19:48)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Ma rog, fiecare cu gusturile lui. Pentru unii si EBA este sexoasa, nu mai vorbesc de "cocoşica" Udrea..
  • +1 (5 voturi)    
    ridzipirea pdlEBArilor e aproape (Vineri, 3 iulie 2009, 18:58)

    pidzi [anonim]

    mai e pudzin.
    • +1 (3 voturi)    
      Pudzin ,vreo inca 5 ani ! (Vineri, 3 iulie 2009, 19:15)

      Trotil [anonim] i-a raspuns lui pidzi

      cu candidatii Ka : Kalin pasarica , Geoana trotineta si Duda tricicleta ,Basescu se simte lejer inca 5 ani ;doar Isarescu sa stea cuminte
      • -1 (1 vot)    
        I-o trage Isarescu lu' Basescu lejereanu (Vineri, 3 iulie 2009, 22:05)

        Baiatdabaiat [anonim] i-a raspuns lui Trotil

        Precum Mertanu lu' Trabantu.
  • -3 (9 voturi)    
    Asta-i calea! (Vineri, 3 iulie 2009, 19:09)

    Raluca [anonim]

    Bravo Tolo! Justitiarule! Exceptand kilogramele, semeni cu Piedone in zilele lui de glorie cand rasturna tarabe prin piete... Tine-o tot asa si ai sanse mari sa ajungi si tu politician...
    • 0 (0 voturi)    
      E prea prost ,din pacate ... (Vineri, 3 iulie 2009, 19:25)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      avem nevoie de oameni inteligenti in politica, nu de ziaristi -politicieni ; toti care au fost trasi din media in politica ,sunt idioti cu patent ...una e sa fi scriitor si alta sa fi critic literar -sunt talente distincte
    • +1 (1 vot)    
      nu ajunge politician, ca nu stie sa fure (Vineri, 3 iulie 2009, 19:38)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      politica e pentru pasarici ridzipitoare
  • +2 (2 voturi)    
    Pierdere de timp... (Vineri, 3 iulie 2009, 19:34)

    Rosca [anonim]

    N-am nici o indoiala ca Tolontan are dreptate...dar pierdem timpul si energia.
    As vrea sa vad o investigatie la fel de amanuntita in ceea ce privesc niste tunuri notorii de-ale lui Voiculescu, Vintu, Patriciu si care-or mai fi. E penibil sa ne pierdem energia in mici smenuri de buticarie cind altii fura cu fadroma.
    Hai Tolontane, ti-ai facut mina cu Ridzi acum hai sa te vedem la treaba ca lumea, hai la elefanti !
  • +1 (1 vot)    
    Ridzipirea banilor publici (Vineri, 3 iulie 2009, 19:51)

    Ala mic [anonim]

    Pai ce, ii da din buzunar?
    Ce gainari au ajuns si PDL-ii astia?
    Mai acu un an tipau coruptia in sus, coruptia in jos si ce curati si neprihaniti sunt ei.
    Tzi-ai gasit, cu Ritzi, Videanu, Dalli si ailalti.
    V-o spun eu.
    Ii doare fix in c..r de popor.
  • +1 (3 voturi)    
    O mascarada de toata jena (Vineri, 3 iulie 2009, 20:01)

    ciprian [anonim]

    Toata treaba asta e o mascarada si lupta pentru ciolan. E orchestrata de "batranii" di politica deoarece au ramas fara un os de ros. De la o posta se vede ca e dirijata toata treaba. Prea vuieste presa numai pe tema asta si doar in treacat se aduce aminte ca si altii de la putere isi dau sporuri sau fac alte cheltuieli de milioane.

    Dna Ridzi a picat de fraiera la mijloc si acum o joaca toti in picioare.

    Mare marlanie mai in politica romaneasca.
  • +2 (2 voturi)    
    extrapolare (Vineri, 3 iulie 2009, 21:51)

    stefan [anonim]

    daca la un contract atat de marunt a fost asa o hotie, ce o fi fost la privatizari gen Petrom sau Sidex Galati?
  • +1 (1 vot)    
    Jos palaria pt Tolo (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 6:31)

    marius [anonim]

    Felicitarile mele pentru cine a facut investigatia si a ajuns la poza asta. Este simpla si usor de inteles chiar si pentru un om de rand.

    1. sper sa fie reala (aproximarile nesemnificative se accepta). Eu unul cred ca e cat se poate de reala si ca schema asta se tot repeta de ani buni
    2. cu poze de genul asta ar trebui "desteptata" opinia publica
    3. din pacate, inca nu am ajuns la stadiul in care cineva sa plateasca pentru asta (macar suma risipita de guvern) sau in care sa se faca ceva ca lucruri din astea sa nu se mai repete
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt multe (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 8:28)

    Nae [anonim]

    Daca e vreun ziarist pe aici sa vada cat a platit guvernul in perioada PSD pentru sonorizare (firma Electrovox din Ploiesti) si cat a platit primarul PSD Calota din Ploiesti pentru computere si networking.O sa fie un soc!
  • -1 (1 vot)    
    Demonstratiile tolontane sunt zero barat ! (Duminică, 5 iulie 2009, 12:02)

    martin [anonim]

    Tot ce a scris si a spus initial acest individ tolontan si ce scrie continuu ,nu o incrimineaza cu nimic pe Monica Iacob Ridzi ci mai mult o absolva ,urmand ca DNA sa caute,daca va putea, in paienzanisul de relatii dintre firmele contractante si televiziunile care se pricep foarte bine sa fraudeze orice si sa plateasca taxe minuscule si uriase venituri confidentiale unor angajati.
    Probabil ca la inceputurile actiunii tolontane de atac, Monica Iacob Ridzi sa fi gresit mediatic, dar e de inteles cand atacul a fost de tipul : Ai calatorit in timp si ti-ai lichidat strabunica pe Titanic, asa ca de fapt, mai Monica ,tu nici nu mai existi !
    Si acum o multime de saraci cu duhul, felicita pe zisul tolontan, care prin actiunea sa ,s-a smuls din starea sa de gazetar sportiv si a patruns pe scena mare a tonomatilor de clasa nationala.
    Cred ca Nistorescu,Stanescu,Stan Laptop , Ciuvica, Ciutacu etc ,deja invidiaza pe nou venitul in lumea mare a tonomatilor !
  • 0 (0 voturi)    
    Ridzi sau Nastase ? (Duminică, 5 iulie 2009, 16:59)

    puscasu [anonim]

    Afacerea asta Ridzi e praf in ochi ca sa uitam de Nastase- 4 case...
    In aceeasi zi in care Bombonel era scos din nou basma curata.... a cita oara ?! de catre confrati, izbucnea si scandalul legat de fatuca asta.

    Datii inainte cu ceata baieti.Oricum cine stie, cunoaste !