UPDATE Cotidianul modifica structura editoriala, salariile jurnalistilor scad considerabil

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2009, 11:51 Economie | Media & Publicitate

UPDATE Ziarul Cotidianul va efectua o serie de schimbari la nivelul continutului editorial si va avea o structura diferita ce va fi anuntata in perioada imediat urmatoare, a declarat pentru HotNews.ro Doru Buscu, directorul editorial al grupului Realitatea-Catavencu. Acesta a dezmintit informatia vehiculata anterior de angajati ai ziarului, potrivit careia numarul de pagini al ziarului ar urma sa scada de la 16 cat are in prezent la numai opt. Jurnalistii de la Cotidianul au fost informati, joi, in legatura cu mai multe schimbari ce vor fi efectuate la ziar, inclusiv cu reducerea substantiala a salariilor in cazul multora dintre ei.

Primele informatii pe aceasta tema au fost postate pe blogul Reporter Virtual.

"Nu vor fi restructurari, acum discutam formula finala in urma aplicarii grilei" de reducere a salariilor, anuntata la nivel de grup in urma cu cateva zile, a spus Doru Buscu pentru HotNews.ro. Angajati ai redactiei afirmasera, in prealabil, ca la nivelul ziarului reducerile salariale sunt drastice, unora dintre jurnalisti fiindu-le redus salariu la "minim, adica 10 milioane" de lei vechi.

Doru Buscu a declarat ca numarul de pagini va ramane neschimbat, paginile vor ramane full color, dar ziarul va avea o structura diferita. Colectiile de carte Cotidianul vor lua o pauza de o luna - a doua jumatate a lunii iulie si prima parte din august - dupa care vor fi reluate, a mai spus el.

UPDATE 2: Pagina de media il citeaza pe Doru Buscu spunand ca reducerea salariilor la 10 milioane de lei vechi "se aplica in 23-24 de cazuri".

Scaderile "sub grila" se aplica in cazul in care "ii descarcam complet de atributiile pe print, cu optiunea de a lucra numai pe online", potrivit lui Buscu, citat de Pagina de media. Sursa precizeaza ca din cele 16 pagini ale ziarului intre 6 si 8 vor fi de comentarii.

UPDATE 3:
Ciprian Ranghel, redactor-sef adjunct, a declarat pentru HotNews.ro ca si-a dat demisia, fara a comenta pe marginea deciziei sale.

Citeste mai mult pe aceasta tema pe
Pagina de media si Reporter Virtual

Citeste si: Costi Rogozanu pe blogul sau: O zi trista pentru Cotidianul


Citeste mai multe despre   






















4225 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Am citit si eu o vreme. (Joi, 9 iulie 2009, 12:44)

    AlinN [anonim]

    M-au scarbit unele articole vizibil comandate. Apoi n-am mai citit. Pentru o vreme am crezut ca era echivalentul BBC, raportat la ziare si la Romania. Nu este. Apoi disputa cu Traian Ungureanu... Nu ca ar fi avut neaparat dreptate unul sau altul, dar modul de disputa mi-a aratat nivelul uman al redactiei. Mi-am zis ca nu vreau sa vad viata prin "filtrul" unor oameni ca aceia.
  • -1 (1 vot)    
    Rasu plansu (Joi, 9 iulie 2009, 13:08)

    Romeo Fantastic [anonim]

    De fapt si de drept, salariul oficial va fi minim pe economie. Ce li se dadea la negru oricum, e problema lor. Salariul ala sa nu li-l scada. Desi li-l vor scadea. Ce sa-i faci... daca a inceput sa bata vantul si prin buzunarele lor nu numai prin deontologia afacerilor...
  • 0 (0 voturi)    
    mass media (Joi, 9 iulie 2009, 13:28)

    Symbol [utilizator]

    ...la vreme de criza...Tot ce sper e ca, in goana dupa audiente si tiraje de succes sa nu asistam si la o foame pantagruelica de senzational , de prost gust.Ma tem totusi ca jurnalistii romani vad succesul in mizerii, barfe suburbane, trupuri dezgolite Sau in talkshow-uri cu multi invitati, care vorbesc toti odata, cu moderatori incruntati, cu tonul ridicat, infierand ca pe vremea comunismului...
  • +1 (1 vot)    
    Manipularea si dezinformarea au dus la asta (Joi, 9 iulie 2009, 13:34)

    ovidiu [anonim]

    Asa se intampla cand in loc de presa practici manipulare si dezinformare. Pentru Vantu trustul lui de presa (Realitatea, Cotidianul, Academia Catavencu) a devenit ca un breloc elevetian: un instrument folosit pentru a-l ajuta in promovarea intereselor din alte ramuri. Trustul este pur si simplu folosit ca instrument de manipulare si dezinformare menit sa slujeasca interesele patronului din alte domenii. Iar asazisii ziaristi care s-au inhamat la asa ceva de dragul salariilor frumoase sufera acum consecintele. Pana cand in Romania nu vom avea o lege care sa le interzica patronilor de media sa aiba afaceri si in alte ramuri tot asa o s-o tinem. Pacat pentru ca pe oameni precum Hurezeanu, Turcescu sau Buscu ii vedeam la un moment dat ca un bastion de lupta impotriva coruptiei din politica dar acum s-au dat si ei cu dsamnul. Nu stiu ce sanse mai are tara asta. Bine macar ca suntem in UE si ne mai trag aia cate un sut in fund ca altfel ne-am duce de rapa cu totul.
    • 0 (0 voturi)    
      Breloc (Joi, 9 iulie 2009, 14:02)

      G [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      Cum arata un breloc elvetian?
  • 0 (0 voturi)    
    Fiecare isi sapa groapa! (Joi, 9 iulie 2009, 18:40)

    lionel [anonim]

    Oamenii acestia, ziaristii, unii baieti inteligenti, oare nu vad ca tot respectand comanda - muscati de Base - ziarul si Realitatea au pierdut din audienta si ei sunt primii sacrificati? In fond fiecare pasare pe limba ei piere. Cat timp Realitatea si cotidianul au facut presa echilibrata, a vut audienta. De cad a intrat in concurenta cu trustul Felix (cel care pe vremea lui Nastase a achzitionat cu 100.000 de la ministerul educatiei, Institutul de Cercetari Alimentare si terenurile aferente) a pierdut segmentul de spectatori care acum se duc spre alte posturi, candva moarte!
  • 0 (0 voturi)    
    E normal! (Vineri, 10 iulie 2009, 0:10)

    Nae Catavencu [anonim]

    N-au respectat targetul, scaderea Baselului in sondaje! Parca cu cat musca astia mai adanc din fundul lui, cu atat creste omul voios in sondaje! Pai si atunci ce zice patronu?"Mars naibii de incompetenti, mai bine il impusc, ca ma costa mai putin!"...Ho, ho, hoooo, jurnalisti echidistanti si impartiali ce sunteti!
  • 0 (0 voturi)    
    www.kpital.wordpress.com (Vineri, 10 iulie 2009, 0:14)

    kapital [anonim]

    Dar de vanzarea lor PSD-ului din 23 iunie nu vorbeste nimeni? Le-a dat Basescu cu flit si au fugit la PSD? Ce le-a promis?
    Pe Ranghel de ce l-a dat afara? Ca nu il inghite pe Geoana?
    Sa isi ia Turcescu lumanari de cei 10.000 de euro!!!
  • 0 (0 voturi)    
    concurs avon (Vineri, 10 iulie 2009, 11:03)

    irina [anonim]

    ma chinui sa gasesc castigatorii avon din cotidianul din data de 9 iulie.ma puteti ajuta?
    • 0 (0 voturi)    
      lista castigatori avon in cotidianul 9 iulie (Vineri, 10 iulie 2009, 17:07)

      coco [anonim] i-a raspuns lui irina

      pagina 12 jos
  • 0 (0 voturi)    
    Sa mai faca si treba! (Vineri, 10 iulie 2009, 15:06)

    florian [anonim]

    Marketingul la Cotidianul Shio este kkt! Am comandat pe net acum doua luni niste carti (total cca 100 lei) si m-au tot amanat din doua in doua saptamani - in conditiile in care pe site spun ca onoreaza comanda in 5 zile. Am renuntat dupa o luna, cand m-au amanat iarasi si mi-au inchis telefonul in nas!
    Bine ca mai bate Vantu prin personal si salarii ... poate-i mai rareste sau racoreste sa treca la treaba!
    Cat despre cei de la Irealitatea - poate mai inchid gura cu foamea ce o vor indura! - cei ce-or mai prinde solda lui Vantu!
  • 0 (0 voturi)    
    avon (Marţi, 28 iulie 2009, 11:31)

    oana [anonim]

    as dori si eu lista castigatorilor avon din 9 iulie..nu o gasesc nicaieri:(