Radu Soviani este noul redactor sef al Business Standard 

de C.M.     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2009, 13:57 Economie | Media & Publicitate

Radu Soviani preia de la 1 august pozitia de redactor sef al publicatiei Business Standard. Realizator, editor si prezentator la The Money Channel, Soviani se va concentra, din noua pozitie, "pe o mai buna pozitionare a ziarului in contextul economic actual", cu accent pe evenimentele regionale si mondiale, anunta un comunicat al trustului Realitatea-Catavencu. El il inlocuieste pe Adrian Mirsanu, care a parasit Business Standard saptamana trecuta.

Radu Soviani are 32 de ani si lucreaza de aproape un deceniu in presa economica. Este realizator, editor si prezentator la The Money Channel, inca de la debutul postului, in 2006, si este editorialist al saptamanalului Money Express. Anterior a condus timp de trei ani departamentul de stiri al B1TV.

"Cred ca jurnalismul economic e o vocatie. Pana acum l-am explorat mai ales pe cel de televiziune si sunt mandru de ce am realizat la The Money Channel, unde imi voi continua toate proiectele. Conducerea editoriala a unui cotidian e o mare provocare si oportunitate pentru mine, e nivelul urmator", afirma Soviani, citat in comunicat.

Business Standard face parte din Divizia Business Media a trustului Realitatea -Catavencu, alaturi de televiziunea de business The Money Channel si saptamanalul Money Express.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

905 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    si-a atins limitele (Joi, 30 iulie 2009, 14:10)

    radu [anonim]

    si sper ca nu va mai apare la TMC
  • 0 (2 voturi)    
    R Soviani (Joi, 30 iulie 2009, 14:56)

    cristian [anonim]

    Soviani este prea demagog pentru o publicatie care se vrea serioasa si inca cu caracter economic.
    Asa ca publicatiile de business ale lui SOV ar putea urma calea deschisa de Realitatea (O)TV.
  • -1 (1 vot)    
    un fel de turcescu (Joi, 30 iulie 2009, 14:58)

    alex [anonim]

    cunoastem desenul. soviani ar face bine sa ramana doar in televiziune. are toate atributele sa ajunga un fel de turcescu al presei economice. vorbeste bine pe sticla, dar e catastrofal in a intelege si conduce un ziar. ca nu degeaba spunea nistorescu despre turcescu ca e "un pepe al presei".
  • +2 (2 voturi)    
    limitele. (Joi, 30 iulie 2009, 15:07)

    dale [anonim]

    Este departe de a-si fi atins limitele.
  • 0 (2 voturi)    
    vai (Joi, 30 iulie 2009, 15:10)

    Aurel [anonim]

    Un tantalau cu gura mare.
  • 0 (2 voturi)    
    bine zis! (Joi, 30 iulie 2009, 15:12)

    vvvali [utilizator]

    numai ca limitele lui se ridica la nivelul unei umile borduri!
    vorba ceea...'cand vrei sa scapi de cineva il promovezi la alt departament'...

    pasul urmator...corector la ziarul catzavencu :))
    • 0 (0 voturi)    
      hm (Joi, 30 iulie 2009, 16:41)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui vvvali

      invidia? daca ai citit nu renunta la emisiunile de la money channel.
      sa fim seriosi, sunt altii mai habarnisti ca el. defectul lui e ca turuie ca o moara stricata.
  • 0 (0 voturi)    
    Hazard Moral (Joi, 30 iulie 2009, 16:21)

    MatRE [anonim]

    Eu ii urez Succes! Este unul dintre putinii presari pe care ii simt ca isi fac jobu' cu pasiune. Omului chiar ii place ce face. In momentele de rascruce trebuie sa ai oameni capabili sa insufle incredere echipei. Cam greu in conditiile deja cunoscute... I-ati citit editorialele din Money Express? Pastrand proportiile... acelasi gen de discurs (prin care sa reusesti prin analogii foarte simple, la mintea cocosului sa explici probleme economice mai complicate) l-am observat la Guvernatorul BNR. Cand nu vrea sa fie criptic... Gata... despre Soviani numai de bine! Merita!
  • 0 (0 voturi)    
    bine pregatit (Joi, 30 iulie 2009, 18:20)

    cristian [anonim]

    ii urez succes, sunt abonat la revista money expres unde are o pagina proprie, scrie foarte corect si la obiect. defectul lui este ca vb prea repede, si de multe ori pierd ideea. mai ales ca vb cu multi termeni economici, dar nu cred ca trebuie sa il analizam ca om de televiziune ci ca economist si cred ca nici nu as vrea sa vad la money chanel oameni de tv ci oameni pregatiti in domeniul de busines. money chanel ramane un canal tv de nisa ce se adreseaza unui grup tinta destul de bine conturat, iar faptul ca persoanele de-acolo mai fac greseli in direct sau se exprima neliterar chiar este irelevant
  • 0 (0 voturi)    
    cu presupusul (Vineri, 31 iulie 2009, 10:42)

    gilda [anonim]

    Radu are un condei bun spre foarte bun de jurnalist, ceea ce e o performanta pt cineva cu un teanc de diplome in economie

    nu-l cunosc foarte bine, dar si ca om pare un tip deschis si onest

    nu stiu daca are si skilluri de manager, insa are toare sansele sa reinventeze un produs media ca Business Standard
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari, dar... (Duminică, 2 august 2009, 11:55)

    gogosaru [anonim]

    daca le-as fi stiut si eu pe toate asa cum le stie soviani, ca un om mare care este, mi-as fi pus totusi o intrebare foarte simpla: ce dracu mai caut eu in afara wstreet-ului? doar o eventuala marire de salar? :))