Cornel Nistorescu preia conducerea ziarului Cotidianul

de C.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2009, 17:25 Economie | Media & Publicitate

Cornel Nistorescu va conduce, de la 1 august, publicatia Cotidianul, care apartine Grupului Realitatea-Catavencu, anunta un comunicat al trustului. El il inlocuieste pe Adrian Ursu care a fost promovat director editorial la Realitatea TV, unde va continua sa realizeze emisiunea "Ora de foc" din prime time.

Co-fondator al trustului de presa Expres imediat dupa Revolutie, Cornel Nistorescu a condus revista cu acelasi nume, iar in 1997 a devenit directorul cotidianului "Evenimentul Zilei". De asemenea, Nistorescu s-a numarat printre fondatorii primului post national privat de radio din Romania, Europa FM, dar si al postului local de radio Total FM. De cativa ani, este unul dintre principalii colaboratori ai postului Realitatea TV.

Adrian Ursu s-a format la ziarul Adevarul si, in ultimul an, a condus ziarul Cotidianul. Co-fondator al ziarului Gandul, Ursu s-a alaturat Grupului Realitatea-Catavencu in 2007, ca membru al consiliului editorial Cotidianul si realizator de talk-show la Realitatea TV.


Citeste mai multe despre   






















6934 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    f.bine (Vineri, 31 iulie 2009, 17:31)

    odorica ion [utilizator]

    f.bine. Am in credere. Sa redevina ziaristul incisiv de dupa revolutie. "Succes!!!"
    • +14 (16 voturi)    
      Smecherul se intoarce (Vineri, 31 iulie 2009, 17:43)

      Costache [anonim] i-a raspuns lui odorica ion

      Si eu am *in credere*. Nistorescu are o problema mare de moralitate, legata de un accident auto. A aparut si la "smecher de Romania", emisiune de la onor "Realitatea TV".

      Ce mandru sunt ca sunt roman...
      • -2 (2 voturi)    
        raspuns (Sâmbătă, 1 august 2009, 11:54)

        odorica ion [utilizator] i-a raspuns lui Costache

        eu m-am referit la vremea de dupa revolutie, ca ziarist. Nu stiu nimic despre accident.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu-i mai acordati atat credit (Duminică, 2 august 2009, 0:34)

          Marcel [anonim] i-a raspuns lui odorica ion

          E un mare nenorocit.
          Sper sa i se infunde pana la urma.
  • +12 (16 voturi)    
    ultimul cui in cosciugul Cotidianului (Vineri, 31 iulie 2009, 17:38)

    camillus [utilizator]

    ok, deja nu mai cumparam Cotidianul pe hartie de cateva luni, din motive bine cunoscute de toti cei care au facut o pasiune pentru acest ziar in 2004-2005 si s-au vazut inselati si dezamagiti in ultima vreme, dar nu ma puteam opri sa nu-l citesc pe net in fiecare zi, "ca un criminal care se intoarce la locul faptei", cum inspirat spunea un alt cititor undeva.
    asta este deja prea de tot. un individ care nu s-a facut remarcat in ultimii ani decat printr-o obsesie bolnavicioasa, exprimata in editoriale fetide anti-Basescu dintr-un ziar regional, sa fie seful Cotidianului?
    • -3 (3 voturi)    
      cotidianul (Sâmbătă, 1 august 2009, 10:12)

      moley [anonim] i-a raspuns lui camillus

      ai dreptate ca ziarul era de cacao,cu Nistorescu va fi altceva.Nimic nu este putin pentru al temina pe Base,pentru ca si el a TERMINAT o TARA,asa cum a terminat si vapoarele din portul Marsilliei.S-a dovedit a fi un MARE NIMIC,
  • +10 (12 voturi)    
    e clar (Vineri, 31 iulie 2009, 17:41)

    cosmin [anonim]

    mizeria pe care-a facut-o cu foaia transilvana o sa-l bage pe vantu-n apoplexie la cotidianul. nistorescu e insa un bun presh, deci s-ar putea sa gaseasca gustoase talpile lui SOV.
  • +11 (13 voturi)    
    :( (Vineri, 31 iulie 2009, 17:45)

    tirolez [utilizator]

    ce surpriza neplacuta.
  • +12 (14 voturi)    
    Da, da (Vineri, 31 iulie 2009, 17:53)

    Bebel [anonim]

    Nistorescu e batran si s-a prostit rau. Din lac in put. Trebuia sa se termine odata si cu Cotidianul, cat sa-l mai tina muribund cum era?
    Ursu oprea anchete, dar macar era jurnalist. Nistorescu e zero si nu mai intelege nimic din ceea ce se intampla. L-am vazut la televizor, e varza-varza.
    • -9 (11 voturi)    
      ei, nu (Vineri, 31 iulie 2009, 18:08)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Bebel

      chiar e atat de greu sa intelegi ce se intampla? hai sa te lamuresc: mafia portocalie se bate cu cea rosie pe cadavrul (inca neracit) al Romaniei, iar basescu conduce mafiaaaa.... ia sa vadem daca stii careeee... portocalieeee! asa, bravo, Patratzel!
      • +4 (4 voturi)    
        iar tu triunghiulet (Vineri, 31 iulie 2009, 19:37)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui srpc

        esti platit de cea rosie sau galbena?
  • +9 (9 voturi)    
    Securistul Nistorescu-i bun de.naftalina (Vineri, 31 iulie 2009, 18:02)

    Victor [anonim]

    Au zis sah si au cazut ca prostul in matt.
    Poate sa se zbata Vantu cat o vrea,sa mute nebunii si reginele,dar sa numesti pe cineva cu o imagine cam sifonata(colaborator,etc.),dar cu un papagal periculos,
    mas inclina sa cred zvonurile:Vantu pierde in fiecare zi milioane.S-a urcat pe calul Geoana in speranta ca acesta va castiga,iar el va fi salvat.
    Sa vedem cu ce-l va ajuta Geoana,daca va castiga.
    Politica,politicienii sunt ceva trecator.Viitorul(poate)ne va ilumina!
  • 0 (0 voturi)    
    Bun! (Vineri, 31 iulie 2009, 18:13)

    wanda [anonim]

    Da' nu-ti vine sa crezi!
  • +9 (9 voturi)    
    pa,pa cotidianul ! (Vineri, 31 iulie 2009, 18:41)

    FNI [anonim]

    A murit si acest ziar cum si tv-ul realitatea isi traieste ultimile zile !-blestemele lu Maria Vlas
  • +5 (5 voturi)    
    Cotidianul=Nistorsescu (Vineri, 31 iulie 2009, 18:45)

    Dan [anonim]

    La ce a ajuns Cotidianul in ultimii ani, Nistorescu se lipeste la fix. Rahatul la rahat trage.
  • +5 (5 voturi)    
    La revedere! (Vineri, 31 iulie 2009, 19:23)

    Gimmy [anonim]

    Eu un ziar condus de nenorocitul asta nu citesc!
  • +5 (5 voturi)    
    Puscarie (Vineri, 31 iulie 2009, 19:32)

    joness [anonim]

    Eu sunt uluit de fiecare data cand acest personaj apare la televizor comentand vrute si nevrute!

    Omul asta a bagat in spital doi tineri, intorcand pe contrasens la doi pasi de Piata Romana!!!!!!!!!!!

    Ce s-a intamplat cu acel caz? Are cineva vreo informatie?

    Daca in Romania s-a ajuns in faza in care este posibil sa comiti asa ceva, in vazul lumii, si sa nu patzesti absolut nimic, aceasta este cu adevarat o stire de prim-time si o noutate extrem de grava, mult mai importanta decat scena lu' Udrea si braziliencele lui Mazare.... :(
  • +5 (5 voturi)    
    NISTORESCUL URS (Vineri, 31 iulie 2009, 19:58)

    GEO CARAMFIL [anonim]

    Prostanacul de Ursu a aparut de mai multe
    ori la TV si de fiecare data cu aceleasi rahaturi,
    si aud ca este uns director la publicatie, asta
    drept multumire ca a lins atat rahat;
    Stau si ma intreb, cum este posibil ca un asemenea prostalau, care nu stie sa vorbeasca
    bine, sa fie uns director !!!
    Raspunsul dupa cum se vede,e Nistorescu,
    prost prost da-i de-al nost!!
  • +2 (2 voturi)    
    licheamercenara (Vineri, 31 iulie 2009, 22:21)

    ioana [anonim]

    Ne bucuram! Oricum nu citeam Cotidianul!
    Macar prin el si cu el va disparea mai repede maculatura si vor ramane mai multi copaci prin padurile Romaniei!
  • +3 (3 voturi)    
    E cazul (Vineri, 31 iulie 2009, 23:46)

    trex [anonim]

    ca acest blogalau tiparit sa dispara, cu dinestii si nistorestii lor cu tot. Consuma celuloza inutil. RIP!
  • +3 (3 voturi)    
    din lac in put (Sâmbătă, 1 august 2009, 9:34)

    Dr Marutza [anonim]

    Falimentarii revin!! Suntem satui (ba, mai mult: scarbiti!) de personajele astea! N-au nici o sansa la cititori iar Realitarea Tv se duce incet, da' sigur!
    Vrem sa respiram aer curat, vrem jurnalisti cu caracter si har, nebantuiti de idei fixe, impartiali si necoruptibili! Exista cateva voci in presa care ar putea lua locul astora de mai sus! Dar se cauta doar scuipaci anti-basescu si nu oameni de valoare! .
  • +2 (2 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 1 august 2009, 14:39)

    bogdan [anonim]

    mare pacat. o sa inceapa sa fie citit de ciutaci si de martorii lu' spagat. e lovitura de gratie data unui ziar de valoare.
  • +3 (3 voturi)    
    cireasa de pe tort (Sâmbătă, 1 august 2009, 14:41)

    gabi [anonim]

    Oare cum se simte dl E.Hurezeanu in acest maret colectiv de jurnalisti " profesionisti"?
  • +2 (2 voturi)    
    Alt mercenar ? (Sâmbătă, 1 august 2009, 18:03)

    Mihai [anonim]

    Multi jurnalisti, "scuipati" din media datorita unor "handicapuri" severe(de fapt pupincuristi), inghit orice osicior prin care sa-si descarce frustrarile si impotentele. Despre Nistorescu cred ca a ajuns pe treapta cea mai de jios din categoria in care se inscria in anii 2000(si ceva...). Sindromul obsesivo-fobic care-l domina pe Nistorescu, te fac, in unele emisiiuni de la TV, sa te intrebi daca nu are probleme de ordin psihiatric.