Grupul Realitatea-Catavencu: Presedintele incearca inca o data sa ne decredibilizeze  

de C.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2009, 18:26 Economie | Media & Publicitate

Trustul Realitatea-Catavencu califica drept "calomnioase" si "voit neadevarate" afirmatiile pe care presedintele Traian Basescu le-a facut la adresa companiei in interviul acordat, joi 30 iulie, postului Radio Romania Actualitati. Intr-un comunicat remis astazi HotNews.ro, reprezentantii companiei sustin ca "presedintele incearca inca o data sa decredibilizeze Grupul Realitatea-Catavencu", punand sub semnul intrebarii modalitatea de finantare a acestuia de catre unul dintre actionari.

Presedintele Traian Basescu a declarat, joi, ca trusturile Realitatea-Catavencu si Intact sunt hotarate sa influenteze decizia politica, acuzand lipsa de transparenta din presa, dar si din randul politicienilor, unde "unii cu responsabilitati in Guvern" "isi platesc linistea".

"Netransparent, trusturi de presa vor sa decida politici si asupra politicienilor. (...) Sunt trusturi cum ar fi Realitatea-Catavencu si Antena care, in mod netransparent, sunt hotarate sa influenteze decizia politica", a sustinut Traian Basescu, intr-un interviu acordat Radio Romania Actualitati.

El a declarat ca nu ar avea nimic impotriva unor astfel de practici daca cele doua trusturi "ar spune cinstit: noi sustinem candidatul x", dar toata aceasta politica media este promovata sub imaginea de independenta editoriala.

Iata mai jos pozitia Grupului Realitatea-Catavencu, exprimata in comunicatul de presa:

Grupul Realitatea-Catavencu ia act cu surprindere de recentele declaratii calomnioase ale presedintelui Traian Basescu la adresa companiei. Prin afirmatiile facute in cadrul interviului acordat in data de 30 iulie postului Radio Romania Actualitati, presedintele incearca inca o data sa decredibilizeze Grupul Realitatea-Catavencu.

In cadrul interviului amintit, presedintele face o serie de afirmatii voit neadevarate prin care pune sub semnul intrebarii modalitatea de finantare a Grupului de catre unul dintre actionari, SC Petromservice SA. Documentele legale si financiare ale companiei, care sunt de natura publica (putand fi consultate la Registrul Comertului), arata ca ultima marire de capital social s-a facut in octombrie 2007. Suma cu care a contribuit SC Petromservice SA a provenit din convertirea unei finantari mai vechi (7.237.269 euro), cu mult inainte de imprejurarile invocate in mod deliberat calomnios de presedintele Romaniei.

Nu este prima data cand misiunea declarata a Grupului Realitatea-Catavencu, prin produsul sau cel mai important, Realitatea TV – aceea de a livra publicului informatii corecte, obiective si documentate – provoaca iritarea sefului statului. Jurnalistii Grupului Realitatea-Catavencu vor continua sa se ghideze dupa principiile care i-au consacrat – obiectivitate, acuratete, profesionalism – indiferent de atacurile venite din clasa politica sau de oriunde. 


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

736 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    si...... (Vineri, 31 iulie 2009, 18:40)

    AYAM [anonim]

    si daca base are dreptate ?.......................
    • +1 (3 voturi)    
      Pai, are... (Vineri, 31 iulie 2009, 19:06)

      Liviu, Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui AYAM

      "Realitatea TV – ...livra publicului informatii corecte, obiective si documentate". In ce film era Realitatea asa? Din pacate, violarea limbii romane de ziarizde agramate si scenele de teatru Kabuki cu grimase sa priceapa tot poporu', in rivalitate doar cu cele de la antena 3, sunt din 'Asta-i Realitatea!'. Noroc ca astazi si l-au tras si pe Nistorescu la Cotidianu': mare ziarizd, mare caracter!
    • 0 (6 voturi)    
      De cate ori (Vineri, 31 iulie 2009, 19:35)

      joness [anonim] i-a raspuns lui AYAM

      ...a avut Base dreptate, de cand e presedinte?


      Astept exemple, bazate pe fapte, nu pe declaratii ale celor apropiati presedintelui.
      • -1 (3 voturi)    
        cam (Vineri, 31 iulie 2009, 22:06)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui joness

        cam de fiecare data, din pacate. E cam din topor, dar are dreptate.
  • +1 (3 voturi)    
    decredibilizati sunteti deja... (Vineri, 31 iulie 2009, 18:51)

    dadan [utilizator]

    Basescu doar arata ce e evident - faceti linsaj mediatic zi de zi de cativa ani incoace - se mai satura si omul sa apara de dimineata pana seara la buletinele lor de stiri.
    Si in plus maniera in care este prezentat si improscat cu noroi de latraii lui Vantu este incredibila....vorbim aici totusi de presedintele Romaniei .
    Atata vreme cat Basescu este dusmanul de moarte al tuturor mafiotilor care s-au imbogatit peste noapte, a comunistilor fara scrupule care au ruinat tara asta - eu o sa-l votez.
  • +1 (1 vot)    
    va decredibilizati singuri (Vineri, 31 iulie 2009, 19:04)

    vasile alexandrescu [anonim]

    Iau un titlu la intimplare din Cotidianul: "Scolile de timpiti din Romania produc medaliati cu aur pentru Princeton".
    • -1 (3 voturi)    
      Si ma rog.... (Vineri, 31 iulie 2009, 21:50)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui vasile alexandrescu

      ...cine a afirmat raspicat (intr-o discutie privata cu Liiceanu, sanchi!) ca scoala romaneasca scoate tampiti? Uneori e mai bine sa arati cu degetul spre adevaratii tampiti, mai ales cand sunt in fruntea tarii si sunt direct responsabili pentru calitatea unui serviciu public de maxima importanta (invatamantul) in ultimii 5 ani.
      • +1 (1 vot)    
        Gigi, stai jos (Vineri, 31 iulie 2009, 22:29)

        Vasile Alexandrescu [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        N-ai inteles nimic.
        • -1 (1 vot)    
          Pai nu am inteles... (Sâmbătă, 1 august 2009, 0:02)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui Vasile Alexandrescu

          ...ca sunt un produs (tampit si uneori filozof) al scolii romanesti. Dar tu, tinichigiu sau ospatar de frunte, coboara-te un pic la nivelul meu si explica-mi! Daca ai citi stirea aia al carui titlu il invoci ai afla ca sunt vreo 5 elevi (in scoala romaneasca aia hulita) care au luat vreo 3 medalii de aur si 2 de argint la olimpiada internationala de fizica si ca vreo 3 dintre ei ai au deja burse de studiu in strainatate (ex Princeton).

          PS. Princeton nu e restaurantul de vis-a-vis de Golden Blitz.
          • +1 (1 vot)    
            pentru amicul Gigi (Sâmbătă, 1 august 2009, 2:59)

            Vasile Alexandrescu [anonim] i-a raspuns lui Gigi

            Uite, pentru ca te-ai ingaduit de mine sa-mi spui ce (nu) e Princeton-ul, iti explic ce e cu stirea al CAREI titlu il invoc. Da, magarul de Basescu e cel care a zis ca scoala romaneasca scoate timpiti pe banda rulanta. Iar smecheri ca noi doi si ca altii au sarit imediat sa-i dea in cap cu olimpicii nostri. Ca au luat astia 5 medalii la fizica anul asta e o treaba, dar noi avem traditie de multa vreme in Olimpiade, desi in ultima vreme ne-am cam lasat pe tinjala. Daca nu ma insel, prima olimpiada internationala de matematica a avut loc in Romania acum vreo 50 de ani; si romanii au fost in multi ani pe podium.
            Dar: valoarea virfurilor nu determina media. Acum vreo 2 ani s-a facut un studiu, in care elevi luati la intimplare din scoli din diferite tari au fost testati la matematica si mi se pare ca si la alte materii. Romania a iesit pe unul din ultimele locuri din Europa. Ne-am pleostit cind am auzit, am tacut si dupa citeva luni am inceput iar sa ne laudam cu olimpicii. Uita-te cum se exprima majoritatea romanilor pe forum, nu doar cu greseli gramaticale si agramat ci si lipsit de coerenta. Uita-te citi semi-analfabeti intilnesti pe strada.
            Asta e una din probleme, nivelul general scazut; cealalta e inadaptarea sistemului de invatamint la cerintele economice. Modul in care se studiaza materiile in facultate e extraordinar de primitiv, nemodernizat, nu exista comunicare inter-disciplinara sau contact cu realitatea; studentul n-are habar care e legatura intre ce invata si ce-o sa faca atunci cind e angajat. Ca zici de universitatile americane, ce crezi ca de tradatori pleaca elevii nostri?
  • +1 (1 vot)    
    "incearca sa ne decredibilizeze" (Vineri, 31 iulie 2009, 19:06)

    Razvan_M [utilizator]

    Daca spuneti ca presedintele incearca asta, voi ce naiba tot va faceti singuri de cativa ani incoace?
  • +2 (2 voturi)    
    comunicat (Vineri, 31 iulie 2009, 19:06)

    gura rea [anonim]

    astia de la" irealitatea" au dat un comunicat ca pe vremea cand nistorescu era redactor la viata studenteasca ...da' mi-a placut ultima fraza : ca jurnalistii lor se vor ghida dupa principiile care i-au consacrat....HA ha HA !
  • -3 (3 voturi)    
    Cine a pus Razvan Dumitrescu pe usa? (Vineri, 31 iulie 2009, 19:11)

    iuytre [anonim]

    Cine dracu crede asa ceva? asa zisul presedinte e de departe favoritul lingailor de la realitatea. Ca ei se numesc cotofenele chiriac si ala al carui nume imi scapa, hurezeanu, razvan dumirescu, toti sunt slugi devotate ce sorb cuvintele marinarului.
    IN CE IL PRIVESTE PE VANTU,
    Scoate banii fni vantule! Dupa alegeri o sa iti fie mai greu!
  • +2 (2 voturi)    
    pai si nu e asa? (Vineri, 31 iulie 2009, 19:12)

    dedeiu [anonim]

    Cu ridzi au tinut-o aproximativ o saptamana, acum cu mazare ce fac?
  • +2 (2 voturi)    
    Greseala (Vineri, 31 iulie 2009, 19:13)

    Walrus [anonim]

    Lui Traian Basescu e ca desi avea toate datele sa termine cu acest Vintu nu a facut-o. Acum plateste. Sper sa cistige desi ma indoiesc. Nimeni nu a cistigat in lupta cu Securitatea. Ori Vintu e expresia vie a faptului ca Securitatea traieste ( vezi Gelsor unde toti directorii de sucursale erau colonei de securitate, cu o singura exceptie in Ardeal, in Harghita cred unde directorul era .. genela de armata. Stiu ca am lucrat in asa ceva si aveam lista cu toti directorii, nume, grade, functie). Interesant e cine i-a pus pe tava lui Vintu aceasta armata de ofiteri superiori ...
  • +2 (2 voturi)    
    da exact (Vineri, 31 iulie 2009, 19:14)

    dedeiu [anonim]

    "SC Petromservice SA a provenit din convertirea unei finantari mai vechi (7.237.269 euro), cu mult inainte de imprejurarile invocate in mod deliberat calomnios de presedintele Romaniei." Pe vremea lui Tariceanu-Patriciu probabil ca se puteau face astfel de finantari. doar 7.000.000 euro :-D
  • +1 (1 vot)    
    sa muriti voi? (Vineri, 31 iulie 2009, 19:23)

    Cocos [anonim]

    Pai de vreo luna incoace,cum dau drumul la tv,la postul vostru nu se aude decat Basescu,eba,PD-L,
    Cand sunteti corecti?
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo, (Vineri, 31 iulie 2009, 19:26)

    domino63 [anonim]

    Realitatea - Castravencu! Ma uitam la stirle voastre pe vremuri. Erau cat de cat echilibrate si documentate. Acum va balbaiti, dezinformati, aveti temele trasate, sunteti de jale. Cine credeti voi ca va crede. Oricat de mult l/as ura pe Base, voi nu aveti sanse sa ajungeti vreodata la nivelul lui de inteligenta... chiar si atunci cand i se leganau barcile in deriva.
    Sunteti de tot rasul! Cu toate astea, nu pot rade!
  • +2 (2 voturi)    
    se poate verifica (Vineri, 31 iulie 2009, 20:30)

    kalinix [anonim]

    Si chiar foarte usor: procentul de stiri pozitive si cele negative despre baselu. Daca cele doua procente sunt sensibil egale (+/- 10% sa zicem) atunci e ok. Dar daca procentul negativ sare mult peste cele pozitive, atunci avem o problema.
    Si cine monitorizeaza presa? Voila :)
    Sa traiti dmnu' SOV. Bine.
    • -1 (3 voturi)    
      Contraexemplu (Vineri, 31 iulie 2009, 22:03)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui kalinix

      Stirile legate de Ceausescu erau 100% pozitive. Parerea mea ca asta si-ar dori si domnul Basescu impreuna cu turma de admiratori.

      Din pacate "obiectivitate" nu se traduce prin 50%/50% (chiar si cu +- 10%) stiri "pozitive" si "negative".

      In plus de asta dl Basescu ne-a innebunit de cap de vreo 5 ani si ceva ca vrea sa fie un presedinte jucator. Parerea mea e ca a fost un presedinte flasneta in tot acest timp.

      Daca ati fi ziaristi si primul om in stat ar scoate pe gura atatea bazaconii zi de zi...ce ati face? Sunt convins ca l-ati ignora cu succes. :)

      Eu unul sunt satul de acest individ care da din gura mult si fara rost. Stie de nu stiu stiu ce TVA de 60 mil E a lui Vantu....sa faca un denunt la Parchet. Stie de nu stiu ce trafic de influenta pentru pamanturi al lui Voiculescu in Bucuresti...sa faca un denunt la Parchet. Stie cine a furat banii FNI...sa faca un denunt la parchet. Stie ce a furat si cum Patriciu...sa faca un denunt la Parchet.

      FAPTE NU VORBE!!! Din punctul meu de vedere credibilitatea acestui individ este 0. Tot ceea ce scoate pe gura este in scop de imagine si/sau electoral.

      La fel cum a facut si in celebra sedinta de guvern cand a tinut presa in sala si i-a mustruluit pe toti ministrii de parca ar fi fost mare scula de bascula. Daca vrea sa demonstreze poporului ca e super scula de bascula...face altfel. Toata lumea stie ca e criza si tara se duce de rapa. Ia frumos domnia lui initiativa si se duce la fiecare sedinta de Guvern (da cu usile inchise, nu pentru circ mediatic) si cauta impreuna cu onoratii ministrii solutii pe care le pune in practica si abia apoi vine si ne spune ce decizii au fost luate. In conditiile astea eu nu cred ca vor indrazni ministrii PSD sa nu participe la sedintele de Guvern. In spatele usilor inchise ii poate injura pe toti pt cat sunt de ineficienti de dimineata pana seara.

      Cat timp insa va continua sa se comporte ca pana acum voi avea in iarna un singur mesaj (la vot): HAI SICTIR DOMNULE BASESCU!
      • -1 (1 vot)    
        hai sictir... (Vineri, 31 iulie 2009, 22:51)

        ion amaru [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        ...pai ,ce sa-ti zic ; se cam vede de la o posta ca esti cu ...vaca lu tov ' iliescu !
        ...s-au so ' onorezi pe a lu' sov !
        • +1 (1 vot)    
          Asa si... (Vineri, 31 iulie 2009, 23:57)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui ion amaru

          ...ceva argumente avem? Sau ne limitam la a invoca doua personaje "nedorite" pentru o parte a opiniei publice?
  • +2 (2 voturi)    
    Asa este tovarasi! (Vineri, 31 iulie 2009, 21:02)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Presedintele incearca...dar voi reusiti sa va discreditati singuri de fapt!
  • +3 (3 voturi)    
    grupul realitatea-catavencu (Vineri, 31 iulie 2009, 21:02)

    alegator [anonim]

    Cat tupeu sa va plangeti! Sunteti de toata greata.
  • +2 (2 voturi)    
    din start (Vineri, 31 iulie 2009, 22:07)

    MirceaA [utilizator]

    sunteti discreditati prin insusi faptul ca Vantu e patronul. Un bandit dovedit.
  • +1 (1 vot)    
    tupeu ,tovarasi .... (Vineri, 31 iulie 2009, 23:01)

    ion amaru [anonim]

    acum vi sa alaturat un alt un alt " profesionist-obiectiv "- c nistorescu !
    dai inainte ,sov-ule !!
    ps. asta meritati,asta primiti !
  • +1 (1 vot)    
    Strutzo-Kamilele iRealitatea-Katzavenkou (Vineri, 31 iulie 2009, 23:14)

    Un londonez sadea [anonim]

    Sunt niste strutzo-kamile la iRealitatea-Katzavenkou, nu numai certati cu gramatica si bunul simtz, dar trasi de sfori ca nishte marionete fara o sire a spinarii drepte.

    Propunere: sa se mute in corpore in Republika Molotovia si sa inceapa demokratizarea presei de acolo !!!! Poate acolo vor avea (ceva) mai multa credibilitate...succese multe in faurirea societatii moldave de maine !!!
  • +1 (1 vot)    
    Furie oarba ! Nerusinare! (Sâmbătă, 1 august 2009, 12:36)

    wanda [anonim]

    Tipii astia din trustul lui Vantu, oare nu trec niciodata pe-acasa? Vreau sa zic: ei, dau vreodata ochii cu lumea?
    Ce s-ar putea spune despre astfel de indivizi, pentru a avea satisfactie ca spusele tale au acoperit macar in parte adevarul jegos in care se tavalesc?
  • +1 (1 vot)    
    Nistorescu, emblema trustului SOV (Duminică, 2 august 2009, 6:23)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cu toata simpatia si stima pe care o avem fata de unii ziaristi valorosi, cum sunt domnii Buscu, Patrasconiu si alti cativa, care sunt in situatia inevitabila de a mai fi platiti de SOV, trebue sa recunoastem ca aprecierile presedintelui Basescu sunt corecte.
    Un suflu nou (in back-ul lui SOV) in trust va aduce debusolatul Nistorescu, fostul ziarist, intrat in decrepitudine profesionala finala.