Cornel Nistorescu l-a concediat pe Cristian Patrasconiu de la Cotidianul

de Camelia Moga     HotNews.ro
Luni, 3 august 2009, 12:08 Economie | Media & Publicitate

Cornel Nistorescu i-a anuntat astazi pe jurnalistii de la Cotidianul ca publicistul Cristian Patrasconiu, senior editor, nu va mai scrie la ziar nici un text si ca atunci cand se va intoarce din concediu va primi preaviz, au declarat pentru HotNews.ro surse din ziar. Patrasconiu urma sa scrie astazi un comentariu. Ziaristii l-au intrebat pe Cornel Nistorescu care este motivul concedierii lui Patrasconiu, iar explicatia noului director editorial ar fi fost ca nu se conformeaza genului de ziar pe care vrea sa-l faca. Cornel Nistorescu a refuzat sa-si explice decizia. Contactat de HotNews.ro, a declarat: “N-am nici o treaba cu HotNews.ro. Te rog sa nu-ti mai permiti sa suni la mine cu acest tip de gazetarie la telefon.”

Cristian Patrasconiu pe blog: "Intrucit efectele deciziei de astazi a dlui Nistorescu mi-au provocat cel mai dificil, mai absurd si mai nedrept moment al carierei mele profesionale, va rog sa imi ingaduiti sa nu formulez deocamdata decit acest mesaj. Daca as vorbi mai mult acum, ar fi reactii pe care le-ar dicta presiunea emotiilor si poate ca pe unele le-as regreta apoi". Citeste mai multe despre reactia publicistului de la Cotidianul aici.

Astazi este programata si o sedinta a board-ului Realitatea-Catavencu, unde se va decide daca va fi sanctionat Costin Ilie, redactor sef la Cotidianul.ro, editia online. Costin Ilie a refuzat vineri sa scoata de pe prima pagina o ancheta realizata de Mirela Corlatan despre colaborarea lui Petru Romosan cu Securitatea. Romosan este bun amic cu Cornel Nistorescu.

Alti jurnalisti de la Cotidianul se asteapta sa fie concediati de Cornel Nistorescu, numit vineri director editorial. Fostul director, Doru Buscu, a refuzat sa comenteze atat oprirea anchetei despre Romosan, cat si concedierea lui Patrasconiu.

Liviu Avram, redactor sef adjunct: Nu inteleg decizia lui Cornel Nistorescu cata vreme nu stiu care este conceptul viitor al ziarului. Dupa ce a luat decizia si a anuntat-o, a spus ca ziarul va avea mai putine opinii si mai multe informatii.

Mirela Corlatan, autoarea anchetei care documenteaza colaborarea lui Petru Romosan cu Securitatea si pe care Nistorescu a cenzurat-o la doar o ora de la publicarea ei pe site-ul Cotidianul, a publicat, luni, pe blogul sau o scrisoare dechisa pentru Sorin Ovidiu Vantu:

"Nu as fi apelat in mod obisnuit la clementa dumneavoastra, dar vad ca in ultimele zile s-a instituit in redactie un obicei al pamintului de a nu se mai discuta cu impricinatii, ci doar de a se dispune. De aceea imi iau si eu libertatea de a ma adresa direct instantei superioare, adica dvs", scrie Mirela Corlatan.

Dupa modelul concedierii lui Cristian Patrasconiu, Corlatan noteaza ca "au fost sau urmeaza sa fie anuntati si comentatori precum Theodor Baconski, Daniel Vighi si Alin Fumurescu. A decis (Nistorescu n.r), de asemenea, sa scoata de pe cotidianul.ro blogurile lui Ioan T.Morar si Eugen Istodor. Deciziile cu pricina au generat renuntarea la colaborarea cu Cotidianul a lui Liviu Antonesei si Robert Turcescu. Fireste, e posibil sa fiti in asentiment cu deciziile domnului Nistorescu. Puteti, de asemenea, considera ca aici sint banii dvs si ca nu e treaba niciunui muritor de rind din redactie sa judece managementul editorial al ziarului. Am insa speranta ca omul care ne considera deunazi cea mai buna echipa din presa romaneasca nu ne poate trata astazi (si el) ca pe niste muncitori la o fabrica de cuie, vorba cuiva".

"Daca nu cer prea mult, dati-ne un sef cu care - in acele momente - sa nu ne fie rusine sa mincam din coliva gazetei la care am muncit atitia ani. Fondata de Ion Ratiu, cum i-a placut si domnului Nistorescu sa sublinieze", incheie jurnalista scrisoarea deschisa adresata lui Vantu.

Robert Turcescu pe twitter: De miine nu mai public editorialul saptaminal din Cotidianul. Nu-mi cereti explicatii.

Au mai scris despre concedierea lui Patrasconiu:
Mihnea Maruta
Tiberiu Lovin
Catalin Striblea


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

11765 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    ma intreb cu ce nu se conforma CP noului Cotidian (Luni, 3 august 2009, 12:24)

    mihai [anonim]

    trist. succes mai departe! va ramane cotidianul doar cu vintilescu, oprea si ceva importuri de la antene.
    • +14 (24 voturi)    
      Traian Basescu a falimentat trustul lui Vantu!!! (Luni, 3 august 2009, 13:46)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Traian Basescu a facut doar cateva remarci la adresa trustului si totul s-a prabusit in cateva luni!
      Credibilitatea trustului este spre zero iar audientele merg in aceeasi directie.
      Au plecat cei mai buni jurnalisti, acum raman doar loazele devotate puscariasului Vantu. Falimentul se apropie,se inchid usile, urmeaza peron pe partea stanga, unde sta Geoana si partidul lui de hoti. Hotii se strang, disperarea e uriasa, puscaria aproape!
      • +6 (14 voturi)    
        ziarele s-au autofalimentat (Luni, 3 august 2009, 14:52)

        Io [anonim] i-a raspuns lui Marian

        S-au plasat initial ca pupinbasesc, dupa care managementul 'a intors armele'. Normal ca clientela veche n-a mai citit ziarul.
        Intrebarea corecta ar fi: cine ar trebui sa citeasca ziarul? Votantii lui Geoana? Sa fim seriosi...
        • +5 (9 voturi)    
          ha-ha-ha! (Luni, 3 august 2009, 15:29)

          costica [anonim] i-a raspuns lui Io

          desi nu prea am o parere buna despre "jurnalisti' (ce fac unii se reflecta asupra tuturor!), totusi votantii de baza ai partidului lui Geaona -Vanghelie nu le au cu cititul , de nici un fel . Asa ca...Pentru cei ce fac reclame: cei ce le vad trebuie sa si poata sa le cumpere. Cand le dati posturilor lui Voiculescu si comp , va ganditi daca aia ce se uita inteleg si pot sa cumpere ce vindeti voi ?
          • +1 (1 vot)    
            Super! (Marţi, 4 august 2009, 8:33)

            gabifm [utilizator] i-a raspuns lui costica

            Cel mai scurt, la obiect si amuzant comentariu.
    • +10 (10 voturi)    
      Romosan va scrie editoarialele (Luni, 3 august 2009, 14:45)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Stai linistit, si Romosan stie sa scrie, A exersat pe vremea cand isi intocmea rapoartele.
  • +14 (22 voturi)    
    ce era evident (Luni, 3 august 2009, 12:28)

    sucaa [utilizator]

    se intampla.
    De azi scot feed realitatii si cotidianului din calculatorul meu. Sa-i citeasca altii.
    Si uite asa presa devine umila in fata securitilor...

    Daca Basescu nu mai candideaza, perioada 2000-2004 o sa ne-o amintim ca democratica.
    • -14 (20 voturi)    
      2004-2009 este foarte democratica (Luni, 3 august 2009, 13:07)

      DanBruma [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      pai daca e asa atunci sa traiesti bine.
      • +7 (13 voturi)    
        ai exemple (Luni, 3 august 2009, 13:59)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

        in care a pus cineva botnita presei?
        • -9 (11 voturi)    
          Dar tu ai exemple 2000-2004??? (Luni, 3 august 2009, 14:25)

          DanBruma [anonim] i-a raspuns lui sucaa

          Ca altfel discutam degeaba.
          • +7 (9 voturi)    
            nu-i frumos dar asta e... (Luni, 3 august 2009, 16:07)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

            desi nu-i frumos sa raspunzi la o intrebare cu o intrebare, dar nu ma obosesc sa-ti explic cum sta treaba:
            Ciuvica iti spune ceva?

            si treci pe google si documenteaza-te. asta daca ai interes sa fi informat.
          • +7 (7 voturi)    
            uliuuuu, si inca cite! (Luni, 3 august 2009, 16:25)

            sadwank [anonim] i-a raspuns lui DanBruma

            Pe vremea aia Nastase era prim ministru. Din inaltimea acestei functii domnia sa a dat o hotarire astfel incit publicitatea de la stat era aprobata personal de el.
            Asa se face ca aproape toate ziarele (Adevarul, Romania Libera etc.) publicau reclame la CFR Marfa, Tarom, Distrigaz sud si alte bazaconii d-astea.
            Singurele ziare care nu au beneficiat de aceste contracte au fost Evenimentul Zilei si Academia Catavencu (inca necumparata de Vintu). Asa se face ca erau singurele ziare care publicau incredibilele masinatiuni facute de PSD, restul taceau chitic si incasau banii.
            • -4 (6 voturi)    
              Mai multa seriozitate mai baieti (Luni, 3 august 2009, 18:49)

              DanBruma [anonim] i-a raspuns lui sadwank

              sucaa: tu ai inceput cu dicutia, deci tu trebuie sa dai exemple; nu discut despre prosti care se lasa sa li se puna botnitza :)
              sadwank: vino te rog cu nr legii sau OUG prin care se facea asta altfel nu esti serios
              • +5 (7 voturi)    
                ce vrei mai mult? (Luni, 3 august 2009, 19:58)

                suca [anonim] i-a raspuns lui DanBruma

                e omul inatat pe strada cu mascati si retinut pt opinie diferita si tu spui ca a fost un prost care s-a lasat sa i se puna botnita???

                n-ai observat ironia mea, ai facut o afirmatie si te-as ruga sa o probezi.
                eu am inceptu discutia postand la articol. nu te-am contrazis pe tine. tu ai sustinut altceva.
                urmareste atent discutia daca esti capabil.
                stiu ca asa vi s-a spus sa procedati. sa atacati neraspunzand la intrebari, nu argumentand.

                pana una alta, cea mai democratica perioada a Romaniei, a fost in timpul lui Basescu. Nu s-a pus botnita la presa.

                Apropo, daca basescu facea cu ciuvica cum a facut nastase, oare spuneai la fel despre ciuvica? ma indoiesc. nu-ti sta in caracter. cred ca aveai minim 100 de posturi in care sa-l descalifici pe basescu. asa ca las-o ca macane. Vezi nistorescu, pionul de sacrificiu :)
                • -2 (2 voturi)    
                  Halal democratie (Marţi, 4 august 2009, 0:23)

                  corbul [anonim] i-a raspuns lui suca

                  Hai ca esti simpatic coane.
                  Nu mai dau reclama la CFR, dau la Ministerul Turismului si Al Tineretului. Si numara si banii luati ca diurna, dar nu de la ziar ci de la minister.
                  Chiar nu ti se pare ciudat ca din toata presa asta profesionista si libera, in 5 ani, doar un ziar de sport a reusit sa faca o ancheta despre cheltuirea fara rusine a banului public???
                  • +3 (3 voturi)    
                    eu sunt simpatic? (Marţi, 4 august 2009, 11:08)

                    sucaa [utilizator] i-a raspuns lui corbul

                    si nu ti se pare ciudat ca-n toti astia 5 ani la conducere a fost pnl-ul?
                    brusc apar anchete doar cand e pdl-ul?
                    banuiesc ca asta nu e ciudat, nu?

                    apropo, ministerul turismului a dat pt o promovare in spania anul acesta sub un mil de euro. anul trecu, sefii pe care aperi pe aici, penalistii au dat NOUA(9) milionae de euroi anul tecut.

                    asta nu ti se pare ciudat?

                    cine-i simpatic coane? :D
    • +4 (4 voturi)    
      BOICOTUL (Marţi, 4 august 2009, 2:54)

      metronom [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      "Există un răspuns pentru ceea ce se întâmplă în presă în anul de graţie 2009: BOICOTUL. Refuzul de a mai cumpăra ziare care fac parte dintr-un anumit trust, scoaterea posturilor din memoria televizorului, refuzul de a mai aceesa anumite situri."
      (http://hultan.wordpress.com/2009/08/03/noul-cotidianul)
  • +14 (14 voturi)    
    un nebun strica o munca de cativa ani (Luni, 3 august 2009, 12:32)

    mirciulica [anonim]

    un om bolnav distruge in doar cateva zile brandul Cotidianului. ce naiba a fost in capul lui Buscu?
    • +7 (7 voturi)    
      Buscu a stiut bine ce face... (Luni, 3 august 2009, 14:54)

      Zexe [anonim] i-a raspuns lui mirciulica

      L-a scos pe Nistorescu din galeria jurnalistilor credibili. Nu cred ca acest ziar va fi lasat pana la urma pe mana acestui fanatic, tot asa precum nu cred ca se va desparti de condeiele care l-au ridicat in preferintele cititorilor. Kafka ar amuti de invidie ca nu a apucat sa sa scrie el primul despre ce se intampla acum Cotidianul.
  • +16 (16 voturi)    
    Patrasconiu (Luni, 3 august 2009, 12:32)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    .. este genul de om care nu poate sa se abtina cand ceva aduce atingere obrazului, bunului simt si faptului moral.

    Desi mi se parea un ziarist sters, mi-a atras placut atentia in emisiunea de la Becalitatea TV unde a fost invitat si Porcul national Paunescu, care din rarunchii lui de godac comunist a spus "Mama sta pe strada 'Zda matii". Va rog sa nu-mi moderati textul, deoarece tocmai grasunul a zis-o "Da, sunt un Porc". Asadar nu se cade o cenzurare a textului meu.

    Ii doresc succes lui Cristian Patrasconiu si sunt convins ca Nistorescu a luat o decizie buna (sic!) in ceea ce-l priveste pe acest ziarist.

    Bafta Cristi ! Sunt convins ca o sa ai !
  • +21 (21 voturi)    
    hmmm.... (Luni, 3 august 2009, 12:33)

    Dedalus [anonim]

    Nistorescu:

    "N-am nici o treaba cu HotNews.ro. Te rog sa nu-ti mai permiti sa suni la mine cu acest tip de gazetarie la telefon.”

    Hotnews a pus o intrebare, la care Nistorescu putea sa raspunda sau sa nu raspunda, daca nu dorea.

    Citatul de mai sus demonstreaza insa pur si simplu lipsa de buna crestere.

    Ce e aia "sa mu-ti mai permiti"???

    Un coleg gazetar ti-a pus o intrebare (probabil politicoasa), nu te-a injurat si nici nu a dat cu piatra.

    Nistorescule, daca la nici o zi de la numire te porti asa...

    PS- nu am nici o afiliere cu hotnews, de nici un fel si de nici o culoare; nici nu cunosc personal pe nimeni de la hotnews.
  • +16 (16 voturi)    
    "tun dupa tun" (Luni, 3 august 2009, 12:34)

    gososan [utilizator]

    "nu se conformeaza genului de ziar" dar caruia ? Cancan Libertatea ...... mai lasati-ne d-le. C.N. la muzeu cu d-voastra la relicvele comunismului acolo sa aparati pe cei care au turnat!!
  • +14 (14 voturi)    
    zero (Luni, 3 august 2009, 12:35)

    touretul [anonim]

    nistorescu e o loaza. o fi manager, dar nu jurnalist. iar ca si comentator politic, niciodata n-am gasit opiniile lui pertinente, ori intemeiate, ori macar logice. intotdeauna mi-a facut impresia ca sufla in trompeta cuiva.
  • +9 (9 voturi)    
    pacat (Luni, 3 august 2009, 12:36)

    tu [anonim]

    Pacat, am avut un ziar quality odata...
  • +13 (15 voturi)    
    a la roumanie (Luni, 3 august 2009, 12:47)

    Alias [anonim]

    coti nu mai era de multa vreme un quality paper, dar incepand de astazi incep sa regret cotidianul de acum o saptamana.
    nu ma omoram dupa itm, chiar daca in cazul CN are dreptate. nu ma omor nici dupa costin ilie, dar e de admirat gestul lui.
    m-am bucurat cand a plecat tru, era patetic si ideolog ieftin. isi vindea un verb bun pe niste mizerii.
    patrascanoiu scria articole bune. e ciudat ca il da afara, din cate stiu eu scria anti-base (linia care va fi trasata). dar probabil ca e prea inteligent, iar oamenii de tipul asta pot sa-ti puna oricand probleme.
    bine ati venit la scanteia tineretului.
    • -4 (10 voturi)    
      Patrasconiu anti Basescu?????? (Luni, 3 august 2009, 13:10)

      DanBruma [anonim] i-a raspuns lui Alias

      Cred ca nu ai mai citit cotidianul de mai mult de o saptamana :)
      • +4 (4 voturi)    
        o bruma (Luni, 3 august 2009, 15:30)

        MirceaA [anonim] i-a raspuns lui DanBruma

        o bruma de minte daca aveai, era bine
        • -4 (4 voturi)    
          Wow, ce joc de cuvinte (Luni, 3 august 2009, 18:53)

          DanBruma [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          cine ti l-a soptit????
          • +2 (2 voturi)    
            hehe (Marţi, 4 august 2009, 0:07)

            MirceaA [anonim] i-a raspuns lui DanBruma

            in orice caz nu cel care-ti porunceste tie
  • +12 (14 voturi)    
    Ehehe! Isi dau tovarasii arama pe fata! (Luni, 3 august 2009, 12:53)

    Gicu Maracine [anonim]

    Unde sunt tot urlatorii de serviciu care il comparau pe TB cu Hitler, Stalin si Mao Tze Duong si deplangeau diminuarea libertatilor civice in Romania epocii marinaresti?!...
    As fi foarte interesat sa discut cu ei despre libertatea presei in acceptiunea vanghelo-patriciano-vantista (vezi si blogurile ziaristilor de la Adevarul despre impunerea subiectelor abordate)... sau sa-i spunem democratia anti-TB cu orice pret!???

    Fiat oricine in afara de Basescu, pereat mundus! Ecce noul slogan de campanie prezidentiala...
  • -11 (11 voturi)    
    korekt (Luni, 3 august 2009, 12:57)

    korekt [anonim]

    Eu zic că a procedat corect.
    Ce să discute cu e-trompetele prezidenţiale?
    Succesuri!
  • +14 (16 voturi)    
    Infractorul (Luni, 3 august 2009, 13:01)

    fane [anonim]

    Ce se mai stie de cei doi motociclisti pe care i-a lovit, trecand cu icscinciu peste spatiul verde?
    A fost gasit nevinovat in numele libertatii presei?
  • +13 (15 voturi)    
    suntem un grup de motociclisti si am da orice (Luni, 3 august 2009, 13:02)

    Ovidiu [anonim]

    sa aflam numarul de telefon al lui Nea Nistorescu....

    ne ajutati?
    • -6 (8 voturi)    
      sigur (Luni, 3 august 2009, 15:44)

      antimotociclist [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      dar mai intai intrati voi sub un TIR, acolo, si apoi mai discutam, altfel puneti mereu in pericol pielea unor nevinovati si nervii unor oameni civilizati, leprelor!
    • 0 (0 voturi)    
      asta (Marţi, 4 august 2009, 23:25)

      barda [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Tel Nistorescu 6666666
  • +9 (9 voturi)    
    Patul lui Procust (Luni, 3 august 2009, 13:07)

    Camil Petrescu [anonim]

    Ce le mai trebuie opinii , ca au deja una formata .................pentru cateva luni chiar ca nu mai au nevoie de opinii .......cateva luni trec imediat
  • +15 (15 voturi)    
    Dictatura face joc de glezne! (Luni, 3 august 2009, 13:13)

    Balin [anonim]

    Deci Nistorescu (si e numai inceputul) ii poate spune unui ziarist "lasa-ma in pace". In schimb se dadea de ceasul mortii cand Basescu i-a raspuns unei ziariste. Nistorescu face clabuci cand e vorba de "dictatorul Basescu" iar el are dictatura si impostura in sange. Ma intreb cum v-a arata tara asta dupa Base cu aceasta hoarda de caini (SRS, Nistorescu, Voiculescu, SOV, PSD-eii) gata sa vanda si aerul tarii. Base ii deranjeaza caci le spune STOP. Cand linistea pe care si-o doresc va veni, Romania va fi o tara muta, cu o presa ca pe vremea lui Nastase. Executiile publice ale adversarilor vor fi anuntate ca si acum, asa cum a facut-o Nistorescu (nu-mi place mutra lui Patrascoiu - PUNCT). Dictatura banului public asteapta alegerile. Vor puterea democratic iar apoi calusul!
    • -2 (2 voturi)    
      Dictatura pe naiba (Marţi, 4 august 2009, 0:33)

      corbul [anonim] i-a raspuns lui Balin

      1. Nistorescu conduce o afacere, si o face cu ce oameni vrea si in stilul in care vrea. Ti-ai pus problema ce stil de ziar vrea sa scoata din Cotidianul???? Poate va fi noua Libertatea, si acum se cauta fetele de la paginile 3.5 si 7, nu opinii.
      2. Diferenta intre Nistorescu(si ii poti adauga aici pe toti urlatorii mogulilor), si Presedinte in ceea ce priveste limbajul : primii nu au suficient de prosti sa candideze la o functie publica in conditiile in care stiau ca nu au educatie
      3. Presedintele (sau Base cum ii spui) spune STOP doar cand ii convine sau cand e prins cu musca pe caciula : vezi cazul biletelului de amor de la CPT de care stia de mult, dar a ciripit doar cand i-a convenit, vezi declaratiile de acum cand ne spune ca stia de mult ca se cumpara mascat publicitate personala cu bani de la buget dar nu a spus nimic, pana la demisia lui Ritzi etc
  • +7 (7 voturi)    
    Adio? (Luni, 3 august 2009, 13:15)

    Toma [anonim]

    Eu pentru OPINII citeam acest ziar.
  • +6 (6 voturi)    
    ziarul ca un business (Luni, 3 august 2009, 13:18)

    mihai [anonim]

    Intr-o tara in care logica se aplica, genul asta de scandal ar trebui sa se vada ca un important recul in vanzarea ziarului; ca sa nu mai mentionam ce "avantaj" va aduce imaginii publicatiei.
    Urmatoarea mutare logica ar fi ca proprietarul sa iasa la rampa, si sa ia masura mazilirii lui Nistorescu; ar fi un dublu avantaj pt Vantu: ar repara imaginea ziarului si totodata s-ar afirma ca suporter ar jurnalismului independent. Si in situatia in care detine o televiziune axata pe stiri si un ziar cu acoperire nationala, ar trebui sa tina la aceasta imagine.

    Dar traim noi intr-o tara in care logica si bunul simt sa insemne ceva?

    Si inca ceva: credeti ca acesta este primul abuz de acest fel din presa, sau doar altii au stiut sa le acopere mai bine? Eu am mai auzit cateva exemple, cred ca si voi.
    • +5 (5 voturi)    
      logica ta este pe aproape (Luni, 3 august 2009, 13:47)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      corecta. n-ar fi exclus sa vedem peste vreo luna, dupa "curatenia generala" ca vantu se dezice de acest nistorescu, si-l aduce pe CTP-ul sau altul asemanator.
      Ce castiga vantu? pai simplu, curata ziarul de pro-basesti si se da si aparatorul democratiei in final :)
      nistorescu oricum de la accident are o imagine sifonata. si pt 2-300 de mi de euroi este capabil sa intre in jocul asta :)

      stati pe aproape ca vor urma lucruri interesante!
  • +13 (13 voturi)    
    wake up! (Luni, 3 august 2009, 13:20)

    cititoare [anonim]

    Domnul asta care nu are nicio treaba cu HotNews.ro cred ca, de fapt, nu stie nici macar sa navigheze pe internet. Ar trebui sa afle ca a facut o mare gafa: cu HotNews.ro au treaba saptamanal vreo 368000 de vizitatori UNICI si tot saptamanal site-ul are 2.831.072 afisari (trafic.ro). Deci, chiar daca dl Nistorescu nu are treaba cu HotNews, o groaza de cititori au, brusc, treaba cu dl Nistorescu! In primul rand, aceea de a rade de el :)))

    PS nici eu nu am vreo legatura personala cu hotnews, nu cunosc pe nimeni si nu fac reclama mascata. pur si simplu m-a facut sa rad personajul asta, dar in acelasi timp m-am simtit si ofensata
  • -11 (11 voturi)    
    Nu le convine (Luni, 3 august 2009, 13:27)

    mos costache [anonim]

    Normal ca cei vechi vor sa-si pastreze privilegiile, iar Nistrorescu este o amenintare pentru ei. Daca erau buni, ziarul nu ajungea in situatia in care se afla. Deci, trebuie facuta curatenie. Daca Nistorescu va reusi, ramane de vazut. De cele mai multe ori castiga redactia impotriva sefului, daca acesta nu are o sustinere neconditionata din partea finantarului. Oricum, majoritatea redactiei este impotriva curateniei de vara. Daca reusesc sa-l inlature pe Nistorescu, vor face presiuni ulterioare pentru bani mai multi si munca mai putina, neproefsionista. Asa se intampla de obicei.
    • -8 (8 voturi)    
      corect (Luni, 3 august 2009, 15:47)

      premiul pulitza [anonim] i-a raspuns lui mos costache

      confirm spusele tale chiar din interiorul sistemului; orice sef nou care nu pupa-n fund loazele (majoritare) se trezeste sabotat pana cand 1. se innoieste redactia sau 2. pleaca noul sef si vine unul pe placul loazelor.
      • +1 (1 vot)    
        reformuleaza (Marţi, 4 august 2009, 0:12)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui premiul pulitza

        daca vrei sa fii pulitza, gandeste invers si va fi bine. Asa sunt unii oameni... trebuie sa stea cu fundul in sus ca sa gandeasca bine.
  • +10 (10 voturi)    
    Represalii pentru Licheaua - Paunescu (Luni, 3 august 2009, 13:27)

    Liviu Iordache [anonim]

    Asa cum a inceput, cu cenzurarea unei anchete in care era implicat un amic (complice?), asa continua, cu cenzurarea unui om intreg, intre timp i s-a uscat cerneala de pe numire, pentru un articol. Patrasconiu postase Licheaua, referire, stiu ca v-ati prins, la Adrian Paunescu, alt prieten, de fapt altul 'de-al nostru'. Asta-i tot, temele sunt doar alea ale mele, zice Nistorescu, cine vrea, bine, cine nu pleaca dat afara. Ca nici la somaj nu va puteti inscrie, fiind platiti pe drepturi de autor, fara plata ajutorului de somaj! Aici s-a dorit, aici s-a ajuns in presa, la moarte de foame sau supunere totala
  • +10 (10 voturi)    
    Cornel Nistorescu.... (Luni, 3 august 2009, 13:28)

    bagator de seama [anonim]

    ....din cate imi amintesc a facut un accident cu gipanul pe bulevardul Ana Ipatescu, a intors aiurea si a lovit un motociclist (parca asa a fost, nu am memorie nemaipomenita la chestii d-astea). Era clar ca facuse o nefacuta .... ce s-a ales cu treaba aia?
    Intreb si eu asa, de chestie, doar ca sa imi confirm un adevar romanesc: in fata legii toti cetatenii sunt egali, difera doar suma de dupa "=".
    • -8 (8 voturi)    
      ooooooof (Luni, 3 august 2009, 15:49)

      antimotociclistul [anonim] i-a raspuns lui bagator de seama

      motociclistul ala mergea cu o viteza muuuuuult peste cea legala, declarau martorii (asa cum merg aproape toti), altfel n-ar fi patit nimic! terminati odata cu sustinerea acestor derbedei pe doua roti!
      • +4 (4 voturi)    
        esti serios, sau doar beat? (Marţi, 4 august 2009, 0:15)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui antimotociclistul

        pai daca eu merg pe prioritate si da un bou peste mine, eu sunt de vina? A omorit un om din culpa. Cum raspunde in fata legii?
      • +2 (2 voturi)    
        muuuult (Marţi, 4 august 2009, 0:17)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui antimotociclistul

        kk maninci tu pe forum mai nistorica, mai, si cu muuuuult tupeu comunisto-porcesc, cum ai invatat de la mentorul tau, porcul rosu paunescu criminalul....
  • +9 (11 voturi)    
    Asta este de fapt scopul... (Luni, 3 august 2009, 13:29)

    Andrada [anonim]

    Nistorescu este prea inteligent ca sa-si inceapa "cariera" de nou sef la Cotidianul prin cenzuri si concedieri de capul lui.
    Nistorescu a fost pus acolo tocmai cu conditia expres sa taie si sa spanzure.
    A fost pus acolo de Vântu ca sa "curete" ziarul de orice "elemente reactionare".
    Asa ca, Nistorescu are spatele asigurat. El nu este decat sluga executanta a sefului cel mare, Vântu.
    Este stiut ca pe Nistorescu l-au interesat, intotdeauna, in primul rand banii si orgoliul, chiar daca in trecut incerca sa simuleze o oarecare obiectivitate si independenta jurnalistica.
    Probabil ca, in viitorul foarte apropiat, la Cotidianul vor colabora intens Ciutacu, Badin, Nastase si desigur doamna Pipidi!
    Sa va fie de bine!
    • +2 (2 voturi)    
      si Stan? (Marţi, 4 august 2009, 0:16)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Andrada

      il pierdem pe isteric?
  • +12 (12 voturi)    
    nu mai inteleg nimic (Luni, 3 august 2009, 13:32)

    lazar m [anonim]

    Omul asta nu a ucis un motociclist din culpa?

    ce mai vrea de la noi cind intoarce gipu cind vrea muschiu lui pe contrasens?

    ce vrea sa ne mai explice ?
  • +10 (10 voturi)    
    Ce oroare! (Luni, 3 august 2009, 13:34)

    Gicu_Maracine [utilizator]

    Sa vezi cum Cotidianul se transforma incet dar sigur in Cornidianul Putzii!...
    Sa vezi ca un om alta data apreciat pentru fronda anti-PSD ajunge sa scrie mizerii de talia lui Vadim si conduce un ziar cu metode ceausiste...
  • +9 (9 voturi)    
    incompatibilitate (Luni, 3 august 2009, 13:54)

    major_ballsack [utilizator]

    Cristian Patrasconiu este un ziarist lucid si inteligent. Nistorescu este o canalie angajata de Vantu pe post de latrau anti-Basescu, cu misie pana-n alegeri.

    Incompatibilitatea e clara. E oribil sa treci prin asta, dar Cotidianul oricum are zilele numarate, va deveni foarte repede un loc al ventilarii frustrarii, asa ca despartirea era inevitabila.

    Sper ca d-nul Patrasconiu isi va gasi un loc pe masura talentului domniei sale intr-o publicatie de prestigiu. Din fericire, au mai ramas cateva si din astea.
  • +14 (14 voturi)    
    DEMOCRATIE ANTI-BASESCU (Luni, 3 august 2009, 14:06)

    ELENA [anonim]

    Arogant si dispretuitor domnul Nistorescu.Departe de a fi un ziarist cinstit ,onest si cu demnitate.Toate comentariile televizate ale acestui domn sunt anti-Basescu ,dar fara argumente.Jenant ca banii schimba caracterul omului.L-am apreciat pe domnul Nistorescu in primii ani dupa ''revolutie"dar si-a vandut sufletul.Pacat.Presa nu trebuie aservita celor care au bani.
    • -8 (8 voturi)    
      Cei care sint anti-Basescu (Luni, 3 august 2009, 14:28)

      DanBruma [anonim] i-a raspuns lui ELENA

      sint aserviti???? Unde sint argumentele????
      • +10 (10 voturi)    
        Argumentul (Luni, 3 august 2009, 14:47)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

        este chiar titlul acestui articol! Concedierea unui jurnalist care nu gandeste ca tine este un argument serios de aservire.
        • -4 (4 voturi)    
          Pai unu mai sus zicea ca Patrasconiu (Luni, 3 august 2009, 18:58)

          DanBruma [anonim] i-a raspuns lui gabifm

          e anti-Basescu, puneti-va fratilor de acord!
          • +3 (3 voturi)    
            de ce sa se puna de acord? (Marţi, 4 august 2009, 0:18)

            MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

            tu numai in turma esti obisnuit sa gandesti?
  • +9 (9 voturi)    
    incepe primenirea ...anti basesciana... (Luni, 3 august 2009, 14:06)

    constantin [anonim]

    figura aceasta trista are o misie precisa:toate tunurile p ...,pe cine altcineva decat pe Basescu,el este ''dusmanul '' ,el este intruparea raului,el este cauza tuturor celor ce nu s-au infaptuit,din cauza lui vom patimi...acesta va fi esentialul materialelor ce le vom citi ,de le vommai deschide filele sau site-ul...acest cotidian era credibil,cu aceasta numire a ziaristului cu spume la gura se termina cu oarecarea echidistanta,inapoi la mania de stanga ...succes,d-le!...dar,...ma indoiesc,oamenii stiu sa judece,chiar si cei cu dotari selaciene incep sa-si puna probleme ...
    • -2 (2 voturi)    
      Foarte bine cai alunga pe pupinbasisti! (Luni, 3 august 2009, 23:50)

      pacala [anonim] i-a raspuns lui constantin

      Culmea, chiar este intruparea raului, acest manelist securist sub acoperire care i-a imbogatit pe alti securisti de au ajuns toti regi ai asfaltului, ai energiei, ai imobiliarelor, ai parcarilor, etc...
  • +9 (9 voturi)    
    Razbunarea lui Nistorescu: (Luni, 3 august 2009, 14:09)

    nicole [anonim]

    Cristian Patrasconiu, pe blogul sau, 19 Mai 2008:

    “Cornel Nistorescu&”Vezi, Doamne!”

    Cindva imi incepeam ziua cu lectura editorialului sau. Ani de-a rindul, ca sa fiu mai exact. Acum il mai citesc din cind in cind in “Editie speciala“(e link la ultimul sau articol!), cotidianul regional patronat de Adrian Mititelu, unde domnul Nistorescu scrie zilnic, de luni pina joi, parca.

    Terapeutic, il urmaresc uneori la televizor. As spune ca, il vad mai des la TV decit il citesc. Observatia pe care v-o propun am facut-o mai demult, dar aseara, la Realitatea TV, privind emisiunea moderata de Melania Medeleanu, m-a izbit frecventa cu care e rostita o anumita expresie. Cornel Nistorescu spune tot mai des “VEZI, DOAMNE!”. Formula cu pricina e ticul verbal al lui Ion Cristoiu, mult mai celebru decit analizele politice – pline de locuri comune – ale inventatorului gainii cu trei picioare.

    Ceea ce mi s-a parut insa si mai grav la cel pe care acum il consider un fost mare jurnalist e faptul ca, daca reducem la argument / la idee ceea ce spune domnul Nistorescu e identic – inclusiv in obsesie – cu ceea ce spune Ion Cristoiu. Sigur, frazele lui Cornel Nistorescu sint mai luxuriante, dar ideile sale se suprapun, nefericit as zice, peste ideile domnului Cristoiu.

    Daca cineva imi spune ca “marile spirite se intilnesc”, dati-mi voie sa zimbesc amar…

    PS. Cineva imi semnaleaza un alt text recent scris de Cornel Nistorescu. Il puteti citi aici! Exact ce spuneam si mai sus – domnul Nistorescu e amintirea tot mai indepartata a unui fost mare ziarist.

    PS2. Da, sint prea blind cu domnul Nistorescu in ceea ce spun despre domnia sa in aceasta postare. Pentru ca mi-e jena…”
  • +8 (8 voturi)    
    cariera lui nistorescu (Luni, 3 august 2009, 14:09)

    Camil, fost turnator la Securitate [anonim]

    http://arhiva2004.informatia.ro/PrintArticle62473.phtml
    Este adresa la care puteti citi scrisoarea adresata lui nistorescu de catre Dan Andronic, un alt mercenar, dar unul de tip nou, cu staif si bun simt. Este interesant de citit pt ca asa putem sa ne reamintim ce 'cariera ziaristica' a avut acest turnator abject, butoi de venin care se varsa la comanda si contra cost. Noul director de la Cotidianul, care taie si spanzura in numele libertatii presei si a dreptului la opinie, a fost un Dinu Paturica interesat numai sa faca avere, indiferent cum! D-le Vantu, sa-l stapaniti sanatos, aduceti-l oficial si pe SR Stanescu (nu doar ca invitrat permanent la talk-showuri, cu remuneratie)! Asa veti reusi sa dati cat mai rapid faliment cel putin in cazul ziarului pe care multi citiitori fideli nu-l vor mai cumpara! A fost un ziar de opinii, acum, in noua viziune nistoresciana, va fii un bici electoral impotriva lui Basescu. D-le Buscu, cum va simtiti? M-ati dezamagit profund!
  • +9 (9 voturi)    
    Nistorescu- provocare pentru partea buna a presei? (Luni, 3 august 2009, 14:14)

    bucurestean [anonim]

    Nistorescu e un fals. Sunt curios sa vad partea buna a presei cum reactioneaza la asemenea atitudini.Tace si ne arata ca e slaba si ipotenta sau actioneaza si prezinta obiectiv adevarul generand schimbarea situatiei.Pana acum Nistorescu nu avea nici un rost in presa - isi vindea imaginea (care?) si mesajele cui dadea mai mult (in ultima vreme psd-ului?). Acum e pus sef .Voi cei din subordinea sa aveti verticalitatea si profesionalismul sa eliminati dintre voi ceea ce ati semnala in societate ca fiind putred si gaunos?
    • 0 (0 voturi)    
      care (Marţi, 4 august 2009, 0:19)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui bucurestean

      sau cine e partea buna a presei?
  • +11 (11 voturi)    
    Patrascoiu=/Avram (Luni, 3 august 2009, 14:27)

    Dan [anonim]

    Liviu Avram e singurul jurnalist cu coloana ramas la Cotidianul. Patrascoiu e ca salcia. Sper ca Liviu sa plece cat mai curand, deja e penibil ce se intampla.

    Nistorescu poate candida linistit la "Ticalosul anului", are sanse mari sa castige.
  • +5 (5 voturi)    
    nistocotidianul (Luni, 3 august 2009, 14:28)

    orisicine [anonim]

    orisicine vede ca masurile prompte ale lui nisto nu puteau fi luate daca nu ar avea un mandat tare din partea finantatorului.
    pana la urma romanii cu bani care investesc in presa au impresia ca e un business simplist, unde daca te apuca schimbi pozitionarea produsului peste noapte si nu vei avea nici o problema.
    sper ca nistocotidianul sa se duca drequ, pt ca asta merita. macar sa isi cheltuie banii vantu, daca nu reuseste sa faca destule afaceri cu statul.
  • +9 (9 voturi)    
    Gata cu Cotidianul! (Luni, 3 august 2009, 14:28)

    prostanacu [anonim]

    Uite asa se mai duce de ripa o caramida a democratiei. Acum si Cotidianul a intrat in rindul ziarelor batraciene (Adevarul, Jurnalul etc.)
  • +8 (8 voturi)    
    pacat (Luni, 3 august 2009, 14:39)

    stan [anonim]

    Cotidianul ramasese singurul reper, oarecum independent in aceasta presa aservita. imi amintesc zielele lui turcescu. facusera un ziar frumos. acest nistorescu a reusit in numai 2 zile sa stearga pe jos cu numele asta. Inca o palma pe care romania i-o da lui Ratiu! Pacat!
  • +10 (10 voturi)    
    solutia (Luni, 3 august 2009, 14:40)

    andrei [anonim]

    sanctionarea manipularii este simpla: nu cumperi ziarul, da faliment.
    • +3 (3 voturi)    
      nu (Marţi, 4 august 2009, 0:21)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      da faliment, ca vintu are bani si misiuni de indeplinit.
  • +10 (10 voturi)    
    Pacat! (Luni, 3 august 2009, 14:55)

    gabifm [utilizator]

    Recunosc ca citeam Cotidianul (format electronic) si, pana acum 2-3 luni, urmaream Realitatea. S-au schimbat foarte mult. Nimeni nu spune sa tina cu Base dar ei sunt, dand dovada de totala lipsa de profesionalism, vadit impotriva lui.
    Sincer imi pare rau. Imi pare rau dupa acel Prelipceanu echidistant pe care il stiam eu si de care mi-a parut rau cand a plecat la TVR, imi pare rau dupa Razvan Dumitrescu cel de dinainte de a pleca la Gardianul, dar nu este nici o problema. Acum vad mai multe filme.
    Au ajuns Antenele sa fie mai echilibrate decat trustul Realitatea Catavencu. Nu credeam ca voi spune asta vreodata.
    P.S.: Retineti eu nu vreau o presa proBasescu ci una echidistanta.
  • +8 (8 voturi)    
    nimic (Luni, 3 august 2009, 14:55)

    directia 5 [anonim]

    nu ilustreaza mai convingator prabusirea 'prese' in mocirla interesului ingust si abject ,decat trasformarile succesive ,din 'ziarist angajat' la OS in jurnalist pro-democratic de la EZ si sfarsind in ziarist tonomat cu apucaturi de suzana gadea ale lui nistorescu de la Cotidianul-din respect pt d-l Ratiu am amintit titlu' ziarului-
    Dar vina pt ce se petrece la Cotidianul nu apartine in totalitate eolianului sau cozii de topor -nistorescu-in egala masura vina apartine si jurnalistilor care au crezut ca acceptarea unui card de calatorie este un 'rau mai mic' decat o 'afacere' sponsorizata de moguli sau guvern,dar asa se intampla cand deontologia de jurnalist este 'facultativa'
    PS surprinde lipsa de reactie si apatia Clubului de Presa, sau ma rog, ar trebuii s a surprinda
  • +6 (6 voturi)    
    Corect! (Luni, 3 august 2009, 14:59)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Fiecare pasare pe limba ei piere! Se aplica si la papagali.Nu toti sunt Einstein ! DDD
  • +5 (5 voturi)    
    Jigodia, (Luni, 3 august 2009, 16:21)

    domini63 [anonim]

    tot jigodie. Scoala comunista isi face simtita prezenta. La ce sa te astepti de la un caine comunist cu spume la gura? Cam asa fac astia - comunistii - cand li se strange latul la gat. Dar nu/i nimic! Dumnezeu nu doarme. Si cand va lovi nu stiu daca va ma ramane vreun n(i)asture din mojicul asta.
    • -4 (4 voturi)    
      scuzati, (Marţi, 4 august 2009, 8:48)

      un moment! [anonim] i-a raspuns lui domini63

      va referiti la jigodia comunisto-securista basescu???
      • +2 (2 voturi)    
        Amice, (Marţi, 4 august 2009, 12:10)

        domino63 [anonim] i-a raspuns lui un moment!

        Daca nu stii sa citesti, incearca sa dialoghezi, numai cu tine! Iti cer prea mult? Scuze! Articolul avea o alta trimitere. Nu, mosule, e vorba de prietenul tau Nistorescu!
        • -2 (2 voturi)    
          eh... (Marţi, 4 august 2009, 14:43)

          coviosul sodomie [anonim] i-a raspuns lui domino63

          prin ce e mai bun prietenul tau flatulescu decat prietenul meu nistorescu?
          (nu uita sa pui muuultzi de minus! ca atunci nu mai citeshte boboru' & nu mai cade-n pacat... nu suntetzi voi caraghioshi votatorii???)
          • +1 (1 vot)    
            As fi putut (Marţi, 4 august 2009, 17:23)

            domino63 [anonim] i-a raspuns lui coviosul sodomie

            sa trec lejer peste limbajul tau. Nu ma deranjeaza divergenta de opinii, atata timp cat e doar o divergenta. La tine prietene e ura si atat! Ca sa/ti raspund totusi la intrebare ,o sa incerc sa fiu cat mai politicos (desi nu meriti!) Cu orice. Nistorescu reprezinta treapta de jos a demagogului, a manipulatorului, a infractorului, a celui pentru care convingerile personale depind de tzechiii pe care ii primeste. Este cel care manca "ciocolata" in paginile Scanteii Tineretului. Sper sa fii tanar si asta ar scuza multe. Sa incerc sa te luminez? Poate doar ca lumanarea la capul mortului. Face lumina dar nu incalzeste.
  • +5 (7 voturi)    
    nitelus anacronic domnul Nistorescu (Luni, 3 august 2009, 16:51)

    Iulian Puiu [anonim]

    Tipul de gazetarie de telefon o practica majoritatea jurnalistilor profesionisti din întreaga lume. Evident, ca o parte a munciide culegere de informatii. Daca The New York Times îsi permite sa introduca telefonul mobil în comunicarea cu cititorul demonstrînd cu asta ca traim într-o lume multi-media înseamna ca ziarul pe care domnul Nistorescu doreste sa-l produca va ramîne fidel modelului traditional care este falimentar. Cît priveste concedierile, asta nu mi se pare grav, cu conditia ca aceste concedieri sa nu aiba în spate razbunari meschine. În schimb, sa concediezi un om care a raspuns corect jurnalistic publicînd un articol corect, aici mi se pare ca fandarea facuta de domnul Nistorescu demonstreaza un mare neprofesionalism. Totusi, constatam cu totii ca acest domn se simte bine în iuresul scandalurilor. Vorba americanului: No news is bad news…
  • +6 (6 voturi)    
    Nistorescu (Luni, 3 august 2009, 16:59)

    Giovbec [anonim]

    Cum a ramas cu gravul accident de circulatie pe care "N"onel "C"ristorescu l-a comis? Stiu. Ca-n gara! Dar poate stie d-nul Patrasconiu amanunte si acum e liber sa le scrie, fie si pe blogul personal.
  • 0 (2 voturi)    
    Opinie (Luni, 3 august 2009, 17:05)

    cda [anonim]

    Ar fi de dorit ca un nou responsabil nu doar sa incerce intai sa se integreze in "mediul" existent dar si sa respecte "brandul" per care il mostenste.

    Exista insa o exceptie: daca a primit ca si manager indicatii ca "comportamentul editorial" sa fie diferit atunci este si aceasta o metoda da a pune in practica schimbarile.

    Eu sper ca linia Cotidianului sa fie pastrata iar echipa existenta sa isi spuna cuvantul sa isi faca auzite opiniile ... in cazul in care nu va fi posibil sper sa ii pot citi la concurenta sau eventual intr-o noua initiativa in peisajul media romanesc.

    Succes, curaj, rabdare si verticalitate !
  • +6 (6 voturi)    
    poate (Luni, 3 august 2009, 17:49)

    dragosh [anonim]

    a sosit momentul ca Hotnews.ro sa faca niste angajari de calitate ;)
    • +3 (3 voturi)    
      chiar asa ! (Marţi, 4 august 2009, 9:53)

      gonzo [anonim] i-a raspuns lui dragosh

      cu traficul stati bine, reclama cat cuprinde - dar la opinii cam stati in tapalaga. nu punem blogurile care din pacate dau des rateuri de opinie (fara suparare).
      patrasconiu v-ar veni ca o manusa ! :D
  • +3 (3 voturi)    
    oda cui s-o nimeri! (Luni, 3 august 2009, 18:04)

    dani [anonim]

    Trimit unui prieten ziarist, pentru lectura proprie, o chestie scrisa mai demult, dupa ce pupasera glia Turnurile Gemene. Imi raspunde: „E marfa de marfa, e de coma, e super! Subscriu la ce zici, dar te previn ca e cam in contradictie de fond cu perceptia alora de la Associated Press, Boston Globe, Pittsburg Post Gazette, New York Times si ziare importante de la noi. Si, mai mult: in Romania a intrat si in carti, ca obiect de studiu, sub titlul Cantarea Americii sau despre un succes de proportii, un succes naucitor". Este vorba de binecunoscutul articol al lui Cornel Nistorescu, „Cantarea Americii", publicat in 2001, in romana si engleza. A fost valva mare, si eu m-am trezit dupa ce valul trecuse. Dar, asa-i cand esti roman, in strainatate: presa tiparita de limba romana...ioc, iar Internet, abia imi instalasem.
    Deci, umila mea parere tardiva a aterizat in coltul unui ziar de provincie, din vestul Romaniei. Si ulterior, pe Hotnews.
    http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1187312-oda-cui-nimeri.htm
    • +4 (4 voturi)    
      Dani, trebuia sa citesti si finalul articolului (Luni, 3 august 2009, 22:41)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui dani

      la intrebarea sa retorica "Ce Dumnezeu poate sa-i uneasca pe americani intr-un asemenea 'hal'?", singur isi da raspunsul: "Numai libertatea poate face asemenea minuni!"
      Libertatea presei nu a luat-o in calcul marele jurnalist ?
      Demagogie ieftina, sa vorbesti despre libertate astazi iar maine sa cenzurezi articole despre prietenii dovediti a fi informatori la securitate
      • +1 (3 voturi)    
        Libertatea presei (Marţi, 4 august 2009, 0:54)

        corbul [anonim] i-a raspuns lui zexe

        Si cam cum ai defini tu libertatea presei??? Patronu da banu si ziaristii scriu ce vreau ei fara a respecta politica editoriala???Si toti chibitii aplauda de pe margine??Peste tot in lumea civilizata vei gasi ziare cu orientare de stanga sau de dreapta, tabloide sau ziare de calitate, ziare de fashion sau de sport. Cine lucreaza la un ziar este liber sa scrie ce vrea si cum vrea cat timp respecta politica editoriala. Daca orientarea ziarului se schimba are 2 sanse : ori se adapteaza, ori isi cauta alt job. La fel si cititorii, daca nu le convine politica ziarului, sunt liberi sa isi caute alt ziar de citit.
        Si asta e valabil pentru orice meserie din lumea asta. Daca lucrezi intr-o companie, respecti regulile si politica companiei. Daca nu iti place iti vezi de drum. Si ca in orice job, exista si momente nasoale cand esti anuntat pur si simplu sa-ti aduni lucrurile si sa pleci, pentru ca nu mai intri in vederile companiei
  • +7 (7 voturi)    
    adevarul e ca (Luni, 3 august 2009, 18:40)

    crap [anonim]

    Nistorescu a doar un taran insetat de razbunare, coborat din maestru gazetar la nivelul de cretin de servici. dupa femeile care le-a schimbat ca pe manusi si anume pareri elucubrante emise in emisiuni tv, apare ca un sloi de gheata, animat doar de orgoliu si razbunare. un alt idiot, pe scurt, a ajuns la conducerea unui ziar de anvergura. se apropie alegerile, rahatul va zbura prin aer.. pazea!
  • +5 (5 voturi)    
    ca sa fiu sincer... (Luni, 3 august 2009, 19:28)

    egroeg [anonim]

    il stiu din aparitiile la tv si nu mi-a facut deloc o impresie buna, nici ca prezenta fizica,nici cand deschidea gura.De fiecare data cand il vad si-l aud, ma intreb:"cum naiba a ajuns asa un personaj in presa scrisa sau vorbita? "Si se mai crede si mare profesionist.Mi-a placut replica dlui Turcescu.Am avut senzatia ca am auzit un plici-plici,doua palme pe obrazul lui Nistorescu.
  • -9 (9 voturi)    
    concedieri (Luni, 3 august 2009, 19:43)

    cris.ph [anonim]

    ITM si Patrasconiu n-au inteles nimic.Ei au semanat vant si acum culeg furtuna.Vantu nu poate accepta sa plateasca niste oameni care il pupau in fund pe Basescu care e dusmanul lui.Acum sunt liberi sa se duca la Regele asfaltului sau la Regele bordurilor sa le faca un ziar tot cu bani furati de la romani.
    • +5 (5 voturi)    
      oricum (Marţi, 4 august 2009, 0:27)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui cris.ph

      bravo lor ca au plecat de la regele hotilor FNI
  • -4 (4 voturi)    
    nashpa... (Luni, 3 august 2009, 20:27)

    uauuu [anonim]

    feseneii disperatzi ca &-au pierdut trompeta???
    ce agitatzie...
    (nu se mai cenzureaza nimic... feseneii emit totate scarbosheniile de care sunt in stare... la asha prezident, asha admiratori...)
    • +4 (4 voturi)    
      asa sa-ti dea soarta (Marţi, 4 august 2009, 0:29)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui uauuu

      un sef ca el. Sa te dea afara daca nu-l pupi in cur.
  • +6 (6 voturi)    
    Nistor(escu) (Luni, 3 august 2009, 23:08)

    Me&Myself and I [anonim]

    Dragi Cititori,
    Eu am inteles exact cine este Cornel Nistorescu in momentul in care a trecut cu X5-ul peste squar-ul unui mare bulevard din Bucuresti si i-a taiat fata unui amarat cu scuterul care si-a permis sa circule legal si asa s-a intamplat si accidentul.
    Discurs poetic al ziaristului Nistorescu si comportament de manelist ghiorlanesc de intors X5-ul oriunde, oricum si era sa scriu PESTE ORICINE.
    Asadar nu va mai mirati ca isi schimba proprii ziaristi din batatura ca ciorapii dupa o zi torida.
    Pana la urma stiti si voi ca senzatiile tari nu conteaza deloc si nu sunt date de masina in sine daca nu se incalca si regulile de circulatie. Asa e si la locul de munca. Ce mare branza daca te mai "calca" seful de cateva ori ca pana la urma hai s-o zicem pe aia dreapta in perioada de criza nimeni nu mai e atat de sincer in fata sefului indiferent daca acesta spune sau nu adevarul in fata unui angajat.
    Si daca veti auzi vreodata in masina domnului Nistorescu vreun Bach sau poate chiar Mozart cred ca de fapt va induce in eroare........ e doar un CD defectuos cu o manea ce repeta acelasi text la nesfarsit.... TE IUBESC LA DISPERARE.
    Hai Sictir!
    Onoare muncii dragi cititori!
  • -6 (6 voturi)    
    Cristian Patrasconiu nu conteaza (Marţi, 4 august 2009, 1:20)

    ionut ionescu [anonim]

    scuzati-ma, dar cine este jurnalistul Patrasconiu?
    este un jurnalist sau un tip care-si da cu parerea?
    Un tip platit sa intretina audienta pe blog...

    jurnalist made in Ro, fiindca numai aici se pot naste "mari" editorialisti fara sa fi aiba o cariera de ziarist in spate...

    in US, editorialisti sint numele grele, cei care au facut ceva solid inainte de a primi onoarea unui spatiu de acest gen.. Thomas Friedman sau mai tinara Maureen Dowd, de la NYT.. Fareed Zakaria de la Newsweek....

    ce a publicat azi pe blog este jenant... vaicareala de complexat, nu rinduri scrise de un "analist"

    Pacat de jurnalistii de la Cotidianul.. ei muncesc pe bani putini ca sa fie platiti regeste acesti numerosi "editorialisti"...
    Uite ca Nistorescu a facut si un lucru bun... mai curata ziarul de impostori

    Nu-l suport pe Nistorescu in noua ipostaza. Are atitudine de parinte (tatuc) fata de presa libera: "Eu te-am facut, eu te omor!"
  • -3 (3 voturi)    
    subiect aiurea (Marţi, 4 august 2009, 6:42)

    ionel [anonim]

    Stimati redactori si jurnalisti,
    mesajul Dvs s-a inteles: "Cotidianul lui Nistorescu e un ziar de ra#*#!"

    Va propun srios sa puneti un asemenea banner in capul paginii si sa nu mai scrieti pe subiectul asta. nu de alta dar nu e un subiect de interes, si daca scrieti mult pe tema asta veti pierde voi din audienta. Mai mult, faceti reclama involuntara lui Nistorescu.
    Si nu in ultimul rand exista vreo mie de subiecte mai de interes decat rafuielile din presa.
  • +4 (4 voturi)    
    nistorescu- un ipocrit (Marţi, 4 august 2009, 7:14)

    Tiara [anonim]

    sa-l mai vad/aud pe-acest nictorescu cum ne da noua lectii despre libertatea presei si accesul la informatii al cetatenilor; este cel putin ipocrizie sa-i infierezi pe altii, in timp ce tu faci exact la fel ca ei. Sa-i fie rusine, acestui nistorescu, cu toata sleahta lui de securisti vopsiti in aparatori ai democratiei si ai libertatii de expresie!
  • -3 (3 voturi)    
    Patrasconiu este un Ciutacu pro-basescian (Marţi, 4 august 2009, 9:30)

    Emanuel [anonim]

    Cristian Patrasconiu practica cel mai partizan gen de gazetarie, acelasi pe care-l regasim la Mircea Basea si Victor Ciutacu, numai ca se plasa in tabara adversa. Nu aplaud decizia lui Nistorescu, insa locul lui Patrasconiu nu este la un cotidian mare. Nu stie sa fie elegant, sa fie partial intr-un mod discret. E prea pe fata pro-Basescu. Cred ca atitudinea asta poate sa o aiba la el pe blog, nu intr-un ziar de talia Cotidianului.
  • -3 (3 voturi)    
    Patrasconiu si jurnalismul (Marţi, 4 august 2009, 9:55)

    ionut ionescu [anonim]

    Revin, ca m-a suparat iar Patrasconiu...

    patrasconiu era un fel de entertainer, un om pus acolo pentru a atrage cititorii pe pagina Coti, in conditiile in care ziarul nu putea magnetiza cititori prin informatia oferita.. si atunci s-a creat o poienita... un loc unde oamenii socializau mai mult sau mai putin pe linga subiecte... isi spuneau chestii, se injurau sau impartaseau aceleasi pareri... dar, "oameni buni", vorba lui Patrasconiu:)))) asta nu e presa!!!!

    tipul a mai publicat un comentariu... "pentru oamenii buni".. inca o dovada ca nu face presa... un jurnalist nu-si imparte cititorii in buni si rai... nu exista asa ceva, ci doar consumatori de presa... el scrie pentru mine, cititorul, indiferent daca sint sau nu de acord cu el, trebuie sa-mi multumeasca fiindca imi pierd timpul cu el (nu ca as fi obisnuit asta cu patrasconiu:)

    devine incredibila povestea asta de la Cotidianul
    bine ca pleaca toti "analistii" lui peste... singurul pe care-l REGRET este LIVIU ANTONESEI.. in rest, bine c-au disparut si Ursu si Mihaies si IT Morar si toti catavencii
  • +1 (1 vot)    
    nistorescu distruge brandul cotidianul (Marţi, 4 august 2009, 13:34)

    ion [anonim]

    E trist ce se intimpla! Ziaristi de marca refuza sa mai apara in ziar,din cauza atitudinii dictatoriale a lui Nistorescu.
    Cred ca,atitudinea ferma de respingere a lui Basescu,care cred ca ar putea fi motivul numirii lui Nistorescu de catre Vintu in aceasta functie,nu poate fi suficient pentru a Ndin cadrul presei.
    S-ar putea insa ca,acest ziar destul de echilibrat in mesaj de pina acum,sa aiba de suferit datorita unei politizari visceral directionate ,sa-si piarda treptat cititorii ramasi deziluzionati de schimbarea intervenita.
    Nu ar fi de dorit,dar Nistorescu ar putea deveni groparul ziarului si poate sa vorbim de Cotidianul intr-un timp relativ scurt la timpul trecut.
    Dle Nistorescu,asta doriti sa faceti.Mai bine ati pune orgoliul macar o data deoparte si sa faceti pasul de care va roaga atitia,dati-va demisia .
  • -3 (3 voturi)    
    Ura aceasta impotriva lui Nistorescu (Marţi, 4 august 2009, 14:50)

    Radu Humor [anonim]

    Aceasta ura impotriva lui Nistorescu, nu-i decat reversul pupincurismului basescian, prin care cei speriati de posibilitatea ca idolul lor ar putea fi tras pe cruce , sar in haita pe noul redactor sef :mrgreen:
    Cei care pleaca, fac un pas inainte, spre a nu-l primi in coor :lol:

    P.S. Nistorescu, daca-si arunca ochii pe bloguri gaseste pentru alde Patrascoiu, ziaristi mult mai talentati si cu personalitate , decat mediocrul pe care-l compatimesc unii, ca ar fi fost tratat cum a tratat la randu-i pe altii :mrgreen:
    • +1 (1 vot)    
      Nu este ura (Marţi, 4 august 2009, 15:38)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Radu Humor

      impotriva lui Nistorescu. Sunt pur si simplu opinii. Ca si a ta care este diferita dar asta nu inseamna ca il iubesti pe Nistorescu.
      Angajarea transparenta a lui Nistorescu dar si modul in care isi gestioneaza acesta functia este posibil sa nu il avantajeze financiar pe Vantu.
  • 0 (0 voturi)    
    Excelent (Marţi, 18 august 2009, 16:28)

    vasile luca [anonim]

    ...in sfirsit o veste buna!