Cornel Nistorescu a dat-o afara pe Mirela Corlatan, autoarea anchetei nepublicate despre Petru Romosan

de C.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 august 2009, 12:55 Economie | Media & Publicitate

"Nistorescu m-a anuntat personal azi ca sunt concediata", a declarat pentru HotNews.ro Mirela Corlatan, autoarea anchetei care documenteaza colaborarea lui Petru Romosan cu Securitatea si pe care Cornel Nistorescu a cenzurat-o la doar o ora de la publicare pe site-ul Cotidianul. "Motivul oficial a fost participarea la emisiunea “6! Vine presa”, de la postul B1 TV, unde am vorbit despre libertatea de expresie si cenzura", a spus Corlatan.

Jurnalista a precizat pentru HotNews.ro ca asteapta decizia de concediere in scris, pentru a vedea daca motivul invocat de Nistorescu sta in picioare din punct de vedere juridic.

Precizam ca n-am solicitat si un punct de vedere din partea lui Cornel Nistorescu, care a cerut raspicat, in ultimele zile, sa nu mai fie deranjat de jurnalistii HotNews.ro.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3800 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Sunteti cam fricosi, nu? (Miercuri, 5 august 2009, 13:16)

    Jurnalistilor HotNews [anonim]

    Adica daca Nistorescu va spune sa nu-l mai sunati, voi il si ascultati, nu? Va e frica sa nu va injure la telefon sau sa va ameninte ca va scoate din presa? Dragilor, jurnalismul nu e o chestie asa calduta cum v-o imaginati voi....
  • +12 (14 voturi)    
    ii doresc (Miercuri, 5 august 2009, 13:18)

    MirceaA [anonim]

    lui Nistorescu si altor specimene ca el le doresc din inima MUUULTA odihna.
    • +9 (9 voturi)    
      L-au scapat de parnaie? (Miercuri, 5 august 2009, 15:32)

      noname [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Parca imi amintesc ca in urma cu cateva luni a trecut cu jeepul din dotare peste spatiul verde care desparte sensurile de mers (el fiind muuult prea smecher, nu putea sa astepte in coada de masini ca toti ceilalati) si a accidentat grav un motociclist.
      Nu el era sau fac eu o confuzie?
      Gata, au musamalizat lucrurile pentru marele deontolog si a inceput sa scota iar capul in lume?
  • +12 (16 voturi)    
    )-a facut un bine... (Miercuri, 5 august 2009, 13:24)

    Dan [anonim]

    Sincer, cred ca i-a facut un bine. Cred ca va fi destul de penibil in viitorul apropiat sa admiti ca ai lucrat sub conducerea caricaturii de ziarist care a devenit Nistorescu...
  • +4 (4 voturi)    
    last but not least (Miercuri, 5 august 2009, 13:27)

    Florea [anonim]

    NYTimes face angajari :)
  • -2 (8 voturi)    
    Presa "libera" si "democratica" a lui Basescu (Miercuri, 5 august 2009, 13:41)

    Andra [anonim]

    si a *tuturor celorlalti* candidati la presedintie din Romania anului 2009, fara exceptie

    Daca ii aspira Patriciu pe toti, va fi un bun exercitiu de rebranding pentru Adevarul.
    Le va spala rusinea de la Vantu,
    Patriciu va deveni ultima "oaza de libertate, speranta si demnitate", pentru acest jurnalisti napastuiti si pentru cei ce le-au plans soarta;
    Basescu se va mandri si mai mult cu presa lui "libera", in care toata lumea e "libera" doar sa fuga in brate la Patriciu - sau sa moara de foame
    iar toata lumea va fi multumita.
    • +7 (9 voturi)    
      Neamul Nistorestilor (Miercuri, 5 august 2009, 14:50)

      Mycroft [utilizator] i-a raspuns lui Andra

      Foarte tare asta, 'fata', cum ai dibuit-o. Basescu e de vina! Da' p-aia cu cutremurul PE MARE (!!) ai vazut-o? Nu-l ierta, 'da in el'!!!
      • +4 (6 voturi)    
        Intr-un acvariu cu rechini, (Miercuri, 5 august 2009, 15:13)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui Mycroft

        nu traieste niciun peste -
        Adica, e inutil sa le ceri Lor (rechinilor) sa se schimbe: sa aiba obraz”, sa nu-si foloseasca PUTEREA in abuz, sa aiba maniere.


        - E inutil sa le ceri Mogulilor sa se schimbe. Cine are PUTEREA (mediatica) nu renunta niciodata de bunavoie la ea.
        - E inutil sa le ceri PSD si PNL sa se schimbe. In ultimii 20 de ani PSD si PNL nu s-au schimbat niciotata. A fost invers: PSD, PNL si mogulii ne-au schimbat pe noi.
        - E inutil si sa omori rechinul cenusiu, singurul capabil sa se lupte cu toti ceilalti rechini – in locul tau.
        Criticand si distrugand PDL-ul, nu reusesti sa faci un PSD sau un PNL mai bun.

        Ce poti sa faci?
        In schimbul criticilor acre care nu aduc niciun folos, POTI SA CERI.
        Sa ceri lui Basescu si PDL, adica celor care fac apel la standardele cele mai inalte, care acuza mogulii si care cer Presei impartialitate si meserie - nu politica - sa se implice si sa actioneze, nu doar sa acuze.

        Pentru ca COSTUL neimplicarii a devenit urias

        Iar altii arata ca POT:

        >>>O suta de fosti agenti sau colaboratori ai
        Securitatii bulgare au functii de conducere in presa
        ziaruldeiasi.ro, 04 August 2009


        Cu toate ca Basescu a fost CEL MAI BUN Presedinte al Romaniai din ultimii 20 de ani, ce au reusit sa faca Mogulii in mandatul lui e mult mai puternic decat ce tot a reusit sa faca Basescu in mandatul lui.

        Basescu + Moguli = ZERO pentru Romania
        ORICINE + Moguli + ORICE grupare politica = ZERO pentru Romania


        Mogulii vor trece tara asta prin foc si para si, atat timp cat Basescu e presedinte, populatia nu va avea liniste si nici Basescu nu va putea face nimic
        • 0 (0 voturi)    
          Superb! (Joi, 6 august 2009, 13:40)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Andra

          Felicitari pentru anaiza!
    • +3 (3 voturi)    
      Cred ca se poate spune mai simplu (Miercuri, 5 august 2009, 15:25)

      fizz [utilizator] i-a raspuns lui Andra

      Ce spui tu e o exprimare mai barligata a faptului ca oamenii astia dati afara de le Cotidianul nu prea au alternative in media romaneasca. Aceasta e acaparata de cei trei (Vantu, Voiculescu, Patriciu) care au idei aproape identice privind "politica" redactionala puse in scena de paranoici frustrati ca Nistorescu.
      Basescu de ce este de vina? Poate pentru ca nu a impulsionat legea antitrust privind media. Poate pentru ca nu a sustinut ideea de presa independenta facuta exclusiv de jurnalisti.
      Si inca exista o posibilitate. Oamenii astia concediati de Vantu chiar pot scoate un ziar credibil. Trebuie numai sprijiniti. In rest, ce trebuie facut vor face pentru ca se pricep.
  • +7 (7 voturi)    
    pai sunati si inregistrati (Miercuri, 5 august 2009, 13:46)

    trank [anonim]

    si daca-l sunati si-l inregistrati tot aveti o reactie, chiar daca va inchide telefonul in nas sau va injura.
    parca spunea ca va multumeste tuturor celor de pe net, pt ca si-a promovat ziarul pe gratis. deci aveti tot dreptul sa-l sunati la orice ora.

    tare curios sunt sa vad cum va reactiona sindicatul ziaristilor, daca i se va cere sprijinul. e evident ca e un abuz si ca pe dreptul muncii nistorectu va trebui sa plateasca. cu atat mai bine, sta fata acasa si pe urma primeste despagubiri.
    • -2 (2 voturi)    
      sindicat=cal (Miercuri, 5 august 2009, 14:56)

      Florea [anonim] i-a raspuns lui trank

      Da subventii ?
  • +7 (9 voturi)    
    Nistorescu, un vataf sadic, abject (Miercuri, 5 august 2009, 13:53)

    hotnewsfil [utilizator]

    De ce este Nistorescu atat de nerusinat?
    Este el atat de obsedat de dorinta de a ajunge milionar, slugarindu-l odios pe SOV, incat isi bate joc, crud, de mai tinerii lui colegi de breasla, tocmai de cei mai mertuosi? Ii calca in picioare cenzurandu-i, mult mai inadmisibil decat era el cenzurat in comunism. El nesocoteste ca cesti "lucratori" din presa au trudit cinstit, ca sa invete meseria pe care au indragit-o, care li se potriveste, ajungand sa le fie si unicul mijloc de a-si asigura painea de azi si de maine, pentru ei si pentru familiile lor.
    Situatia jurnalistilor s-a tensionat, chiar s-a agravat, pe masura ce presa s-a"trustizat", intrand, in cea mai mare masura, in proprietatea mogulilor miliardari care n-au nici mama nici tata, niste veritabili monoteisti al caror unic Dumnezeu este banul, niste obsedati-schizofrenic de betia imbogatirii fara limite. Multi jurnalisti au fost nevoiti sa devina "constiinte cumparate", ca sa poata exista, neavand nici o portita de a scapa de agresiunea mogulilor.
    Aceasta este situatia, practic generalizata, in intreaga mass-media.
    Populatia, revoltata de scrierea la comanda, acceptata de ziaristi, ii condamna pe acesti inghesuiti in coltul ringului, de hulpavii moguli.
    Ca sa mearga treaba bine, sa nu mai cracneasca nimeni in front, mogulii si-au angajat cate un vataf aprig, care sa ii tina la respect pe ziaristi, om-cu-om. Acesti vatafi, echivalentii pazitorilor din lagarele naziste si comuniste, fac exces de zel ca sa isi asigure increderea deplina a mogulului si o plata pe masura.
    Populatia trebue sa isi indrepte ura si dispretul catre moguli, nu catre meseriasii presei.
    Ca sa se recredibilizeze aceasta "a patra putere in stat", ca sa faca aceasta extrem de necesara si utila munca, in folosul societatii, de a ne informa, de a face investigatii profesioniste, corecte, care sa premearga munca politiei si a procurorilor (baza auto-sesizarilor),. propun ca o parte din presa, cei ce accepta, sa fie platita de la buget.
    • 0 (0 voturi)    
      Da, (Joi, 6 august 2009, 13:45)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      dar nu sunt de acord cu propunerea din final. "Plata de la buget" aproape ca a fost pe vreme lui Nastase si aveai senzatia ca te sufoci.
      Presa nu are influenta in opiniile oamenilor. Cresterile sau scaderile de popularitate / incredere sunt date de ceea ce omului i se intampla personal.
  • +9 (11 voturi)    
    a fi jurnalist (Miercuri, 5 august 2009, 13:56)

    cristian [anonim]

    Poate ca multi dintre noi ne-am obisnuit sa tratam ziaristii ca un tot unitar: niste indivizi lipsiti de scrupule gata la orice pentru bani.
    Realitatea este mult mai complexa: daca niste slugoi sau vatafi gen Ciutacu,Nistorescu,Gadea sau Rosca Stanescu se incadreaza perfect in categoria de mai sus, nu inseamna orice ziarist este automat un mizerabil. Sant si ei oameni si trebuie si ei sa traiasca.
    Ce se intampla la Cotidianul arata clar presiunile la care sant supusi. Libertatea presei (in adevaratul sens al cuvantului) este in mare pericol.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu obisnuiesc sa fac comentarii pe site-uri (Miercuri, 5 august 2009, 14:27)

    Andrei [anonim]

    Asa cum spuneam nu obisnuiesc sa fac comentarii pe site-uri, dar simt nevoiea sa las undeva comentariu meu cu privire la Cotidianul (as fi dorit sa il las chiar pe site-ul lor).

    - L-am citit cu mare interes si placere pe Cornel Nistorescu inainte de 2004. Dar am sesizat in timp o schimbare radicala de viziune si stil si nu puteam sa il mai citesc. Apoi a disparut si a reaparut in ultima perioada. De nerecunoscut. Parca a pierdut simtul realitatii si a bunul simt.

    - Am citit Cotidianul cu mare placere zilnic, de mult timp. Au avut o pleiada de comentatori care ma puneau pe ginduri si imi dadeau o alta imagine a realitatii decit ceea ce sint fortat aproape zilnic de alte ziare sau televiziuni sa inghit. Imi pare rau ca nu mai pot sa il citesc.

    - Sper sa scapam o data cu alegerea Presedintelui de modalitatea aceasta brutala a unora (probabil cu multe interese) de a ne forta sa credem ceea ce vor ei prin intermediul media.
  • +9 (9 voturi)    
    CTP-ul (Miercuri, 5 august 2009, 14:31)

    tiana [utilizator]

    CTP-ul nu reactioneaza deloc? Nu mai este "extrem de oripilat" cum l-am vazut intotdeauna?! Asta e o buna ocazie sa para si CTP-ul veridic!
    • +1 (1 vot)    
      CTP-ul?! (Miercuri, 5 august 2009, 18:30)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui tiana

      N-ai cu cine; un "taran"...
  • -4 (4 voturi)    
    Ce pierdere mare pentru mass media (Miercuri, 5 august 2009, 15:10)

    Alex [anonim]

    Daca zburda una afara din Cotidianul, sint alte zeci care sa-i ia locul.
    Exista justitie.
    Daca boul de Nistorescu a gresit, va plati.
    Simplu.
    Orice tonomat pe limba lui moare.
  • +8 (8 voturi)    
    nistorescu, asta, e ala cu accidentu moto? (Miercuri, 5 august 2009, 15:15)

    Cioara vopsita [anonim]

    ala de era sa omoare doi tineri de pe o motocicleta, pentru ca a intors el bolidu pe trecerea de pietoni pe Lascar Catargiu?
    ala, baiat, de baiat, de a scapat basma curata, ca deh, e jmecheros de jurnalist ?
    apai daca e ala, atunci ce poti sa-i ceri, mah !?!
    nu prezinta nici o garantie morala, asa ca in tzara lu papura voda (lol. oare cine o fi !!!) si a jmecherelii adusa la rang de politica de stat, uite-asa ii sta bine marelui jurnalist.
    formatoru de opinie !
    in loc de parnaie, unde-i era locu, o face pe justitiaru in jurnalism !!!

    Vacs !
  • +5 (5 voturi)    
    Lui Nistorescu cu "drag" (Miercuri, 5 august 2009, 15:35)

    cristian [anonim]

    Democtatia este o altfel de scoala decat cea pe care a invatat-o Nistorescu. Ea nu se bazeaza pe exclusivism si exclusi. Ea se bazeaza pe dialog si multa rabdare pentru gasirea punctelor care apropie oamenii. Nistorescu ii acuza pe Basescu ca pregateste o dictatura. Ceea ce face el se chema insa inchizitie. Cum el este pe fata sustinatorul lui Crin Antonescu si Geoana este clar cu ce fel de grup avem de-a face. Astfel de oameni sunt extrem de periculosi in comparatie cu cei pe care ii critica. Daca cumva Vantu a ajuns seful vechii securitati asa cum se lauda, Romania democratica este intr-un real pericol. Nistorescu este D.R. Popescu doi, cel pus sa execute pe toti cei care nu se aliniau. A venit momentu ca tinerii jurnalisti sa dovedeasca ca sunt o forta si sa reactioneze uniti la acest nou Voronin al presei care are sete de sange. Turcescu este terfelit, Patrascoiu este desfiintat, Corlateanu la fel. Altii isi astepata prin WC-uri executia! La Cotidianul se face doar un experimet. Cel pe care Vantu se pregateste sa-l aplice intregii media romanesti. Nistoresti si ciutaci gasesti peste tot asa cum si nazistii au gasit. Basescu este doar perdeaua de fum, cea menita sa atraga atentia. In realitate se pregateste botnita si se zugravesc inchisorile pentru cei care ar indrazni sai si vare capul pe usa afacerilor cu statul ale mafiei Vantu, Voiculescu, Patriciu, Tarceanu, Nastase.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce as mai putea spune despre Nistorescu? (Miercuri, 5 august 2009, 16:04)

    domino63 [anonim]

    Nu stiu daca exista cuvinte care sa puna in evidenta dezamagirea, scarba, lehamitea pe care mi/o provoaca un astfel de om. Bunul simt, cei sapte ani de acasa, educatia, toate ma impiedica sa cobor sub un anumit nivel. La el insa nivelul de jos nu exista.
  • 0 (0 voturi)    
    Previzibila miscarea, pentru ca (Miercuri, 5 august 2009, 20:02)

    SaintLO [anonim]

    Lighioana de Nistorescu are ordin de la patronul lui fost condamnat D.C. (militienii parca nu se temeau asa de tare sa bage hotii la bulau) sa transforme ziarul lui Ion Ratiu intr-un tabloid distribuit gratuit prin metrou, astfel ca Mirela Corlatan si colegii ei n-ar mai fi avut oricum loc printre babele violate, copiii rapiti de extraterestri, prevestitoarele de cutremure si tatele de la pag. 5.

    Asa ca, in curand nu vom mai putea citi decat ziarul financiar ca pe restul ne vom sterge la c... gratis.