UPDATE: Orange acuza Vodafone si Cosmote de publicitate TV inselatoare. CNA blocheaza difuzarea a doua spoturi Vodafone

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 18 august 2009, 13:20 Economie | Media & Publicitate

Orange Romania a sesizat Consiliul National al Audiovizualului (CNA), la sfarsitul lunii iulie din acest an, ca doua clipuri publicitare la cartelele oferite de Vodafone Romania si Cosmote Romania ar reprezenta publicitate inselatoare. De asemenea, Consiliul Roman pentru Publicitate (RAC) a analizat sesizarile Orange si a recomandat revizuirea spotului publicitar al Vodafone. In cazul Cosmote, RAC a considerat ca nu se incalca codul de practica in publicitate.
UPDATE 1: CNA a decis blocarea difuzarii a doua spoturi Vodafone. Nici o sanctiune in cazul Cosmote
UPDATE 2: Vodafone spune ca va tine cont de recomandarile CNA si RAC si va face modificari

Doua spoturi publicitare la cartela Vodafone si unul la cartela Cosmote, acuzate de publicitate inselatoare

In cazul Vodafone, Orange reclama un clip publicitar difuzat pe Antena 1, in data de 21.07.2009, care promoveaza oferta comerciala la cartela Vodafone, transmitand urmatorul mesaj: "Cele mai mari bonusuri in minute si bani". Ulterior, sunt detaliate avantajele reincarcarii cartelei, avantaje care constau in 100 de minute si bani - informatia este subliniata atat prin text, cat si prin voce.

Orange reclama faptul ca publicul nu are timp sa vada nota din josul ecranului, care este scrisa cu caractere mult mai mici, acuzand faptul ca, "in realitate, bonusul nu consta in bani in sensul general folosit de limba romana de unitate monetara (bani lichizi), ci in echivalentul de credit pe cartela al unor sume de bani. Ceea ce este cu totul diferit", se arata in plangerea Orange.

In acest caz, si RAC a decis ca afirmatiile "bonusuri in minute si bani", respectiv "bonusuri in bani" pot induce in eroare consumatorul, prin ambiguitate cu privire la natura si caracteristicile ofertei. Consiliul Roman pentru Publicitate spune ca in posesia consumatorului ajung de fapt eurocredite si nu bani, cum se intelege din comuncare, si ca astfel s-ar incarca codul de practica in publicitate elaborat de RAC.

Tot in cazul Vodafone, CNA s-a autosesizat si a efectuat o monitorizare, consiliul avertizand asupra unui spot publicitar difuzat la radio pe: Kiss FM, Radio 21, RRA, Europa FM, la abonamentul Vodafone Complet.

Mesajul este: "La Vodafone schimbi fara probleme. Aboneaza-te la Vodafone Complet si poti sa-l schimbi de cate ori vrei tu. Iar pentru 2 euro in plus iti dublam minutele".

CNA a constatat faptul ca afirmatia: "pentru 2 euro in plus iti dublam minutele" este valabila numai pentru un singur tip de abonament din cele patru prezentate de Vodafone pe site-ul propriu.

Pe site-ul operatorului, oferta Vodafone Complet cuprinde 4 tipuri de abonamente lunare, de 4,99, 6,99, 8,99 si 11,99 euro, iar CNA spune ca afirmatia spotului Vodafone este valabila doar in cazul abonamentului de 4,99 euro.

In privinta Cosmote, Orange a reclamat ca un clip publicitar difuzat pe Realitatea TV pe 22.07.2009, care promova oferte la cartele, transmitea urmatorul mesaj: "600 de minute si 600 de sms-uri in retea, plus 30 de minute nationale si internationale cu doar 3,5 eurocredit pe luna". In realitate, sustine Orange, oferta mentioneaza in josul paginii cu caractere mici si doar pentru 3 secunde urmatoarele limitari:
  • cele 30 de minute nationale si internationale sunt valabile doar in afara retelei Cosmote, desi acest lucru nu se precizeaza in clipul publicitar, sustine Orange
  • cele 600 de minute se tarifeaza dupa primele 3 minute la secunda; acest lucru inseamna practic ca aceste 600 de minute pot fi folosite pentru maximum 200 de convorbiri
  • dupa consumarea acestor minute, in ambele situatii, tarifarea se va face la secunda dupa primul minut indivizibil, lucru mentionat doar pe site
"Prin aceste limitari, oferta Cosmote poate contraveni asteptarilor clientilor care vor putea considera ca prin achizitionarea acesteia vor beneficia de foarte multe minute. Faptul ca se accentueaza doar beneficiile si nu sunt mentionate decat in trecere limitarile ofertei poate induce in eroare consumatorii", se arata in plangerea Orange.

Comitetul etic al Consiliului Roman pentru Publicitate a analizat sesizarea si punctul de vedere al companiei Cosmote si a decis ca nu se incalca codul de practica in publicitate elaborat de RAC.

CNA a decis blocarea de la difuzare a celor doua spoturi Vodafone

Referitor la toate aceste cazuri, CNA a decis in sedinta de marti sa se sesizeze doar in cazul Vodafone. Mai precis, autoritatea a decis trimiterea de somatii de intrare in legalitate catre toate posturile TV si radio care au difuzat respectivele spoturi ale Vodafone si spre stiinta si celorlalte posturi. Masura conduce la blocarea difuzarii clipurilor in cauza pana la modificarea acestora.

In cazul spotului Cosmote, CNA nu a considerat ca se incalca legislatia audiovizuala.

Vodafone spune ca va tine cont de recomandarile RAC si CNA si va face modificari

In replica, Vodafone a anuntat ca va tine cont de recomandarile CNA si RAC si va efectua modificari.

“Vodafone Romania va tine cont de recomandarile CNA si Consiliului Roman pentru Publicitate (RAC) si va opera modificari in spotul publicitar pentru promovarea ofertei de reincarcare a Cartelei Vodafone", au precizat oficialii Vodafone.

Oficialii Vodafone motiveaza folosirea mesajului "Cele mai mari bonusuri in minute si bani" prin faptul ca la momentul promotiei operatorul avea cele mai mari bonusuri din piata.

"In perioada lansarii acestei campanii promotionale, Vodafone Romania oferea cele mai avantajoase bonusuri de pe piata. De aceea am considerat ca folosirea mesajului “Cele mai mari bonusuri in minute si bani” este justificata. In oferta Vodafone Romania, termenul “bani” se refera la bonusul pe care clientul il obtine atunci cand reincarca o cartela cu credit si pe care il poate folosi ulterior pentru diferite servicii: SMS, MMS, minute sau plata extraoptiunilor disponibile”, au mai explicat oficialii Vodafone.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

15031 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    Concurenta (Marţi, 18 august 2009, 13:40)

    anonim [anonim]

    ...sufla rece in ceafa Orange. Sa fii apasat butonul de panica?
  • +10 (22 voturi)    
    Vodafone?! (Marţi, 18 august 2009, 13:52)

    me geo [anonim]

    Dar cu acea reclama a vodafone cu "teapa fraiere!" cum este treaba? O reclama cel mult mediocra pentru patura de jos. O reclama care dezgusta, deja scurtatata pe motive de proasta perceptie a clientului si care face aluzie la sex, vezi ultimul pasaj cu "mhmhmmm", tipul asigurandu-ne ca miscarea corporala este rezultatul ofertei vodafone, adica :'teapa fraiere". Halal reclama, promovam prostia si fitzareala.
    • +1 (15 voturi)    
      Reclama Vodafone (Marţi, 18 august 2009, 14:00)

      TdM [anonim] i-a raspuns lui me geo

      In reclama respectiva se zice "... si un pumn in fata, fraiere", nu zice nimic de nici o teapa :)
    • +9 (11 voturi)    
      Ce te astepti (Marţi, 18 august 2009, 14:50)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui me geo

      ...de la atatea minti creatoare din publicitatea romaneasca? Reclamele bune sunt rarisime si din alea cele mai multe sunt prelaute de la straini. Ori integral ori ca adaptare.

      Vodafone parca face reclamele la "McCan't" Erickson. Si tot ce e creat la noi nu preluat de la Vodafone-uri din afara sunt frectii de doi lei.
  • -10 (22 voturi)    
    Sorry (Marţi, 18 august 2009, 13:54)

    mihai2k [utilizator]

    Reclama este pentru oameni destepti, iar romanii sunt destepti.

    Ar trebui sa fii prea prost sa presupui ca vorbesti si mai primesti si bani cash pe deasupra. :::)))))

    Dar probabil ca Orange are o problema ........
    • +5 (5 voturi)    
      De fapt e invers (Marţi, 18 august 2009, 15:02)

      Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui mihai2k

      Suntem prea prosti sa stim sa profitam de o asemenea "greseala".

      Pe mai departe asa...la raft e 0.1 lei si la casa 3 lei...dar noi suntem prea destepti ca dee cum putem sa credem ca e doar 0.1

      Ai anuntat/afisat...tb sa respecti ce-ai zis.

      Bravo la baietii aia din Italia cu hotelul lor de era 1 cent pe noapte si *onoreaza* toate comenzile.

      Noi....suntem inca "destepti"
  • +2 (16 voturi)    
    Orange (Marţi, 18 august 2009, 14:16)

    Nemi [anonim]

    Orange a devenit principalul furnizor de telefonie mobila din Romania. Vodafone a pierdut mult teren, odata cu portarea numerelor. Mie imi par mult mai seriosi, cel putin deocamdata. La Vodafone stai pe fir si suni la Rel. cu Clientii pana ti se descarca bateria.
    • +4 (12 voturi)    
      Ale naibi statistici... (Marţi, 18 august 2009, 14:44)

      Gigi Frana [anonim] i-a raspuns lui Nemi

      Nemi, citeste! O sa fii surprins sa vezi ca Vodafone e pe locul 2 la numere primite prin portare dupa Cosmote care a preluat 95% cartelari, care de fapt nu-si dau seama ca platesc muuult mai mult decat au nevoie!
      La ce trebuie unui om normal (nu vorbesc de oameni de afaceri ca aia n-au cartele) 1000-1500-2000 de minute IN RETEA?!? Ca sa stea la taclale cu alt cartelar care n-are ce face...
      • 0 (4 voturi)    
        Cartelari (Miercuri, 19 august 2009, 12:38)

        Dacus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Frana

        Nu tu decizi cat are nevoie altcineva (wake up!).
        Multi folosesc aceste cartele pentru a vb in familie, si oricine stie, cu exceptia ta, la cate minute se traduce o discutie in familie (a se citi la multe minute).
        Faptul ca asa de multi au cartele la Cosmote inseamna ca intr-adevar au oferte bune.
        • +1 (1 vot)    
          Un simplu calcul... (Joi, 20 august 2009, 11:32)

          Gigi Frana [anonim] i-a raspuns lui Dacus

          dacus, spre fericirea mea (si necazul tau, se pare) sunt binecuvantat si cu familie si cu prieteni, dar hai sa-ti fac un simplu calcul: sa luam media 1500min (ale tale, pe care le suni) + 1500min (banuiesc ca mai si primesti telefoane, nu?) vin... in total 3000min / 60min intr-o ora / 30 zile intr-o luna rezulta ca tu vorbesti cam... 2h pe zi, in fiecare zi doar cu familia/prietenii... nu ti se pare cam mult??? sau poate ejti foarte popular... :) ddaca tie ti se pare bine sa platesti niste bani doar ca sa discuti cu mama ta despre ce se mai intampla prin telenovele sau cine cu cine s-a mai combinat dintre mondenitati, n-ai decat! e alegera ta... problema se pune, cate dintre acele minute vorbite sunt sau nu necesare... de aici mai departe fiecare alege!
          • 0 (0 voturi)    
            Alt calcul simplu (Vineri, 21 august 2009, 16:21)

            Dacus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Frana

            Ai familie si prieteni cu numar de cosmote (sa zicem 4 in total cu care vorbesti mult). Luam doar cazul cand suni tu (ca pentru ei nu are rost sa te sune, daca tu oricum ai minute). Nu vorbea nimeni de 3000 min cum ai "dedus" tu.
            Cele 1500 min duc la 1h de vb pe zi la tel. Daca tie ti se pare "mult" sa vb la tel 1h pe zi, inseamna ca esti inca in epoca "da-mi beep cand vrei sa-mi zici ca (introdu aici ce vrei)". Si sa stii ca nu degeaba toata lumea se intereseaza la un telefon -cand si-l cumpara- timpul cat poti vorbi cu el fara sa-l incarci.
            Acea 1h pe zi impartita la cele 4 persoane inseamna 15min cu fiecare (exact cat sa-ti dai intalnire la bere, sau sa discuti despre fufa din fata ta, sau sa-l intrebi cum si-a rezolvat problemele la directia financiara ... etc.)
            Dar, intra-devar, vad ca tu folosesti telefonul pentru facut poze, nu pentru a vorbi.
    • +2 (6 voturi)    
      orange (Marţi, 18 august 2009, 14:45)

      Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui Nemi

      Orange era de mult primul operator mobil din RO, cu mult inainte de portarea numerelor.
    • -2 (8 voturi)    
      o fi (Marţi, 18 august 2009, 14:48)

      moni [anonim] i-a raspuns lui Nemi

      daca sunt asa confortabili cu numarul de clienti de ce intra in jocuri ieftine?
      totusi, sa te pui sa paresti la CNA nu stiu ce reclama a concurentilor...daca era antireclama, da, dar asa...

      nu cred ca cineva chiar isi imagina ca va primi bani lichizi de la Vodafone. slab pretext si ieftina tentativa a Orange.
    • -3 (3 voturi)    
      vodaf.. (Marţi, 18 august 2009, 14:52)

      dgdoru [anonim] i-a raspuns lui Nemi

      taie-le mai scurte ca nu intra pe foc!!!!
    • 0 (4 voturi)    
      rel cu clientii (Marţi, 18 august 2009, 14:55)

      gica contra [anonim] i-a raspuns lui Nemi

      e un pic mai rau la orange la cap rel cu clientii. la connex de bine de rau raspund mai repede. dar diferentele majore apar la tipul de abonament. daca ai d'ala de la firma (corporate und stuff) raspund f repede si unii si altii. altfel, Dumnezeu cu mila.
    • +1 (3 voturi)    
      pai daca (Marţi, 18 august 2009, 15:07)

      DlGoe [anonim] i-a raspuns lui Nemi

      pai dac asuni ca tugulanu la numar gratuit. marci the banu la Vodafone si-ti raspunde intr-o secunda.
      Bataia de joc continua !
  • +10 (16 voturi)    
    OARE??? (Marţi, 18 august 2009, 14:36)

    alin [anonim]

    "hotul striga tare: hotii" de ce oare face orange asemenea sesizari, doar si ei folosesc aceleasi tehnici ca si concurenti lor. in nici o reclama nu am auzit sa se precizeze costurile reale si conditiile, asa ca nu va mai plangeti !!! sau acum ca aveti concurenta, nu va mai permiteti sa furati si sa inselati lumea ??? ca de este de unde alege ( pe cel care fura mai putin) !!
    rusine !!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Cat timp e concurenta... (Miercuri, 19 august 2009, 8:13)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui alin

      De-aia e buna concurenta reala. Orange, Vodafone si Cosmote se verifica unii pe altii.
  • +5 (7 voturi)    
    In razboi ca la razboi ! (Marţi, 18 august 2009, 14:59)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Ca firmele concurente se razboiesc intre ele e bine pentru consumatori! Daca folosesc contracte mincinoase cu clauze de fidelitate cu termene de garantie de 3 ani si primesti 2 cu pc cu monitor de 21 inch si primesti de 14 este hotie pe fat! Ca si in fotbal joci cat de bine permite adversarul.Concluzia ca noi Romanii permitem prea mult la prea multi care nu merita! DDD
  • +1 (5 voturi)    
    cand (Marţi, 18 august 2009, 15:05)

    DlGoe [anonim]

    Dar cand bietii romani cu 100-200 USD salariu plateau penalizari si alte nenorociri contractuale de sute de EUR la Conex si Dialog cum era ?
  • +3 (11 voturi)    
    de abia astept sa se termine contractul cuorange (Marţi, 18 august 2009, 15:19)

    ella [anonim]

    Cei de la cosmote au niste oferte super, oferiti ceva mai bun decat cele doua firme de telefonie mobila.Atunci cand am cerut rezilierea contractelor ca sa ma mut la cosmote nu ati oferit nimic.Operatorii mi-au spus ca nu este nimic daca plec( am avut trei contracte cu orange). Am multi colegi care au plecat de la orange pentru ca oferta era limitata.Alt dezavantaj la,, Relatii cu clientii "astepti cat faci o mamliga, apoi o mananci si dupa cateva minute raspund.Oare de ce?
    • 0 (8 voturi)    
      orange = neseriozitate (Marţi, 18 august 2009, 16:12)

      lyth [utilizator] i-a raspuns lui ella

      si eu am 2 abonamente de 4 ani, astept sa imi expire contractul sa trec pe cosmote. Viitorul nu mai e orange , e verde! :))
  • +4 (10 voturi)    
    Orange, te iubeeeeesc (Marţi, 18 august 2009, 15:35)

    cristos cand era tanar [anonim]

    Tocmai mi-au fost deconectate de baietii cei destepti de la Orange ambele numere, fara nici-o explicatie. Am mers la shop si mi-au dat niste explicatii ca unuia proaspat coborat din varful copacului, niste explicatii situate undeva intre destinul cel straniu si vraji nemaivazute.

    Tin sa va felicit si sa va doresc tot succesul din lume
  • +3 (7 voturi)    
    Orange (Marţi, 18 august 2009, 15:37)

    Mary15 [utilizator]

    Nu stiu de ce am eu impresia dar orange-ul a inceput sa isi faca griji si inca nu a inceput concurenta cea mare eu sunt abonat la ei de vreo 3 ani si deabia astept sa imi inchid abonamentul ca m-am saturat de ei nesimtiti rau
  • +3 (7 voturi)    
    Vodafone (Marţi, 18 august 2009, 15:55)

    ion [anonim]

    Am fost abonat Vodafone. M-au jefuit; permanent 1,2 milioane lunar cel putin.
    Niste hoti...
    Vedeai-as la reclame toata viata...:)))
  • +3 (5 voturi)    
    Si pe mine ma irita cateva reclame de la Vodafoame (Marţi, 18 august 2009, 16:07)

    Gigi [anonim]

    Ma irita faptul ca in reclamele lor se autocaracterizeaza ca fiind "cea mai tare retea". "Intra in cea mai tare retea!" Poate sunt cei mai tari la costurile din facturi!
    Si vad ca nimeni de la concurenta nu se sesizeaza.

    Eu am avut "Vodafoame" si am renuntat in februarie anul asta pentru ca dupa 9 ani de abonament Cent 500 aveam 30 minute in retea si 500 minute cu 1 cent in retea doar in weekend si plateam vreo 5,5 eur fara tva abonamentul. Deci daca vorbeam cele 500 minute mai plateam inca 5 eur fara tva. Daca mai dadeam si 2-3 telefoane in alte retele deja mi se tripla factura. Am vazut ca nu aveam ce abonament nou sa imi aleg si le-am "dat cu flit".
    Orange sunt pe primul loc ca numar de abonati dar Cosmote ofera cele mai avantajoase abonamente si cartele. De aceea, am pastrat doar Cosmote dupa ce mai mult de un an am mers in paralel plus cartele pe Orange.
    • +4 (6 voturi)    
      ai gresit (Miercuri, 19 august 2009, 2:25)

      Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Trebuia sa ceri un contract preferential de fidelizare. Eu am fost in situatia ta avand o vechime mai mica decat a ta cu un an. Am cerut si am primit unul foarte bun cu sute de minute in retea si alte cateva sute in alte retele. Incurajat fiind de acceptul celor de la Vodafone, am cerut unul similar si celor de la Orange avand si un abonament cu acest operator. Am fost refuzat chiar in mod nepoliticos pe motivul ca in urma cu cateva luni luasem un telefon cu puncte si conform contractului nu pot parasi reteaua pentru inca vreun an fara a suporta penalizari. Iar ei nu fac oferte de recompensare a fidelitati cand esti in perioada de obligativitate de ramanere in retea. Asadar, cand termin perioada ptr care m-am obligat sa continui contractul cu Orange o sa parasesc definitiv reteaua. Si in familie am 3 numere Orange deja prestabilite ptr portabilitate. Deci draga Orange... sfarsitul nu e aici. Dar tu te poti uita in curtea vecinului si sa speri ca-i moare capra. Acum cativa ani erai cel mai tare operator de telefonie din Romania. Decat sa urmaresti reclamele altora mai bine ai analiza de ce treci acum prin ceea ce treci.
    • +1 (3 voturi)    
      Te-ai gandit vreodata... (Miercuri, 19 august 2009, 9:56)

      AAA [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      sa-ti schimbi vechiul abonament Cent cu unul mai nou??? Nu neaparat unul d-asta promotional ci unul clasic... Nu cred!
      Dupa spusele tale dadeai doar "2-3 telefoane in alte retele" decat Vodafone, nu? Deci mai toate telefoanele date de tine erau in reteaua Vodafone, vreo 200-400min sa zicem. Daca ai trecut in alta retea si suni aceleasi persoane care sunt in Vodafone nu platesti mult mai mult decat inainte???
      Smart guy, smart move, Gigi!
  • +2 (4 voturi)    
    ! (Marţi, 18 august 2009, 17:07)

    cla [anonim]

    cel mai bun si realist comentariu e a lui gigi frana,felicitari
  • +1 (1 vot)    
    despre vodafone (Marţi, 18 august 2009, 17:49)

    luiza [anonim]

    fiecare folosim reteaua unui operator sau altul in functie de ceea ce avem nevoie. fiecare spune ca unu e mai bun, altul mai mai putin bun, etc, dar pana la urma fiecare foloseste mai multe retele: fie ca e fiul sau fiica in cosmote si parintii in vodafone, fie invers. toata lumea e nemultumita de ceva anume, dar uita cand folosesc retelele atunci cand au nevoie. mie unul mi s-a intamplat...
  • -1 (3 voturi)    
    de ce? (Marţi, 18 august 2009, 18:24)

    mirelutza [anonim]

    Dar ei care te obliga sa mentii abonamentele, indiferent daca ai bani sau nu? Nu iti mai aproba sa treci nici pe cartele! Prostii sa se aboneze la Orange!
  • 0 (4 voturi)    
    Orange si lipsa de profesionalism (Marţi, 18 august 2009, 19:02)

    qwe [anonim]

    Am un abonament de vreo 4 ani la Orange care nu mi se mai pare deloc avantajos. Am fost sa il schimb cu unul mai avantajos si mi-au facut o oferta mai slaba decat oferta curenta pentru noii abonati. Ce-o fi in capul lor sa indeparteze clientii vechi despre care stiu sigur ca platesc factura luna de luna la zi?! I-am amenintat cu rezilierea si pareau de acord ba chiar aveau pretentii sa-mi fac noul abonament tot la ei sa prind oferta curenta.

    Mai am cateva luni pana imi voi inchide acest abonament si ma voi reorienta catre o companie mai serioasa.

    Cat despre stirea de mai sus... au incercat si chiar au reusit sa-si faca reclama pe un site cu un trafic ridicat.
  • 0 (2 voturi)    
    Salut (Miercuri, 19 august 2009, 0:25)

    Ionut [anonim]

    Domne deci din punctul meu de vedere toti sunt hoti, va spun cite o intimplare cu fiecare in parte.

    1) Cosmote --- am fost sa imi fac niste abonamente pe firma, mam dus la cosmote am citit contractul si in contract scria pur si implu ca indiferent de ofera pe care am primito daca ei vor mio pot schimba cind vor muchi lor, a doua chestie interesanta si va rog sa verificati si voi a fost faptul ca ei au dreptul sa imi ceara 500 de euro pe cartela sim, luati un contract si citil, nu vorbesc prosti, cind am incercat sa negociez erau niste acrituri acolo si miam luat talpasita si am plecat.

    2) vodafone ---- Recent am cumparat o cartela vodafone am primit 400 de min in retea 400 sms 50 nationale si intenratinale si 50 cu numar pereche, am consumat minutele si am cumarat inca o cartela de 4 euro (20 lei) am reincarcat cartela dupa care observ ca nu pot reactiva oferta, ma duc la 3 vodafone in centrul brasovului si nu vrea nimeni sa ma ajute, cu greu dau de cineva la telefon care imi spune ca eu trebe sa imi consum minutele care le mai am in retea si sa astept data de 30 cind trebe reinoita oferta.


    Orange ------ nu am avut orange de mult :P chiar vreau sa incerc o cartela preepaid au inceput sa mi se stringa multi pireteni pe orange
    • +1 (1 vot)    
      Tu ai citit ce ai scris? (Joi, 20 august 2009, 11:28)

      Horatius [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Primul lucru pe care ar trebui să-l faci este să înveți să scrii și să vorbești românește. Probabil ăsta e motivul pentru care nu ai înțeles nici clauzele contractuale.
      În altă ordine de idei, eu sunt pe Vodafone din '97, de când s-au lansat (Connex, pe atunci). Și în ianuarie mi-am renegociat cu ei planul tarifar, nemulțumit fiind că doar noii veniți beneficiau de oferte pe când cei vechi nu mai beneficiau de fidelizare (minute, reduceri cu cardul Connex Land, Myx Mobile Wear etc.). Și pentru cele două numere pe care le dețin, plătesc mai puțin de jumătate față de anul trecut în condițiile in care am un trafic de voce mai mare. Și am primit și Vodafone Mobile Internet gratis pentru doi ani!
      Dar Digi.Mobil al lui RDS? Deși e 3G, nu oferă nici un serviciu 3G (date, video) și nici nu au acorduri de roaming. Pe ăștia nu-i obligă licența 3G să funcționeze ca o rețea 3G?
  • -1 (3 voturi)    
    digi (Miercuri, 19 august 2009, 2:07)

    ion daniel [anonim]

    stiti de ce prefer digi mobil? pentru ca acolo nu am nici un minut inclus, cat vb atat platesc... imi pare rau ca nu au acoperire prea mare, dar mi se pare cea mai corect afacere... chiar daca d emulte ori o oferta de la orange cosmote sau vodafone pare avantajoasa, toate au chichite... ele sunt avantajoase daca vb exact minutele incluse, daca depasesti sau folosesti mai putine, iesi din start in dezavantaj
  • 0 (4 voturi)    
    Portocalada mai bine s-ar uita in ograda sa! (Miercuri, 19 august 2009, 2:17)

    alex [anonim]

    Oringe-portocalada sa se uite in ograda sa la minciunile debitate cu care ameteste prostii in reclame lui! De ce nu spune si el, cu LITERE MARI, ca toate ofertele sale cica saptamanale cu bonusuri si extra-para-minute,credit etc etc se consuma la o cartela dupa ce consumi tot creditul pe care il ai,ca altfel il pierzi si tot Oringe il ia?!?Oranje a cam inceput sa ciupeasca gen gainarii de unde poate in ultima vreme la valoarea lui de ditamai prim-operator!Iar aparatura deseori ii merge ca dracu,se actualizeaza ce consumi dupa o zi... Si aveti grija daca reincarcati de pe siteul lui,riscati sa ramaneti si fara bani pe card si fara credit (pt.ca merge ca naiba si se poate bloca) si sa ii primiti de la Orange dupa saptamani bune daca nu faceti scandal!Imi pare rau,am avut abonament si a fost asa si asa dar la cartela trebuie sa ai noroc sau sa dai cu banul ca sa gasesti pe cineva la serviciul lui fantoma de Relatii Clienti!Niste neserios, cu tupeu, care se vor sa fie primii pe viata!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Bonusurile ar trebui cumulate (Miercuri, 19 august 2009, 4:39)

    claudiu [anonim]

    Normal bonusurile ar trebui cumulate cum fac ceilalti si nu acordate pe bucatele sa te zapaceasca cu zeci de SMS la credit, pt. 7 zile, 1 luna sau 1 zi.Ei cred ca daca inca ar avea cei mai multi clienti, sunt si cei mai tari.Nu stiu,dar am vazut mai multa lume in magazinele Vodafone decat la Orange iar la Cosmote deloc! Cum de si-au adunat astia cate 2 milioane de abonati pe an,zau ca nu pricep...Se va schimba intr-o zi situatia.Si la noi lucrurile se schimba,mai incet dar se schimba...
  • 0 (2 voturi)    
    Stiti etajul patru de la Orange? (Miercuri, 19 august 2009, 4:52)

    Salaman [anonim]

    Stiti etajul patru de la Orange? Cu banii mei l-au construit, nenorocitii. Da, stiu, stiu. Eu sunt fraierul!
  • -1 (3 voturi)    
    Go Digi! (Miercuri, 19 august 2009, 9:02)

    donache [anonim]

    Go Digi, Go Digi! :)
    In zona mea Digi e cel mai tare. Platesc 100/luna TV, internet si 3 telefoane mobile care impart 1000minute/luna in retea si 500 in romtelecom. E mai ieftin sa vorbesc de pe digi in alte retele decat de ex. de la vodafone la vodafone (cu abonamentul cel mai ieftin).
    Asa ca portocalii cu rosii si cu verzii sa mai lucreze la oferte.
  • 0 (2 voturi)    
    ORANGE (Miercuri, 19 august 2009, 9:33)

    MILITARU [anonim]

    ce te faci ca la orange apelul pt rel cu clientii e taxabil 0,58 centi e minut /
    • +1 (1 vot)    
      fals (Miercuri, 19 august 2009, 10:00)

      utilizator prepay orange [anonim] i-a raspuns lui MILITARU

      MILITARU, e fals ce zici

      apelurile la relatii clienti sunt GRATIS (presupun ca te referi la nr 444 pt utilizatorii de prepay - acela e nr de relatii clienti)
  • 0 (2 voturi)    
    Prepaid! (Miercuri, 19 august 2009, 18:41)

    Vizitiul [utilizator]

    Faptul ca nu iti baga nimeni sula-n coaste si nu esti legat in nici un fel valoreaza mai mult decat niste minute incluse, parerea mea.

    Fiecaruie i se potriveste o anumita solutie, pentru mine prepaid.
  • 0 (0 voturi)    
    adevar (Joi, 20 august 2009, 13:13)

    popa [anonim]

    la ora actuala, orange are cele mai bune oferte de pe piata la cartele si la abonamente. Cat de prost sa fii sa crezi ca vodafone e mai tare? Intr-un studiu recent realizat, erau pe mult loc intre retelele de telefonie atat fixa cat si mobila din Romania. Iar la oferta de telefoane la abonament, imi e greata doar cand ma gandesc. Majoritatea telefoanelor sunt cu 20% mai scumpe la cel mai ieftin abonament al lor, decat sunt in alte magazine la liber.
    Fraierii mai au vodafone in ziua de azi. Cei care se simt lezati, sa verifice si apoi sa isi dea cu parerea....
    • 0 (0 voturi)    
      mda... (Joi, 20 august 2009, 13:46)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui popa

      A scris si Orange pe net! Daca te-ai fi referit doar la telefonia mobila, poate ai fi avut vreo credibilitate, dar cand ai zis si de fix te-ai dus singur pe cursa! Orange este practic inexistent pe piata telefoniei fixe. La cursurile de spalare a creierelor de la Orange HQ probabil ca nu va spun si partile slabe ale companiei pe care trebuie s-o aparati, nu?