Ultimele cifre BRAT: Click - cel mai vandut ziar in primul semestru, urmat de Libertatea si Adevarul

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2009, 13:46 Economie | Media & Publicitate

Majoritatea ziarelor romanesti au inregistrat scaderi de tiraj in primul semestru al acestui an, comparativ cu semestrul al doilea din 2008, arata ultimele date ale Biroului Roman de Audit al Tirajelor (BRAT). Acestea arata ca in primele sase luni ale anului cel mai citit ziar a fost Click, tabloidul publicat de Adevarul Holding, publicatia fiind urmata de Libertatea, Adevarul, Cancan si Jurnalul National.

Rezultatele acopera o perioada marcata de numeroase dispute privind suprematia unui ziar sau altul pe diverse segmente, dar si de intense campanii promotionale prin care publicatiile au incercat sa se mentina in frunte - un avantaj considerabil in conditiile scaderii pietei de publicitate.

Intre altele:

Dupa totalul vanzarilor medii pe aparitie, Click a crescut de la 145,8 mii de exemplare in semestrul 2 din 2008 la 212,7 mii in primul semestru al acestui an, atingand 222,3 mii de exemplare vandute in medie pe zi in trimestrul al doilea din 2009. Libertatea a scazut de la 223,5 mii de exemplare vandute in medie pe aparitie in semestrul doi din 2008 la 195,4 mii in S1 2009, media pentru aprilie-iunie 2009 fiind de 192,3 mii de exemplare vandute in medie pe aparitie.

Adevarul, care a desfasurat ample promotii de carte si campanii publicitare, a crescut de la 49 mii de exemplare vandute in S2 2008 la 95,6 in S1 2009 si la aproape 110 mii de exemplare vandute in medie pe aparitie in trimestrul al doilea al acestui an. Cancan a scazut cu circa 17.000 de exemplare in S1 2009 comparativ cu semestrul precedent, in timp ce Jurnalul National a inregistrat o crestere considerabila, de la 56,6 mii de exemplare vandute in medie pe aparitie in S2 2008 la 64,4 mii in S1 2009.

Cel mai citit ziar sportiv, Gazeta Sporturilor, precum si Pro Sport au inregistrat scaderi de vanzari, asa cum s-a intamplat si in cazul Evenimentului Zilei, care a scazut de la 45,4 mii exemplare vandute in medie pe zi in S2 2009 la 36,3 mii in ultimul semestru auditat.


Publicatie - Vanzari T2 2009 - Vanzari S1 2009 - Vanzari S2 2008 (medii pe aparitie)
  • Click: 222.300 - 212.737 - 145.892     
  • Libertatea: 192.372 - 195.445 - 223.541
  • Adevarul: 109.230 - 95.657 - 49.080
  • Cancan: 81.465 - 90.843 - 108.061
  • Jurnalul National: 73.828 - 64.483 - 56.644
  • Gazeta Sporturilor: 66.445 - 67.073 - 85.875
  • Romania libera: 47.113 - 48.754 - 52.267
  • Pro Sport: 43.800 - 40.771 - 54.326
  • Evenimentul zilei: 34.732 - 36.333 - 45.408
  • Ziarul Financiar: 16.489 - 15.781 - 17.230
  • Gandul: 15.257 - 16.082 - 19.808     
  • Ziua: 12.011 - 11.991 - 13.026
  • Cotidianul: 11.152 - 11.500 - 14.132
  • Business Standard: 11.036 - 10.975 - 8.947
  • Curierul National: 10.903 - 10.789 - 4.535
  • Saptamana financiara: 32.977 - 35.113 - 37.317*
  • Capital: 20.100 - 20.531 - 31.469*
  • Business magazin: - 10.965 - 10.515 - 10.883*
  • Money Express: - 6.075 - 5.624 - 5.007*
(* saptamanale economice)


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1780 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Oglinda perfecta a (Joi, 3 septembrie 2009, 14:09)

    Idioteque [anonim]

    nivelului de cultura si a "intereselor" romanilor...
    • +4 (4 voturi)    
      RE: Oglinda (Joi, 3 septembrie 2009, 14:24)

      bogdan192 [anonim] i-a raspuns lui Idioteque

      Paine si circ, mon ani, paine si circ. Unde nu e paine macar sa fie circ.
      • -2 (2 voturi)    
        jos snobismul (Vineri, 4 septembrie 2009, 11:06)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui bogdan192

        NU, gresiti cu totii, nu reflecta nici un nivel de cultura si alte bla-bla-uri. Click face jurnalism tabloid de calitate. De cand am venit in Romania m-a surprins nivelul din ce in ce mai scazut a revistelor "culturale" sau de "popularizarea stiintei". Am renuntat sa mai citesc cu totul ziare dupa care alergam in urma cu cativa ani. Asadar faptul ca click este in top nu este un rezultat al nivelului de educatie a oamenilor ci a nivelului la care se practica jurnalismul. Si apoi nu vad de ce un mare om de cultura are interzis la tabloide?! Si apoi oamenii de stiinta nu se informeaza din reviste de popularizare a stiintei, au ei alte surse... Jos snobismul!
  • +5 (5 voturi)    
    Cultura nene (Joi, 3 septembrie 2009, 14:28)

    un roman [anonim]

    Acest raport reprezinta nivelul de educatie a majoritatii..din pacate
  • +1 (1 vot)    
    Sarmanul Brucan ... (Joi, 3 septembrie 2009, 14:32)

    Florin1973 [utilizator]

    ... Dumnezeu sa-l ierte, a spus ... 23.000.000 de prosti ... ca pe atunci eram atatia ...
  • +3 (3 voturi)    
    sn (Joi, 3 septembrie 2009, 15:45)

    me [anonim]

    prosti la fiecare pas; fara gluma!
  • +3 (3 voturi)    
    Click (Joi, 3 septembrie 2009, 16:19)

    gigel [anonim]

    Merg zilnic cu metroul si tramvaiul, si in fiecare metrou, tramvai in care ma urc sunt o gramada de oameni care se "cultiva". Fara sa exagerez 99% din cei pe care ii vad citind un ziar, acel ziar e Click, Libertatea sau CanCan. Chiar unii dintre ei sunt doamne, domni elegantzi, care par intelectuali...pana te uiti la ziarul din mana lor.
  • +2 (2 voturi)    
    SE CONFIRMA (Joi, 3 septembrie 2009, 16:34)

    stefan [anonim]

    mama prostilor e mereu gravida...
  • +2 (2 voturi)    
    prostia (p)rimeaza in romania (Joi, 3 septembrie 2009, 18:00)

    bedexe [utilizator]

    Pt asta au murit la Revolutie ? Sa va zgaiti la poze ?

    Ca alea nici macar ziare nu sunt.

    Fraierilor.
  • 0 (2 voturi)    
    apropo (Vineri, 4 septembrie 2009, 11:02)

    Semaca [anonim]

    Hehe, la un moment dat stateam in asteptare cu perfuzia agatzata de mine si asteptam sa intru in operatie, la Spitalul Universitar. Reusisem pana atunci sa-mi stapanesc nervii destul de bine. La un moment dat vine si chirurgul si ia un loc. Ce ziar credeti ca a inceput sa frunzareasca ? Click. Mi-aduc aminte ca a inceput sa ma ia cu ametzeala. La urmatoarea consultatia de control i-am facut cadou un numar din National Geographic.
    • 0 (0 voturi)    
      interpretare alternativa (Vineri, 4 septembrie 2009, 11:28)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Semaca

      daca citea un cartzoi de medicina sau de chirurigie inainte de operatie, asta m-ar fi facut pe mine sa lesin pentru ca arata ca e foarte prost pregatit daca in ultimul moment isi "improspateaza" cunostiintele. Faptul ca citea un ziar lejer insemna ca nu era stresat si nu isi facea probleme in legatura cu o operatie probabil de rutina...
      • 0 (0 voturi)    
        dar (Vineri, 4 septembrie 2009, 12:39)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui atreus

        vorba pacientului, putea sa se relaxeze cu un National Geographic. Daca ar fi avut si niste casti cu manele in ele, as fi fugit cu perfuziile dupa mine.
        • 0 (0 voturi)    
          si ce daca asculta manele?! (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:14)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          fiecare are dreptul sa se relaxeze cu ce-i place: tu poti continua cu national geographic. Mie imi place muzica simfonica in casti, aluia ii placea click! Altuia ii plac manelele. Nu e un subiect de dezbatere publica. Ma tem de tzara in care toti asculta beethoven si citesc national geographic...
  • 0 (0 voturi)    
    jos snobismul (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:21)

    atreus [anonim]

    cred ca la nivel "social" imi propun lupta cu snobismul si "elitismul de doi bani" si promovarea libertatilor individului in societate. Mi se pare penibil sa judecam pe cineva in functie de ce ziar citeste si ce muzica asculta. Fiecare om are dreptul (garantat de ONU din cate stiu eu) la libera exprimare si asadar poate sa se manifeste cum vrea el(cata vreme nu deranjeaza pe altii) si sa ii placa ce ii place lui fara sa fie "judecat" de societate. Feynmann mergea in cluburi de strip-tease! Da,si? care-i problema?! Era un fizician de geniu!
  • 0 (0 voturi)    
    trist (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:23)

    Dana [anonim]

    trist daca asta este nivelul....