Vantu pentru Pagina de media: "Am cumparat Realitatea direct pe numele copiilor, din 2004"

de V.O.     HotNews.ro
Vineri, 4 septembrie 2009, 16:09 Economie | Media & Publicitate

Sorin Ovidiu Vantu spune pentru Pagina de media ca a cumparat Realitatea direct pe numele copiilor lui, in 2004. Vantu a fost citat, intr-un articol Evenimentul Zilei, spunand ca "Nu eu, ci copiii mei sunt proprietarii trustului de presa Realitatea-Catavencu".

EvZ citeaza un studiu Oxford Analytica potrivit caruia trusturile media controlate de oameni de afaceri precum Vantu, Patriciu si Voiculescu si-ar fi coordonat anul acesta atacurile impotriva lui Basescu, strategia fiind de a reduce interesul publicului pentru politica. Ziarul il citeaza pe Sorin Ovidiu Vantu spunand ca "nu eu, ci copiii mei sunt proprietarii trustului de presa Realitatea-Caţavencu. Iar ei nu au nici cel mai mic interes politic".

Pagina de media il citeaza, la randul sau, pe Vantu spunand ca “nu eu imi voi mosteni copiii, ci copiii pe mine, asa ca am ales sa o fac in timpul vietii mele”. Sursa citata noteaza ca Vantu a mai declarat, fara a-i mentiona pe copiii sai, ca Realitatea este a "familiei" si precizeaza ca "potrivit informatiilor paginademedia.ro, Vitalie Dobanda [actionarul de la Blue Link Comunicazioni, ce detine Realitatea-Catavencu - n.r.] are un contract de tip trustee cu fiecare dintre cei doi copii ai lui Sorin Ovidiu Vintu, in mod egal".



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1381 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    bla bla bla (Vineri, 4 septembrie 2009, 16:56)

    alemin [anonim]

    bla bla bla bla bla bla bla pana dimineata......
    si dupa aceea bla bla bla bla bla....iar
    Anunt umanitar sau pentru umanitate:
    "Oferim pneumonie
    Cautam glont rece"
    Poate asa vom scapa de multi dintre cei care au inhatat aceasta tara.
    Si zau daca imi pasa de ei daca mergeam pe strazi bune si trotuare curate, daca vizitam obiective turistice bine intretinute, daca convietuiam alturi de oameni civilizati care nu scutura gunoiul peste balcon (un exemplu din miile de marlanii pe care le vedem la tot pasul) sau daca aveam venituri care sa ne asigura un trai cat de cat decent. Nemernici ca individul in cauza, aveau posibilitatea sa faca ceva si pentru romani si sa fure si mai departe. Nu ii injura nimeni dar nici nu ii mai bagau in seama. Si asta cred ca ii durea cel mai tare.
    Imi e jena ca sunt contemporan cu acest individ.
    Restul e tacere.......
    • +1 (1 vot)    
      subscriu la alemin (Vineri, 4 septembrie 2009, 21:34)

      george haiduc [anonim] i-a raspuns lui alemin

      cata dreptate ai !!!! si ce daca stiu si constientizez !!! sistemul va fi schimbat de cei care gandesc si se comporta altfel. da nu ai acces in sistemul ticalosit decat daca prezinti de facto, imbibata ticalosia in toata fiinta. nu te primesc oricum ?!!?!? de ce sa se schimbe daca de 20 de ani le merge treaba ca pe roate.... sa faci varza un sistem intreg !?!??! ne tin de prosti 4 ani, apoi ne cer votul. eu mi-am luat gandul de la schimbare. cei de felul nostru nu se siu unii si impune sistemul de valori. chiar nu stiu de ce anume e nevoie...
  • +4 (4 voturi)    
    Bai ne lasi?! (Vineri, 4 septembrie 2009, 17:04)

    smc [utilizator]

    Ce basme tembele, copii, interesu' politic care nu e.. noi ce suntem, debili?
    Zau asa, coane Vantu, daca numai atata ai putut scoate.. e jenant.
  • +3 (3 voturi)    
    Din ce bani ? (Vineri, 4 septembrie 2009, 17:41)

    M Vlas [anonim]

    Cu banii de la amaratii care au contribuit la FNI ?Toate blestemele celor pagubiti se vor indrepta catre patronii trustului Realitatea, sa vedem ce o sa mai zici atunci...?!
    • +1 (1 vot)    
      se va alege prafu' (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:07)

      mhc [utilizator] i-a raspuns lui M Vlas

      Amarati dar si prosti. Daca s-ar face un caritas iar si-ar vinde si haina de pe ei sa faca bani inzecit in trei luni de zile.

      Cat priveste SOV, iata ca e liber sa dea din gura si altii nu au altceva sa faca decat sa puna urechea la ce are de zis....
      • 0 (0 voturi)    
        De ce a existat "caritas" (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 22:53)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui mhc

        Intre altele fiindca nu exista un sistem de imprumut al oamenilor de catre banci. Cred ca si acum bancile din Romania practica cea mai sfruntata dobanda posibila.
        Dincolo de lacomia naturala a unor oameni, GUVERNUL VACAROIU in intregime, cu rromul Florin Georgescu si ceilalti TREBUIA FACUT RESPONSABIL PENTRU CA A PERMIS O ASTFEL DE SCHEMA!La fel si guvernul CDR care a permis schema de inselaciune bazata pe sonoritatea similara FMI / FNI
  • +1 (1 vot)    
    Si-acum... va voi strivi! (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:42)

    eu... Vantu' [anonim]

    Dorule trebuie sa recunosti ca "v-am facut". Liviule, Bijule, Mirceo, valeuuu! Amara recunoastere a infrangerii. Trist. Ah, dar stati asa, am locuri in fata bine platite pentru cine-l umple de rahat pe Basescu. Poftiti, pentru voi am superoferta. Pentru voi si cititorii vostri care sunt la fel de inteligenti ca voi. Sau nu?
  • +1 (1 vot)    
    Neica Traista goala ! (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 13:58)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ A inceput la Roman furand din banii de gogosi ai copiilor.Cu traista(cat o banca nationala azi )fara caracter baga copii Dlui in fata.Vezi Doamne nu pentru manipulati,santaje am luat trustul REalitatea ci pentru saracii copii care se joaca si ei.Neica o sa te vada si Dzeu fii fara grija! Acolo nu tine cu inaintare Vlas,copii.Biblia mai spune de oamenii insemnati.Un mare om spunea ca nu se teme de moarte ci de vesnicia ei.Dar si a pedepselor Divine. DDD
  • 0 (0 voturi)    
    mogulii, slugile lor si raportul OXAN (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 16:39)

    Ileana [anonim]

    Ati urmarit dezbaterea de aceasta tema, de la iRealitatea de ieri, vineri, la care au participat CTP si Hurezeanu? Concluzia lui Hurezeanu nu ma mira, este sluga lui Vantu saua copiilor lui. Dar pozitia lui CTP este revoltatoare, prin prisma functiei pe care inca o are de presedinte al Clubului Roman de Presa (CRP). Acest 'guru cu giulgiu' al presei romanesti, in calitatea sa de jurnalist vechi si de sef al acestui club de presa, nu a avut nicio tresarire de constiinta atunci cand a fost de acord cu Hurezeanu ca raportul britanic este o 'facatura' a lichelelor de romani care i-au influentat pe cei de la OXAN. In locul lui, in secunda urmatoare mi-as fi dat demisia din CRP si mi-as fi impus sa nu mai scriu un rand ca jurnalist - formator de opinie. Concluziile OXAN deranjeaza, au deranjat si toate comentariile pe aceeasi tema, aparute pe bloguri sau anexe ale stirile care au avut legatura cu situatia si credibilitatea presei romanesti aflata in mana unor moguli. Daca se vede si din afara asa, e grav. Dar si mai grav e faptul ca cei care ar trebui sa schimbe ceva in modul in care fac presa in Romania nu vor sa recunoasca macar ca au simpatiile lor, sa le declare si sa scrie ca atare. Dar noi avem numai jurnalisti impartiali, obiectivi si cu buzunarele pline de banii primiti de la acest trio mogulic Vantu-Voiculescu-Patriciu. Cat desptre SOV si copiii lui proprietari ai trustului de presa, deci nu au interese politice, nu pot spune decat ca de la un om care a fost in stare sa fraiereasca atatea miloane de romani ma asteptam la mai mult. Sau ne-am desteptat noi si nu mai putem fii manipulati si fraieriti ca in perioada FNI-ului. Nu pot decat sa-i spun lui SOV, (parafrazand acea reclama tv a FNI-ului): 'sa nu dormi linistit, Dumnezeu si pagubitii te vegheaza!'.