Inca o amenda de 10.000 de lei de la CNA pentru B1 TV, in razboiul Moraru-Ciutacu

de C.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 septembrie 2009, 13:30 Economie | Media & Publicitate

CNA a decis, marti, sa aplice o a doua amenda de 10.000 de lei postului B1 TV, in urma unei noi reclamatii venite de la Victor Ciutacu la adresa emisiunii Nasul, realizata de Radu Moraru, pentru ca acesta a continuat sa-i aduca acuzatii grave in emisiune. CNA a mai amendat postul B1 TV, pentru acuzatiile aduse de Radu Moraru lui Victor Ciutacu, si in sedinta de joia trecuta. Tot marti CNA a sanctionat si Antena 3, in urma unei sesizari a lui Mircea Basescu.

UPDATE Potrivit lui Victor Ciutacu, "asa-zisul conflict e unidirectional. Victor Ciutacu nu l-a acuzat de nimic pe Radu Moraru si nici n-are de gand s-o faca, intrucat are probleme mai importante si subiecte mai ofertante. Victor Ciutacu nu se rafuieste cu cei care-l denigreaza, ci se adreseaza, constitutional, institutiilor statului, fie ca ele se cheama CNA sau instanta de judecata. Pe cale de consecinta, fiecare atac neprobat la adresa mea va fi urmat de o noua plangere."

Decizia CNA in cazul Moraru-Ciutacu vine dupa ce, in sedinta de joia trecuta, mai multi membri CNA au considerat ca este vorba despre jurnalisti care se ataca intre ei, o situatie care a devenit "fenomen". Fapt pentru care, atunci, a fost discutata si propunerea de a atentiona, prin scrisori, ambele parti.

CNA a decis repetarea amenzii acordate B1 TV dupa dezbateri prelungite, in care unul dintre membrii CNA, Christian Mititelu, a cerut chiar dublarea sanctiunii. Pe de alta parte, un alt membru CNA, Narcisa Iorga, a argumentat ca "e clar ca se duce o lupta, fiecare pe postul lui, iar noi suntem la mijloc". Membrii CNA au decis ca Nasul a incalcat prevederile din audiovizual privind respectarea dreptului la propria imagine si sustinerea cu dovezi a acuzatiilor aduse unei persoane.

Tot marti, in urma unei sesizari venite din partea lui Mircea Basescu, fratele presedintelui Traian Basescu, CNA a amendat postul Antena 3 cu 2.500 de lei pentru ca, in doua emisiuni de stiri si intr-o emisiune de dezbatere, in data de 8 septembrie, postul a titrat "Armele lui Mircea Basescu", in conditiile in care acest titlu nu avea nicio legatura cu subiectul prezentat in acele emisiuni.

Membrii CNA au decis sa sanctioneze Antena 3 cu amenda minima, tinand cont de faptul ca postul mai primise, in trecut, doar o somatie pentru o abatere similara.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3382 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Mi-e scarba de ei... (Marţi, 15 septembrie 2009, 13:35)

    dragos [anonim]

    Cei de la CNA s-au gasit sa faca pe moralistii taman acum, dar la cate laturi a varsat acest Ciutacu de cand face acea pseudoemisiune, nu au gasit de cuviinta sa-l amendeze. Pe asta l-as amenda prin simplu fapt ca deschide gura si ca este excesiv de gretos.
    • -2 (4 voturi)    
      MERCENARI! (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:02)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui dragos

      Amandoi sunt mercenari Moraru al lui Basescu si Ciutacu al celorlalti !
      E evident !
    • -1 (1 vot)    
      Tot 10.000 a primit si Mircea Badea (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:26)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui dragos

      Pentru niste aluzii mult mai fine la adresa domnului Patapievici.
      De ce-l bociti atat pe Morar?
      Si cum se face ca CNA-ul lui Vantu da amenzi la antene?
  • +9 (15 voturi)    
    Cine este acest Ciutacu? (Marţi, 15 septembrie 2009, 13:57)

    Dana [anonim]

    CNA-ul pare a se deconspira ca fiind o institutie platita de Voiculescu, Felix. Deci Ciutacu are voie sa afecteze fara dovezi (sau mai rau mincinoase) persoane publice, iar cand despre el sunt prezentate dovezi , CNA-ul ii sare in aparare. CNA-ul se dovedeste o politie politica de sorginte comunista in care dreptatea este numai de partea unora. Ar fi indicat ca Nasul sa forteze amenzi dupa care sa se adreseze institutiilor europene. Din ce in ce mai mult se dovedeste ca Comisia Europena trebuie sa adopte o reglementare priviind actionariatul in media pana la gradul 3 de rudenie. Simultan Nasul ar trebui sa mearga in Parlamentul European unde sa arate discriminarea la care este supus ca ziarist. Il vor ajuta niste europarlamentari?
    • -2 (2 voturi)    
      Ce traba are Felix?? (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:27)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Dana

      Majoritatea celor din CNA sunt membrii CNA. Asadar draga Dana, cu capul tau, gandeste-te cine e avantajat in disputa asta. Si daca nu reusesti vezi cum au fost alesi si cine sunt "reprezentantii" CNA. Si abia dupa aceea te apuci sa emiti pareri, ca asa te faci de ras...
    • -2 (2 voturi)    
      Penibil "discurs" (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:33)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Dana

      Daca CNA-ul ii dadea zeci de amenzi lui Ciutacu atunci nu mai era institutie platita de Voiculescu? Sunt convins ca schimbai discursul in "o institutie corecta si echidistanta".

      Persoanele alea publice afectate (fara dovezi) sa-l dea in judecata si sa-l reclame la CNA pe Ciutacu...pana una alta eu nu l-m vazut decat comentand foarte pertinent evenimentele din viata publica / politica. Daca il pupa in dos pe Basescu non stop cu siguranta ca era bun.

      Deja incepe sa mi se para penibil "discursul" asta cu Antena3, cu RealitateaTV, cu moguli (Voiculescu, SOV, Patriciu etc). Numai pentru simplul motiv ca o democratie sanatoasa presupune si opozitie/critica la adresa puterii dintr-un anumit moment.

      Acu inteleg "furia" ultrasilor...dar e mai bine asa, cu presa care critica puterea decat sa stea toti drepti in fata mai marilor zilei. Sa nu uitam ca asa era inainte de '89 si la un moment dat poporul s-a hotarat ca "unanimitatea" nu e buna.
      • +3 (3 voturi)    
        O lume de Ciutaci!!!! (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:57)

        john [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        tonomatule, lasa-ne!
        • -2 (2 voturi)    
          Avantajul unui tonomat... (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:35)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui john

          ...e ca are mai multe "cantece" de cantat.

          Tu nu ai decat "Basescu reales la al 2-lea congres"!

          Portocaliule!
      • 0 (2 voturi)    
        Subscriu unei lumi pline de Ciutaci... (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:33)

        Dennis Lopataru [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        Gigi Tonomatul s-a blocat. Va rugam initiati procedura de shut down!!
    • +1 (1 vot)    
      Ciutacu e un derbedeu de securist ,se da (Marţi, 15 septembrie 2009, 23:00)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Dana

      ..singurul ziarist evreu din Romania,sa il bage Jointul in seama, si a fost bagat in niste Consilii de Administratie si Comisii de Privatizare de Seres si Musatescu ,-alti securisti resapati- si tot in baza originii secu-pardon sanatoase ..s-a ilustrat printro prostie incredibila in raport cu subiectul si a plecat cu coada intre picioare -un golan de doi bani ,pe care nu merita sa dai doi bani ...asta e opinia mea si am studiat specimenul
  • +8 (12 voturi)    
    CNA - cimitir de elefanti politruci (Marţi, 15 septembrie 2009, 14:01)

    urania [utilizator]

    Domnii de la CNA, numiti pe criterii politice pt ca altfel nu stiu ce mari calitati care sa-i recomande pe acest consiliu au, ne dovedesc ca si in cazul lor exista mai multe unitati de masura pentru fapte asemanatoare. Daca 'Nasul a incalcat prevederile din audiovizual privind respectarea dreptului la propria imagine si sustinerea cu dovezi a acuzatiilor aduse unei persoane' primeste amenda de 10.000Ron. In schimb, Antenele lui Felix sunt amendate cu numai 2.500 pt ca au respectat acest drept la imagine al lui Mircea Basescu atunci cand au postat 'Armele lui Mircea Basescu' si zile la rand au dezbatut, pana la paroxism, cu SRS si toata 'echipa de soc' (din care a facut parte si Ciutacu) acest subiect. Toate aceste emisiuni nu au adus atingere de niciun fel imaginii fratelui presedintelui si presedintelui insusi. Chiar sunt nesmititi si sper din tot sufletul ca dl Radu Moraru sa-i actioneze in judecata pe acesti politruci care actioneaza in mod subiectiv si la comanda! Cate parascovenii sunt pe ecranele televizoarelor si nu sunt sesizate de acest CNA... Numai noi, telespectatorii, vedem ca ceva nu e in regula, dar domnii de la CNA reactioneaza, vorba lui Becali, dupa 'butoane'!
  • +5 (5 voturi)    
    Revoltatoare nesimtirea CNA (Marţi, 15 septembrie 2009, 14:25)

    Justin Puscasu [anonim]

    CNA tolereaza indulgent tonele de laturi mediatice pe care le varsa zilnic Antenele, OTV-ul si restul manelistilor, dar sare imediat cu amenzile atunci cand se incearca - cu dovezi - punerea la punct a unui marlan.
    Si astia vor sa fie arbitri impartiali!
    Nu-i de mirare ca peisajul media arata asa cum vedem.
    Sper ca Nasul sa aiba sange sa-i dea pe astia in judecata.
  • +3 (3 voturi)    
    Se impune o lege conflictului de interese (Marţi, 15 septembrie 2009, 14:25)

    Ticu [anonim]

    Este din ce in ce mai clar ca se impune adoptarea in procedura de urgente care sa reglementeze conflictul de interese (exista un model european in acest sens). Cum unii membrii ai CNA-ului au afaceri private cu trusturile lui Felix (la fel ca si unii judecatori sau diplomati, vezi cazul fratelui administratorului de la reprezentanta RO la UE, "nea Mihai") ar trebui automat exclusi din CNA. Ar trebui sa fii orb si surd sa nu vezi cum de 5 ani A3 arunca seara de seara tone de calomnii si inscenari si sa-l monitorizezi pe Nasul care l-a jenat putin pe Ciutacu. Apropos, cand se hotaraste Nasul sa faca lumina in doctoratul american al lui Felix dat de o universitate care nu exista in America (deci o foaie cumparata de pe Internet cu 100$)? O sumedenie de universitari stiu de acest fals si l-au investigat cu ani in urma. Il va amenda CNA-ul si pentru asta?
  • -3 (3 voturi)    
    Asa-i trebuie ! (Marţi, 15 septembrie 2009, 14:36)

    Ehh right [anonim]

    Sa-i dea nasului cate 10 mii de RON pe saptamana ! (Atentie 100 milioane lei vechi !). Daca vorbeste numai la comanda politica ! Sa plateasca cei cu comanda ! Si in general sa plateasca toti care fac acest lucru indiferent de postul TV. De aceea avem CNA sa aduca la ordine posturile care o iau razna. Nu-mi place de Ciutacu, dar a procedat corect. Cine se simte acuzat pe nedrept, fara dovezi, sa faca plangere la CNA sa nu mai muste aia de la TV fara sa o simta la buzunar.
    • +1 (1 vot)    
      pai in cazul asta (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:15)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Ehh right

      PNL-PSD ar ramane fara media romaneasca
  • +2 (2 voturi)    
    judecata impartita (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:47)

    sage [anonim]

    Mi se pare complet deplasat sa amendezi cu 10 000 RON pentru atacuri intre jurnalisti (in fapt combatanti) si doar 2500 RON pentru atacuri repetate la adresa unei persoane private (Mircea Basescu nu este o persoana publica).

    Ratiunea e simpla. Ciutacu se poate apara fara probleme. O persoana privata nu are nicio sansa la aparare si ramane cu imaginea patata pe vecie.
  • +2 (2 voturi)    
    Ignorati-l (Marţi, 15 septembrie 2009, 18:25)

    YES MAN CIUTACU [anonim]

    L-a slujit cu umilinta pe musatescu, are un vocabular de maidan si se umfla in pene ca e mare jurnalist....
    "Neste tarani" care-mi provaoca repulsie!
    Impartialitatea CNA "miroase" de la o posta. Asa se multumeste pentru numirea in posturi, ce va mirati atat.?
    Pentru laturile antenelor, acestea trebuiau sanctionate cu amenzi pe minut. Dar in aceste cazuri CNA este orb, mut si surd. Rusine!
  • +2 (2 voturi)    
    etefleosc (Miercuri, 16 septembrie 2009, 1:03)

    omrrau [anonim]

    O sa vi se para ciudat, dar exista oameni in tara asta pentru care ciutacu nu inseamna nimic. cine sint astia 2? de ce atata tevatura? de ce hotnews publica 'update' cu parerea ciutacului care -asa se intelege- e parte'n galceava? e asa de important? dar atunci de ce nu'l pomeneste si pe celalalt impricinat din scandalul de pahar cu apa? si inca ceva: de ce nu va semnati domnilor articolele de genu asta? va e frica de ciutacu?... :)))
  • +1 (1 vot)    
    greu...la deal cu CNA-ul slab (Miercuri, 16 septembrie 2009, 8:23)

    agora [anonim]

    "Antena" ar trebui amendata zilnic de 3 ori cel putin Nu-i asa.....? Dar asta cum ar fi posibil? Asa se vede cu cine "tine" CNA ....