Top 300 Capital: Ion Tiriac - cel mai bogat roman, urmat de familia Voiculescu, Dinu Patriciu, Sorin Ovidiu Vantu si familia Adamescu

de C.I.     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:03 Economie | Media & Publicitate

Omul de afaceri Ion Tiriac este cel mai bogat roman, cu o avere estimata la 1,8-2 miliarde de euro, potrivit Top 300 Cei mai bogati romani, clasament prezentat miercuri de revista Capital (Ringier Romania). Tiriac este urmat in top de Dinu Patriciu si familia Voiculescu, fiecare cu o avere estimata la 1,5-1,6 miliarde de euro.

Capital - 300 Cei mai bogati romani va fi disponibil pe piata incepand de luni.

Averea celor mai bogati romani in Top 300 Capital - aflat la a opta editie - este cea de la sfarsitul anului 2008, considerand faptul ca intarzierea rezultatelor financiare ale companiilor nu permite o evaluare realista a rezultatelor pentru jumatatea anului in curs. Adevarul Holding a publicat la inceputul acestei luni clasamentul Top 500 Miliardari, care arata diferit de cel al Capital, realizatorii lui spunand ca respectivul top s-a bazat si pe estimari de activitate si cifre partiale pentru 2009.


Top 10 Capital 300 cei mai bogati romani

1. Ion Tiriac - 1,8-2 miliarde euro
2-3. Dinu Patriciu - 1,5-1,6 miliarde euro
2-3. Familia Voiculescu  - 1,5-1,6 miliarde euro
4. Sorin Ovidiu Vantu - 1,2-1,25 miliarde euro
5. Familia Adamescu - 1,1-1,2 miliarde euro
6. Ioan Niculae - 1,1-1,15 miliarde euro
7. Familia Paunescu - 900-950 milioane euro
8. Fratii Cristescu - 820-850 milioane euro
9-10. Gabriel Valentin Paunescu - 700-750 milioane euro
9-10. Fratii Micula - 700-750 milioane euro

Urmatorii clasati:

11. George Becali - 650-700 milioane euro
12. Ovidiu Tender - 600 milioane euro
13. Frank Timis - 580-600 milioane euro
14. Zoltan Teszari - 550-600 milioane euro
15. Nicolae Dumitru - 470-500 milioane euro
16. Gruia Stoica si Vasile Didila - 410-430 milioane euro
17. Ioan Neculaie - 400-410 milioane euro
18. Ionut si Robert Negoita - 350-380 milioane euro
19. Fathi Taher - 350-375 milioane euro
20. Iulian Dascalu - 350-370 milioane euro

Editia pentru 2009 a topului Forbes 500 miliardari, publicat in urma cu o saptamana, a inclus doar doi miliardari in euro. Primii trei clasati in Forbes 500, despre care puteti citi aici, sunt:

1. Dinu Patriciu - 2,2 miliarde euro
2. Ioan Niculae - 1,2 miliarde euro
3. Ioan Tiriac - 850-900 milioane euro


UPDATE 1 Potrivit Capital:

  • Averile insumate ale celor 300 de oameni de afaceri din clasament se situeaza in jurul valorii de 36 miliarde de euro, echivalentul a 27% din produsul intern brut (averea celor 500 de miliardari din topul Forbes a fost evaluata de autorii acestuia la 29 miliarde euro)
  • Avand in vedere ca sunt luate in calcul datele financiare aferente anului trecut, indicatorii financiari au fost influentati partial de criza economica si doar 15 dintre veteranii Top 300 au inregistrat scaderi ale averilor, in timp ce 79 si-au sporit averea
  • Bucurestiul isi pastreaza suprematia in ceea ce priveste numarul de milionari (119), urmat de Cluj
  • Evolutia economica din 2009 va modifica substantial urmatoarea editie Top 300
  • Metodologia de calcul a valorii societatilor s-a bazat pe cifra de afaceri neta inmultita cu un indicator Price/Sales, estimat in functie de industria si sectorul in care activeaza, dar si pe baza evolutiei afacerii in ultimii ani.

UPDATE 2 Cei mai bogati oameni din media, conform Capital:


1-2. Familia Voiculescu - 1,5-1,6 miliarde euro
1-2. Dinu Patriciu 1,5-1,6 miliarde euro
3 Sorin Ovidiu Vantu - 1,2-1,25 miliarde euro
4. Familia Adamescu - 1,1-1,2 miliarde euro
5. Familia Paunescu - 900-950 milioane euro
6. Fratii Micula - 680-700 milioane euro


UPDATE 3 Cei mai bogati politicieni, conform Capital:


1. Dinu Patriciu - 1,5-1,6 miliarde euro
2. George Becali - 650-700 milioane euro
3. Robert Negoita - 350-380 milioane euro
4. Adriean Videanu - 200-220 milioane euro
5. Culita Tarata - 155-160 milioane euro
6. Silviu Prigoana - 150-160 milioane euro

UPDATE 4 Cei mai bogati rusi, conform Capital, care citeaza Finans:

1. Mihail Prokhorov - 14,1 miliarde dolari
2. Roman Abramovici - 13,9 miliarde dolari
3. Vladimir Lisin - 7,7 miliarde dolari
4. Vaghit Alekperov - 7,6 miliarde dolari
5. Suleiman Kerimov - 7,5 miliarde dolari
6. Mihail Fridman - 6,1 miliarde dolari
7. Vladimir Potanin - 5 miliarde dolari
8. Oleg Deripaska - 4,9 miliarde dolari
9. Dmitri Ribolovlev - 4,6 miliarde dolari
10. Aliser Usmanov - 4,5 miliarde dolari


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

13440 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Vanghelie Presedinte (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:06)

    Vangelie [anonim]

    Interesant ca locurile 1-6 sant ocupate de etnici
    • 0 (8 voturi)    
      interesant cum de ai acces (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:25)

      astara [anonim] i-a raspuns lui Vangelie

      Este de fapt interesant cum de ai acces la internet si calculator si nu stii conjugarea verbului a fi! Si mai interesant cum asemenea persoane ce au probleme de exprimare in limba romana au totusi capacitatea de a infaptui lucruri extraordinare cum ar fi etnografia.

      Pentru inceput ma simt nevoit sa te invat ca pentru persoana a III-a plural conjugarea este " ei/ele SUNT" si nu "sant" asa cum poate ai auzi prin terasele barurile de fitze ca peste tot se inlocuieste i cu a.

      Succesuri multe!!!
      • +1 (3 voturi)    
        Pentru stilistii care critica (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:54)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui astara

        Nu ar fi lipsita de interes o consultare DEX. Etnografia are cu totul alt inteles decat cel din context. Asa ca inainte de a critica pe altii sa facem cateva exercitii elementare. Ca sa judecam drept a folosi vechea ortografie a verbului a fi denota doar, cel mult, nostalgii dar a nu sti intelesul unor cuvinte denota incultura crasa.
        • +1 (1 vot)    
          Si totusi... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 13:39)

          Bibanul [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Din pacate, Bogdan, dai la randul tau dovada de "incultura crasa": nostalgicii ar conjuga verbul "a fi" la persoana a III-a plural drept "ei/ele SINT", nu "SANT". Daca nu iti mai adauci aminte lectiile din abecedar, ar fi mai bine sa te abtii de la a critica.
        • -1 (1 vot)    
          DEX sa fie (Miercuri, 14 octombrie 2009, 13:42)

          astara [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Ok, sunt de acord ca a nu sti intelesul cuvintelor denota incultura crasa:
          Te rog citestemai jos, interseaza-te carei etnii au declarata persoanele in cauza ca apartin, daca n-au declarat inseamna ca utilizatorul nostru i-a studiat si clasificat si trage singur concluzia:

          ETNOGRAFÍE s.f. Știință care clasifică popoarele lumii, studiază compoziția, originea și răspândirea lor, urmărește evoluția culturii lor materiale și spirituale, moravurile și particularitățile felului lor de viață, legăturile cultural-istorice reciproce. – Din fr. ethnographie.

          Acum referitor la nostalgii pe care le denota "vechea ortografie" ar trebui sa stim ca inainte cuvantul era ortografiat "sint" cu i din i si apoi "sunt".
          Sigur ca sunt nostalgic si eu dar asta presupune ca undeva candva sa fi fost asa cum spune domnul.
          Concluzionand imi dau seama ca totusi nu e singurul ce invata limba romana fara profesor pe unde apuca.
      • +2 (2 voturi)    
        Sant etnic nam nevoie (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:58)

        Rom jamaica [anonim] i-a raspuns lui astara

        interesant ca iam recunoscut paia de pe 1-6 ca sant deai mei de etnia mea
  • +17 (17 voturi)    
    99% dintre ei (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:15)

    Cristi [anonim]

    sunt infractori. Asemenea averi s-au facut in America in zeci, poate chiar intr-o suta de ani... In nici un caz cei enumerati in lista de mai sus n-au facut avere prin munca cinstita. Sa fim seriosi. Cati dintre ei sunt vreun Ford, vreun Gates ori vreun alt industrias care a inventat si a produs ceva cu adevarat? Nici unul! Cei cuprinsi in lista de mai sus sunt doar niste speculanti cinici si invartiti notorii in afaceri cu statul si cu conexiuni in mafia politico-financiara de la noi. Atata tot. Niste smecheri buni de puscarie. Aloooo, fiscul!!! Unde sunteti baieti? Dormiti?
    • -2 (2 voturi)    
      Nu dorm....produc...spagi. (Miercuri, 14 octombrie 2009, 13:29)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Ce sa faca fiscul domle unui astfel de om? Tu inca nu stii ca bani=putere? Tare as vrea sa vad ce s-ar intampla cu un inspector de la fisc in momentul in care ar incepe sa rascoleasca actele unui Patriciu, Voiculescu, Vantu, Tiriac...
      Sa nu uitam ca totusi traim in Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    fara cuvinte (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:17)

    si io [anonim]

    "Primii trei clasati in Forbes 500, despre care puteti citi aici, este:

    1. Dinu Patriciu - 2,2 miliarde euro
    2. Ioan Niculae - 1,2 miliarde euro
    3. Ioan Tiriac - 850-900 milioane euro"

    excelent!!!

    Bag mana in foc ca nici nu te ai prins mai C.I. unde bat ...
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:32)

      John [anonim] i-a raspuns lui si io

      O fi fratele mai mic a lui M.Vanghelie
  • +8 (8 voturi)    
    25% din PIB-ul Romaniei este in mina a aprox 1000 (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:17)

    PIB [anonim]

    Un PIB ce a ramas acelasi ca si in 1990,230 miliarde euro, deci 99,99% din populatie au devenit sclavii magnatilor.
    Cele 90 de miliarde datorii acumulate in conturile cui au intrat, ale cetatenilor sau ale speculantilor, cine le va plati, cu dobinzile aferente, ei sau noi.
    • 0 (2 voturi)    
      Aberatii (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:56)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui PIB

      In 1990 PIB era de 39 mld. USD.
      In 2008, a fost de 175 mld. USD.
      Deci, in mai putin de 20 de ani, PIB-ul Romaniei a crescut de aproape cinci ori.
      Iar asta se vede peste tot unde te uiti, doar orbii nu vor sa vada!
      Exemplu - salariul mediu in 1991 - 98 USD, salariul mediu in prezent - 464 USD.
      • -1 (1 vot)    
        PIB-ULUL (Miercuri, 14 octombrie 2009, 13:42)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui razvan

        Fix tranta .Nivelul de viata e important.
        In 91 traiai mai bine cu 98 de dolari decat acum cu 464 de dolari.
      • 0 (0 voturi)    
        Si preturile , monser? (Joi, 15 octombrie 2009, 14:39)

        Costica [anonim] i-a raspuns lui razvan

        De ele uiti sa amintesti ? E ceva de luat inseama !
    • -1 (3 voturi)    
      vezi ca ai pus botu'? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 13:07)

      marius [anonim] i-a raspuns lui PIB

      Ar fi extraordinar, excelent ca aproximativ 1000 de oameni sa asigure 25% din PIB-ul Romaniei.

      Din pacate pentru tine, bogatasii din top ar contribui cu 25% din PIB doar daca ar intra toti la puscarie si li s-ar confisca averile in folosul statului. Chestie care pute a comunism de la o posta!

      Daca te ajuta sa intelegi: averea pe care o are Tiriac este ECHIVALENTA cu PIB-ul republicii Guyana (3 mld USD). Asta nu inseamna ca PIB-ul Ghanei este in mana lui Tiriac...

      Ca o nota personala: mi se pare o discrepanta majora intre cifrele Forbes si cele Capital.
      Tiriac: 900 mil (Forbes) - 2 mld (Capital)
      Oierul: 200 mil (Forbes) - 700 mil (Capital)
      Vantu: 450 mil (Forbes) - 1,2 mld (Capital)

      Inseamna ca nici una din cifre nu este veridica.
  • 0 (2 voturi)    
    etnici? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:19)

    Valciu [anonim]

    Lumea afacerilor nu recunoaste structurarea dupa criterii etnice.
    Aici sunt alte criterii de evaluare cum ar fi viziunea, evaluarea si asumarea riscurilor, etc.
    Cred ca acest comentariu legat de originea etnica nu isi are locul nici aici nici in alta parte.
  • +3 (3 voturi)    
    Cei trei moguli... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:20)

    Alex2009 [utilizator]

    ...au 4,2 -4,5 miliarde de euro, împreună. Adică, doar ceea ce a ieşit la suprafaţă. Nu e un moment bun pentru Mafie publicarea averilor. Credibilitatea Antenelor şi RealităţiiTV va scădea sub zero, cât e acum. Şi ora exactă va fi o problemă pentru ei...
  • +4 (4 voturi)    
    liberal, nothing against rich people (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:25)

    atreus [anonim]

    In calitate de liberal ar trebui sa ma bucur ca exista romani bogati. De asemenea nu ma supar ca johannis are N case mai ales ca si eu am cateva si nu ma simt "mafiot"... TOTUSI: acesti Voiculescu, Vantu, Patriciu au obtinut averile prin niste fraude care au devenit deja notorii! In momentul in care romanii care au vrut sa investeasca au fost luati de fraieri si au fost pur si simplu FURATI iar acei hoti nici macar nu au bunul simt sa se ascunda ci traiesc linistiti sprijinindu-se pe relatiile cu alti politicieni notorii pe care multi romani ii voteaza incep sa ma intreb daca nu suntem un neam de masochisti...
    • 0 (6 voturi)    
      tiriac e ok? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:35)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui atreus

      cel cu care inca nu am nimic pare Tiriac: castig din tenis si investit bine... nu stiu daca a furat... dar restul sunt niste HOTI!!!
      • +1 (1 vot)    
        hotu!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Miercuri, 14 octombrie 2009, 13:13)

        alx [anonim] i-a raspuns lui atreus

        tiriac,ala care isi vindea apartamentul de 2 camere din cartierul lui cu 140000 euro +tva ?ala nu e hot ?
        • 0 (0 voturi)    
          am intrebat doar... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 13:37)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui alx

          am intrebat doar! Habar n-am cum sta treaba, tot ce stiu este ca putea castiga cinstit din tenis si putea investi profitabil... nu-l cunosc personal... Si apoi daca vinzi ceva cu un pret prea mare, fraier e cel ce da iar cel ce vinde nu cred ca e hot...
        • -1 (1 vot)    
          Apt. scumpe (Miercuri, 14 octombrie 2009, 13:48)

          Bibanul [anonim] i-a raspuns lui alx

          Nu, ce spui tu nu-l face hot. De ce sa fie hot atata timp cat oamenii cumpara la 140.000 eur + TVA? Tot ce face este ca profita de... susceptibilitatea unora de a arunca cu bani.
          • 0 (0 voturi)    
            as zice (Miercuri, 14 octombrie 2009, 21:30)

            atreus [anonim] i-a raspuns lui Bibanul

            o inclinatie spre economia de crestere negativa...lol
  • +2 (2 voturi)    
    Prostii (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:31)

    Anonim [anonim]

    Ori Capital, ori Forbes sunt praf. Sau poate amandoua:)
  • 0 (2 voturi)    
    Sa traiasca.... bine! (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:32)

    nano2k [utilizator]

    Oricat de legale ar fi afecerile lor, nu inseamna ca sunt si oneste.

    Dar sa nu ne uitam cu dispret la ei... Pana la urma ei duc Romania inainte. E discutabil cum, dar asta e realitatea...
    • +1 (1 vot)    
      Inainte spre ce ? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:58)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Chestiunea cu dusul Romaniei inainte nu este foarte limpede. Acest inainte inseamna lucruri foarte diferite pentru fiecare. Cred ca pentru Iliescu inainte inseamna epoca lui de aur ca membru in cc al pcr, pentru Patriciu inainte inseamna guvern si presedinte privati si buzunarul tarii ca si al lui. Totul este destul de relativ si de multe ori inainte este o prapastie. Mai bine deschidem noi ochii decat sa ne duca astfel de "ipochimene" "inainte".
  • +5 (5 voturi)    
    si? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 12:41)

    branza [anonim]

    sub genericul hartia suporta orice, prezentati niste insi care-au speculat imprejurari tulburi..[cu mici exceptii]
    e indecent un top ca asta in vremurile pe care le traim..
  • +2 (4 voturi)    
    Afaceri oneste (Miercuri, 14 octombrie 2009, 13:05)

    Close [utilizator]

    Nu exista afaceri de succes oneste. Ori ii mananci tu pe ei, ori te mananca ei pe tine. Si chiar daca nu furi tot ai nevoie sa "ungi" rotile.
    Nu doar la noi ci peste tot. Din pacate in dragoste, razboi si afaceri totul este corect. :(
  • +1 (1 vot)    
    erori (Miercuri, 14 octombrie 2009, 13:13)

    atreus [anonim]

    ce-ar fi sa-mi dea mie eroarea din evaluarea averii lui tiriac?! Intre 1,8 si 2 miliarde de euro este o diferenta de 0.2 miliarde de euro pe care oricum nici el nu mai stie ca o are, asa ca poate face o donatie, ceva...
  • 0 (0 voturi)    
    Averea tizului (Miercuri, 14 octombrie 2009, 13:14)

    Sorin ca si vantu [anonim]

    ...oare este calculata dupa retrocedarea pagubitilor la FNI sau inainte. Vlas e la parnaie si tu in Forbes. Rusine!! Macar Stoica cu Caritasul lui a mancat 7 ani. Si nimeni nu stie unde e.
  • 0 (2 voturi)    
    Analiza pe text (Miercuri, 14 octombrie 2009, 13:32)

    marius [anonim]

    "Averile insumate ale celor 300 de oameni de afaceri din clasament se situeaza in jurul valorii de 36 miliarde de euro, echivalentul a 27% din produsul intern brut (averea celor 500 de miliardari din topul Forbes - 29 miliarde euro)"

    Comentariul 1 (clasa a III-a): 300 de oameni de afaceri au o avere mai mare decat 500 de miliardari. Cand o sa fiu mare vreau sa ma fac om de afaceri, nu miliardar.

    Comentariul 2 (clasa a VI-a): Daca 500 de miliardari
    au averea totala de 29 de miliarde inseamna ca unui miliardar ii revine o avere de 0.058 miliarde, adica de 58 de milioane (moneda este lasata deliberat deoparte, pentru ca oricum nu conteaza). 58 de milioane fac intr-adevar 5,8 miliarde daca miliardarul isi calculeaza averea in eurocenti (sau bani...)
  • 0 (0 voturi)    
    ce vreau eu sa spun e... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 14:51)

    Itsoc [utilizator]

    ...ca putin imi pasa cum au facut avere cat timp e un lucru deja stiut in afaceri cum ca daca vrei sa razbati trebuie sa calci pe cadavre. ce naiba? n-ati vazut dallas?
    ...ce vreau sa spun e ca din nefericire avem miliardari sau milionari de carton, oameni de nimic, fara o cultura, o atitudine ce n-are nimic de-a face cu fosta burghezie a sec XX. Pai spuneti-mi si mie, ce a facut tiriac pt. poporul roman? cati bani din cei 2 mld i-a transformat in capital pt. binele tarii si al romanilor? dar voiculescu? dar patriciu, vantu si ceilalti? spuneti-mi ce reabilitari de teatre au sustinut magnatii astia, ce sali de concerte au sponsorizat? ce restaurari de monumente? ce implicare in viata socio-culturala a Romaniei au? va spun eu, cu exceptia burselor de studii pe care se lauda ca le dau fundatiile lu' felix si ale lu' nea dinu', 0 barat. in urma lor au lasat saracie, dezolare si o tara arida sufleteste.
    Comparati mostenirea si amprenta lasata de vechea burghezie cu cea lasata de pseudo ciocoii de astazi.
    Pana si nenorocitii aia de rockefelleri au transformat o gramada de bani in capital in state si au facut ceva pt. comunitatile americane.
    • 0 (0 voturi)    
      e Becali (Joi, 15 octombrie 2009, 9:35)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Itsoc

      Nu credeam ca o sa spun asta, dar comparativ cu altii Becali a facut cel mai mult pentru sociatate: a facut case pentru sinistrati, biserici si chiar si o manastire la Maglavit, in Oltenia. Asta pentru ca are o educatie crestina si stie ca o parte din averea stransa trebuie sa se intoarca in societate.
      Daca ar fi dat macat atat si ceilalti altfel ar fi fost situatia in tara.
  • +1 (1 vot)    
    :D (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:40)

    myly [utilizator]

    aici sunt banii Dvs. ... in aceste clasamente... de parca ne incalzeste cu ceva care si cum se claseaza. Sunt o gramada de alti oameni care dau bani multi sa nu apara in aceste clasamente. Ei cresc in conturi si Romania se duce la fund. Si noi ne mai si pierdem timpul citind despre ei si comentand ...
    Doamne'ajuta!
  • 0 (0 voturi)    
    top 300 infractori (Miercuri, 14 octombrie 2009, 20:21)

    motan birman [anonim]

    Daca s-ar face si un top 300 al infractorilor nu cred ca s-ar deosebi prea tare de topul asta, poate doar ordinea in clasament, ma mir ca nu-i pe aici si Nicu Gheara.
  • 0 (0 voturi)    
    hoti ordinari (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:38)

    travis [anonim]

    S-au capatuit de pe urma furaciunilor facute acestui neam amarit.O sa ma bucur din inima cind o sa crape,sa vad,iau cu ei miliardele in pamint?Sper sa le ea Dzeu ce merita acestor nenorociti.Cite spitale,cite donatii la camine de batrini au facut,cum au ajuns miliardari in citiva ani? Hoti jegosi!