VIDEO Sute de britanici au protestat la portile BBC impotriva invitarii intr-o emisiune a unui lider extremist

de M.Z.     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2009, 20:01 Economie | Media & Publicitate

Sute de britanici au demonstrat joi seara in fata sediului central al BBC din Londra, cerind conducerii postului sa anuleze aparitia liderului extremist Nick Griffin in emisiunea Question Time. Citiva demonstranti au reusit sa intre in sediul televiziunii, de unde au fost scosi de fortele de ordine.

Emisiunea Question Time reprezinta prima aparitie la BBC a lui Griffin, liderul partidului de extrema-dreapta BPN.

Prezenta sa la emisiune a fost justificata de Mark Thompson, director-general al televiziunii publice britanice, care a declarat pentru Reuters ca decizia editoriala se bazeaza doar pe rezultatele obtinute de BPN la ultimele alegeri.

BPN sustine repatrierea imigrantilor din Anglia si retragerea Marii Britanii din UE. BPN a cistigat doua locuri in Parlamentul European la ultimele alegeri desfasurate in Anglia.

Vezi imagini de la protestul din fata BBC:




Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

704 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    intrebare (Joi, 22 octombrie 2009, 20:10)

    clujean [anonim]

    ce etnie au acei "britanici"? nu de alta, dar musulmanii din UK au inceput sa se poarte ca in tarile de origine, cerand interzicerea mandriei nationale a englezilor si supunerea fata de toate mofturile semilunei! daca era invitat un popa musulman care sa laude Jihadul nu protestau acesti "britanici", fiti siguri! e chiar culmea, la tine acasa nu mai poti zice ce vrei fiindca se supara imigrantii! bleah
    • -1 (3 voturi)    
      nu (Joi, 22 octombrie 2009, 20:50)

      dumi [anonim] i-a raspuns lui clujean

      se vede ca sunt cam toti albi, din aceia politically correct, cu creierele spalate. Cred ca musulmanii si negrii stau acasa, la televizor, si se distreaza vazand cum creierele spalate le fac jocul.
    • -1 (1 vot)    
      asa-s englezii! (Joi, 22 octombrie 2009, 21:34)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Asa-s englezii. Aia au doua religii in viata in care cred: minunata diversitate etnica (sunt fani inraiti!) si iubirea fata de animale! (de pet-uri cum le zic ei).
      Sa-l scoata pe ala din emisiune si sa-i promoveze pe liderii islamisti britanici!
      Califatul Arab Unit al Marii Britanii si al Irlandei de Nord, asta e viitorul Marii Britanii! Popor adormit in propriile izmene, care candva erau mandre costume de cavaleri care cucereau lumea si impuneau cultura si limba engleza! Ce vremuri!
  • +1 (9 voturi)    
    sute de britanici ,adica :pakistanezi ,nepalezi (Joi, 22 octombrie 2009, 20:13)

    Eneas [anonim]

    indieni ,araboi ,nigerieni ,etc
    tigani nu ,ca astia sunt britanici din tata in fiu !
    M
    • 0 (2 voturi)    
      paki si indienii? (Joi, 22 octombrie 2009, 21:03)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      pai aia nu-s imigranti sunt tot cetateni englezi ai fostelor colonii din perfidul Albion ,perlele coroanei britanice au fost aduse la Londra si ei au venit sa le ia inapoi :DD
      • -1 (1 vot)    
        eh (Joi, 22 octombrie 2009, 21:28)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui noahh

        ajungea sa le impuna englezii limite de sedere in metropola si era OK! corectitudinea politica le mananca testele acestor englezi.
      • -1 (1 vot)    
        nu am pus britanici in ghilimele ,toti kktii aia (Joi, 22 octombrie 2009, 22:44)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui noahh

        ..sunt britanici conform pasaportului ;ca o sa ii iasa pe nas UK drepturile omului , ca o sa ii iasa pe nas murdaria incredibila a strazilor comerciale din Londra care sunt full de turbane si basmale cu purtatorii aferenti , ca nu mai au ce face fiind inecati de valul islamic ,ca in Soho sunt restaurante de poponari pline ochi cu mii de cupluri -romeo& juliet -nu este vina noastra !UK a avut in Malvine ultima victorie
  • 0 (2 voturi)    
    Ce spirit... (Joi, 22 octombrie 2009, 20:24)

    britanik pe titanik [anonim]

    ce natie de invidiat britanicii astia... :) Vai de regina lor. Intre noi fie vorba cred ca daca Anglia nu era monarhie era vai de steluta ei. Ca sa nu mai spun ca daca nu avea norocu ala porcesc in anii 40 nu ar fi trebuit acum sa suporte aceste framantari sociale....perfidul albion....
  • +1 (3 voturi)    
    Este ridicol! (Joi, 22 octombrie 2009, 20:33)

    Axul [anonim]

    Adica acel partid trimite doi europarlamentari si obtine "rezultate" la alegeri, si doar acum apare la BBC? Halal democratie si libertate de expresie!
  • 0 (0 voturi)    
    Sir Francis Drake (Joi, 22 octombrie 2009, 21:11)

    lola [anonim]

    cu siguranta ca un numar mare de imigranti avand cultura si religie diferite reprezinta o problema serioasa pentru anglia; iar atitudinile, atat de o parte, cat si de alta, sunt justificabile, desi dau nastere la conflicte.
    dar nu pot sa nu racai un pic sub pojghita prezentului si ia sa vedem ce gasim: marea britanie - fost imperiu colonial; franta - asijderea; spania - si ea; statele unite ale americii - foste colonii britanice, ai caror cetateni s-au ocupat cu hacuirea bastinasilor si cu importul de sclavi; si care azi "colonizeaza" noi teritorii in irak si afghanistan. tot respectul pentru cultura occidentala (fac parte din ea, de altfel), dar este absurd sa ne revoltam impotriva imigrantilor atata timp cat occidentul poarta responsabilitatea pentru aceasta imigratie. a, uitasem - conflictele din africa, finantate serios de catre statele occidentale...
    nu sunt in nici un caz rasista, dar chiar si cei ce sunt pot sa inteleaga ce se intampla cand zgandari un roi de albine.
    • 0 (0 voturi)    
      chiarasa (Joi, 22 octombrie 2009, 21:34)

      omrrausiscarbit [anonim] i-a raspuns lui lola

      Doamna Lola, fara suparare, dumneavoastra sunteti rasista: urati cu disperare rasa alba si o invinuiti de toate relele si belelele din lume, manipuland si distorsionand istoria in asa fel incat sa se potriveasca cu dara lasata de viermele ideologic cuibarit in sanul si mintile dumneavoastra ce poarta numele de antagonism marxist de sorginte dialectica [exact ce sustineti dumneavoastra aici se auzea seara de seara la tvr-ul ceausist din gura propagandistilor de serviciu, cu tot cu infierarea apriga a colonialismului si imperialismului occidental]
      • 0 (0 voturi)    
        live and let live (Vineri, 23 octombrie 2009, 5:29)

        lola [anonim] i-a raspuns lui omrrausiscarbit

        de ce vin oamenii aia in statele occidentale?
        1. pentru ca vor sa le colonizeze, la randul lor
        2. pentru ca aici o duc mai bine decat in tara de origine
        3. pentru ca la ei acasa este razboi si risca sa fie si ei hacuiti ca cei un milion de irakieni omorati in razboiul din irak, de pilda

        alegeti varianta 1. si sunteti un adept fanatic al teoriilor conspiratiei. colonizarea tarilor occidentale de catre civilizatia musulmana ar fi cel mult un efect sumbru al abundentei imigrantilor, iar nu o cauza. cei care vin, vin din motive economice sau pur si simplu pentru ca la ei nu mai este de trait. si nu e o chestie de rasism sa spui ca razboiul din afghanistan sau din irak a fost inceput de americani (nu neaparat albi) - este o realitate.
        iar ce spuneti dumneavoastra este gresit - nu urasc rasa alba, nu o invinuiesc de toate relele din lume, doar accept ca, nefiind superioara, ia parte si ea la mizerabila conditie umana; care ne spune: da cat poti in cap altora ca sa o duci bine, si o data ce ai castigat ceva sa vrei din ce in ce mai mult. ne revolta ca musulmanii ajunsi in franta, anglia etc. se apuca sa-si ceara drepturi egale cu ale cetatenilor francezi, respectiv englezi? - se incadreaza si ei in aceeasi schema.
        asa ca trebuie sa luam situatia ca atare si sa cautam solutii, iar "trimiterea imigrantilor inapoi de unde au venit" nu este o solutie realista.
    • 0 (0 voturi)    
      si daca? (Joi, 22 octombrie 2009, 21:42)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui lola

      Si daca roiul ala de albine tot creste, si tot creste si capata niste dimensiuni pe care nimeni nu le visa? (nu e vorba de vise, ci de cosmaruri). Au si occidentalii pacatele lor, fara indoiala, dar care e viitorul? Ce parere ai despre o Franta cu 40 de milioane de cetateni francezi de ernie franceza si 40 de milioane de cetateni francezi islamici de origine araba?
  • +1 (1 vot)    
    cum (Joi, 22 octombrie 2009, 21:27)

    omrrausinervos [anonim]

    cum reusiti etichetarea unui lider de partid parlamentar drept 'extremist', iar gruparea sa drept 'extrema dreapta'? ce fel de criterii folositi voi la honniuz? toti cetatenii europeni care nu vor sa li se umple tarile de imigranti ilegali sunt extremisti? draga domnule/doamna MZ, dumneavoastra sunteti un activist propagandist de extrema stanga ce incearca sa impuna o anume viziune asupra spectrului politic sau un jurnalist obiectiv care vrea sa relateze onest un eveniment din uk?
    • 0 (0 voturi)    
      nici una, nici alta (Joi, 22 octombrie 2009, 21:38)

      propaganda, fie, dar nu de stanga [anonim] i-a raspuns lui omrrausinervos

      ba chiar pe dos: daca va uitati la comentariile iscate, o sa vedeti ca majoritatea sunt reactii scandalizate la ingradirea libertatii britanicilor de a-si proteja tara impotriva imigrantilor. asadar cui serveste articolul :D ?
  • 0 (0 voturi)    
    la ce serveste articolul ? propaganda ? (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:55)

    Adriana [anonim]

    Nici vorba , reflecta doar ce s-a intimplat aseara si evenimentul merita mentionat pentru ca a fost perceput ca fiind iesit dein comun chiar de publicul din Marea Britanie. In cadrul intilnirii s-a punctat faptul ca locurile cistigate in parlamentul european de BNP sint o expresie a dezamagirii unei parti a populatiei fata de politicile actualului guvern dar ca acest lucru nu inseamna ca votantii ar fi eminamente rasisti. Cind autorul articolului de pe hotnews eticheteaza BNP drept extremist nu face decit sa reflecte perceptia majoritatii populatiei din UK asupra acestui partid , care este catalogat de localnici drept fascist si rasist. Ceilalti invitati au adus in discutie prezenta masiva a indienilor si a altor locuitori din colonii in rindul trupelor combatante de partea Angliei in cele doua razboaie mondiale , respectiv sacrificiul facut de acestia ; faptul ca Anglia , in timpurile moderne se defineste drept multiculturala ; folosul pe care multi imigranti bine scoliti il aduc tarii.Nick Griffin a avut o pozitie defensiva , pretinzind ca afirmatiile sale sint gresit citate , gresit interpretate sau ca , de cind a preluat sefia partidului , BNP si-a catifelat foarte mult mesajul. Oricum , cu toate ca nu sint o simpatizanta a BNP , trebuie sa spun ca am admirat curajul lui Nick Griffin in intilnirea de aseara : singur impotriva tuturor :) Pentru romanii care se arata scandalizati de la distanta de problema imigrantilor in UK-as recomanda putina prudenta : Romania a avut o experienta diferita in istorie , nu a fost o putere coloniala si nu se defineste ca o societate multiculturala.Interferentele culturale reprezinta un fenomen complex , cu beneficii ( si , probabil , inerente dezavantaje ) pentru ambele parti. Iar englezii stiu asta foarte bine.