Analiza Pagina de media: Ce public atinge "detergentul Basescu" prin aparitiile sale TV

de V.O.     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2009, 16:16 Economie | Media & Publicitate

"Produsul Basescu" s-a ghidat, in aparitiile sale televizate din ultima perioada, nu numai dupa numarul, ci si dupa profilul si "calitatea" telespectatorilor diverselor emisiuni unde a fost prezent, analizeaza Pagina de media.

Sursa arata ca, ocolind "televiziunile mogulilor Dan Voiculescu si Sorin Ovidiu Vantu", Basescu a incercat sa acopere o plaja cat mai mare de potentiali alegatori prin aparitiile sale TV de pana acum, dintre care ultimele au fost, miercuri, la Kanal D si TVR 1. Potrivit Pagina de media:
  • la Kanal D audienta a fost mica, dar a a fost formata preponderent din pensionari, categorie care de obicei se prezinta la vot
  • la TVR, tot oamenii in varsta au constituit publicul predominant, multi dintre acestia (aproape o treime) avand studii superioare
  • la Pro TV, in cadrul emisiunii "Dupa 20 de ani", difuzata dimineata, a atins un public format in buna parte din oameni de peste 35 de ani, multi cu pozitii de conducere. In cadrul emisiunii Divertis, a atins un public "de calitate". La Happy Hour, numarul telespectatorilor cu studii medii este ceva mai mare
  • la Sport.ro, presedintele a fost urmarit in special de barbati
  • la Nasul (B1 TV), barbatii au constituit publicul preponderent, iar presedintele a fost urmarit de mai multe persoane cu studii superioare decat are de obicei aceasta emisiune
  • la Prima TV (Focus special), a fost urmarit mai degraba de persoane cu studii medii, anajati de nivel mediu si persoane inactive

Citeste intreaga analiza pe Pagina de media


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2020 vizualizari

  • -9 (27 voturi)    
    Basescu (Joi, 29 octombrie 2009, 16:29)

    TonyPopa [utilizator]

    Indiferent pe ce canal apare este PENIBIL...Va intra in turul 2 de pe a 2-a pozitie si va pierde 100%.Urmeaza pierderea imunitatii si apoi da nenica socoteala in nu stiu cite procese de o sa rida Nastase de el 24 ore pe zi .Si apoi sa vedeti aceasta caricatura de partid numit PNL cum o ia in jos si ajunge la 5%.Va mai creste la 10% dupa ce se va indura Petre Roman de ei si va fi presedinte.Acolo se va ajunge asa sa ma auda Dumnezeu!
    • +3 (7 voturi)    
      PNL? (Joi, 29 octombrie 2009, 16:44)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui TonyPopa

      :)
    • +5 (15 voturi)    
      Sa mori tu! (Joi, 29 octombrie 2009, 16:46)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui TonyPopa

      Si daca iese iar, ce te faci?
      Stiu eu, stiu eu!
      Nu/ti iei banii p(r)ostac pesedist!
    • +4 (12 voturi)    
      asa sa fie (Joi, 29 octombrie 2009, 16:57)

      olandezu [anonim] i-a raspuns lui TonyPopa

      precum spui, actualul PNL este o rusine. Eu nu as fi asa de dur - daca redevine un partid liberal, cu o doctrina pe care sa o si urmeaze si cu oameni competenti ar putea sa iasa din postura de caricatura. Ce-i drept, Petre Roman ar fi mai bun decat Antonescu - macar il plac muierile.
    • +1 (5 voturi)    
      Doamne fereste ! (Joi, 29 octombrie 2009, 17:14)

      lliviu [utilizator] i-a raspuns lui TonyPopa

      Doamne fereste, Popa Tony, da-ti peste gura sa nu te-auda cineva !

      Sa iasa Base inca din primul tur !

      Doamne Ajuta !

      :)
    • +2 (4 voturi)    
      penibil???? (Joi, 29 octombrie 2009, 18:24)

      newyorkezul [utilizator] i-a raspuns lui TonyPopa

      nu zic ca nu poate pierde alegerile, dar nu e penibil. penibila e toata sleahta girata vanghelie si matale pe deasupra.
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Vineri, 30 octombrie 2009, 0:22)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui TonyPopa

      Moaca mica ce esti, Basescu a renuntat odata voluntar la imunitate, dar erai prea mic ca sa pricepi...
      Cand e vorba de penibil si ridicol, ar fi greu sa-i bata pe Geoana (in general) si pe Antonescu care-l considera bun pe Iliescu, ce zici?
      Si mai vezi ca Dumnezeu nu-i Antena 3, ne aude pe toti, in egala masura...
  • +2 (6 voturi)    
    Tot Basescu (Joi, 29 octombrie 2009, 16:45)

    TonyPopa [utilizator]

    Tot eu sunt.Am vrut sa zic PDL si nu PNL.Cer scuze liberalilor.
    • -1 (1 vot)    
      Pentru TonyPopa (Joi, 29 octombrie 2009, 18:50)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui TonyPopa

      Pai daca incurci partidele ce mai cauti pe forum? PÂRTIE!!!
  • 0 (6 voturi)    
    se explica multe atunci (Joi, 29 octombrie 2009, 17:01)

    alex [anonim]

    "În general, atât Realitatea TV, cât şi Antena 3, au un public foarte în vârstă (din telespectatori, între 63 şi aproape 70% au peste 55 de ani), cu educaţie superioară, persoane inactive (pensionari). Faţă de alte posturi, atrag, procentual, şi directori şi persoane cu funcţii de conducere, dar, în cifre absolute, numărul lor este mic." nu e o intamplare ca vedem asemenea emisiuni pe realitatea si antena3. nu as vrea vreodata sa ajung la 55 de ani si sa ajung sa dau o onanie intelectuala trista pe realitatea sau antena 3. astia sunt oamenii noi ai comunismului, in principal ratatii democratiei.
  • +2 (4 voturi)    
    pt. TonyPopa; PNL sau PDL ??? (Joi, 29 octombrie 2009, 17:06)

    dd [anonim]

    Vezi ca ti-ai tradat apartenenta politica...;)
    E PNL sau ai vrut sa zici PDL si din obisnuinta de la partid nu ti-a iesit ?
  • +3 (5 voturi)    
    alegeri (Joi, 29 octombrie 2009, 17:36)

    Ana [anonim]

    Eu sunt fan al Presedintelui Basescu. Sper sa iasa presedinte din primul tur. Imi place ff mult de dinsul...are o personalitate puternica......si mult simt al umorului care indica inteligenta.
    (imi pare rau ca nu sunt in tara sa-l votez)
    • +4 (4 voturi)    
      Voteaza-l de acolo de unde esti (Joi, 29 octombrie 2009, 18:21)

      Alt fan [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Voteaza-l de acolo de unde esti. Pentrru noi ceilalti care mai suntem aici. Multumesc.
    • +1 (3 voturi)    
      Pentru Ana (Joi, 29 octombrie 2009, 18:54)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      Ana ,nu te prosti! Chiar daca nu esti in tara il poti vota. Si te rog sa nu stai deoparte ci sa te interesezi unde este sectia de votare ( cauta la MAE pe internet) si mergi la vot. Succes!
  • -2 (2 voturi)    
    si io votez (Joi, 29 octombrie 2009, 23:24)

    doctoru [anonim]

    sunt placut impresionat de oferta electorala. Sunt toti asa de buni incat cred ca o sa ii votez pe toti... Intrebare pentru baietii din staffurile electorale: Atitudinea mea pe cine favorizeaza? (30 ani, casatorit, copii, studii superioare, salariu way over average). Mda, cred ca stiu raspunsul: nu sunt in electoratul tinta. Traduc: nu pun botul nici la emisiuni lacrimogene, nici la pachete; iar ca sa te apuci sa schimbi Romania... Nici D-zeu n-a salvat Sodoma pentru unul singur. Nu am vrut sa jignesc pe nimeni; vorbesc pur sociologic. Imi vine in minte o replica din filmul Cel mai iubit dintre pamanteni, referitoare la intelectuali... tre sa va prindeti care anume. Keep up the good work, guys. bagati cu Baselu, cu Prostanacu, cu toti. Si nu il uitati pe ala de la verzi, ca impartialitatea aduce rating, si ratingu aduce electorat activ, si asta aduce... nu stiu ca voi aveti sondajele alea de pe maculator; noi astia le avem pe astea "de pe curat". Fara gluma, tanaru ala cu barba si plete candideaza? Poate iese, si pot sa ma rup legal dupa aia. Rabdare si tutun (or whatever).
    • +2 (2 voturi)    
      in stiinte, asa-i? (Vineri, 30 octombrie 2009, 0:28)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui doctoru

      Mi-ar placea sa am detasarea ta, dar sunt inca in Romania. Daca esti cu adevarat valoros, zic sa pleci d-aci, cat mai e vreme. Poti sa ai salariul cat de mare, ca tot pe drumurile patriei mergi, tot in toaletele astea iti faci nevoile, copiii tai vor merge tot in scolile astea elementare si tu o sa-ti iei tensiunea in sublimul nostru sistem sanitar...
      Eu fac cam 10k muncind de dimineata pana seara dar mi-e teama de spitalele noastre si am probleme mari cu invatatoarea baiatului meu...
      Mi-e teama ca nu poti ramane detasat de spectacolul asta decat de la distanta...