Traian Basescu la Forumul Global al Bloggerilor: Internetul trebuie reglementat de utilizatori, nu de stat

de C.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:31 Economie | Media & Publicitate

Problema reglementarii utilizarii internetului nu trebuie lasata statului, ci utilizatorilor, a spus, marti, presedintele Traian Basescu, la Forumul Global al Bloggerilor. "Consider ca tehnologia trebuie sa fie un instrument, o fereastra prin care cetatenii privesc la stat si la actiunile lui si nu un mijloc prin care cetatenii sunt supravegheati de propriul lor stat", a argumentat presedintele.

 "Cred foarte mult ca problema reglementarii utilizarii internetului nu trebuie lasata statului. Si despre presa spun acelasi lucru - de aceea in Romania nu s-a initiat o lege a presei. Si presa si tehnologia, internetul, trebuie reglementat chiar de utilizator", a afirmat Traian Basescu.

In opinia sefului statului, bloggerii, "principalii utilizatori ai lumii", ar trebui sa creeze un set propriu de reguli "doar ale bunului-simt si care sa permita valorificarea in interesul libertatii a acestui extraordinar mijloc de comunicare pe care lumea il are la dispozitie".

"Noi, est-europenii avem experiente tragice putem spune, aproape de 20 de ani am iesit din regimul care a utilizat consecvent tehnologia pentru a supraveghea populatia. Ma intreb cum s-ar fi comportat aceste regimuri prabusite acum 20 de ani daca aveau la dispozitie tehnologia de astazi", a conchis presedintele. 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

852 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    bravo base (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:55)

    The Saker [utilizator]

    apreciez corectitudinea ta in privinta asta; sper sa te tina.
    • +3 (7 voturi)    
      corect (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:23)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

      subscriu!
  • +7 (11 voturi)    
    Asta da DICTATOR (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:20)

    Stalin [anonim]

    Discurs excelent, ceva de genul asta a spus si la Global Forum 2009, conferinta mondiala privind IT-ul si comunicatiile.

    Basescu i-a laudat si pe ziaristii care pretuind mai mult libertatea decat banii au ales sa nu-si compromita meseria in trusturile mogule si sa se duca pe net.
    • -7 (9 voturi)    
      Asta da DICTATOR - PREFACUT (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:35)

      Maxmind [utilizator] i-a raspuns lui Stalin

      Asta ai vrut sa spui?
  • -5 (9 voturi)    
    Dictatorul si lumea libera - Internetul (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:27)

    Un Ceteatean [anonim]

    A inceput sa o intoarca acum ca lumea il acuza ca e dictator.. ce sa zica si el.. pana acum presa era un demon care nu mai inceteaza sa-l critice, ziaristii "tigani imputiti" si agresivi, "gaozari", blogarii erau "pui de comunisti" si alte cuvinte asemenea.. Atitudinea asta pro liberala nu iti sta bine Ceausescule.. pur si simplu esti inconsecvent, iti schimbi parerea dupa cum bate vantul.. numai sa te mai dai in barci odata..

    Cand si-a dat seama ca Internetul nu-i ca presa scrisa si-a zis Base: "Mah daca nu ma pot impotrivii fenomenului atunci sa intram in hora"..

    Mie sila de prefacutii a tine! Sper sa treaca timpul mai repede ca nu il mai suport pe asta!!!
  • +5 (7 voturi)    
    perfecta coerenta in ideea de libertate (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:44)

    alexandru [anonim]

    perioada comunista a fost cea mai traumatizanta experienta nationala a Romaniei din toate timpurile, singura in care libertatea individului a fost atacata si decimata pana la stratul ei cel mai intim. actualul presedinte a facut posibile, prin atitudine publica si cu o expunere la risc pe masura, urmatoarele fragmente de realitate: infiintarea Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului in Romania http://bit.ly/3YjPkA ; ancheta de documentare a crimelor de la penitenciarul politic din Pitesti http://bit.ly/15iaE1 ; sprijinul manifest pentru aflarea adevarului despre comunismul din Romania al unui membru important al partidului din care provine presedintele insusi http://bit.ly/360Zgn .
    asadar, intr-o cheie partinitoare, intreb: dintr-o insiruire de politicieni care casca a plictis, se scarpina in urechi sau butoneaza telefoanele in timp ce presedintele lor condamna, oficial, comunismul, care sa fie, oare, demn de incredere?
  • -5 (9 voturi)    
    Basescu si indicatiile (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:15)

    Lars [anonim]

    Incredibil- se pricepe si la internet !
    Daca maine aude ca design-ul la HI5 ar fi mai
    bun altfel decat este ar iesi imediat si s-ar declara pentru.
    "Vocea poporului" nu alta....
  • +1 (1 vot)    
    Bine spus (Marţi, 10 noiembrie 2009, 22:03)

    Karin [anonim]

    Foarte bine si frumos a spus presedintele. Libertatea de a comunica , de a te informa prin intermediul internetului ,trebuie sa ramana o libertate.
  • 0 (0 voturi)    
    ai saracit poporul dictatorule (Miercuri, 27 octombrie 2010, 9:33)

    catalin [anonim]

    sper sa ajungi in iad langa ceausescu cat de curand ........si sper sa pleci in acelasi mod ca el ....pentru ca nu e nici o deosebire intre voi .......o mana de oameni care sunt impotriva celor multi .....asta sunteti ......niste hoti