Bogdan Chirieac si Rosca Stanescu, interzisi la Realitatea Tv

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:12 Economie | Media & Publicitate

Bogdan Chirieac si Sorin Rosca Stanescu nu vor mai fi invitati in emisiunile Realitatea Tv. Decizia vine dupa ce "Curentul" a dat publicitatii o inregistrare a unei discutii care ar fi avut loc, la sfarsitul lunii septembrie, intre seful ANI, Catalin Macovei, si doi jurnalisti, Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chirieac. In stenograme se vorbeste despre mai multe documente cu care ziaristii amenintau sa-l compromita pe directorul ANI.

Cei doi jurnalisti au negat ca ar fi fost vorba de santaj.

"Doamnelor si domnilor, felul in care Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chirieac inteleg, dar mai cu seama practica meseria aceasta nu are legatura cu felul in care noi o intelegem si practicam, cu regulile si cu principiile profesionale ale Realitatea TV. Drept urmare, Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chirieac NU VOR MAI fi invitati in studiourile Realitatea TV", a anuntat sambata prezentatorul jurnalului de la ora 18.00.

Presedintele ANI, Catalin Macovei, va fi invitat miercuri, la ora 11:00, la sedinta Consiliului National de Integritate (CNI), sa faca o informare pe tema inregistrarilor care au aparut in presa.

Alianta pentru Statul de Drept, formata din cinci organizatii neguvernamentale, a cerut joi convocarea de urgenta a Consiliului National de Integritate, care "poate cere revocarea presedintelui ANI" dupa aparitia in presa a inregistrarilor dintre Catalin Macovei, Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chirieac.

Clubul Roman de Presa a transmis, miercuri, un comunicat prin care dezaproba "conduita profesionala si umana a celor doi oameni de presa", Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chirieac, in timp ce pe mai multe site-uri au aparut noi inregistrari si stenograme ale unor discutii cu seful ANI, Catalin Macovei.

Ziarul "Curentul" a publicat joi noi inregistrari cu discutii intre jurnalistul Bogdan Chirieac si seful ANI, Catalin Macovei, despre care sustine ca au avut loc in masina, in drum spre intalnirea cu Sorin Rosca Stanescu si dupa plecarea de la restaurantul din Snagov. Potrivit ziarului, din discutii ar reiesi ca jurnalistul Bogdan Chirieac ar fi stiut despre ceea ce ii va solicita Sorin Rosca Stanescu sefului ANI.

Presedintele ANI, Catalin Macovei, a reafirmat miercuri seara ca a fost santajat de Sorin Rosca Stanescu, spunand ca este convins ca institutiile abilitate ale statului vor face lumina in aceasta chestiune, desi a evitat sa precizeze daca a facut sau nu o plangere penala.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

7703 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    ce i-a determinat? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:21)

    cipri_ [utilizator]

    am vazut prima data cand a ajuns acest subiect la irealitatea, si i-au scos pe SRS si BC ca pe niste victime care incercau sa faca dreptate in tara asta.
    Si acum irealitatea ii interzic la emisiuni?????
    • +38 (40 voturi)    
      e tarziu !Razvan Dumitrescu cand va fi dat afara ? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:33)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui cipri_

      niste golani batrani ,drapati in ziaristi sau mediatori de emisiuni ;lRazvan Dumitrescu e atat de echidistant incat ciuguleste din palma PNL !
      dar mincinoasa Laura Chiriac si sarac cu duhul Prelipceanu ? cand vor fi dati afara acesti doi papagali media ?
      Numai echidistanti si obiectivi nu sunt !
      televiziunea Realitatea TV e plina de astfel de pqanarame;cel putin la Antene sunt tembelii azilanti ,pentru care s-au terminat compensatele ,dar de Realitatea am avut alta impresie !e tarziu ....
      • -39 (41 voturi)    
        basescienii (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:00)

        mona musca [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        HUOOO!!!!!!! BASESCIENILOR!!!!!

        Mai aveti putin si dati coltul .
        Se vede ca sunteti disperati.
        Sa nu incercati sa furati iarasi la alegeri , ca v-ati dat foc la valiza !!!
        • 0 (0 voturi)    
          tanti ,usor cu pianul ,repeta analizele (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:35)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui mona musca

          cu huoooo sa o dai cu familia, pe forum sa fi decenta ,rea de musca ce esti !
        • 0 (0 voturi)    
          ce cauti aici cu commenturi de genul asta? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:39)

          cititor [anonim] i-a raspuns lui mona musca

          Nu inteleg... cineva releva niste fapte iar tu incepi sa huiduiesti. Asta e cea mai buna arma a ta? a striga la celalalt ca e prost?

          Pot sa imi dau seama destul de usor pe cine sustii. Promovarea unui candidat prin injosirea tuturor celorlalti candidati e o practica destul de cunoscuta mai ales in unele partide anti basescu.

          Oricum, incearca data viitoare sau sa vi cu niste argumente in aceasta discutie sau sa stai jos.

          Pana si numele l-ai furat (mona musca).. lipsa totala de originalitate. Patetic
        • 0 (0 voturi)    
          Usurel istericule (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 20:05)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui mona musca

          ca-ti plezneste vena de la gat. La cum te manifesti, tu pari cel disperat. Apropo, pe data de 7 decembrie aranjeaza-ti o programare la psihiatru! O sa ai mare nevoie. Daca mai rezisti pana atunci paranoicule.
        • 0 (0 voturi)    
          Vadime, tu esti ? (Duminică, 15 noiembrie 2009, 1:15)

          gelu [anonim] i-a raspuns lui mona musca

          Nu ti-a trimis Geoana medicamentele ??
          Fa ceva, nu mai sta mult in starea asta, du-te la doctor...
      • 0 (0 voturi)    
        prepeliceanu (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:40)

        cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        si vecina de scaun sunt din comici vestitzi.
        fac niste fetze, ca si stan si bran ar avea de luat lectzii.
        la fle ursul de serviciu si dama de langa el.
        astia ar trebui sa'si revada emisiunile, sa'si dea si ei seama de grotescul mutrelor pe care le fac...
        zau !

        hahaha, o sa'mi lipseasca previziunile economice si politice ale lui chireac.
        dupa ele, acum trebuia sa fie praf si pulbere.
        asa aflase el, pe surse ! :-)
    • +28 (28 voturi)    
      pai.. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:34)

      ronewsaddict [utilizator] i-a raspuns lui cipri_

      Le pateaza "imaginea" - ei aia de la realitatea fiind toti niste integrii si niste obiectivi asa cum demonstreaza in fiecare zi ! (only joking)
    • +28 (28 voturi)    
      n-au reusit sa-i albeasca (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:38)

      ion [anonim] i-a raspuns lui cipri_

      Au incercat mai intai sa ignore subiectul, apoi au dezbatut subiectul si au incercat sa-i albeasca iar apoi cand auvazut ca nu le iese, s-au spalat pe maini si au zis ca nu-i mai invita.
      Tonomatele din presa isi schimba parul, dar naravul ba!
    • +16 (16 voturi)    
      NOI I-AM DETERMINAT (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:56)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui cipri_

      atitudinea naoastra,injuraturile noastre chiar si pe site-ul lor,asta cred eu ca i-au facut sa se trezeasca la REALITATE.si banuisc ca au avut si ceva scaderi rating,au inteles ca ROMANII NU SUNT ATAT DE PROSTI PE CAT ISI IMAGINAU EI
    • +2 (2 voturi)    
      Un singur cuvant: REPOZITIONARE (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:41)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui cipri_

      1. Prima solutie: negi subiectul (Ursu, Stancu, inunzi spatiul cu alte lucruri ( moartea lui Dinica, etc.)
      2. Observi ca torentul nu se opreste - tactica 2: Admiti subiectul dar: il arunci in derizoriu, trunchiezi fondul, incriminezi doar ce-ti convine TIE;
      3. Torentul nu se opreste => Pasul 3: Spalarea de cadavre - este penultima incercare; SRS si Chireac mai ca nu dorm in studio, nu e emisiune fara interventiile lor, Macovei este intimidat, inganat, ironizat, acuzat de orice moderator sau invitat anti, se incearca INDUCEREA unei alte TEME: Romanii sunt ascultati ilegal = COmunism = Securitate = Basescu; Dumitrescu sef de orchestra, Ursu - Stancu vin la bis...o noua seara de neuitat;
      4. "Poporul" nu se lasa, nu accepta...mergem mai departe: 1 zi intreaga se arunca in "piata": VOTANTII lu' EBA din comuna Cucuietii din Deal = PDL a furat/va fura alegerile = afara ploua....
      5. Urmeaza reculul....ONLINE-ul a reusit PRIMA REVOLUTIE MEDIA din ROMANIA ( Multumita HOTNEWS si, in parte, Curentul, 22, B1tv, EVZ)
      6. (Sambata): Urmeaza REPOZITIONAREA fireasca: Ne delimitam, suntem niste idioti, bla bla.....lumea aplauda si vor trai fericiti pana la adanci batraneti...

      Epilog: Vantu a jucat ultima farama de credibilitate a postului ( cu o floare ca Radio Realitatea nu prea simti primavara). Iar faptul ca "cioclul" ce a avut rolul de a anunta SFARSITUL a fost Turcescu...imi provoaca o greata si mai mare!!! Cum e posibil ca miercuri sa stai la un scaun de Chireac iar azi sa-mi spui ca te delimitezi???!!! Robert, am crescut cu muzica TA, cu Kapela, cu emisiunile tale! Un singur gest va mai poate salva: PLECATI de acolo voi, cei cu o ultima farama de caracter!

      Adio RTV....multumesc ca ai existat, ai adus multe in viata mea, dar e timpul sa lasi locul altora.

      Cu respect si...adanc regret,


      Andu
    • +5 (5 voturi)    
      Realitatea a pierdut razboiul cu Traian Basescu! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 22:29)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui cipri_

      Realitatea vrea sa se albeasca, obligata de protestul crescand al telespectatorilor care ula pe forumuri si probabil de faptul ca audientele Realitatii scad zi de zi, fara a arata vreo pauza de redresare. Disperarea lui Vantu a ajuns la apogeu, iar emisiunea lui Turcescu din seara asta denota asta, cand Realitatea se confrunta cu o decredibilizare uriasa. Incearca baieti disperati sa intoarca o alta foaie dupa ce au vazut ca Traian Basescu e pur si simplu magistral in tot ceea ce face, facandu-l varza pe Crin care nici nu a miscat in front in fata uraganului Traian Basescu!
      • +1 (1 vot)    
        da (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:19)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Traian Basescu a transferat scandalul politic (gargara)de dupa 2007 (intepaturile pd-pnl plus ceea ce a urmat dupa aceea si vedeam la TV in fiecare zi) din registrul strict politic (ne certam noi politicienii intre noi, aparem la televiziuni, combatem etc., ca de altceva nu suntem buni)intr-un cadru mult mai larg, dezvaluindu-i de fapt esenta: o zazanie permanenta de la tot felul de prostii, nu o cearta “autentica” pe probleme de fond care tin de interesul public. Politicienii se obisnuisera sa strige ca in povestea aia “vine lupu” si lupu nu venea deloc. Pana la urma a venit (prin miscarea de revocare a lui Nica si tot ce a urmat)si deodata (cam in 2 luni) lumea a inteles (inclusiv presa se pare ca incepe sa inteleaga)ce inseamna sa vina lupu cu adevarat. Acea zazanie permanenta dintre politicieni(pe care o vedeam la tv si de care incepuse sa li se aplece multora) s-a transformat acum intr-un razboi de credibilitate pe bune a institutiilor media si a politicienilor in fata audientei, respectiv a electoratului. Presa se uita in oglinda meditativ, politicienii care se tineau de palavre invitati mereu la TV, devin sperietori (televiziunile o sa se fereasca de ei), in sfarsit, opinia publica intelege, prin aceasta ruptura, cine este credibil si cine nu. Si nu doar ca intelege (devenind atenta) dar va taxa (presa si politicienii care vor pierde acest razboi de credibilitate). Acum vad discutii la TV despre greseala presei de a fi adoptat discursul specific politicienilor de love-hate, in loc de a fi mentinut distanta si echilibrul specific discursului jurnalistic.
      • +1 (1 vot)    
        da (Duminică, 15 noiembrie 2009, 0:03)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Traian Basescu a transferat scandalul politic (gargara)de dupa 2007 (intepaturile pd-pnl plus ceea ce a urmat dupa aceea si vedeam la TV in fiecare zi) din registrul strict politic (ne certam noi politicienii intre noi, aparem la televiziuni, combatem etc., ca de altceva nu suntem buni)intr-un cadru mult mai larg, dezvaluindu-i de fapt esenta: o zazanie permanenta de la tot felul de prostii, nu o cearta “autentica” pe probleme de fond care tin de interesul public. Politicienii se obisnuisera sa strige ca in povestea aia “vine lupu” si lupu nu venea deloc. Pana la urma a venit (prin miscarea de revocare a lui Nica si tot ce a urmat)si deodata (cam in 2 luni) lumea a inteles (inclusiv presa se pare ca incepe sa inteleaga)ce inseamna sa vina lupu cu adevarat. Acea zazanie permanenta dintre politicieni(pe care o vedeam la tv si de care incepuse sa li se aplece multora) s-a transformat acum intr-un razboi de credibilitate pe bune a institutiilor media si a politicienilor in fata audientei, respectiv a electoratului. Presa se uita in oglinda meditativ, politicienii care se tineau de palavre invitati mereu la TV, devin sperietori (televiziunile o sa se fereasca de ei), in sfarsit, opinia publica intelege, prin aceasta ruptura, cine este credibil si cine nu. Si nu doar ca intelege (devenind atenta) dar va taxa (presa si politicienii care vor pierde acest razboi de credibilitate). Acum vad discutii la TV despre greseala presei de a fi adoptat discursul specific politicienilor de love-hate, in loc de a fi mentinut distanta si echilibrul specific discursului jurnalistic.
    • +1 (1 vot)    
      mai bine ii lasau (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:44)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui cipri_

      asa macar stiam unde sunt petardele...
    • +1 (1 vot)    
      eu nu inteleg (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:51)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui cipri_

      de ce interzici la doua persoane sa se duca la buda...
  • +26 (28 voturi)    
    Incredibil!!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:21)

    joao miguel [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred ca Realitatea tv v-a face asa ceva. Sa fie oare speranta ca postul nu se mai implica in politica? Bineinteles ca nu, se vor gasi alte metode de-a induce romanii in eroare
    • +27 (27 voturi)    
      ipocrizie pura (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:04)

      camillus [utilizator] i-a raspuns lui joao miguel

      e ridicol cum acum ii interzic pe post dupa ce doua zile au ignorat stirea, iar apoi au organizat asa-zise dezbateri cu titluri gen "basescu versus presa", in care SRS si Chirieac erau scosi drept victime ale dictatorului. Razvan Dumitrescu s-a compromis ca jurnalist chiar mai mult decat cei doi prin cum si-a facut meseria in ultimul timp.
  • +16 (24 voturi)    
    FELICITARI REALITATEA (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:21)

    MIKE [anonim]

    BRAVO REALITATEA niciodata nu este prea tarziu sa-ti recunosti greseala.
    Este prima victorie a democratiei in lupta cu acea parte a presei ticalosite.
    • +1 (1 vot)    
      lupu-si schimba parul, da' naravul, ba! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 11:37)

      ionescu [anonim] i-a raspuns lui MIKE

      asa ca nu exalta prematur...
  • +28 (30 voturi)    
    nu se poate (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:26)

    Moldoveanu [anonim]

    cum sa interzici pe sticla niste ZIARISTI cu Z-ul mare ca ei? liga lor nu a lipsit niciodata de pe sticla... e pacat. Si tocmai la realitatea?

    FRAATE... de cand astept asemenea vesti. Pacat ca minunile nu tin decat 3 zile.
  • +22 (22 voturi)    
    Da siguuuurrr (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:28)

    Cristi [anonim]

    Orice minune tine trei zile. Mai ales la iRealitatea TV. Cand o sa se linisteasca lucrurile o sa-i vedem iarasi lipiti de televiziunea lui Vantu. Ca de a lui Voiculescu sunt de nedezlipit.
  • +27 (29 voturi)    
    Bogdan Chirieac si Rosca Stanescu, interzisi la Re (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:28)

    Andrei Mihai Gratie [utilizator]

    wow, asta chiar e o stire bomba. cum se poate asa ceva?,nu se poate e ceva putred la mijloc
  • +35 (35 voturi)    
    Oana Stancu? Adrian Ursu? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:31)

    Iulian [anonim]

    As aprecia mai mult Realitatea TV daca la emisiunea de simbata seara as obtine raspunsul la o intrebare simpla:
    Cum se explica faptul ca atit Oana Stancu, cit si Adrian Ursu au sustinut in emisiunea din ziua stenogramelor (aia din care a plecat TRU) ca acesta nu este un subiect de presa, pentru ca acum lui SRS si BC sa li se interzica prezenta pe post?
    Poate ar fi bine ca o masura identica sa fie luata si in cazul celor doi "moderatori" - instigatori.
  • +22 (26 voturi)    
    VICTORIE!!!! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:33)

    VasileCelGroaznic [utilizator]

    Chair daca ma cam scarbeste tot ce se intampla la iRealitatea in general, faptul ca cei doi sunt interzisi mi se pare un pas inainte.
  • +13 (17 voturi)    
    Niste ticalosi (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:41)

    Simona [anonim]

    Asazisi jurnalisti (analisti politici, formatori de opinie, si mai stiu eu ce) in realitate mafioti, fara scrulule.
  • +22 (26 voturi)    
    Indezirabilii (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:47)

    A-Gripina [anonim]

    Dar pe haidamacul coprofag (Dinescu), cine-l poate scoate de la Irealitatea TV?!
  • -15 (31 voturi)    
    apropos de libertatea presei (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:00)

    Mazeta [utilizator]

    Trebuie sa fii orb sa nu vezi ca hotnews devine pe zi ce trece mai greu ingurgitabil, mai ales din cauza armatelor de forumisti pdl. Ce e de facut? cum poate fi protejat un forum (si, in general, un ziar) de hoarde intregi de denigratori si oameni angajati (platiti?) politic? Eu nu stiu raspunsul dar sunt convins ca o eventuala ne-alegere a lui Basescu ar face foarte bine hotnews-ului. Sigur, o sa imi ziceti de moguli si pe buna dreptate. Chestiunea ramane insa de principiu: cum putem lupta pt o presa libera? acum 20 de ani se murea pt asta.

    p.s. pana acum - si apreciez asta - hotnews are macar meritul de a fi publicat comentariile, chiar si critice. Sper sa ramana asa.
    • +1 (1 vot)    
      CINE II OPRESTE ????? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:21)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pe PSD-isti sa invadeze si ei forumurile de la HOTNEWS sau de aiurea ???? Chiar crezi ca pe forum stau oameni angajati de politicieni ?? TE INSELI / Aici sant foarte multi oameni simpli pur si simplu care spre disperarea psdeilor si pnl -ilor -TIN CU BASESCU , Asa ca mai incet cu libertatea presei ca mai mare libertate ca in epoca lui BASE nu a fost niciodata . Sau regreti perioada lui Nastase sau mai mult pe cea a lui Ceausescu . ???
    • +1 (1 vot)    
      Ai omis subiectul Maestre (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:37)

      VasileCelGroaznic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Zi-mi si mie unde mai poti avea o optiune pro basescu in media romaneasca fara sa fii automat cenzurat de moderatori si atunci poate o sa te apropi de adevar.

      Intre timp: Nu ti se pare penibil sa vorbesti de "armatele de forumisti pdl" intr-un articol care nu vorbeste nici de pdl nici de basescu? Comentului tau i se poate da copy/paste in orice articol politic de pe hotnews si are acelasi efect: Ocoleste subiectul si loveste in basescu si sustinatorii lui chiar cand nu e cazul.

      Asa cum mai toata lumea remarca mai nou mogulii si forumistii lor ne considera pe majoritate o masa idioata de manevra care e dispusa sa puna botul la orice ipocirzie "deaia ca asa zice toata lumea la TV"
  • +15 (17 voturi)    
    nu ma susprinde (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:04)

    alpha [anonim]

    va mai aduceti aminte de cazul gazeta? la cluj? liviu man & co ? aceeasi scoala cu SRS...sau mai bine zis in sfarsit l-au prins cu matza in sac pe profesor...pacat ca generatia de aur de jurnalisti post-revolutionara este compormisa de prostituate alde SRS...si miseii care i-au urmat :(
  • +1 (1 vot)    
    ar fi decizie inteleapta (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:08)

    miki [anonim]

    Lipseste cineva din aceasta ecuatie.... Nistorescu?
  • +1 (1 vot)    
    Au fost la Stelian Tanase in emisiune! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:11)

    Liviu Iordache [anonim]

    Despre ce vorbiti, la ora 17,00 au vorbit cite 10 minute la tanase in emisiune, de 5 ori mai mult decit Macovei, invitat in studio! Voi ati scris la o ora dupa ce se produsese deja chestia asta, continua spalarea de cadavre gazetaresti bine mersi la Realitatea, ce doamne-iarta-ma, chiar luati toate intoxicarile de bune?
  • +1 (1 vot)    
    ceva este in neregula (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:14)

    mar [anonim]

    Pai cum este posibil o asa masura, cand cele "doua gratii" - Adrian Ursu si Oana Stancu in prima seara au afirmat irelevanta subiectului iar in seara urmatoare mai ca nu au "maturat" cu Andreia Pora prin studio.
    Nu mai vorbesc de "justitiarul si profesionistul" Razvan Dumitrescu. Oare au inceput sa priceapa ca se apropie ora adevarului? Sau au ajunz singuri la concluzia ca sunt hilari si penibili in dorinta de ademonstra ca negrul este alb si invers.
    Indiferent de deciziile luate faptele/stirile din ultima saptamana, si ultimi ani au dus la decredibilizarea lor ca ziaristi si formatori de opinie.
    • +2 (2 voturi)    
      Victor Ursu (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:04)

      vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui mar

      stiti cine e dl VIctor? e tatal lui Adrian (cu care am fost coleg de clasa in scoala generala). si stiti cu ce se ocupa? a fost REDACTOR SEF la ziarul OLTUL pe vremea impuscatului. asa a invatat ziaristica Adisor de mic...
  • +1 (1 vot)    
    Intrebare (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:23)

    Luana [anonim]

    Nu fac nicio legatura (domne fereste!0 intre astia doi si Emil Hurezeanu, ma intreb doar unde este.
    In concediu fara plata?!
  • 0 (0 voturi)    
    E mai bine fara ROSCA (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:36)

    radu st [anonim]

    Ma bucur ca cei doi jurnalisti Bogdan Chirieac si Rosca Stanescu au fost interzisi, din aceeasta rezulta ca postul Realitatea are si parti bune, dar din pacate nu vom scapa de cei doi deoarece mai mult ca sigur isi vor face prezenta la postul Voiculescu.
  • 0 (0 voturi)    
    no problem (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:42)

    gurka [anonim]

    vine nistorescu si poate il reciclam si pe cristoiu. intre timp combat ursu, dinescu si tanase. ca de, la cati bani iau, pot sa manince si mai mult kkt.
  • +1 (1 vot)    
    tarziu,TARZIU (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:58)

    didia [anonim]

    deja ne-am convins ce hram poarta si realitatea.prima oara incercati sa ascundeti stirea si apoi va lepadati de persoane.JALNIC MOD DE ABORDARE la o televiziune care se pretindea obiectiva.cel putin pe mine m-ati pierdut ca si telespectator.
  • +1 (1 vot)    
    e o nuanta aici (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 20:23)

    MickeyD [utilizator]

    Ei spun ca "NU VOR MAI fi invitati in studiourile Realitatea TV", dar la 3X3, cu 30 de minute inainte erau amandoi pe telefon, calare pe Macovei si pe toti care nu-i aprobau.
  • +1 (1 vot)    
    Dar cu papagalii din Justitie cum ramane? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 20:32)

    dorubarbu [utilizator]

    Ok, m-am lamurit cu Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chiriac! Dar cu papagalii din Justitie cum ramane? De ce pun aceasta intrebare? Pentru ca sincer, daca Justitia ar functiona bine in Romania...cei doi ar fi deja in arest preventiv! Nu sunt...si mi-e teama ca nu vor fi! Sper sa ma insel...Probele sunt dincolo de orice dubiu, iar faptul ca la emisiunea de la Realitatea Bogdan Chiriac chitaia, disperat, de "inregistrari ilegale"...spune multe! Se simtea cu musca pe caciula si a incercat sa deturneze sensul discutiei spre propria victimizare, de individ "spionat in viata privata de serviciile secrete"!!! Culmea nemerniciei, in conditiile in care el, impreuna cu Sorin Rosca Stanescu, santajeaza un functionar al statului!
    NO COMMENT!
  • +10 (10 voturi)    
    Lupii moralisti! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 20:36)

    Kleenex [anonim]

    Un gest firesc, dar care inseamna atat de putin in mocirla din mass-media romaneasca. Dupa ce se erijau in lupii moralisti pe toate canalele tv (in special Antena3 si Realitatea), s-a dovedit ca, de fapt, ei erau din alta liga. Din liga in care 50.000 de euro sunt prea putini, pentru ca ei nu sunt tonomate, ci sint creatori de tonomate, formatori de opinie, jurnalisti intransigenti, integri si morali. AIUREA!
  • +1 (1 vot)    
    Nu va faceti sperante desarte cu REalitatea (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 21:12)

    ionion [anonim]

    Dragilor,

    Realitatea va manipula in continuare. Doar ca a renuntat la tonomatele lui Patriciu.. erau buni cat aveau oarece credibilitate (pentru niste cunoscatori), ca faceau treaba cea mai murdara impotriva lui Basescu..

    dupa ce ratingul s-a prabusit si au realizat ca nu vor mai putea manipula in favoarea lui Geoana daca nu se debaraseaza de SRS si Chiriac, Realitatea i-a sacrificat rapid.

    Au decis interzicerea celor doi in pripa, fara sa mai aiba timp pentru anuntarea lui Stelian Tanase, care i-a bagat pe cei doi pe fir la emisiunea lui

    Ordinul a venit de la cei care se ocupa de campania lui Geoana!

    Cica Realitatea are ordin sa-l atace de acum si pe Antonescu, nu numai pe Basescu. Antonescu se invirte pe la 20%, Geoana pe la 24%.

    De aia, Geoana trebuie ajutat sa ajunga sigur in turul II

    Sa mai vada si liberalii cum e sa dai piept cu ticalosia presei... Fiti atenti la Realitatea cum o sa-l atace pe Antonescu, de miine!

    Mai vorbim:)
  • +1 (1 vot)    
    Sa ma distrez? Sa plang? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 21:27)

    Leo [anonim]

    Incredibil, realitatea a descoperit deontologia. Acum cateva zile sursa inregistrarilor nu era credibila, totul era pus la cale de dictator. Azi prezentam stirile cu principiile deontologice scrise pe frunte. Urmeaza ode pentru Basescu?
  • +1 (1 vot)    
    sa ceara public scuze (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 21:30)

    elena [anonim]

    OANA STANCU si ADRIAN URSU trebuie sa ceara scuze public cu plecaciuni in fata TR UNGUREANU pentru modul cum l-au tratat.Acel om a incercat cu surziiiiiiiiiiiii sa aduca in discutie acest lucru si l-au determinat sa plece din emisiune.Si ar mai fie scuze si fata de TRAIAN BASESCU despre care au vb tot timpul urat cand era vorba de ziaristi necinstiti de a recunoscut si idiotul de CHIRIAC ca presedintele are dreptate
  • +4 (4 voturi)    
    Sa fim seriosi! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 22:16)

    domino63 [anonim]

    Asa l/au "igm\norat" si pe nistorescu o vreme, apoi ni l/au bagat pe gat!
    Sunt mincinosi!
    "Eu vreau respect!"
    Minciuni sfruntate.
    S/au vazut incoltiti si trebuie sa se spele cumva, fie si macar temporar!
    Nu/i cred.
    Pe madam oana cand n/o mai vedem si pe unsurosul ala de ursu?!
    Mai degraba ati inchide postul, oricum numai laturi difuzati!
  • +4 (4 voturi)    
    Motivul... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 22:57)

    nelu [anonim]

    Va spun eu care a fost motivul puternic care i-au determinat sa faca asta. Este vorba de a doua inregistrata care s-a facut publica, cea care de fapt era prima, in care il face pe Vintu fratele lui d....cu. Adica persoana care colaboreaza cu SRS si care are aceeasi atitudine. Ceea ce s-a intamplat este ca Vintu a sunat la firma si le-a zis.."Bai baieti...vad ca astia ma baga in aceeasi oala cu ei... ia sa nu ii mai invitati pe aici ca altfel va cautati de lucru in alta parte...." :)))...... Am zis si eu.... poate nu e chiar asa
  • +5 (5 voturi)    
    asteptari (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:14)

    saladin [anonim]

    Ca sa redevina un post frecventabil astept sa fie dati afara si Ursu si Stancu. Cei doi comici ai ecranului Realitatea adica Chiriac si Prelipceanu sa intre in tura a ii-a. Hai ca se poate !.
  • +1 (1 vot)    
    Ne bucuram degeaba (Duminică, 15 noiembrie 2009, 1:14)

    Dorina Bucur [anonim]

    Abia atunci vom putea fi bucurosi pe deplin cand nu-i vom mai vedea nici pe Ion Cristoiu,nici pe CornelNistorescu,nici pe Cristian Tudor Popescu,''marii''ziaristi care desteapta acest popor de atatia mari de ani.Ne-am saturat de voi domnilor!SI DIN CAUZA VOASTRA,SI CU AJUTORUL VOSTRU s-a ales praful de tara si poporul roman.Lasati-ne sa ne revenim si sa renastem din propria cenusa.Plecati domnilor de pe ecrane cel putin!Ne face rau numai cand va vedem.Gata,ajunge!pensie usoara,frumoasa,lunga,bucurat-va de averile acumulate pe prostia si ignoranta noastra dar in culise,sa nu va mai vedem de loc!Sunteti toti la fel,o apa si-un pamant.Sa va fie rusine!
  • +1 (1 vot)    
    Dar Cornel Nistorescu? (Duminică, 15 noiembrie 2009, 1:23)

    X [anonim]

    Dar marele las si criminal "formator de opinie" Nistorescu cand o sa fie lasat la poarta? Cred ca intr-o televiziune cu un minim bun-simt is-ar fi inchis usa in nas demult... Dar nu e cazul Realitatii, nu-i asa?
  • +2 (2 voturi)    
    nomenclaturistii "tvr"-urilor! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 4:06)

    niv [utilizator]

    astia-s peste tot, au money si in-fluenta si dam de ei la toate televiziunile ! ce vaccin ne-ar trebui sa ne ferim si cand deschidem tv sa purtam cam ce soi de masti de protectie, de pe "sticla" tvr-urilor se imprastie ceva porcin rau!
  • +3 (3 voturi)    
    Realitatea net (Duminică, 15 noiembrie 2009, 8:12)

    Sandu Ilie [anonim]

    Cei de la realitatea au facut greseala de a lansa sloganul NOI VREM RESPECT sugerand ca sustin adevarul si dreptatea, dar mai ales ca sunt obiectivi. Fiind un post privat pot duce orice politica editoriala vor, dar NU sub stindardul respectului si obiectivitatii. Includ in grupul de indezirabili si pe Nistorescu, un personaj mediocru.
    Titlurile generice, din care nu lipsea numele domnului presedinte Basescu, la emisiunile lui Ursu si Stancu aratau clar implicarea acestora de partea adversarilor presedintelui.
    Realitatea tv este departe de principiile unei prese deontologice
  • +2 (2 voturi)    
    exmatricularea... (Duminică, 15 noiembrie 2009, 9:55)

    PUPU [anonim]

    Sa fie intr-un ceas bun ! Relitatea are nevoie de inca multe alte asemenea semnale pentru ca noi sa credem ca incearca macar sa...se se faca bine ! Fara alte intoxicari si subiectivisme, fara acuze si zvonuri ce se dezbat ore si ore in fata unui auditoriu ce asteapta cu totul si cu totul altceva si anume REALITATEA asa cum este ea aici in Romania.
    Asadar, bravo si ...continuati curatenia in propria casa !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Pusca si cureaua lata mai post era odata (Duminică, 15 noiembrie 2009, 11:08)

    lucian [anonim]

    Acum cativa ani traiam in USA si era o bucurie pentru mine sa urmaresc emisiunile de la Realitatea pentru ca erau intr-adevar profesionisti si echidistanti. Acum traiesc in Anglia si mi-e greu sa mai vad acest post pentru ca de cand a preluat Mogulul Vantu s-a ales praful de deontologia de ziarist si formator de opinie.Pacat.
  • -1 (1 vot)    
    Curat murdar (Duminică, 15 noiembrie 2009, 15:59)

    Ilarie [anonim]

    E penibil să vorbesti de Emil Cioran în termeni cum ar fi, citez: "de la mitra pan-la cur". Moderatorul a exclamat spontan, citez: "urat". Nu vă face cinste, pe sticla, acest apologet. Ajunge. Dacă nu prezinta nota de plata Presedintelui tarii petru consumul curentului de la mitingul de la Cetate nu este barbat, iar daca o prezinta eu cred că, il citez din memorie: "este mica desi el crede ca este mare". Emigrarea în Bulgaria ar intra în istorie ca prima fugă din libertate. CN, RD, CTP sunt pe aceiaşi lungime de unda. Veniţi romani la vot, spuneti-vă parerea la intrebarile de la referendum, decideti din primul tur presedintele tarii si ma inclin in fata rezultatului oricare ar fi el. Iata o lozinca, din pacate nelansata de niciun candidat: "Veniti la vot sa decidem din primul tur".
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari pentru curaj! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 17:11)

    MITICA [anonim]

    Felicit[ri pentru ca aveti curajul sa -i puneti la locul lor, respectiv in afara audientei TV pe acesti doi santajisti din zona presei, mari moralisti si formatori de opinie , in speta Sorin Rosaca Stanescu si Bogdan Chiriac, .. inca o data felicitari redcatiei pentru @respect@..
  • +1 (1 vot)    
    S.R.S.+B.Ch.+ C.M.=toti o apa si un pamant!!! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 17:16)

    Pamfil Seicaru [anonim]

    Sorin Rosca S...... si cu Bogdan Chirieac trebuie sa fie supusi la un embargou general de catre toate televiziunile si posturile de radio. Daca pe Sorin Ro... St... il stiam bine, ca pe un cal breaz, pe Bog... Chi... l-am vazut in ipostaze mai mult decat penibile la TV cand a balmagit tot felul de aberatii, din care nu s-a inteles deca ca si el era in acelasi adanc rahat ca si So.. Ro.. St... Ca sa nu mai vorbim de acel jalnic si penibil personaj care este acel Catalin Macovei!! Oare cine dracu l-o fi numit pe acest tembel in inalta functie de sef al ANI? Nu mai avem nici o autoritate in aceasta tara!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Lichele tupeiste-perverse (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:51)

    hotnewsfil [utilizator]

    Unii tupeisti - smecheri nu au rabdare sa avanseze pas-cu-pas. Ei vaneaza momentul si conditiile prielnice sa sara la intrarea pe calea parvenirii rapide. Vaneaza un conducator aflat la putere sau care se asteapta sa ajunga la putere, ii fac curte ii jura credinta, forteaza intimitatea acestuia, pe toate planurile. Ei il seduc pe omul puternic, reusind sa ajunga in imediata lui apropiere, ca sefi de departament prezidential sau in calitatea de consilieri. Odata instalati, tupeistii se adapteaza rapid la "conditiile locale", cauta pe orice cale sa-i subordoneze pe cei din preajma lor, egalii lor, sa nu mai ajunga nimeni intre ei si omul puternic. Ei, fiind mereu cu ochii in patru, vad ca si sefu' are slabiciuni omenesti, ca nu este mai destept decat ei in toate privintele, ca le accepta unele sugestii. Ajung sa il sfatuiasca pe cel puternic, de fata cu altii, chiar sa il corecteze, fara menajamente. Ei pierd masura, se considera deja mari si ajung sa il urasca pe "sef, atunci cand acesta ii cunoaste asa cum sunt- niste perversi- si se descotoroseste brusc de ei. Perversii sunt foarte afectati, loviti in amorul propriu si cauta razbunarea, fara masura. Ei se considera jignit de cel care le este, in convingerea lor, mult inferior, in toate privintele. Perversii se alatura celor mai puternici dusmani ai fostului lor sef, ii dau si ei cate o copita "fostului", ii fac un tablou public mizerabil, de incapabil, imoral, nestatornic, ingrat, egoist, distructiv, tradator si cate si mai cate. Daca fostul lor sef tace, nu isi ridica si el poalele-n cap, perversii se infurie si mai tare. Unii dintre perversi sunt chiar lichele bine-cunoscute, umblatori din palat-in-palat, tamaindu-i pe actuali si infierandu-i pe fostii lor sefi. Cauta sa le fie utili actualilor lor sefi, oferindu-le informatii ticluite si ingrosate despre fostul lor sef.
  • +1 (1 vot)    
    Lichele tupeiste-perverse (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    URMARE/
    Daca te opresti putin asupra lor, constati ca acesti perversi nu au facut nimic serios in viata lor. Ei s-au specializat in a-i lingusi pe unii si a-i ataca pe altii. Cu anii, din repetare in repetare, au ajuns experti ai calomniei disimulate, ai perierii si ai amagirii. Se spune ca "decat sa auzi de zece ori, mai bine sa vezi o data".