Noul post de stiri Vox News incepe sa transmita luni, ora 16.00, cu trei emisiuni in direct

de C.I.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2009, 14:14 Economie | Media & Publicitate

Televiziunea de stiri Vox News, care a primit licenta audiovizuala in august a.c., va incepe sa transmita luni, la ora 16.00, cu un program restrans, constand in trei emisiuni realizate in direct, a declarat pentru HotNews.ro directorul general al postului, Emil Jascau. Potrivit acestuia, televiziunea va trece la grila completa, in care programele de stiri vor avea o pondere de 60-70%, pana la sfarsitul anului.

Potrivit lui Emil Jascau, programul de luni va incepe cu emisiunea "Romania Vox Magazin", realizata de Nicoleta Cone in intervalul 16.00-19.00, urmata de "Romania in alb si negru", emisiune realizata de Florin Calinescu si Mbela Nzuzi in intervalul 19.00-22.00, iar de la ora 22.00, timp de trei ore, Cristian Gava va realiza emisiunea "Zece plus". Marti, in prima parte a zilei, postul a programat reluari ale celor trei emisiuni, iar de la ora 16.00 acestea vor avea noi editii in direct.

In privinta investitiei initiale, de 2,6 milioane de euro pana in mai 2010, anuntata in momentul in care Vox News a primit licenta, Emil Jascau spune ca "momentan sunt semnale ca aceasta va ramane la fel" , existand, insa, discutii pentru o posibila intrare a unui fond de investitii, discutii purtate "de la bun inceput".

Emil Jascau a declarat ca televiziunea are un parteneriat cu B1 TV, prin care noul post va putea folosi resurse ale acestei televiziuni - echipamente, studiouri si oameni. Echipa Vox News este formata, pentru inceput, din circa 100 de oameni, dintre care aproximativ 60 sunt cu norma intreaga, a spus el. Programele de stiri sunt, inca, in faza de probe, pana la finalizarea grilei.

Potrivit directorului general, postul va putea fi urmarit, incepand de azi, prin RDS, DCS si Dolce, negocierile cu UPC fiind in faza avansata. Scopul final este ca postul sa fie prezent pe toate retelele, a a declarat Jascau.

Vox News este operata de societatea Sport Channel, unde actionari sunt societatile Roxman Investment SRL (80%) si Global Alloys SRL (20%), unde actionari principali sunt Neculai Cretu si Magdalena Cretu.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

12487 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    alternativa (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:23)

    demaGOGU [anonim]

    ...la televiziunile "mogulilor"?
    • +8 (12 voturi)    
      sa speram (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:09)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      Realitatea TV m-a dezamagit crunt in ultima vreme (cam 1 an), de antena 3 nu vb ca e o mizerie.

      Sper sa terminati negocierile cu UPC curind !
  • -3 (9 voturi)    
    Paunescu Bros (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:43)

    Bobby Paunescu [anonim]

    Cel mai amuzant lucru este ca, potrivit lui E. Jascau, Vox TV are un parteneriat cu B1TV prin care " noul post va putea folosi resurse ale acestei televiziuni - echipamente, studiouri si oameni." Daca se mai indoia cineva ca Vox TV e o suveica a Paunestilor fraza asta e de natura sa spulbere ultimele indoieli. Astept cu interes vestea privind falimentul B1TV, probabil dupa alegeri, indiferent de rezultatul lor. Iar la masa credala se va imparti praful de pe toba cata vreme activele cat de cat valoroase vor fi fost, in prealabil, trecute pe noua firma. Adica pe Vox TV. Tips & tricks: cine oare a fost vreme indelungata sef de HR peste mai multe operatiuni ale Paunestilor, inclusiv in media si in domeniul hotelier? Cum cine? Emil Jascau. Ma intreb cine dracu or fi sotii Cretu, bagati la inaintare ca sa nu se simta prea tare damful securist al noii intreprinderi.
    • +5 (5 voturi)    
      Mogulii fac spume (Luni, 16 noiembrie 2009, 19:04)

      Demetra [utilizator] i-a raspuns lui Bobby Paunescu

      Mai, "antenistilor si irealistilor", ce nervosi ati devenit!!!! Va scoate din sarite ca a aparut un post concurent si va inchide gurile prin care varsati spume si venin. Sper sa dispareti cat mai repede, mogululor securisti!
  • 0 (2 voturi)    
    si cine (Luni, 16 noiembrie 2009, 16:12)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sint de fapt dnul si dna Cretu?
  • 0 (4 voturi)    
    Risipa de creativitate rulz (Luni, 16 noiembrie 2009, 20:25)

    Turmentatus [anonim]

    _V_ox News? LOL. Adica un fel de Fox News ragusit? Uau, cred ca au gandit profund acesti domni inainte sa-si boteze canalul.
    • 0 (0 voturi)    
      rosi-albastrii (Joi, 19 noiembrie 2009, 0:40)

      Alex V. [anonim] i-a raspuns lui Turmentatus

      Numele ca numele, dar compara siglele. Asemanarea e GROTEASCA, pana si fontul si deformarea din interior a O-ului e identica...
    • 0 (0 voturi)    
      ignoranta (Miercuri, 23 decembrie 2009, 12:41)

      unucarestiecateceva [anonim] i-a raspuns lui Turmentatus

      Nu am nici o legatura cu postul, asa ca nu l apar, doar ca ma deranjeaza sa vad oameni care vorbesc din ignoranta - Sloganul postului este "stiri pt poporul" sau ceva de gen. "VOX" este un termen care se foloseste in televiziune pt a descrie un mini interviu luat in public cu un personaj obisnuit - VOX - vocea poporului. Din engleza ar fi VOICE OF ''X". X fiind omul de rand.
  • -2 (4 voturi)    
    Lame (Luni, 16 noiembrie 2009, 21:09)

    Ab Lincoln [anonim]

    Imi vine sa rad, asta e televiziunea de stiri a pupinbasestilor de la B1, nu mai zic ca felul in care au furat logo-ul celor de la FOX NEWS(cu care nu se vor compara niciodata la niciun nivel, pentru ca FOX are orientari de dreapta si e un post conservator si moral, nu cum e gasca de infractori PDL) e patetic. Iar daca "vedeta" lor fanion va fi Radu Mararu, atunci "Vox News" va aduna praful printre programele din TV-ul meu. Insa vorba aia, daca e mogulu meu e bun, daca nu e al meu e rau. Parca mai mult prefer asa zisii moguli decat pe prietenii lu' Base ca Sile Pietroi, Doru Magaru si Bercea Mondialu.
    • 0 (0 voturi)    
      fox (Marţi, 17 noiembrie 2009, 0:45)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Ab Lincoln

      in state ma mai uitam la fox news din cind in cind. Dupa putin timp mi-a lasat acelasi gust pe care mi-l lasa A3 in tara. un post de toata jena si de un extremism greu de digerat.
  • +1 (1 vot)    
    emite deja pe satelit (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:45)

    buha [utilizator]

    Pe satelitul Amos 2 (4.0W) - 11592.00 H - Txp: 26 - Beam: Europe DVB-S (QPSK) - 21350 3/4
  • 0 (0 voturi)    
    moguli (Marţi, 17 noiembrie 2009, 0:32)

    balbeck [anonim]

    Cine sunt in spatele celor doi?
    • 0 (0 voturi)    
      limba romana (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:49)

      alina [anonim] i-a raspuns lui balbeck

      Cine este, nu cine sunt!
  • 0 (0 voturi)    
    jale (Marţi, 17 noiembrie 2009, 9:23)

    paun georgescu [anonim]

    proiectul a fost gandit de la inceput prost...100 de oameni?! poate cu tot cu angajatii b1tv(incluzand aici si personalul tehnologic!) studiouri?!tehnica?! ce gluma proasta! un nou N24....trist
  • 0 (0 voturi)    
    este nevoie de coalaboratori cu experienta (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 18:42)

    anonim [anonim]

    Postul sa aiba in vedere sa gaseasca colaboratori, care sa aiba experienta, si , care sa realizeze emisiuni sociale si pe teme de invatamant si sanatate care sa depaseasca net productiile celor doua posturi concurente.
  • 0 (0 voturi)    
    BUK (Joi, 3 decembrie 2009, 10:26)

    BUK [anonim]

    Florin Calinescu nici in spatele camerelor de luat vederi nu mai e bun. Bine ca nu a cistigat la alegerile parlamentare, am fi avut inca o relicva. Fis, fis. E nevoie de singe tinar.
  • 0 (0 voturi)    
    jos cenzura (Joi, 3 decembrie 2009, 13:13)

    vio [anonim]

    am fost cenzurat pe realitatea .ro ca am comentat impotriva lui geoana si ai lui fara sa injur sau ceva de genul asta. JOS CENZURA !!
  • 0 (0 voturi)    
    Secu (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 14:58)

    Popovici [anonim]

    Toti patronii de televiziuni sunt securisti. Si fosilele de realizatori.
  • 0 (0 voturi)    
    VREM SI NOI! (Luni, 7 decembrie 2009, 21:25)

    blonda_cv [anonim]

    Asteptam si noi totusi sa fie bagata in grila de la Craiova! L-am cautat pe toata perioada campaniei dar a fost imposibil sa-l gasim. Vrem si noi alternativa la isterici si cretini mogulieni
  • 0 (0 voturi)    
    Cand avem acces la acest post tv? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 10:27)

    iosif liliana2005 [anonim]

    Se pare ca negocierile cu UPC nu s-au terminat? In Galati nu prindem inca...
  • 0 (0 voturi)    
    VOX NEWS, VOX DEI?! CE GLUMA PROASTA! (Duminică, 13 decembrie 2009, 3:14)

    "Father Nicky" [anonim]

    Vox populi, Vox Dei este una din cele mai raspandite si cunoscute fraze in limba latina, care a reusit sa strabata timpurile, ajungand pana in timpurile noastre. Vox populi, Vox Dei este fraza preferata a politicienilor, care pana nu de mult erau alesi pe liste si la ultimele alegeri au fost alesi de popor nemijlocit, prin jocurile de decupare si combinatii aritmetice. Asa ca Vox Populi a fost redus la blaturile electorale de cea mai jos speta. Trebuie sa mentionez de la inceput ca si acest demers sustinut in aceasta postare este unul de natura istorica si in nici un caz unul politicianist.
    Asadar hai sa vedem cat de "Vox Populi" este "Vox Dei." Initial, acesta zicala a fost decupata dintr-un text care contine mai mult decat cele 4 cuvinte. Originalul este de fapt o fraza a lui Alcuin din York (Alcuinus, pe numele lui autohton Ealhwine. 735 –804 d.Hr.) învăţat englez, teolog, profesor la şcoala palatină din Aachen, apropiat al lui Carol cel Mare, intr-o scrisoare pentru acest mare rege. Zicea Alcuin in originalul Latin: "Nec audiendi qui solent dicere, Vox populi, vox Dei, quum tumultuositas vulgi semper insaniae proxima sit" in traducerea romaneasca ar putea fi: "Nu ascultati celor care pretind ca Vocea Poporului este Vocea Lui Dumnezeu, pentru ca vacarmul maselor este intodeauna apropiat nebuniei"
    Asa cum vedem acest "Vox Populi, Vox Dei," a fost din timpuri stravechi o fraza care scoasa din context, a manipulat si continua sa manipuleze. Pentru a gasi aceast citat incercati "Alcuin of York" Epistolae, 166, paragraful 9.
  • 0 (0 voturi)    
    Am gasit acest comentariu BUN ! (Miercuri, 12 mai 2010, 12:26)

    Cititor in stele [anonim]

    Prof. univ. Istorie Says:
    May 10th, 2010 at 12:35 pm

    TRAIASCA REPUBLICA CAPITALISTA RROMANIA !