Microsoft, dispusa sa plateasca pentru ca publicatiile magnatului Murdoch sa fie retrase din indexul de cautare al Google

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2009, 12:52 Economie | Media & Publicitate

Microsoft ar fi dispusa sa plateasca pentru ca publicatiile magnatului media Rupert Murdoch sa fie scoase din indexul de cautare al Google, dar sa figureze in cautarile facute cu motorul Bing, scrie Financial Times, citand surse apropiate discutiilor. Mai mult, se pare ca Microsoft discuta si cu alte grupuri media pentru a le convinge sa-si retraga site-urile din Google.

Recent, Murdoch a afirmat ca va elimina publicatiile pe care le detine din indexul de cautare al Google, pentru a incuraja oamenii sa plateasca pentru continutul on-line.

Financial Times sustine ca News Corp a initiat discutiile cu Microsoft, iar rezultatul ar fi unul favorabil celui mai mare producator de software care ar da Google o lovitura in segmentul cautarii pe internet.

Mai mult, sursele spun ca Microsoft discuta si cu alte imperii media pentru ca articolele publicatiilor acestora sa nu mai poata fi gasite prin cautarile pe Google, dar sa fie disponibile pe Bing.

Miscarea Microsoft e un atac direct la Google pe teritoriul cautarii pe internet unde Google detine suprematia, iar Microsoft se lupta de ani buni sa castige cota de piata.

Presa scrisa nu a gasit inca un model de business care sa-i aduca venituri importante din editiile de pe internet, iar Murdoch si alti magnati media cred ca stirile contra cost sunt singura solutie.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

1248 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    [CUMPAR] monopol (Luni, 23 noiembrie 2009, 13:05)

    hash [anonim]

    MS cumpara monopol cu kilogramul :)) bravo ma, sunteti patetici
  • +5 (5 voturi)    
    Nu cred (Luni, 23 noiembrie 2009, 13:41)

    Horhe [anonim]

    O sa se arda la basca. Publicatiile lor o sa piarda cota de piata pe online. Nici macar nu o sa reuseasca sa puna presiune pe google.
    Pe google ii bati doar cu propriile arme. E jocul lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Let me see (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:14)

    sile [anonim]

    Deci eu, mare magnat, imi scot publicatiile de pe Google si le las in continuare pe Bing. Si ce am realizat cu asta?
    • 0 (0 voturi)    
      Ce rezolvi ? (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:56)

      William Gates III [anonim] i-a raspuns lui sile

      Pai primesti bani cu lopata de la Microsoft, timp in care poti avea si abonati directi tot cu plata.
      De unde are Microsoft bani sa dea la si la ziare ? pai simplu, din acelasi loc de unde are si Google... adica din publicitatea inserata cu ajutorul motorului de cautare in articolele cautate.
      Money makes the world go round.
  • +1 (1 vot)    
    "sustineti" microsoft ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:36)

    alecs [anonim]

    prin piratarea sistemelor lor de operare,
    prin evitarea achizitionarii telefoanelor cu win mobile, incercati google android

    :)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te ingrijora de piraterie.. (Luni, 23 noiembrie 2009, 15:09)

      William Gates III [anonim] i-a raspuns lui alecs

      nu te ingrijora de piraterie mai mult decat se ingrijoreaza Microsoft.. La talia si volumul lor de vanzari ai putea banui ca au oameni in management care stiu si pot exploata la maxim fenomenul de piraterie, care exista si va exista multa vreme deacuma inainte.
      Targetul preferential al Microsoft e domeniul corporate care daca face profit, cumpara fara zgarcenie solutii complicate si scumpe de la Microsoft. (Te-ai intrebat vreodata de ce Windows Vista sau 7 e mult mult mai ieftin decat o licentza de SQL Server 2005 sau 2008?). Cei care folosesc windows acasa rareori fac profit din asta. Cei care fac profit in schimb sunt vanatzi de ORDA din ce in ce mai tare. In schimb odata ce teai obisnuit cu produsele lor piratate devii dependent de ele. Daca nu devii tu ... atunci devine cel ce iti livreaza servicii pe care tu le consumi folosind windows si nu linux. Deci cineva tot cotizeaza unde trebe.
    • -2 (2 voturi)    
      De ce? (Luni, 23 noiembrie 2009, 15:24)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui alecs

      De ce sa piratam sistemele lor de operare?
      De ce sa evitam achizitionarea de telefoane cu windows mobile?
      De ce sa incearcam altceva?

      Daca raspunsul este pretul, atunci e ok, dar tot nu vad de ce te-ar interesa ca un prostanac da bani pe ceva ce tu consideri fara rost.
  • 0 (2 voturi)    
    Sunteti niste batuti in cap (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:47)

    Iulian [anonim]

    Se cheama exclusivitate. Cum au si televiziunile exclusivitate pe unele evenimente, asa vrea si Bing exclusivitate pe content.

    Dar la cat de idioti si fanatici sunt unii, nu considera ca daca Google are 80% din cota de piata a cautarilor online, s-ar putea sa se cheme tot monopol.
    • 0 (2 voturi)    
      dragutule (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:58)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      nu stiu ce "veleitati" de IT-st ai tu,

      dar google nu a avut niciodata o pozitie agresiva fata de celalalte motoare de cautare, daca microsoft ar fi dorit ca lumea sa intre pe bing ar fi trebuit sa aduca servicii la o calitate superioara celor de la google si sa le ofere tot gratis publicului (banii castigandu-i din publicitate)

      serviciile si produsele google, sunt gratuite si de f buna calitate, pt ca merg pe open source in mare parte, ce parere ai despre microsoft insa ?