Premiera: Realitatea TV, amendata de CNA pentru ca in ziua votului a trimis telespectatorii pe site, pentru a vedea exit-poll-urile partiale

de V.O.     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:24 Economie | Media & Publicitate

Realitatea TV a primit in premiera, miercuri, o amenda CNA de 7.500 de lei pentru ca a indemnat publicul sa mearga pe site-ul televiziunii pentru a vedea rezultatele partiale ale exit-poll-urilor, in ziua alegerilor prezidentiale. In aceeasi sedinta, CNA a amendat tot Realitatea TV cu 5.000 de lei, la sesizarea candidatului Kelemen Hunor, pentru ca acesta nu a beneficiat de acces egal cu ceilalti candidati in emisiunile postului. Iar Antena 3 a primit o amenida de 10.000 de lei, la sesizarea PDL, pentru ca reprezentantii acestui partid nu au fost invitati la dezbaterile din studio nici in ultimele zile de campanie, dupa cum au spus pentru HotNews.ro reprezentantii CNA.

In cazul exit-poll-urilor partiale, sesizarile au venit de la PNL si ActiveWatch - Agentia de Monitorizare a Presei. Rezultatele partiale ale exit-poll-urilor au fost postate online de unele institutii media si in cazul alegerilor precedente, insa atunci nu au existat sesizari la adresa CNA, fapt pentru care forul nu a luat atunci o decizie in acest sens, a declarat pentru HotNews.ro presedintele CNA, Rasvan Popescu.

Argumentul votului favorabil pentru aceasta amenda "a fost ca o astfel de actiune risca sa influenteze electoratul in procesul de votare - cand ii trimiti sa vada astfel de sondaje, alegatorii sunt descurajati sau incurajati sa voteze pentru un candidat sau altul. Postul a facut trimitere catre un site al sau, influentand electoratul in timpul votului. Este prima data cand am primit sesizari in legatura cu asemenea cazuri, desi s-au mai intamplat, iar acum am pus piciorul in prag", a spus Rasvan Popescu.

Siteul televiziunii este administrat de compania F5, parte a grupului Realitatea-Catavencu.

Unii membri CNA au argumentat ca trimiterile catre site, pentru a vedea rezultatele partiale ale exit-poll-urilor, sunt incorecte, dar nu neaparat contrar legii, care interzice prezentarea pe post de sondaje si estimari in ziua alegerilor. Membrii CNA au decis, insa, cu majoritate de voturi sa aplice o amenda de 7.500 de lei postului Realitatea TV.

Postul a fost amendat cu 5.000 de lei si pentru ca nu a acordat acces egal pentru candidatul Kelemen Hunor si pentru reprezentantii acestuia in emisiunile sale, comparativ cu alti candidati.

Postul Antena 3 a fost amendat, la randul sau, cu 10.000 de lei, in urma unei sesizari PDL, pentru ca nici in ultimele zile de campanie reprezentantii acestui partid nu au luat parte la dezbaterile din studio. Antena 3 a fost amendata de CNA si pe parcursul campaniei electorale, in conditiile in care, dupa data de 5 noiembrie, membrii PDL nu au mai fost prezenti in cadrul dezbaterilor din studio ale Antena 3, cu exceptia unei emisiuni cu Vasile Blaga.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3812 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Oare CNA, unde sunt oameni inteligenti, (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:29)

    gabifm [utilizator]

    a nceput sa se teama de "Monstruoasa coalitie"?
    Nu cred (dar sper) pentru ca a tolerat si tolereaza acest dezechilibru, ca sa nu zic linsaj mediatic, in abordarea oricarui subiect pro sau contra Basescu.
  • +4 (4 voturi)    
    Si vor fi obligati sa anunte amenda in prime-time? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:31)

    Hadrian [anonim]

    Asta mi se pare cel mai normal.

    Cei de la TVR au facut-o deja
  • +5 (5 voturi)    
    Zau ca ma apuca rasul (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:35)

    Cristi [anonim]

    Pai astea sunt amenzi? Ii doare pe Vantu si Voiculescu drept in fund ca trebuie sa plateasca banii astia. Niste maruntis. Incalcarea legii, in viziunea lor, merita banii oricand. Ca doar nu sunt multi. Pana cand amenzile nu vor fi cu adevarat usturatoare, aceste trusturi media nu vor iesi niciodata din politica mizerabila impusa de stapanii lor. Adica vor incalca legea fara nici un fel de probleme.
  • +5 (5 voturi)    
    Amenzi (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:40)

    ion [anonim]

    Imi plac amenzile din Romania, date la firme. Cu cat au amendat Realitatea cu 7500 de lei; uau nu mai pot aia de amenda asta (amenda data de altfel pentru cevad estul de grav). Cat ii 7500 de lei pentru ei? un calup publicitar, poate 2 si gata s-a scos amenda. Pai asa sa nu ne mire ca nu prea ii intereseaza de cna si de alte chestii de genul asta
  • +6 (6 voturi)    
    Premiera e, dar amenda e ... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:42)

    Adrian [anonim]

    7500 de lei ?
    Bataie de joc. O suma onorabila e 25.000 de lei
    • +3 (3 voturi)    
      mai corect (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 17:12)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      o amenda onorabila ar fi exprimata ca procent din cifra de afaceri: 0.5%, 1% si tot asa... sa vezi atunci cum se vor conforma...

      Cu 7,500 lei nu poti cumpara nici macar un aparat foto semiprofecional...
      Jenant!
  • +7 (9 voturi)    
    NU CRED! E LA MISTO? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:43)

    GAVRILACHE [anonim]

    Stirea e la misto! Nu cred! Mai degraba cred ca maine primesc un telefon de la nea Nicu decat asa o enormitate! Daca se supara Razvan Dumitrescu? Ce-o sa zica Hurezeanu? Eu cred ca si indignarea lui CTP n-o sa mai gaseasca limite! Vezi, d'aia se gandeste Vantu sa vanda Realitatea!
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:55)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui GAVRILACHE

      De-aia s-a intalnit Vantu cu Patriciu, mai! Sa-l ajute cu 12.500 lei, pana o pune de-un FNI nou si micut in 2 saptamani, ca l-a jupuit Basescu si cu amenzi, si cu impozit forfetar...
    • +4 (6 voturi)    
      am ajuns sa ne bucuram ca se respecte legea (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:55)

      AL3X [anonim] i-a raspuns lui GAVRILACHE

      daca iasa geoana aceste bucurii vor fii din ce in ce mai rare.baronii vor reintra in drepturi
      • -1 (3 voturi)    
        SE ZVONESTE! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:12)

        GAVRILACHE [anonim] i-a raspuns lui AL3X

        Nu cred, dl.AL3X, se zvoneste ca daca iese Geoana Realitatea se da cu Basescu! Cica Vantu asta negociaza cu Patriciu! Scandalul e cat casa : Ursu' ala rau, Dumitrescu ala negru-n ceru' gurii si fatucile alea botoase sunt pe cale sa faca greva japoneza! Hurezeanu e bulversat, frate! Cica toata smecheria a aranjat-o Ciuvica si cu SRS ( SRS e omu' lu' Basescu, mascat!). Patriciu i-a zis lu' Vantu ca-l da naibii de titei, vrea sa se apuce de pescuit si cica Delta se da la pachet! Voiculescu, iti spun din surse sigure, vrea sa se inscrie in PDL, sa lase PC lu' nea Nelu ( ca o sa-l dea Crin afara din PSD!).
        E groasa, frate, se ascute lupta! Dan Tapalaga stie mai multe dar tace chitic!
  • +5 (5 voturi)    
    Şi ce dacă? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:45)

    Mihai [anonim]

    Ce înseamnă aceste amenzi pentru televiziuni care câştigă mii de Euro pentru un minut de reclame? Amenzile sunt bugetate şi asumate înainte.
  • +1 (3 voturi)    
    Site-uri exit poll (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:51)

    anonim [anonim]

    Culmea e ca site-rile respective nu functionau sau erau supraincarcate. Stiu fiindca am incercat.
  • +5 (5 voturi)    
    Realitatea (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:54)

    anto [anonim]

    Realitatea TV a devenit a doua Antena 3, este o campanie murdara pro PSD si pro moguli care pare a nu se mai termina.
  • +6 (6 voturi)    
    Irealitatea (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:54)

    Raj [utilizator]

    O reparatie morala
    Amenda e pentru trust mai mica decit cheltuie pt machiaj pe zi
    • +1 (1 vot)    
      Imoralitatea... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 22:20)

      cobra [anonim] i-a raspuns lui Raj

      ... nu irealitatea.
  • +3 (3 voturi)    
    Astept falimentul (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:32)

    Viermi [anonim]

    Daca sov a iesit la rampa cu declaratii pline de ura, cred ca e de rau.
    N-a mai facut "afaceri" de 5 ani.I s-au dus economiile de la fni. Si acum voi il amendati ?
    Daca iese Base il mananca falimentul.
    Colcaie viermii in ograda Romaniei.
  • +1 (1 vot)    
    CNA-ul e „scrofulos la datorie” (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:48)

    gogu [anonim]

    "sunt incorecte, dar nu neaparat contrar legii"
    Adicatelea, curat legal, da umflati-l, pentru ca mie mi se pare incorect si eu am muchi.
    Asta tine loc de baza legala pentru amenda? Nu cumva e o greseala mai mare decat greseala sanctionata? dar pentru ca amenda e mica, nu se vor sinchisi sa conteste amenda.
    s-ar putea ca la alegerile viitoare sa nu mai fie oameni care se uita la tv si stau pe net, CNA-ule, arata-ne calea!
  • 0 (0 voturi)    
    CNA-ul e „scrofulos la datorie” (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:48)

    gogu [anonim]

    "sunt incorecte, dar nu neaparat contrar legii"
    Adicatelea, curat legal, da umflati-l, pentru ca mie mi se pare incorect si eu am muchi.
    Asta tine loc de baza legala pentru amenda? Nu cumva e o greseala mai mare decat greseala sanctionata? dar pentru ca amenda e mica, nu se vor sinchisi sa conteste amenda.
    s-ar putea ca la alegerile viitoare sa nu mai fie oameni care se uita la tv si stau pe net, CNA-ule, arata-ne calea!
  • -3 (3 voturi)    
    despre postaci (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 18:07)

    nelone [anonim]

    multi postaci fara glagorie pt astia daca ai bani trebuie sa fii amendat si pt ca respiri sau ragai ......postaci, prostaci!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Si nu e corect? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 21:57)

    adi [anonim]

    Pai si nu e corect sa va amendeze? Asa ceva este ilegal sa anunti rezultate in timpul votului .
  • 0 (0 voturi)    
    meritati amenzi mai mari (Joi, 26 noiembrie 2009, 23:10)

    basescu [anonim]

    La cum cenzurati si distorsionati realitatea, meritati amenzi mult mai mari. Rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    Schimbare (Joi, 13 mai 2010, 9:45)

    Dumitru [anonim]

    Oare Antena 3 nu gaseste alt comentator la emisiunea "revista presei" in locul lui Anca Florea, care, in afara de faptul ca este partizan politic, este o slaba comentatoare a presei romanesti.