Antena 3: Dezbateri electorale inainte de inchiderea urnelor, in ziua alegerilor

de V.O.     HotNews.ro
Duminică, 6 decembrie 2009, 20:00 Economie | Media & Publicitate

Antena 3 si Realitatea TV au organizat, duminica seara, dezbateri pe tema alegerilor prezidentiale. Daca la Realitatea TV printre invitati se numarau diversi comentatori si analisti, la Antena 3, in "studioul electoral", invitati erau Cristian Parvulescu (seful Asociatiei Pro Democratia, ONG angajat in monitorizarea respectarii legii in alegeri), Corneliu Vadim Tudor, Victor Ciorbea si Petre Roman. CNA: Antena 3 se afla in contradictie flagranta cu prevederile legislatiei privind alegerea presedintelui Romaniei, in pofida avertismentelor CNA. ActiveWatch-AMP: Antena 3 "sfideaza legea, nu prea le mai pasa".

Intre altele, atat o parte dintre invitati, cat si oameni din public la emisiunea de pe Antena 3 si-au exprimat in mod repetat dorinta de "schimbare". Iar Corneliu Vadim Tudor a mentionat ca la ultima dezbatere Geoana-Basescu "in spatele lui Mircea Geoana am vazut personalitati autentice" din cultura si sport, in timp ce in spatele celuilalt candidat a vazut unii "oameni remarcabili" dar care "nu au avut solutii".

CNA a atras, vineri, atentia ca de la finalul campaniei - sambata, ora 7.00 - "nu mai este permisa prezentarea de dezbateri, mesaje si comentarii cu continut electoral, spoturi sau alte forme de promovare electorala"

UPDATE Rasvan Popescu, presedintele CNA, pentru HotNews.ro: "Invitarea oamenilor politici, care au facut declaratii cu caracter electoral, va fi dezbatuta in prima sedinta. In cazul in care ceea ce mi s-a spus, ca Antena 3 a difuzat rezultatele exit-pollurilor, s-a petrecut, si acest lucru va fi dezbatut. Pe OTV sunt date acum rezultatele. Difuzarea pe OTV a rezultatelor electorale la aceasta ora contravine Legii privind organizarea alegerilor - cu siguranta acest lucru va fi sanctionat".

UPDATE 2 CNA a primit, in prima ora a emisiunii de la Antena 3, circa 50 de sesizari telefonice si o sesizare din partea ActiveWatch-AMP. Aceasta din urma noteaza patru abateri: invitarea unor actori politici care au comentat mesajele si campaniile candidatilor; moderatorul a permis mesaje de discreditare a candidatului Basescu; folosirea unor mijloace alternative pentru a comunica rezultate de tip exit poll; subiectele de campanie comentate de politicienii invitati au fost vehiculate in formule de atac la adresa candidatului Basescu.

Potrivit lui Ionut Codreanu, coordonator ActiveWatch-Agentia de Montorizare a Presei, Antena 3, prin emisiunea de duminica seara, "sfideaza legea. Nu prea le mai pasa. Discursul merge in dimensiunea semanticii, s-a operat mult cu sintagme care s-au tot folosit in campania aceasta. Avem politicieni care nu o data si-au afirmat pozitia fata de unul dintre candidati, deci legea electorala e calcata in picioare la Antena 3. La Realitatea TV e mai cuminte situatia, dar se opereaza si acolo cu subtilitati. Am trimis deja, numai astazi, trei sesizari la CNA - in privinta Antenei 1, Antenei 3 si Vox News si asteptam sa se termine aceasta dezbatere extraordinara de la Antena 3 sa mai trimitem o sesizare".

  • Mircea Toma, presedinte ActiveWatch-AMP: "Este o incalcare a legii electorale. Mesajele electorale sunt prezente, chiar daca nu sunt pronuntate neaparat nume de candidati sau partide. Si la B1 TV se comit, in oglinda, incalcari similare, in cursul unor dezbateri".

CNA - comunicat remis presei duminica seara:

Consiliul National al Audiovizualului atrage atentia asupra faptului ca postul de televiziune Antena 3 se afla in contradictie flagranta cu prevederile legislatiei privind alegerea presedintelui Romaniei.

In ziua scrutinului, 6 decembrie, incepand cu ora 18.30, Antena 3 a difuzat o emisiune speciala, intitulata „Studio Electoral Antena 3”, incalcand art.7 si 8 din Decizia nr.853/2009 a CNA, potrivit careia  cu 24 de ore inainte de inceperea votarii si pana la inchiderea urnelor sunt interzise difuzarea oricaror sondaje de opinie precum si orice mesaje si comentarii cu continut electoral, a emisiunilor si spoturilor electorale, precum si invitarea sau prezentarea in programe a candidatilor si a reprezentantilor acestora si ai partidelor politice, aliantelor politice si aliantelor electorale care sustin candidati.

Aceste incalcari sunt cu atat mai grave cu cat chiar astazi, CNA a avertizat atat in scris, cat si prin reprezentantul postului Antena 3 la CNA, ca pana la ora inchiderii urnelor este interzis sa transmita comentarii cu continut electoral, sa invite in cadrul programelor reprezentanti ai partidelor politice sau care sustin candidatii ori sa publice inaintea orei 21.00 rezultate ale exit-poll-urilor.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5389 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    parvulescu (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:04)

    bibi [anonim]

    de la prodemocratia?????

    parvulescu din societatea civila care se vrea a fi aparatorul drepturilor si a legalitatii?????

    parvulescule... sa nu indraznesti sa te mai numesti sef peste societatea civila... infractor comun ce esti !!!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Sunt de toata jena (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:04)

    well [anonim]

    Furea impreuna cu Vadim cu Ciorba de vacuta si altii din acesta companie sfideaza nu numia legea ci tot ce inseamna bunul simt.
    O turma de porci.
  • +9 (9 voturi)    
    rusine, rusine, rusine!!! (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:04)

    tulipa [utilizator]

    la inchisoare cu ei! ce cauta acest Parvulescu de la PRO DEMOCRATIA la Antena 3???? nu ii este rusine? unde s-a ajuns, este incredibil!
  • +9 (9 voturi)    
    sms-uri electorale (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:06)

    lemn [anonim]

    unul din nr de tel pe care le folosesc, nu imi apartine, face parte dintr-un grup de 10.000 de numere (daca stiu eu corect). chiar acum cateva minute, am primit un sms, care ma indemna sa merg la vot si sa votez cu geoana, sender fiind...mircea geoana :)
    daca l-am primit eu, sigur l-au primit toti ceilalti care folosesc numere care fac parte din acest grup. amuzant e ca aceste numere apartin de o firma, a unuia dintre "moguli".... ce faina democratie avem :)
  • -4 (10 voturi)    
    Ia sa se uite si la B1 sa vada ce zice Nasu' (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:06)

    Nasulunasu [anonim]

    Fiecare cu partizanii sai.
    Sa nu-mi spuna ca B1 a fost impartiala.
    A fost 100 % pentru Basescu, pana la fanatism.
    Aialalti au fost pentru Geoana in mod clar, dar s-au ferit totusi sa fie 100 % numai pentru asta.
    • +3 (3 voturi)    
      Poate Realitatea... (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:13)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui Nasulunasu

      N-a fost 100%...insa Antena a fost 200%. Eu n-am mai vazut asa ceva in viata mea...
    • +2 (2 voturi)    
      inalcarea legii (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:17)

      bekli [anonim] i-a raspuns lui Nasulunasu

      nasule tu compari pe gabrela cu moraru?..................faci comparatie ca intre SUA si transnistria..................vai de viitorul nostru,ca prezentul e de kko,....................
  • +4 (6 voturi)    
    tupeu (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:06)

    cristi [anonim]

    nasul i-a reclamat la 112
  • +4 (4 voturi)    
    Atentie! (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:07)

    daniel [anonim]

    Chiar nu va dati seama de haosul existent? Eu ma mir ca Antena 3 si Realitatea nu au prezentat azi din 10 in 10 minute rezultatele sondajelor.
    Ce sa pateasca? Amenda 5.000 de lei de la CNA? Amenda de 10.000 lei? "Avertisment" ( asta e cea mai tare si funny chestie de la CNA) ???
    Nu va dati seama ca nu ii intereseaza?
    Nu va dati seama ce haos e in tara asta?
    Astia suntem.........
    Daca exista o lege, publicata in Monitor, prin care astfel de fapte duceau la amenzi de 10 sau 20% din toata cifra de afaceri sau inchiedera postului pentru o luna, mai ziceam, asa..........vorbe multe de tot, enorm de multe, goale si fiecare face ce vrea.
    Romania - cea mai tare democratie a lumii. Totul e permis in Romania, absolut orice!
  • +2 (2 voturi)    
    Asta este (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:13)

    Un roman [anonim]

    Daca ceea ce se intampla este permis si face parte din asa zisa campanie a bunului simt atunci democratia si ideologia liberala nu poate fi decat alaturi de cea comunisto-psdista! Asta e tara pe care o meritam pentru ca asta o vrem! Sau nu?
  • +1 (1 vot)    
    aleg (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:13)

    mihai [anonim]

    imi este scarba de tara asta! s a ajuns prea departe!si se mai spune ca lumea politica nu este dirijata de grupuri de interese!cum naiba cand ei fac dezbateri si in ziua alegerilor,ba mai mult il injura pe unul dintre candidati si vor schimbare!deci asta este democratia pt care au murit semenii nostrii in decembrie 1989!!!sila de tara asta in care manipularea a atins cote de nedescris!este o caricatura de democratie!o sa mi depun actele pt a emigra caci nu vad alta solutie pt un viitor mai bun!nu aici in romania,indiferent cine va castiga alegerile!
  • +1 (1 vot)    
    rusine (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:14)

    victor [anonim]

    S va fie rusine. va doare in pastarnac. oricum nu luam nimic pe lumea cealalta. Dar,oameni uitam sa fim ? ma iertati. Eram la zoo.. ce macabru
  • -2 (2 voturi)    
    Bravo romani (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:14)

    Tia.Dalma [utilizator]

    Scapam de dictator
  • +2 (2 voturi)    
    SI CE PATESC? (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:16)

    LUC [anonim]

    Cine. cand si cumsunt pedepsiti? Eu le-as taia emisia!
    Cand ilvad si pe Tatulici...mi-a scarba.. si chatt-ul si l-au deconectat, cei de la realitateatv!
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:17)

    ace [anonim]

    nu va mai agitati, si CNA ul este mituit de Voiculescu. Se vor alege doar cu o amenda doar de ochii lumii. Si asta a fost premeditata.
  • +3 (3 voturi)    
    Hotie (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:17)

    gigi [anonim]

    Parvulescu la emisiunea in care se incalca flagrant legea, vai de capul nostru, suntem pireduti. Auzi, cica el e de la PRO DEMOCRATIA.
  • +3 (3 voturi)    
    DACA NU IESE GEOANA SUNT TERMINATI ORICUM (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:26)

    XTribut [utilizator]

    AU ZILELE DE LICENTA NUMARATE, SUNT PREA ORDINARI CA SA MAI DETINA LICENTA DE EMISIE (NATIONAL)
  • +2 (2 voturi)    
    Bolnavi psihici pe post, e voie? (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:32)

    Laurentiu [anonim]

    Eu nu inteleg cum nu sesizeaza nimeni ca un bolnav psihic precum Vadim Tudor este exploatat de televiziunile mogulilor care il lasa sa abereze pe post atata timp cat il face in toate felurile pe Basescu? Nu exista o forma de protectie? Atat pentru bolnav , cat si pentru public.? Cat trebuie sa mai asteptam ca acest bolnav sa iasa din viata publica? Cel putin sa nu mai apara la televizor pe post de maimutoi? Trebuie sa asteptam sa faca infarct sau sa ia la bataie pe cineva?
    De mult nu a mai avut atata timp si atatea aparitii la tv ca in ultimele zile la televiziunile mogulilor si la OTV, dar asta, in fine, e "de profil". Pacat ca Diaconescu, dupa o emisiune foarte frumoasa si reconfortanta , cu Basescu, l-a adus in studio pe Vadim care a c...t tot cu aberatiile lui belicoase.
  • +2 (2 voturi)    
    REVOLUTIEEEEEEE (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:33)

    xtraterestrii [anonim]

    kk de geoana.... doamneeeee ce furt pe fata.... imi vine sa sparg televizorul si capul lui geoana.... doamneeee te uiti putin si la Romania?.... te rog trasneste-i pe geoana si compania....... fa ca Basescu sa iasa in seara asta invingator ca sa nu ma apuc si eu de furat.....
  • +1 (1 vot)    
    protest (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:37)

    ioan [anonim]

    daca mai iese lumea in strada ..in fata la antena 3 e locul !
  • -1 (1 vot)    
    mai credeti in politicieni inca? (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:39)

    clau [anonim]

    Hai ca sunt curios sa vad daca se afiseaza asta...Hotz news voi nu sunteti un site Portocaliu???...nu mai dati in altii sunteti toti o apa si-un pamant, nu sunteti nici voi nici pe jumatete asa justitiari cum va dati...fiecare cu, candidatul lor...voi cu base, ei cu geoana...oricum tot mogulii vor conduce tara...aia "rai" a lui geoana+antonescu sau aia "buni" a lui base....sa traiti bine
  • 0 (0 voturi)    
    PUSCARIE SCRIE PE EI ! (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:43)

    mike [anonim]

    Asta nu-i tot o forma de frauda, ce fac cele doua tembeliziuni ? De ce nu intervine si acolo politia ca vad ca la sectiile de votare intervin imediat.
  • -1 (1 vot)    
    Alo, baietzii portocalii ? (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:46)

    Misulica [anonim]

    Ciocu mic.
    Am venit noi la putere.
  • +1 (1 vot)    
    ridicarea licentei (Duminică, 6 decembrie 2009, 20:46)

    julienne [anonim]

    sfideaza nu numai CNA-ul cat si inreul popor roman. Pana nunde poate merge nesimtirea si disperarea unora observam urmarind Antenele si Realitatea. Dincolo de aceste aspecte romanii voteaza pentru romani, nu pentru buzunarele grupurilor de interese.
  • 0 (0 voturi)    
    dece trebuia sa votez pe goana (Duminică, 6 decembrie 2009, 23:00)

    sorin [anonim]

    vreau sa stiu si mai vreau sa dati si pe post aceasta intrebare dece trebuia sa votez partidul psd? si sami raspunda cei din emisune ce a facut psd dupa ce amurit ceausescu va rog mul sami raspunda mirce va multumesc mult
  • 0 (0 voturi)    
    FIREA - i a dracu (Marţi, 8 decembrie 2009, 12:28)

    alegator [anonim]

    Urata, inganfata, parvenita, cheala, fandosita.
    Noroc ca schimb programul repede cand apare. Am facut o fobie la aceasta creatura. Asociata si cu Vadim imi dau seama ce a iesit.

    Esti o femeie urata doamna si mai ai si defect de vorbire.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:34)

    m.s. [anonim]

    Vantu este disperat: 2 oameni de ai lui (de la fostul FNI) au fost arestati; a anuntat ca nu mai baga nici un ban in realitatea; vrea sa plece din tara!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu este devina ANTENA 3 (Miercuri, 9 decembrie 2009, 21:22)

    Costel [anonim]

    Politicienii corupti si imorali sunt vinovati de functionarea unui mijloc media atit de infam . Daca mai vrem sa-i toleram vor mai apare si alte Antene ..atentie Romani , chiar daca uni se vind pt 1 minut asta nu inseamna ca toti o facem
  • 0 (0 voturi)    
    amenzi CNA (Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 18:13)

    Aurora [anonim]

    Eu am vazut ca reactia CNA a fost sa constate incalcarile grave de la Antena 3 si sa amendeze pentru aceste nereguli postul B1 TV.