Publicarea sondajelor pe Internet in ziua votului

de Bogdan Manolea     Drept&Internet
Marţi, 15 decembrie 2009, 19:28 Economie | Media & Publicitate

Acum ca s-au mai relaxat lucrurile si s-a terminat campania electorala si agitatiile de dupa, imi pot permite sa abordez subiectul publicarii sondajelor pe un site de Internet in ziua votului, scrie Bogdan Manolea, pe blogul lui.

Dupa cum o parte din voi banuiesc acest lucru este interzis prin legislatia in vigoare. Dupa alegerile din 2008 s-a amintit aceiasi chestiune, atunci insa concluzionindu-se ca exista o incalcare a legii, dar nu exista o sanctiune.

Cei de la Realitatea m-au intrebat zilele trecute daca mai e asa.

Asa am remarcat ca Legea pentru alegerea Presedintelui Romaniei (legea 370/2004) a fost modificata substantial prin (cum se poate altfel?) Ordonanta de Urgenta 95/2009 (Ordonanta de urgenta nr. 95/2009 din 02/09/2009 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 608 din 03/09/2009 - care probabil va fi si ea modificata prin adoptarea de Parlament.)

Deci noua lege (vezi aici forma consolidata ce a fost in vigoare la data acestor alegeri prezidentiale) face o contraventie (de la 4.500 la 10.000 de lei) incalcarea noului art. 19 alin. 5, care spune: “in ziua votarii este interzisa prezentarea sondajelor realizate la iesirea de la urne, inainte de incheierea votarii”.

Spre deosebire de problemele din trecut, acum legea face si o distinctie intre cine poate sa aplice aceasta contraventie - CNA, daca este vorba de radiodifuzori, si imputernicitii presedintelui Autoritatii Electorale Permanente, in celelalte cazuri, deci si prezentarea sondajelor pe Internet.

Citeste restul articolului si comenteaza pe Drept & Internet - noutati si opinii.


Citeste mai multe despre   






















2048 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    astea (Marţi, 15 decembrie 2009, 19:53)

    slur [utilizator]

    aceiaşi chestiune?
  • -1 (1 vot)    
    sa se dea o lege pentru fiecare (Marţi, 15 decembrie 2009, 20:00)

    I [utilizator]

    e o prostie sa legiferezi contraventii daca nu poti asigura respectarea legii. Dupa mine as lasa campania sa se desfasoare chiar si in ziua alegerilor iar sondajele sa fie prezentate oricand. Cel putin asa regulile vor fi aceleasi pentru toti. Daca impui reguli absurde atunci unii le incalca si au de castigat iar altii le respecta dar pierd voturi.
    • -1 (1 vot)    
      asa zic si eu (Marţi, 15 decembrie 2009, 20:32)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui I

      oricum se face campanie si in ziua votului, deci nu vad rostul unor interdictii care pot fi impuse doar in mica masura.
  • 0 (0 voturi)    
    Se poate ocoli foarte usor (Marţi, 15 decembrie 2009, 23:24)

    Razvan [anonim]

    Domnule Manolea,

    O astfel de prevedere se poate ocoli foarte usor. Daca aveti datele si vreti sa le publicati pe net, dar nu vreti sa luati amenda, le publicati pe un site "prieten" dintr-o alta tara.

    Ce poate face politia romana in acest caz? Stiu sigur ca la alegerile prezidentiale franceze din 2007 cifrele se publicau pe site-uri din Elvetia, Belgia sau Andorra.
    • 0 (0 voturi)    
      faptasul (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:36)

      balaban [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Nu conteaza "unde" ci conteaza "cine".
      Daca un cetatean roman "o face" atunci el poate fi pedepsit conform legilor romanesti.


Abonare la comentarii cu RSS



ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version