Editura Nemira cere falimentul, pe fondul prabusirii pietei de carte

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 21 decembrie 2009, 20:45 Economie | Media & Publicitate

Firma Nemira & Co SRL intentioneaza sa intre in reorganizare judiciara dupa ce saptamana trecuta a cerut insolventa la Tribunalul Bucuresti, a declarat pentru Mediafax Angelica Nicolau, directorul executiv al societatii.

Astfel, firma a inregistrat dosarul de faliment la Tribunalul Bucuresti, avand primul termen de judecata pentru luni, 21 decembrie. Judecarea cauzei a fost amanata pentru data de 6 ianuarie, pentru completarea datelor de la dosar, potrivit directorului executiv.

"Este o decizie fireasca, de reorganizare. Prabusirea pietei de carte din acest an ne-a facut sa ne confruntam cu probleme financiare. Foarte multi clienti de-ai nostri au intrat in insolventa si avem intarzieri la plata enorme", a spus Nicolau.

Ea a adaugat ca in perioada reorganizarii editura va continua sa functioneze.

Potrivit site-ului Ministerului Finantelor, Nemira & Co a incheiat anul 2008 cu o cifra de afaceri de 6,5 milioane lei si cu o pierdere neta de aproape 710.000 lei.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4262 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Se abuzeaza (Luni, 21 decembrie 2009, 21:02)

    Razvan007 [utilizator]

    Se cam abuzeaza de legea falimentului in Romania. 1-2 faliment si fraierii care te-au creditat raman cu degetul in gura.
  • +8 (8 voturi)    
    wikipedia (Luni, 21 decembrie 2009, 21:34)

    vlad [anonim]

    Poate Nemira trebuia sa mai investeasca un ultim 'zvacnit' intr-o publicitate gen wikipedia (atunci cand cere donatii) care sa arate ca editura este in prag de faliment si sunt convins ca multi cititori isi vor fi amintit de cei ce n-au luminat 'noptile' dinainte de 'net.
    Nici nu trebuia sa ceara donatii, ci doar sa ajutati prin a cumpara carti. Cred ca ar merge.
  • +11 (11 voturi)    
    trist (Luni, 21 decembrie 2009, 21:48)

    Marius [anonim]

    Pacat ca se ajunge in situatia asta. As putea spune ca sunt si eu partas la vina, cu toate ca biblioteca mea cuprinde o colectie semnificativa "Nemira". Faptul ca in ultima vreme am cumparat doar manuale tehnice si reviste de specialitate, se reflecta in falimentul editurii (ca mine multi altii).

    PS. Libraria din orasul meu se transforma incet in magazin de jucarii.
    • -2 (6 voturi)    
      Editura Nemira... (Marţi, 22 decembrie 2009, 0:04)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Intr-adevar trist: chiar foarte trist.

      In Bucuresti, in timpurile "cele rele", am stat la cozi mai lungi la "Libraria Eminescu" decit la cinematograful "Patria"! Iar in clasele "primare", aveam ore de caligrafie in FIECARE zi.

      Peste 2 generatii, vom avea cetateni "super-inteligenti", care nu vor stii sa scrie, nu vor stii sa citeasca (prea bine) si nu vor stii sa vorbeasca ROMINESTE !! Din cauza ca intre timp s-a "inventat" limba "americano-arabo-tiganeasco-maidanelo-italo-"orice/in afara de/"-romina.

      Sint fericit; pe-atunci, voi fi demult "oale si ulcele"
      • +4 (6 voturi)    
        Caligrafia "ca caligrafia" dar Gramatica? (Marţi, 22 decembrie 2009, 0:45)

        Gramaticu' [anonim] i-a raspuns lui Cadillac

        Nu stiu cate ore ai facut caligrafie ca la scrisul pe calculator nu se cunoaste dar e clar ca ai sarit cu mult interes peste orele de gramatica!!!
        Inapoi la scoala ca sa inveti cand se scrie "sti" si cand se scrie "stii".
        Dar STII ceva? mai bine nu mai scrie!
        • -2 (2 voturi)    
          Caligrafia.... (Marţi, 22 decembrie 2009, 8:29)

          Cadillac [anonim] i-a raspuns lui Gramaticu'

          Mea culpa !

          Nu, nu este un titlu de manele.

          Dupa ce vei sta peste 25 de ani printre straini, sa te vad atunci "cum stai" cu gramatica.

          Pe de alta parte, am o veste tare proasta pentru tine: de-a lungul anilor, am stat in vacante MAI MULT timp decit ai fost tu in scoala.

          Pe pariu.
      • 0 (0 voturi)    
        nu conteaza (Marţi, 22 decembrie 2009, 10:59)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

        Daca ai studiat asa mult, ar trebui sa faci distinctia intre mesajul unui text si suportul lui. Faptul ca suportul tiparit este pe duca si cel electronic vine sa-l inlocuiasca nu e neaparat ceva rau.
        In privinta limbii romane eu nu mi-as face prea mari probleme. Academia ne-a lasat pe toti analfabeti cand a schimbat (din nou) ortografia. Stick to English and you can't lose :-)
  • -6 (8 voturi)    
    Niste... capitalisti. (Luni, 21 decembrie 2009, 22:03)

    Frobenius [anonim]

    Cred ca n-au vrut sa mai plateasca forfetarul lui Pogea. Pacat. N-o sa mai citim carti, o sa citim doar poze pe Internet. Desi, daca mai asteptau putin, ii salva si pe ei programul de guvernare al noului Boc.
  • -5 (7 voturi)    
    f tare (Luni, 21 decembrie 2009, 22:26)

    mad [anonim]

    A falimentat editura d-l Geoana, ca la Nemira-si scoase cartea.:)))))))))))))))
    Cartea lui Geoana la 2 lei, la lichidare de stoc. E rasu dreaq.
    Revenind la faliment, asta e.”Foarte multi clienti de-ai nostri au intrat in insolventa si avem intarzieri la plata enorme” nu cred. E fenta. Marketing. Daca iesea Geoana mai erau in faliment? Sa fim seriosi acum cat nu-l suport pe Geoana, dar a luat aproape de 50%. Sa zicem: viitorul presedinte al Romaniei chiar asa de neinformat sa fie ca sa nu ii zica cineva ”bre sefu nu scoate la aia carte ca sunt falimentari”. Dar romanii, dragutii, sentimentali si fraieri de ce sa nu cumpere ei stocul Nemirii de sarbatori ca deh, au citit Dune. Cucoana ai numai figuri in cap. Crezi ca esti desteapta?
    • +6 (6 voturi)    
      Hai sa nu politizam chiar orice (Marţi, 22 decembrie 2009, 0:00)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui mad

      E adevarat ca aproape nimic nu mai scapa de politic in lumea si in tara asta.

      Dar sa nu dorim moartea editurii numai pentru ca, poate, a colaborat cu unul sau cu altul.

      Ideea e fond este alta, si e trista. Cumparam carte numai pentru nevoile imediate (scoala, servici, etc). Poate e normal intr-o lume a vitezei in care Internetul cel putin pare ca ne salveaza. Ne ofera continut ieftin si imediat.

      Nu sunt un sentimental in sensul spus de tine, insa totusi o amaraciune ma incearca amintindu-mi ca stampila "Nemira", pe vremuri, cel putin pt mine, ca si pre-adolescent, insemna ceva iesit din comunul cenusiu al cartilor obligatorii.

      Faptul ca Geoana si-a scos cartea la Nemira (nu stiam, mersi de info), nu ma face sa urasc sau sa doresc / sa ma bucur de acest faliment.
    • -1 (1 vot)    
      daca... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mad

      te bucura ca da o editura faliment pentru simplul dapt ca a publicat acolo o carte un politician care il urasti?
      interesanta logica...

      uite eu te urasc pe tine...
      ia zi-mi blocu in care stai sal arunc in aer! nu conteaza ca mai omor si alte cateva zeci de oameni, dar macar ma razbun pe tine... asta ca sa vezi cam cat de frumos suna logica ta...
  • +3 (3 voturi)    
    Regret... (Luni, 21 decembrie 2009, 22:48)

    Jordania [utilizator]

    ....din suflet. Ce sa spun ? Condoleante ?! Mai sunt
    sperante de ceva cu aceasta reorganizare ? Doamne ajuta!
  • +1 (3 voturi)    
    scump (Luni, 21 decembrie 2009, 23:31)

    curios [anonim]

    Romanii ar cumpara carti dar nu la preturile practicate de Nemira.
    Nicolau a dat lovitura la inceputuri, dar acum nu mai da nimeni 10 - 15 euro pe un soft cover.
    Poate apare si la noi o editura populara, editura care sa practice preturi de bun simt.
    • 0 (0 voturi)    
      traieste si viseaza... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui curios

      si rao, tritonic etc au pretuuri nesimtite (aici ma refer la preturile fara reduceri).
      dar inafara de unele carti care chiar sunt exagerat de scumpe, majoritatea sunt similare cu pretul unei carti in engleza... problema e ca salariile nu sunt (asta ca sa nu vorbesc si de cultura)...
  • +4 (4 voturi)    
    Nu Ne Mira (Luni, 21 decembrie 2009, 23:52)

    nano2k [utilizator]

    Din pacate piata de carte a scazut enorm.
    Eu, subsemnatul, recunosc ca nu am mai cumparat o carte de foarte multa vreme.

    Totusi, ma gandesc ca, cu putina imainatie, editura ar putea fi salvata prin vazare de continut electronic (ex: http://www.scribd.com, insa pe bani). E doar o idee venita asta, in zbor, nu zic ca e salvatoare...

    La vremuri noi, solutii noi. In ziua de azi ideea e sa te adaptezi, nu sa mori cu onoare.

    Personal multumesc acestei edituri pentru ca mi-a luminat o parte din copilarie.
  • +2 (2 voturi)    
    Nemira (Marţi, 22 decembrie 2009, 6:53)

    adib [anonim]

    Am zeci de carti scoase de aceasta editura. Si inca citeva zeci pe care vreau sa le cumpar dar nu am banii necesari..... Pacat, poate vinzarea de ebook-uri sa rezolve ceva....
  • +2 (4 voturi)    
    Pretul cartilor (Marţi, 22 decembrie 2009, 8:07)

    AndreiQQ [anonim]

    Cand plangeti pe umarul editurilor, aveti in vedere si urmatoarele: in Romania pretul cartilor este ingrozitor de mare, il depaseste de multe ori pe cel al cartilor in Europa de vest. Mai mult, in Vest exista intotdeauna carti, albume, la reducere si reducerea e mare, nu 5-10% cat se ofera la noi, o data pe an, la targuri de carte. Deci, asa management, asa rezultate.
    • +3 (3 voturi)    
      fals (Marţi, 22 decembrie 2009, 14:38)

      Cosimo [utilizator] i-a raspuns lui AndreiQQ

      Se vede ca nu prea cumperi carti de la Nemira. A fost editura care a avut cele mai mari reduceri anul acesta. Au pus zeci de carti la pretul de 5 si 10 lei, ceea ce inseamna reduceri de 70-80%.
      Pana si ultimele lor aparitii, de luna aceasta, au reducere de 35% pe site-ul editurii, unde, de asemenea, sunt zeci si zeci de carti la 5 si 10 lei.
      Asa ca las-o balta cu reducerile de DOAR 5-10%. Singura scuza pentru a nu cumpara carti e lipsa de interes a cititorului. Daca intri in librarie decis sa cumperi ceva, e imposibil sa nu pleci incarcat de carti la un pret de pomana.
      Iarta-ma, dar sa ceri doar 10 RON pe o carte de Celine, excelent tradusa, bine redactata si impecabil tiparita, si cu toate astea sa nu se vanda, e doar o dovada ca romanii sunt INCULTI, nu saraci.
      • +1 (1 vot)    
        ...fals (Marţi, 22 decembrie 2009, 19:44)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Cosimo

        nici nu sti cita dreptate ai !

        inculti, nu saraci.

        verificarea acestui lucru este foarte simpla:

        avem bani intotdeauna de mers la rastaurant, dar nu avem niciodata bani pentru a cumpara o carte.

        sanatate si sarbatori fericite!(editat de HotNews.ro)
  • -2 (4 voturi)    
    De ce trebuie salvata editura? (Marţi, 22 decembrie 2009, 8:50)

    Meuto [anonim]

    De ce ar trebui salvata editura? Din cauza ca managementul ei a fost defectuos? De ce sa nu salvam si celelalte edituri? Criza economica are si ceva benefic... rezista pe piata doar cei buni. In cazul de fata nemira nu a fost competitiva pe piata. Nu mai tot slaviti editura asta care traieste de peste 10 ani din reeditari ale Dunei si din romanele lui Stephen King. Disperarea lor a fost vizibila demult, de cand si-au dat drepturile pentru Dune lui Patriciu, care vindea cartea cu 11 lei fata de 50 cat o vand cei de la Nemira. Cum spuneam: management defectuos.
  • +2 (4 voturi)    
    vdfgdfggdg (Marţi, 22 decembrie 2009, 9:27)

    cuib de hoti [anonim]

    legea falimentului in Romania in romania ar trebui sa fie mult mai dura. este recunoscuta practica patronilor de a-si transfera activele pozitive pe o firma noua si sa ramana cu datoriile pe cea veche pe care o baga in faliment.
  • +3 (3 voturi)    
    Speranta (Marţi, 22 decembrie 2009, 11:05)

    Marian Rotaru [anonim]

    Sper din tot sufletul ca editura NEMIRA , sa gaseasca o cale de redresare ! Disparitia unei edituri este o lovitura data culturii , spiritului si civilizatiei . Este o victorie a raului si mizeriei morale . Sper ca Romania sa nu ajunga o tara de carciumi si cazinouri . Sper ca spurcaciunile dejectate de catre televiziuni sa nu detina monopolul formarii umane . MULT NOROC EDITURII NEMIRA PENTRU BINELE ROMANILOR ADEVARATI !
  • +3 (3 voturi)    
    Pai vad ca vor scoate carti noi! (Marţi, 22 decembrie 2009, 11:58)

    SF fan [anonim]

    In conditiile in care vad ca vor avea zeci de carti noi lansate in ianuarie, nu prea mi se pare ca va falimenta. Sincer cred ca e doar o chestie tehnnica si ziaristu lu peste a interpretat cum a vrut palaria lui!
  • +1 (1 vot)    
    Cartile sint f. scumpe in Romania (Marţi, 22 decembrie 2009, 13:42)

    Tantza si Costel [anonim]

    Sint un cititor inrait dar gasesc ca (virgula) cartile sint foarte scumpe in Romania.
    In momentul cind am venit in Romania (in 2009) am vrut sa-mi cumpar citeva carti de beletristica si pot spune ca am ramas masca la cit de mult pot costa cartile in Romania.
    Pot sa-mi permit sa cumpar carti oriunde in lumea asta, dar totusi in Romania pentru cititorul roman cu un salariu mediu faptul de a-ti cumpara 2-3 carti pe luna reprezinta in un adevarat lux.

    Parerea mea
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:48)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Tantza si Costel

      ar aici intervine o problema...
      una e sa vinzi 10000 de carti pe luna ca editura
      si alta e sa vinzi 200 (ca restu oamenilor asculta manele in loc sa citeasca)... asta e din pacate romania...
  • 0 (0 voturi)