MediaSind si Romedia ameninta cu proteste daca nu vor ajunge la un acord cu reprezentantii Guvernului privind plata CAS pe drepturi de autor

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 20:45 Economie | Media & Publicitate

Federatia Romana a Jurnalistilor MediaSind si Patronatul Presei din Romania Romedia anunta, intr-un comunicat, ca se vor intalni saptamana viitoare cu reprezentantii Guvernului, pentru a discuta despre intentia Executivului de a elimina exceptia de la plata CAS pentru drepturile de autor, precizand ca, daca nu se va ajunge la un numitor comun, vor fi declansate actiuni de protest.

Cele doua organizatii considera ca, prin aceasta propunere, Guvernul incearca sa dea o noua lovitura industriei media, deoarece pretul informatiei si al articolelor jurnalistice va creste cu 31%.

Reactia MediaSind si Romedia la propunerea de eliminare a exceptiei de la plata CAS pentru drepturile de autor

Federatia Romana a Jurnalistilor MediaSind si Patronatul Presei din Romania - ROMEDIA, organizatii reprezentative, conform legii, la nivel de ramura mass-media, semnatare ale Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel de Ramura Mass-Media, protesteaza fata de intentia Guvernului Boc de a elimina exceptia de la  plata contributiei de asigurari sociale pentru sumele provenite din contractele de drepturi de autor si alte venituri obtinute in baza unor conventii civile sau contracte de colaborare.  

Prin aceasta intentie, Guvernul Boc incearca sa dea o noua lovitura industriei de media in aceasta perioada de criza, deoarece pretul informatiei si a articolelor jurnalistice vor creste cu 31%. In orice caz, sumele pe care bugetul de stat le-ar colecta de la jurnalisti in urma acestei masuri sunt infime si nu ar genera redresarea economiei romanesti. Exista suficiente solutii economice pentru iesirea din criza  iar inventarea unor noi biruri asupra activitatii jurnalistilor nu poate duce decat la falimentul presei romanesti.

Din cauza lipsei masurilor concrete de sprijinire a acestui domeniu vital pentru democratie, mass-media, cum ar fi simplificarea fiscalitatii din domeniu, sprijinirea activitatii jurnalistilor, acordarea de subventii directe, diminuarea TVA-ului la nivelul practicat in Uniunea Europeana intre 0 si 5%, plata TVA-ului la incasarea facturii, eliminarea taxelor impuse pentru reteaua de difuzare etc., peste 50 de publicatii au fost inchise iar peste 1500 de jurnalisti au ramas pe drumuri.  Combinata cu diminuarea puterii de cumparare a populatiei si cu amplificarea  somajului, degradarea industriei de media conduce la restrictionarea accesului publicului la informatie. Iar accesul neingradit la informatie este trasatura definitorie a oricarui regim democratic. In absenta acestor masuri, criza economica va fi succedata de criza democratiei!

Pentru a opri declansarea actiunilor greviste in ramura mass-media, Federatia Romana a Jurnalistilor MediaSind si Patronatul Presei din Romania ROMEDIA, (afiliat la confederatia UGIR 1903) se vor intalni in cadrul saptamanii viitoare cu reprezentantii Executivului in vederea solutionarii pe cale amiabila a conflictului. In cazul in care dupa aceste discutii nu se va ajunge la un numitor comun, cele doua organizatii vor hotari in comun declansarea actinilor de protest care se impun pe plan intern si international.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

657 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Consecvenţă (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 23:49)

    cobra [anonim]

    1. Hai să fim serioşi. Guvernul nu dă o lovitură industriei media, ci a pieţei negre a muncii din industria media.
    2. Preţul poate creşte cu 31% (mai corect, 31,3%, adică CAS angajat 10,5%+CAS angajator 20,8%), dar în felul acesta angajaţii vor putea beneficia de o pensie corespunzătoare contribuţiei avute în toată această perioadă. Adică, Guvernul le face ziariştilor un bine forţat la bătrâneţe.
    3. Marea majoritate a ziariştilor au sărit în sus că sunt categorii profesionale favorizate (armată, poliţie, judecători). Au uitat să se menţioneze chiar pe ei. Acum vor intra şi ei în aceeaşi oală cu toţi muritorii de rând.
    4. Cei 1500 jurnalişti de care se aminteşte au rămas pe drumuri ÎNAINTE de aplicarea acestei măsuri şi, cel mai probabil, din cauza incompetenţei lor sau a managerilor care au făcut partizanat politic. Şi, toţi aceştia îşi merită pe deplin soarta (vezi Gardianul, Ziua, Cotidianul şamd).
    În concluzie, măsura este absolut justă şi aş vrea să cred că este şi o modalitate de a face să rămână pe piaţă doar profesioniştii.
    • -1 (1 vot)    
      Furt din buzunar pentru a petici bugetul... (Duminică, 10 ianuarie 2010, 3:55)

      Luci [anonim] i-a raspuns lui cobra

      Intrebarea este cu ce drept decide Guvernul ca acesti cetateni trebuie neaparat sa aiba pensie de la stat? Daca cetateanul nu doreste pensie de la stat, atunci cum isi justifica Guvernul actiunile?
      • +1 (1 vot)    
        Hai ca esti tare! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 7:34)

        elena [anonim] i-a raspuns lui Luci

        Nu vrei sa propui tu o lege prin care, in contul neplatii darile catre stat, oamenii sa declare si sa isi asume raspunderea de a nu solicita niciodata pensie de la stat, asistenta medicala, asistenta sociala, subventii de caldura si alte minuni care se platesc acum de la buget pentru cei care nu pot sa isi acopere cheltuielile din venituri?

        Daca vor fi destul de multi cei care sa o sustina poate se si aplica si mai facem si noi economii, ca ne-am saturat sa platim din impozitele noastre facilitati pentru tot felul de smecheri cu scutire de la plata impozitelor.

        Vad ca s-a mai gasit o categorie de oameni fara de care nu se poate trai si care trebuie tinuti in spinare de aia care muncesc cu adevarat.
        • 0 (0 voturi)    
          Gresesti (Duminică, 10 ianuarie 2010, 16:13)

          Luci [anonim] i-a raspuns lui elena

          Veniturile din drepturi de autor nu sunt scutite de impozit. Oricum se plateste impozit pe venit din veniturile din drepturile de autor + taxe locale ca orice cetatean, etc. Nu se primeste in schimb ajutor de somaj si pensie. Pe langa asta veniturile din drepturi de autor sunt o luna da, o luna ba, nu sunt continue si sigure ca si un salariu. Mai degraba ca si o vanzare sporadica de bunuri. Nu poti sa asimilezi aceste venituri ca si salariu. Ce se intampla daca platesc CAS odata pe an sau odata la cativa ani cand incasezi bani din drepturi de autor? Primesti pensie si alte minuni din acei bani?
          • +1 (1 vot)    
            Sa nu ne pacalim singuri (Duminică, 10 ianuarie 2010, 20:11)

            elena [anonim] i-a raspuns lui Luci

            Problema este ca din drepturi de autor se platesc activitati care au un caracter mai regulat, iar metoda este folosita pentru a evita plata unor impozite. Cunosc traineri care sunt platiti numai din drepturi de autor (ceea ce este foarte la limita legii) desi ceea ce fac ei nu are nici un fel de legatura cu ceea ce ar trebui sa insemne acest termen, iar activitatea reprezinta unica lor sursa de venit. Nu mai vorbesc de ziaristi (unii).

            In ceea ce priveste pensia, punctele se aduca de fiecare data cind platesti CAS-ul, indiferent daca este din salariu, daca ti-l platesti tu ca PFA (pentru ca este alegerea ta), sau alta forma.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu este corect (Duminică, 10 ianuarie 2010, 22:59)

              Luci [anonim] i-a raspuns lui elena

              Atunci sa nu se mai accepte ca traineri sau soferi sa desfasoare activitati pe baza de drepturi de autor. Dar cei care au asemenea venituri din surse legitime sa nu le fie luati banii cu de-a japca, pentru ca in mod sigur nu pentru pensie se introduc aceste taxe ci pentru ca sa peticeasca bugetul de anul acesta. Ceea ce constituie de fapt furt pe fata.
  • +6 (6 voturi)    
    poate e totusi o masura buna (Duminică, 10 ianuarie 2010, 0:29)

    qwertyuiop [anonim]

    Cu ocazia asta poate populatia se va gandi de 2 ori mai bine daca sa cumpere Libertatea, Cancan, Click si alte mizerii din astea.

    Poate e o masura buna... un fel de taxa pe anti-indobitocire :)
    ha ha ha ha ....
  • +7 (7 voturi)    
    latra (Duminică, 10 ianuarie 2010, 0:36)

    donache [anonim]

    Combinata cu diminuarea puterii de cumparare a populatiei si cu amplificarea somajului, degradarea industriei de media conduce la restrictionarea accesului publicului la informatie. Iar accesul neingradit la informatie este trasatura definitorie a oricarui regim democratic. In absenta acestor masuri, criza economica va fi succedata de criza democratiei!


    hai mai! ca parca pana acum mass media a sustinut democratia. din pacate pe langa multi ziaristi care merita sa si-o incaseze pentru articolele la comanda, manipulatoare, de proasta calitate si jalnice mai sunt si cei corecti care vor pierde.

    Si cum va face presa greva? Va inceta sa nemai umple ecranele si hartia cu gunoi jurnalistic? SUPER!
  • -2 (2 voturi)    
    Tara de manelisti (Duminică, 10 ianuarie 2010, 9:37)

    fefe [anonim]

    Citeam comentariile de aici si de la alte articole pe aceasta tema. Toti comenteaza relativ la ziaristi si prompteristi TV. Orizontul cultural al romanilor se reduce la CANCAN si Stirile de la ora 5 (aia care se uita la Badea sunt deja intelectuali rasati!!!).
    Bai, creiere cu un neuron, masura asta a CAS pe venituri din drepturi de autor si conexe va lovi si pe scriitorul de literatura sau carti stiintifice, va lovi si pe cantaretul de opera si violonistul din orchestra filarmonicii... Toti astia or sa fuga vazand cu ochii (care au mai facut prostia sa mai ramana pe aici) in tari normale la cap, iar fii-tu sii fii-ta vor avea ca singur viitor muncitor cu carca in constructii si curva pentru aia din vest pentru ca atat va mai face in Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    Recunosc faptul ca eu nu stiam ca (Duminică, 10 ianuarie 2010, 10:39)

    gabifm [utilizator]

    jurnalistii&comp (prompteri, cameramani, etc) NU platesc aceste taxe!
    Sunt uimit si revoltat in acelasi timp.
    Mi se pare mai mult decat incorect. Este o subventionare inclusiv din buzunarul meu pe langa abonamentele obligatorii la radiotv.
    Este inacceptabil!
  • +1 (1 vot)    
    Nimeni nu e mai presus de lege (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:21)

    cornel [anonim]

    Nu capitulati la amenintari. Guvernanti : Legea e aceiasi pentru toti !!!! Auzi Tolontan ? Auzi CTP ? Auzi Gadeo ? Auzi Tanase ? Auziti Toti ?
  • 0 (0 voturi)    
    Cine/Ce este MediaSind? (Marţi, 12 ianuarie 2010, 15:15)

    Andra [anonim]

    Poate ar trebui sa ne spuneti si cine este MediaSind si care sunt finantatorii acestei organizatii. Veti pleca de la CNSLR Fratia, veti trece pe la seful petrolistilor, Liviu Luca, si veti ajunge la... mogulul infierat Sorin Ovidiu Vantu.

    Si poate ar fi bine, in acest context, sa verifice cineva si cine sunt cei 8, poate 80, dar in niciun caz un numar care sa le asigure reprezentativitatea, jurnalisti inscrisi in aceasta organizatie.

    Exercitiu pentru MediaSind: sa publice toate numele jurnalistilor afiliati/membri... :)))) si sursa de finantare! :D