UPDATE Surse: ANAF a blocat conturile Realitatea Media. Reprezentantii trustului nu confirma informatia

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 ianuarie 2010, 18:46 Economie | Media & Publicitate

ANAF a blocat miercuri conturile bancare ale Realitatea Media pentru restante neachitate in valoare de aproape cinci milioane de lei, au declarat pentru HotNews.ro surse din interiorul ANAF.

Potrivit surselor, au fost blocate conturile deschise la opt banci -  BCR, CEC, BRD, MKB Romexterra, OTP Bank, Egnatia Bank, Banca Franco-Romana si Banca Anglo-Romana.

Restantele reprezinta, in principal, contributii neplatite la bugetul asigurarilor sociale, au precizat sursele citate.

Reprezentantii de comunicare ai Realitatea, contactati de HotNews.ro, nu confirma informatia.

Conturile au fost blocate pentru datorii neplatite la stat, iar controlul este in curs de derulare, au declarat surse concordante. Potrivit surselor citate, pe langa sumele deja constatate este posibil ca datoriile Realitatea sa fie mult mai mari.

Aceasta decizie reprezinta o masura asiguratorie prin care statul se asigura ca isi recupereaza datoriile neplatite.

In urma acestei decizii, nu mai pot fi efectuate alte operatiuni financiare in afara platii salariilor.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2697 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 19:14)

    Frobenius [anonim]

    Dupa bunul obicei al ANAF, daca exista bani in toate conturile, atunci vor retine cite cinci milioane de lei din fiecare cont. Dupa care urmeaza jalbele "executatului", prezentarea dovezilor ("la noi in calculator nu se vede") si returnarea banilor "cind se va putea". Daca nu cumva "bunul obicei" al ANAF se aplica doar celor mici si fara putere, in cazul de fata fiind un "executat" mai cu mot. De vazut ce si cum se va intimpla in continuare.
  • +11 (13 voturi)    
    sa va fie tarana usoara, hahalelor (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 19:19)

    Ovidiu [anonim]

    aia nu e televiziune cu invitati de genul Rosca Stanescu si Chireac, mari santajisti pe post de analisti politici...

    Noah, de acu' fain de jurnalistii ex-realitatea...cand vor merge la interviuri....

    "Unde ai lucrat?"
    "La Realitatea!"
    "Aaaa... hahalero' , Respins!"

    Realitatea media este o pata in CV, din pacate pentru cei de acolo....mai bine scrieti ca ati fost baby sitter in anglia in perioada "realitatea", suna de o mie de ori mai bine....

    Asteptam Antenele lui Felix :)))))))
  • +8 (10 voturi)    
    Asha deci (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 19:20)

    bogdan [anonim]

    Acu vreau sa-i aud pe toti copmentatorii si analistii de la RTV cum se pling de pensiile si salariile mici cind ei nu-si platesc datoriile la stat... Poate crapa si astia, ajunge o Antena3.
  • +10 (12 voturi)    
    o realitate (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 19:47)

    mistydo [utilizator]

    Ora de foc- datorii catre stat
    Oare vor comenta situatia lor, mai mult decat jenanta; Alo, domnule Urs...Unde3 sunt marele ziariste care ii faceau praf pe acei primari care au indraznit sa faca bani pe seama vitezomanilor?
  • +8 (10 voturi)    
    ma bucur (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 20:47)

    simona [anonim]

    ca aceasta criza da cu matura la incompetenta. Postul Relaitatea care a visat odata sa copieze CNN este jalnic. de zile bune, nu are comentarii decat despre prostii cu #flacara violet" si cu tampenii a zis unul sau altul. Halal post de stiri!
  • +7 (7 voturi)    
    blocare conturi REALITATEA (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 21:03)

    Dragos [anonim]

    Intrebarea mea oare dupa cate luni de intarzieri la plata cu datorii catre stat ,conturile trustului au fost blocate ca pe noi, muritorii de rand ANAF ne blocheaza conturile dupa maxim 30 zile intarzieri la plata ...
  • +6 (6 voturi)    
    Normalitate (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 22:31)

    cobra [anonim]

    N-am de gând să apăr nişte hahalere care şi-au dat cu stângul în dreptul din punct de vedere jurnalistic (numai când mi-aduc aminte de rânjetul lui Dumitrescu când i-a arătat lui Băsescu caseta trucată), dar statul român ar trebui să înceapă executarea silită cu marii datornici, indiferent care ar fi aceia. Pentru că dacă granzii sunt scuturaţi, vor intra în rând şi căţeii şi purceii.
    Şi n-ar mai fi probleme cu nimeni.
    • +2 (2 voturi)    
      datoria statului (Joi, 21 ianuarie 2010, 15:02)

      Mao [anonim] i-a raspuns lui cobra

      daca ar face asa s-ar executa pe el primul ca-ci statul este cel mai mare datornic
  • +3 (3 voturi)    
    mizerie la realitatea (Joi, 21 ianuarie 2010, 9:35)

    corect [anonim]

    aseara ranjea chireac din studio de la realitatea. sper sa sa inchida cat mai curand portul asta de rahat ce a ajuns mai rau decat antena3.
  • +4 (4 voturi)    
    Acum vor poza in victime. (Joi, 21 ianuarie 2010, 9:49)

    gabifm [utilizator]

    Victime ale lui Basescu evident. Ei nu isi achita datoriile la stat in schimb se implica in a instiga oamenii la diverse proteste sau clameaza "Statul se imprumuta, ne indatoreaza! Statul nu are bani, de ce nu are bani pentru ca nu stie sa adune taxele". Iata ca vrea sa adune taxele si de la cei ce sunt bogati dar fara bun simt. Jalnicii irealitatii.
    Mi-ar placea sa fie o stire reala, mi-ar placea ca statul CHIAR sa adune bani de la marii datornici.
  • +3 (3 voturi)    
    impozite (Joi, 21 ianuarie 2010, 10:07)

    elis [anonim]

    acum intelegeti dece Vantu-Voiculescu-Patriciu etc.il vroiau pe Geoana presedinte?Sperau in stergerea datoriilor catre stat asa cum s a mai intamplat de multe ori.
  • +3 (3 voturi)    
    datoriie realiatea tv. (Joi, 21 ianuarie 2010, 15:01)

    mircea [anonim]

    De aceia in campania electorala,Geoana si Antonescu sustineau ideia unei"amnistii fiscale",ceia ce presedintele nu are nici-o treaba(dar suna frumos pt.cine era interesat),iar Realitatea tv era in stare sa ne ia de mana si sa mearga cu noi in cabina de vot ca sa-l votam pe prostanac-ul paranormal,iar acum face dezbateri pe tema paranormalului,ca sa arate ca vezi Doamne,problema exista,iar prostul nu e prost.Jalnici oameni la Realitatea tv.