Mircea Cartarescu: "Calitatea oamenilor e problema Romaniei!"

de Catalin Tolontan     Tolo.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2010, 15:23 Economie | Media & Publicitate

Mircea Cartarescu
Foto: Tolo.ro
"In Romania, marea problema este calitatea morala a oamenilor. E socant cit de multa lipsa de educatie exista, cit de putine aspiratii! Televiziunile si ziarele, generalizez, desigur, flateaza straturile sociale joase", spune Mircea Cartarescu intr-un interviu acordat lui Catalin Tolontan. Scriitorul vorbeste despre impactul tehnologiei asupra obiceiurilor de lectura, cu o zi inainte de lansarea, in premiera in Romania, a volumului Nostalgia intr-un format inedit.

- Cum va suna, puse impreuna, Gazeta Sporturilor, Mircea Cartarescu, Humanitas si un format nou de carte? Nu e un moft?
- Nicidecum! Formatul pe care-l oferiti cititorilor Gazetei Sporturilor mi se pare minunat. Cuprind “Nostalgia” in mina si cred ca varianta aceasta olandeza e prima inovatie tipografica la nivel de carte dupa zeci de ani. Cit despre legatura cu Gazeta, sint convins ca e o asociere foarte buna! Ideea revolutionara a acestei carti de buzunar va ajunge exact la publicul tinar. Vor gasi in carte un fel de Ipod, un omolog al gadgeturilor moderne cu care sint obisnuiti.

- Si….
- Va avea succes, veti vedea! Dincolo de conotatiile culturale e frumoasa, e usor de manevrat, se tine intr-o mina si se citeste lesne, oriunde, in masina, in metrou, la birou. E cool si sper sa mai apara si un “t” la sfirsiul cuvintului. Faptul ca se rasuceste si se citesc paginile atit de comod imi place mult!

- Astazi multe carti se citesc pe net.
- Stiti cum vad eu diferenta intre tipar si calculator? Inainte de formatul cartii asa cum il stim noi azi, cel de codex, sulul de pergament reprezenta suportul scrierii. Parcurgeai sulul fara sa poti reveni la o zona anterioara a lecturii. Revolutia cartii fata de sul a fost faptul ca omul a putut rasfoi, selecta, reveni sau rezuma. Cartile care se citesc pe computer sint o intoarcere in timp la o lectura incomoda. Uitati-va si la faptul ca, in limbaj tehnic, se uziteaza acelasi termen: scroll, adica sul. Rezumind, nu cred in varianta electronica a vechiului papirus pentru ca e un pas inapoi! Sigur ca au aparut si cartile electronice, e-book-urile, care sint altfel concepute.

- Cum percepeti, din Germania, criza romaneasca?
- Am predat aici, la Berlin, 5 luni. Tarile si companiile au batjocorit aceasta criza si uite ca a ajuns sa ne batjocoreasca ea pe noi. Cind in Berlin rata somajului e de 20% asta se observa si pe fetele oamenilor. Desigur ca e alt nivel decit in Romania, dar Germania s-a schimbat. Trenurile nu mai ajung mereu la timp, stilul de viata e diferit. Asa ca, revenind in tara, nu ma intorc din Paradis in Infern, ci de pe o treapta a Purgatoriului pe alta, mult mai jos plasata…

Citeste interviul integral si comenteaza pe blogul lui Catalin Tolontan.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5252 vizualizari

  • -17 (19 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 15:38)

    arzdan [utilizator]

    Cartarescu e cam ahtiat dupa bani in ultima vreme...sa ne lase cu povestile ca Gazeta Sporturilor si Nostalgia merg mana in mana...plus formatul tampit de mic care strica ochii cititorilor...sincer dimensiunea cartii nu a fost niciodata o problema...am carat in geanta carti mai "mari" decat Nostalgia....problema e alta: cand omul nu are ce manca, puteti publica Nostalgia si pe suluri de hartie igienica si tot nu o va citi....
    • +13 (15 voturi)    
      esti exemplificarea perfecta a ceea ce spune (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 16:04)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui arzdan

      Comentariul tau contine cateva jigniri si atacuri, precum si ironii deplasate. Exact ce spunea el despre calitatea oamenilor si despre tonul folosit (inclusv pe forumuri) de a-ti exprima o parere.
      Intrebare simpla si de bun simt.... acel om care nu are ce manca este obligat sa cumpere volumul "Nostalgia"?
  • +8 (8 voturi)    
    :))) (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 15:43)

    dorubarbu [utilizator]

    Buna dimineata Monsieur Cartarescu! Abia acum realizezi asta? Cam tarziu, cam tarziu...
    Dar...mai bine mai tarziu decat niciodata, nu?
    :Enjoy!
  • +6 (6 voturi)    
    e-era (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 15:47)

    iancu jianu [anonim]

    Din pacate are dreptate Cartarescu, in special cu televiziunile, dar sa spuna si cit de scumpa e o carte obisnuita buna, nu de-alde Sandra Brown, adaugind si "grija" guvernantilor de a avea acces la asta.
    • +8 (8 voturi)    
      nu e chiar asa.. (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 16:03)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui iancu jianu

      stii cat costa o carte in Germania??? Accesul si-l face fiecare, am colegi care castiga 1500 euro pe luna, din diferite domenii: IT, stiintific, arhitectura iar ultima data cand au cumparat o carte de citit (nu cele de specialitate) a fost ..long time ago :). Pe mine ma uimesc in fiecare zi nemti cat de mult citesc, nu stiu cat de mult e de calitate ..dar faptul ca citesc, conteaza.
      Si alea de Sandra Brown sunt bune, mai ales in tranvai..si libraria va prospera din alea, putand vinde si carti de calitate, neaccesibile oricui. In Romania nici macar alea nu se mai citesc. In afar de Dalles, eu personaol nu mai stiu o alta librarie unde pot gasi ceva de calitate in Bucuresti.
      P.S. pt. cei care spun, pai lucrez mult..nu am timp, timp se gaseste..si daca citesti 2 pagini pe zi, e ceva.
  • +3 (7 voturi)    
    Problema e alta... (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 15:51)

    Gigi [anonim]

    Stilul de viata nu ne mai permite sa citim. Dupa ce stau 9 - 10 ore cu ochii in calculator la serviciu e cam greu sa-mi ceri sa mai si citesc acasa. Ma chinui, incerc....dar nu reusesc. Cea mai atragatoare alternativa din acest punct de vedere mi se par audio-book-urile. Pot foarte usor "sa ascult" o carte cat timp imi calc o camasa sau pregatesc ceva de mancare. Nu folosesc masina prea frecvent si nici mijloacele de transport in comun iar la serviciu in general muncesc (si daca nu muncesc intr-o anumita perioada tot e-bookurile sunt o alternativa ca este mai putin vizibila lipsa de activitate decat daca stau cu cartea in mana :) ) ... deci cam greu sa lecturam pe acolo...
    • -4 (4 voturi)    
      Gigi, exista o solutie (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 16:08)

      ik [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      si se cheama nevasta ! Bafta !
  • +5 (7 voturi)    
    da (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 15:55)

    cet23 [anonim]

    Incredibil cata dreptate are omul asta! Desi interviul e foarte scurt (inclusiv cel de pe blog-ul al carui link este dat in acest articol), chiar daca eu uneori obisnuiesc sa scriu mai mult la comentarii, acum nu mai am nimic de adaugat.
  • -10 (10 voturi)    
    intelighentii natiei (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 15:57)

    marines [anonim]

    primul care 'flateaza straturile sociale joase' esti tu si gasca de intelighenti ai natiei care l-ati lustruit pe 'carmaci', exponet relevant al numitei clase sociale. cum vrei sa fie poporul condus de niste derbedei betivani, hoti, sfertodocti, curve? exact asa cum e...
    • +7 (7 voturi)    
      dovada (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 16:15)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui marines

      tocmai ce ne-ai demostrat cata dreptate are domnul Cartarescu. Cometariu tau spune multe despre calitatea ta ca om, in primul rand.
      P.S. Cand ai citit ultima data o carte? (sau poate mai corect..ai citit?)
    • -3 (7 voturi)    
      Bravo, Marines... (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 17:28)

      Stefana [anonim] i-a raspuns lui marines

      ...ai perfecta dreptate! As mai adauga ca chiar "ilustrul exponent" al "straturilor sociale joase" (cel care tocmai ne-a "ciuruit") le sugera, nu demult, copiilor s-o lase mai moale cu scoala. Ca Google-ul tine loc de laboratoare, sali de expozitie, biblioteci... Ca nu-ti trebuie prea multa carte ca sa ai "succesuri" in viata... De unde si insolenta crescanda a elevilor care-si umilesc zilnic dascalii.
      De unde calitate, Doamne iarta-ma, intr-o tara in care scoala a ajuns de rasul lumii?
      In care smecherii, analfabetii, "descurcaretii vremurilor noi" iti rad in nas, strivindu-te ca pe o gaza?
  • -9 (9 voturi)    
    invitatie (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 16:20)

    Dan Diaconescu (Noel Bernard) [anonim]

    Da, deci trebuie neaparat organizata o dezbatere serioasa pe tema straturilor sociale joase.
    Da, deci va invit la noi, la Noua Europa Libera, miine seara la ora 22.
    Deci vom avea in studio citeva personalitati din suita Dlui Presedinte Ptr Alte Coordonate Istorice.
    Deci, intr-o ordine aleatoare: HR Patapievici, Florin Salam, Sever Voinescu, Roxana Printesa Ardealului, Teodor Baconski, Copilul de aur, Mihail Neamtu, Nicolaie Guta, Dragos Paul Aligica, Adi Minune, Mircea Mihaies, Dan Bursuc, Vladimir Tismaneanu si Tolea Ciumac (iesit intr-o scurta permisie).
    Cred ca voi fi si eu.
    Daca nu reusesc sa ajung, scuze, va va primi dna Oana Zavoranu-Pepe.
    Deci, cam asta e.
    A, si vine si Dl Presedinte Ptr Alte Coordonate Istorice Traian Basescu, impreuna cu Seful sau Dl Sorin Ovidiu Vantu.
    Jos comunismul, sa traiti bine la Berlin!
    • 0 (4 voturi)    
      Protest! (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 16:58)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Dan Diaconescu (Noel Bernard)

      Si pe dl. Aliodor Manolea cu sotia si cu flacara violet nu ii invitati? Rusine!

      Din pacate (pentru noi) ai sumarizat perfect cum orice demers de posibila iluminare a maselor este impins in derizoriu de o abordare "atotcuprinzatoare" in goana dupa voturi. Alaturarea lui Cartarescu cu Florin Salam suna ca in pilda aceea cu "daca pui o lingurita de vin intr-un butoi cu laturi ce obtii? Un butoi cu laturi! daca pui o lingurita de laturi intr-un butoi cu vin ce obtii? Tot un butoi cu laturi!
    • +1 (1 vot)    
      De obicei se dezbat opinii insa, (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 18:23)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Dan Diaconescu (Noel Bernard)

      ceea ce ai scris tu, fata de ceilalti este, cu multa delicatete spus, jenibil.
      Ceea ce este in capul tau se cheama a fi vraiste.
  • +4 (4 voturi)    
    Situatie complexa (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 16:26)

    Mihai [anonim]

    Este cat se poate de adevarat ca o mare parte din media promoveaza si propagheaza non-valoarea, manelismul, prostul gust, kitschurile, senzationalul ieftin, prostia, demagogia, slangul tiganesc si alte mizerii. la fel de adevarat este si faptul ca preturile la carti sunt destul de prohibitive, o carte mai ca lumea costa deseori intre 50-100ron. E adevarat ca internetul este ieftin si usor accesibil si ofera distractii usoare celor care nu vor sa faca un oarece efort intelectual. Apropo, sunt mort de curiozitate sa stiu cum e compus pretul unei carti de 60 de ron: cat la autor, cat la hartie si tiparire, cat la editura si cat la intermediari etc.
    Si, in final, tot asa de adevarat este si faptul ca majoritatea natiunii lupta pentru supravietuirea de zi cu zi si in aceste conditii, cultura si educatia devin o preocupare insignifianta.
    • 0 (0 voturi)    
      pret in procente (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 18:56)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      cu aproxiamtie, 40-50% libraria, 20% tipografia, 7-10% autorul, 9% tva, 2% timbrul literar, restul editura.
  • +4 (4 voturi)    
    lectura (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 17:10)

    dj bruno [utilizator]

    aveti atata dreptate domnule Cartarescu!
  • 0 (0 voturi)    
    Aveti dreptate, dar... (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 20:20)

    Rhadoo [utilizator]

    Aveti dreptate domnule Cartarescu. Eu insa astept mai multa implicare din partea dumneavoastra si a celorlalti intelectuali importanti in viata de zi cu zi din Romania.
    Un popor nu-l educi stand pe margine si dandu-ti cu parerea, ci implicandu-te activ. Elitele Romaniei ar putea aduce o schimbare in bine daca s-ar asocia si ar forma o contraofensiva puternica impotriva non-valorilor si prostului gust.
  • +1 (1 vot)    
    parerea mea (Joi, 28 ianuarie 2010, 2:56)

    vasilescu [anonim]

    Problema romaniei este ca avem fatarnci in cantitate mare, o tara religioasa si cu moralul la pamant. Sunt tari de 100x mai atei si agnostici ca ro. si mai morali.
  • +1 (1 vot)    
    nu suntem chiar toti prosti... (Joi, 28 ianuarie 2010, 9:28)

    o fosta studenta [anonim]

    Nu sunt de acord cu dvs. Gusturile oamenilor se educa...Problema este ca televiziunile si ziarele ne trateaza pe toti ca si cum am avea fiecare cate doi neuroni amoriti. Stirile nu prezinta decat accidente, violuri...Eu inca mai cred in bunul-simt al omului simplu, in bunatatea lui...E pacat ca v-ati pierdut din acel idealism, din acea bucurie a spiritului cu care ne vorbeati despre Eminescu, de exemplu...si noi va ascultam vrajiti. Sunt oameni extraordinari in tara asta...se lupta cu greutatile , incearca sa isi creasca copiii cat mai bine si ii iubesc tot atat de mult cat va iubiti si dumneavoastra copilul...Nu le place sa iasa in fatza, se duc in fiecare zi la munca cu teama in suflet ca s-ar putea inchide fabrica si incearca sa-si faca treaba cat mai bine. Se multumesc cu putin.Din cand in cand mai asculta manele, dar numai pentru ca in sufletul lor ecoul saraciei si al disperarii sa nu mai fie atat de puternic...Nu subestimati inteligenta personajelor dvs. pentru ca altfel ele risca sa-si depaseasca autorul in multe privinte...
  • 0 (0 voturi)    
    ca si tataee, "elita" da vina pe fani (Joi, 28 ianuarie 2010, 12:58)

    Vestitor [anonim]

    http://books.google.ro/books?id=Osl01U4vNy4C&pg=PA130&lpg=PA130&dq=mircea+cartarescu+sau+sindromul+stangist+al+scarbei+de+tara&source=bl&ots=EHQfEiHXiv&sig=UMxEkfWweQ5Jsb2vh7uXViI46us&hl=ro&ei=dr91SrrlNo2D_Aag4q3oAQ&sa=#v=onepage&q=&f=false
  • 0 (0 voturi)    
    Regulile jocului potenteaza calitatile individuale (Joi, 28 ianuarie 2010, 20:29)

    Alexandru Jecu [anonim]

    Calitatea indivizilor comuni este functie de calitatea elitei politice si intelectuale! Si invers! Elita intelectuala romaneasca este plina de impostori sau simpli inchipuiti! O elita care alearga dupa sinecuri, vrea sa-si perpetueze pozitia de leadership cu orice pret evitand si obstructionand competitia! Incapabila de un proiect la nivelul comunitatii, din cele care dau coeziune si identitate acesteia. De aceea avem acest paradox romanesc. Fiecare roman, luat individual, este un individ acceptabil, merituos, lucru verificabil cand actioneaza afara, noi toti, ca natie, nu suntem in stare de nimic. In zilele astea se vede cu asupra de masura! Bag seama nu calitatea oamenilor ar fi de vina ci incapacitatea elitei de a imagia si gestiona un sistem care sa valorifice potentialul tuturor indivizilor! Pai ce, Germania, Anglia, sunt pline de licentiati, de filozofi, directori de morala?
  • 0 (0 voturi)    
    Viitorul de aur al Germaniei! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 19:49)

    dorubarbu [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=YsS16vyVppg&feature=player_embedded

    Monsieur Cartarescu, de calitatea lor ce spui? Oare ce crede Frau Merkel despre botezul asta?

    NO COMMENT!