Audiente in presa scrisa: Libertatea ramane lider, Click depaseste Cancan, Adevarul egaleaza Pro Sport

de V.O.     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2010, 12:25 Economie | Media & Publicitate

Cotidianul Click a devansat Cancan din punct de vedere al numarului de cititori, ramanand insa pe locul doi in clasamentul audientelor din presa scrisa, dupa Libertatea, potrivit ultimului val al Studiului National de Audienta, aferent perioadei octombrie 2008-octombrie 2009.

Acesta arata ca audienta ziarului Adevarul a crescut peste cea a ziarului Evenimentul Zilei si a egalat-o pe cea a Pro Sport, comparativ cu valul precedent al SNA, cotidianul editat de Adevarul Holding situandu-se din punct de vedere al audientei dupa Gazeta Sporturilor si Jurnalul National.

Cotidian - nr. cititori valul oct.08-oct.09 (nr. cititori valul iul.08-iul.09)
  • Libertatea - 1.429.000 (1.425.000)
  • Click - 1.055.000 (938.000)
  • Cancan - 958.000 (961.000)
  • Gazeta Sporturilor - 734.000 (758.000)
  • Jurnalul National - 696.000 (698.000)
  • Adevarul - 590.000 (517.000)
  • Pro Sport - 590.000 (624.000)
  • Evenimentul Zilei - 524.000 (544.000)
  • Romania libera - 253.000 (254.000)
  • Ziarul Financiar - 242.000 (253.000)
  • Gandul - 234.000 (247.000)
  • Curierul National - 162.000 (166.000)

Audientele inregistrate in ultimul val SNA de Cotidianul si Business Standard, ziare inchise la sfarsitul anului trecut:
  • Cotidianul - 227.000
  • Business Standard - 39.000

Principalele saptamanale economice - nr. cititori valul oct.08-oct.09 (nr. cititori valul iul.08-iul.09)
  • Saptamana Financiara - 305.000 (307.000)
  • Capital - 268.000 (286.000)
  • Business Magazin - 84.000 (85.000)


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2007 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Jale (Marţi, 9 februarie 2010, 12:56)

    Blue [anonim]

    Asa cetateni, asa ziare.... Ne meritam soarta. Si asta e doar ineputul, sa vedeti ce vine din urma. Te apuca plansul. Vom concura cu succes Papua Noua Guinee la nivelul de cultura.
  • +3 (3 voturi)    
    PEISAJ DEZOLANT (Marţi, 9 februarie 2010, 13:18)

    cititor [anonim]

    in romania, dupa 20 de ani de presa libera, nu exista nici un ziar cu adevarat serios, de referinta, gen: le monde, la reppublica, guardian, new york times, etc. in schimb avem un duium de tabloide cu femei goale, crime, bascalie.
    e rusionos! multumim publicului si ziaristilor!
    • 0 (0 voturi)    
      ba da, exista (Miercuri, 10 februarie 2010, 8:57)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Ba da, exista! Personal, consider "Romania libera"un astfel de ziar! Dar nu e singurul.
      Dar pe undeva ai dreptate: chiar daca mai exista ziare serioase, nu stiu in ce masura sunt considerate "de referinta". Fiindca au putini cititori, raportat la "cancanuri", "libertati", etc.
  • +1 (1 vot)    
    A-normal (Marţi, 9 februarie 2010, 13:38)

    daneza [anonim]

    Trist lucru... Libertatea pe primul loc... Cancan pe doi si tot asa... Ehe... si ne mai miram de amploarea pe care a luat-o incultura si pitziponceala... Cand ma gandesc ca din cauza asta am plecat din Romania, ma apuca groaza ca nu ma voi putea intoarce, tot din cauza asta... si a repercusiunilor pe care lucrul asta le are.

    Romania nu merita asa ceva!
  • +3 (3 voturi)    
    Papua Noua Guinee (Marţi, 9 februarie 2010, 14:51)

    Ionut [anonim]

    @ Jale : Aici gresesti. Papua Noua Guinee are o cultura impresionanta: http://en.wikipedia.org/wiki/Culture_of_Papua_New_Guinea
  • 0 (0 voturi)    
    Reforma clasei jurnalistice 1 (Miercuri, 10 februarie 2010, 3:39)

    Zbang [anonim]

    Problema Romaniei este mai intii presa si abia apoi clasa politica! Sint insider in presa: este plina de neprofesionisti si veleitari pt care scrisu la ziar e "un job", si nu implica nicio raspundere civica, deontologica etc. Foarte putini jurnalisti gindesc, majoritatea sint executanti ca la fabrica de saibe. Sint 2-3 editori care le dau directia de scris(de cele mai multe ori din interese meschine - propriul salariu, sa dea bine in fata patronului etc) si redactorii executa ca niste racari cu mintea obtuza. Fara referinte valorice sau culturale, fara o scoala serioasa si fara respect fata de ceea ce este frumos si bine cum ar putea jurnalistii de azi sa produca ceva bun? E imposibil. Ceea ce se vede azi pe taraba nu este nivelul publicului, este nivelul jurnalistilor, atita pot si atit inteleg ei din Romania, asta-i preocupa si asta ii face curiosi: titze, masini, bani si tunuri de care scriu pe jumate la misto. e mai greu sa aduci la intelesul publicului lucruri importante pt ca ar insemna mai intii sa le inteleaga si sa le aprecieze ei, cei care scriu.
  • 0 (0 voturi)    
    Reforma clasei jurnalistice 2 (Miercuri, 10 februarie 2010, 3:52)

    Zbang [anonim]

    Si daca tot am inceput...sa ma racoresc pina la capat. Mereu presa a acuzat clasa politica de blocaj si lipsa de reforma. E in stare presa sa se uite in oglinda si sa isi recunoasca greselile? Are vreun ziar curajul sa spuna sincer citi profesionisti are si citi "negrisori" executanti? Sa vina domnii Buscu & Co si toti cei din deja fostul trust Realitatea sa spuna cum e posibil sa ai salariu de zeci de mii de euro cind ai tiraj de citeva mii. Daca asta nu i-a facut sa isi puna intrebari, sa nu se mire cind manelistul il scuipa in freza pe strada pt ca e Romania pe care au creat-o. Impreuna cu Cristoiu si Circiog si toti cei care au facut presa privind la bani si salarii si nu la ce specimene civice creeaza. Are curaj domnul Plesu sa recunoasca o relativizare a valorilor prin Dilema in momente in care Romania numai de asa ceva nu avea nevoie? Au promovat postmodernismul si deschiderea totala, au demitizat totul in jur si acum s-au trezit ca nu au ce pune in loc. Sa faca si acum exercitii de nuanta pe generatia crescuta cu Click si Libertatea...
  • 0 (0 voturi)    
    Reforma clasei jurnalistice 3 (Miercuri, 10 februarie 2010, 4:11)

    Zbang [anonim]

    Cind nu depinzi de vinzari si trustul te dopeaza e normal sa te lenevesti: salariul vine oricum. In plus contactul cu cititorii si dialogul cu el e de la distanta, prin picla banoasa a capitalismului. Articolul nu vorbeste de presa saptaminala pentru ca e aproape inexistenta. Catavencu e la un tiraj infim ca liderii sint ocupati cu diferite investitii, 22 nu mai musca cu vigoare din clasa politica pt ca redactorii au primit posturi si roluri mult mai importante, Ro literara e prafuita si indigesta, Dilemateca scremuta si facuta pe genunchi ca sa mai ia cercul dilematicilor un salariu in petrodolari. De altfel datele din articol sint pe nr de cititori si nu pe tiraje. Ca si la BRAT intrebarea este cit de corecte sint aceste date? Cine le verifica? Sau cu o mica spaga se declara tirajul potrivit target-ului de publicitate?
    ...Si dupa aia il chemam pe Mario Garcia sa ne spuna care-i problema cu presa din Romania. Poate in jumatatea aia de milion de euro platita de Romania Libera pentru "rebrenduire" intra si recalibrarea jurnalismului tip "caraula incognito" a la Turturica. etc etc