Lucian Mandruta si Alessandra Stoicescu vor fi inlocuiti de Alina Petrescu la pupitrul Observatorului

de C.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 februarie 2010, 11:21 Economie | Media & Publicitate

Intact Media Group anunta schimbari semnificative la Observatorul de la ora 19.00. Incepand cu 22 februarie, Alina Petrescu, realizatoarea emisiunii News Magazine de la Antena 3, ii va inlocui la pupitrul stirilor pe Lucian Mandruta si Alessandra Stoicescu, dupa cum au declarat pentru HotNews.ro reprezentantii postului Antena 1.

Sub sloganul "Stiri ca’n viata", noul Observator va miza mai putin pe senzational, "punand accentul pe informatia pura si autentica din spatele  evenimentelor care afecteaza zilnic viata romanilor", spune Sorin Alexandrescu, director executiv Antena 1.

Potrivit reprezentantilor postului, Alessandra Stoicescu va continua sa prezinte emisiunea saptamanala Q&A, de pe Antena 3. In ceea ce il priveste pe Lucian Mandruta, acesta "va ramane sigur in trust", avand in lucru mai multe idei. "E posibil sa fie un show de seara dupa modelul 'The Colbert Report' cum s-a vehiculat in presa, dar e prea devreme pentru un asemenea anunt", au precizat reprezentantii Antena 1.

Alina Petrescu va prezenta singura Observatorul de la ora 19.00. Ea preia aceasta pozitie dupa ce, in prealabil, a lucrat ca editor-prezentator de stiri la Antena 3 si reporter Euronews la Lyon, in Franta.

"Am investit semnificativ pentru a transforma complet stilul de prezentare a stirilor, mizand mai putin pe aspectul senzational si punand accentul pe  informatia pura si autentica din spatele  evenimentelor care afecteaza zilnic viata romanilor", spune Sorin Alexandrescu, director executiv Antena 1, citat intr-un comunicat al postului.
 
Potrivit acestuia, noul concept al Observatorului a fost dezvoltat impreuna cu ITN, companie regasita in topul celor mai importanti producatori de stiri din lume.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

10911 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Cum?....nu vor mai fi?....nuuuuuu (Miercuri, 10 februarie 2010, 11:28)

    mass [anonim]

    De Mandruta nu-mi pare rau insa de Alessandra ( cred e numele Alexandra tradus in megleno-romana ) parca am un oareshce regret. Era draguta insa un pic cam aroganta atat cat ii permitea scaunelul pe care statea.
    Cat despre stiri, sa fiu iertat dar concureaza cu dialogul din telenovele.
    • +1 (3 voturi)    
      In sfarsit scapam de papagali aia (Miercuri, 10 februarie 2010, 15:16)

      Tociu Palade [anonim] i-a raspuns lui mass

      penibile pentru ei si tragice pentru noi carierele acestor indivizi cititori de promptere si ascultatori in casca care isi dau aere de mari ziaristi si analisti politici .veleitari ieftini fara cultura ,precupeti de stiri ,scandalagii mondeni ,vanzatori de stiri inexistente .agitatori maselor la comanda mogulilor ,autodeclarati staruri de televiziune la posturi TV care fac apologia prostului gust ,care cultiva cultura suburbana de satra ,care fac telenovele si showuri stridente, lipsite de morala .Prea mult sex vulgar ,preamulta prostitutie . Unde este morala crestina ?
  • +7 (7 voturi)    
    miscare buna.. (Miercuri, 10 februarie 2010, 11:35)

    ady [anonim]

    or fi inteles si ei ca-si pierd valoarea de piata prestand la acelasi post unde turuie stan ,gadea,badea
  • +10 (12 voturi)    
    imi vine sa pling ! (Miercuri, 10 februarie 2010, 11:43)

    toma [anonim]

    nu urmaresc programele antenelor. da DE CE ?
    pe cind demisia familiei FELIX ???
    • -9 (13 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 10 februarie 2010, 11:54)

      serpiko [anonim] i-a raspuns lui toma

      Nici nu meriti replica de dezgustator ce esti! Urmareste in continuare OTV si Kanal D, ca nu te deranjam!
      • +8 (8 voturi)    
        Chiar (Miercuri, 10 februarie 2010, 12:20)

        xolv [anonim] i-a raspuns lui serpiko

        Ne uitam la MTV, nu ne plac tonomatele. Oricum Dumnezeu e mare si vede tot, vezi cazul Firea!
        • -1 (3 voturi)    
          Vorbesti prostii (Miercuri, 10 februarie 2010, 14:05)

          v [anonim] i-a raspuns lui xolv

          Nu huli, ca nu stii ce vorbesti.
          • +3 (3 voturi)    
            nu te pierde cu firea (Miercuri, 10 februarie 2010, 14:59)

            vlad [anonim] i-a raspuns lui v

            nu te enerva .onul are dreptul sa vorbeasca la fel cum si antena 3 vorbeste .
          • +4 (4 voturi)    
            Poate (Miercuri, 10 februarie 2010, 16:18)

            xolv [anonim] i-a raspuns lui v

            Lumineaza-ma stapane! Adu la suprafata lumina lui Felix!


            Poate ca banii lui Felix sunt suficienti pentru a inabusi urmele de constiinta ale acestor asa-zisi ziaristi carora le faceti osanalele.
            • -2 (2 voturi)    
              Nu despre asta e vorba (Miercuri, 10 februarie 2010, 19:46)

              v [anonim] i-a raspuns lui xolv

              Nu stii tu ce vede si face Dumnezeu, iar boala grea si moartea cuiva drag din familie nu este ceva de urat cuiva, chiar daca nu ne place Firea. Nici eu o pot suferi, iar la Antene nu ma uit de citiva ani, dar nu pot sa ma bucur ca i s-a intimplat asa ceva. Or fi pacate mai mari care, poate, sa merite asa ceva.
        • -2 (2 voturi)    
          rusine (Miercuri, 10 februarie 2010, 20:03)

          alice [anonim] i-a raspuns lui xolv

          sa te bucuri de doliul cuiva.E pacat,daca esti crestin...chiar si ateu si nu te bucuri de pierderea cuiva
      • +6 (6 voturi)    
        Dar de o carte ce zici? (Miercuri, 10 februarie 2010, 12:21)

        elena [anonim] i-a raspuns lui serpiko

        De ce crezi ca cine nu se uita la Antene, se uita obligatoriu la OTV si Kanal D? Mai exista si alte canale mult mai bune, ca sa nu mai vorbesc de citit carti. Cit despre Antene (toate 3, la o adica), nu mai au mult si sunt ajunse de OTV (cu cit mai misca OTV in sus, cu cit mai misca Antelele in jos) si se rezolva treaba si din punctul tau de vedere.
      • +3 (3 voturi)    
        parere (Miercuri, 10 februarie 2010, 13:16)

        panaite [utilizator] i-a raspuns lui serpiko

        Eu cred ca felix vrea sa dea o tenta si mai politica observatorului de pe antena 1, o sa iasa la ofensiva lui tradatoare de tara cu toate antenele....care dealtfel vor da faliment.....simultan.
  • +1 (1 vot)    
    stire de o luna (Miercuri, 10 februarie 2010, 12:00)

    anonim [anonim]

    In Catavencu puteati citi luna trecuta asta. Alina Petrescu e OK.
  • -1 (3 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 10 februarie 2010, 12:02)

    Serpiko [anonim]

    Eu zic ca frumos ar fi sa le multumim pentru ce si cit au facut pentru noi ca telespectatori si sa le uram succes in ceea ce isi propun in continuare. Tin minte cind Observatorul era de departe preferat Stirilor PRO TV, pentru modul mai serios si mai decent in care prezentau actualitatea. Este foarte adevarat si faptul ca lumea s-a cam plictisit de aceeasi prezentatori ai Observatorului si ca o schimbare este bine venita. Alina este foarte credibila in aceasta noua postura, o figura placuta si o minte inteligenta, dupa cum ne-a demonstrat pina acum. II urez mult succes!
    • 0 (0 voturi)    
      serios?! (Miercuri, 10 februarie 2010, 14:15)

      pif [anonim] i-a raspuns lui Serpiko

      asta se intampla cand?
      :)))))))))))))
  • +3 (3 voturi)    
    In sfarsit o veste buna de la Antena 1 (Miercuri, 10 februarie 2010, 12:09)

    ken [anonim]

    Alina Petrescu ..o foarte buna alegere :) !!
    Nu-s platiti degeaba consultantii straini ..stiu ei ce stiu !!
  • +7 (7 voturi)    
    posturile tv antene 1 ,2,3. (Miercuri, 10 februarie 2010, 13:10)

    mircea [anonim]

    Antenele tv nu se vor redresa pana nu vor schimba modul de prezentare a stirilor si talksow.Tot ce prezinta este antiromanesc,facut parca sa enerveze publicul,de aceia nici nu ma mai uit la ele.Si Badea,si Gadea,si Grecu,etc parca sunt descreierati,dar nu sunt numai ei vinovati,ci si cei care le comanda o asemenea atitudine.Orice masura s-ar lua in Romania ei sunt contra.Prefera o Romanie,daca nu este condusa de gasca lor,sa fie neguvernabila.Nu doresc raul cuiva,dar in situatia antenelor si realitatea,m-as simti mai bine daca s-ar inchide,pt.ca nu vad posibilitati sa se indrepte.
  • +1 (1 vot)    
    da (Miercuri, 10 februarie 2010, 13:30)

    mark_atmail [utilizator]

    multumim... (ca ii schimbati, evident)
  • +4 (4 voturi)    
    bravo (Miercuri, 10 februarie 2010, 13:50)

    gigi [anonim]

    Multumesc si din partea mea dar daca reisiti macar un Observator fara Jiji ar fi super.Merita macar incercat!
  • +2 (2 voturi)    
    Flacara violet incepe sa lucreze (Miercuri, 10 februarie 2010, 14:50)

    Preakinuitu [anonim]

    In sfarsit, scapam de Mandruta, discipolul si fanul marelui criminal Brucan!
  • +2 (2 voturi)    
    faliment (Miercuri, 10 februarie 2010, 19:02)

    saladin [anonim]

    Nu urmaresc Anatemele, dar citesc despre "performantele " lor jurnalistice. Singura veste imbucuratoare ar fi ziua in care vor da faliment !.
  • 0 (0 voturi)    
    carcotasi (Miercuri, 10 februarie 2010, 19:45)

    EU [anonim]

    o sa ne para rau de Mandruta ... n-o sa mai avem de cine sa ne distram la CARCOTASI ... :))
  • +1 (1 vot)    
    E veche asta (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:47)

    mi3rla [utilizator]

    Am mai auzit teoria asta pe vremea dlui Cosarca care ne-a asigurat ca anumite stiri redactate pe prostie, violenta sau promiscuitate nu vor avea ce cauta in jurnalul principal al zilei. Minunea a tinut exact 4 luni dupa care.... stirile de la ora 8 au inceput vizibil sa se semene cu cele de la ora 5 ale Protv-ului. As prefera de ex ca redactiile de stiri ale trustului sa declare oficial preferinta pentru o anumita culoare politica - macar pentru cei incapabili sa faca legatura intre Voiculescu - senator si membru influent al coalitiei PC PSD si Voiculescu patron media. Asta da, ar fi o schimbare. Ce se declara acum... apa de ploaie de umplut spatiile site urilor de stiri si justificat statul de plata a PR -ului
  • +1 (1 vot)    
    Si vor continua odele Conducatorului iubit (Joi, 11 februarie 2010, 10:43)

    neagoe [utilizator]

    Voiculescu, PCR-ul si PSD-ul vor fi in continuare ridicate in slavi! Oare cum se simt acesti ziaristi care s-au umplut de jena atatia ani? Greata!
  • 0 (0 voturi)    
    imitatii (Joi, 11 februarie 2010, 14:52)

    romik [anonim]

    vor sa depaseasca audienta protv ului,sa fie mai tari ca esca......nici o sansa
  • 0 (0 voturi)    
    Lucian Mandruta si Alessandra Stoicescu vor fi inl (Miercuri, 24 februarie 2010, 12:35)

    eu [anonim]

    Motanul securist aflat în mare criză numai prost nu e.În locul mâţei(cu aere sofisticate) expirate şi a Bâlbuţului(ăsta chiar a văzut lupingu' când era mic) a adus o puicuţă ieftină cu tunsoare soldăţească la creastă.Aceleaşi ouţe cu hormonu' nociv la tarabă,mult mai ieftine însă.
  • 0 (0 voturi)    
    stirile antenei 1 (Vineri, 5 martie 2010, 11:49)

    gogu [anonim]

    Imi pare nespus de rau ca au fost inlocuiti. Probabil au deranjat-mai ales Mandruta care "a indraznit" sa se ia de ilustrul analfabet albanez jiji berbecali!
    Acum daca tot i-ati schimbat, de ce ati pus-o pe urata aia, pentru ca de cand prezinta stirile nu ma mai uit la antena 1 la stiri.Asemenea si cea de la ora 16-este urata cu draci!!
    Asta e ma voi uita pe alte posturi la stiri!!!!
    BRAVO FELIX!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    observatorul (Marţi, 9 martie 2010, 21:03)

    perla [anonim]

    nu ne place nici eu nu ma mai uit la iei nu ne place alina jos alina