Kanal D si Prima TV - amendate pentru prea multa publicitate. Antena 3 si Realitatea TV, sanctionate pentru lipsa informarii corecte

de C.M.     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2010, 16:57 Economie | Media & Publicitate

Posturile Kanal D si Prima TV au fost amendate, marti, de CNA cu 60.000 si respectiv, 50.000 de lei, pentru depasirea limitei legale de publicitate dintr-o ora, in perioada 1-15 decembrie. Tot astazi, forul a amendat cu cate 5.000 de lei postul Antena 3 si Realitatea TV pentru acuze la adresa Guvernului si Ministerului Finantelor si, respectiv, pentru dezinfomare in privinta unei declaratii facute de Emil Boc.  

Conform monitorizarii CNA, Kanal D a depasit de 75 de ori spatiul publicitar de 12 minute admis intr-o ora, depasirea fiind, cumulativ, de 3 ore si 33 de minute. Prima TV a avut 68 de depasiri, cu un total de 2 ore si 24 de minute.

Tot pentru depasirea minutelor legale de publicitate, posturile Antena 1 si Realitatea TV au scapat doar cu somatii publice. Abaterile lor au fost considerabil mai mici, de ordinul minutelor.

CNA a monitorizat publicitatea difuzata la TV si in intervalul 25-31 ianuarie 2010, insa, in acest caz, niciun post de televiziune nu a depasit spatiul de publicitate admis pe ora. Posturile monitorizate in ambele intervale de timp au fost Antena 1, Antena 3, Acasa TV, B1 TV, Kanal D, National TV, Prima TV, Pro TV, Realitatea TV si TVR 1.

  • Tot marti, CNA a amendat cu 5.000 de lei postul Antena 3 pentru editiile din 16 si 17 februarie ale emisiunii "Sinteza zilei", în care moderatorul Mihai Gadea si invitatii sai au acuzat Guvernul si Ministerul Finantelor pentru neplata rentelor viagere pentru sportivii de top ai Romaniei, in ultimele doua luni. CNA a luat in discutie acest caz in urma unor sesizari primite din partea PDL si a Ministerului Educatiei, care sustine ca a inaintat postului un punct de vedere pe aceasta tema, dar care nu a fost prezentat in cadrul emisiunii. In consecinta, postul a fost amendat pentru dezinfomare si neacordarea dreptului la replica.
  • Cu 5.000 de lei a fost amendat si postul Realitatea TV pentru dezinfomare in emisiunea "Deschide lumea" din 16 februrie, unde s-a dezbatut pe tema "salariile de mii de euro de la stat" si s-a comentat o presupusa afirmatie a premierului referitoare la salariul presedintelui Eximbank, Ionut Costea. Decizia CNA are la baza o reclamatie a purtatorului de cuvant al guvernului care sustine ca nu i s-a permis interventia telefonica in timpul emisiunii pentru a clarifica informatia prezentata pe post.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2666 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Amenda (Marţi, 23 februarie 2010, 17:23)

    gigel [anonim]

    Ce gluma proasta: amenda de 5000 lei. Cum sa le dai la nesimtitii aia amenda de 5000 RON? Pai e ca si cum m-am amenda pe mine cu 1 RON. De aia ii doare in partea dorsala pe astia de lege: pentru ca aplicarea legii (in rarele cazuri in care se aplica) nu ii ustura deloc.
  • +2 (4 voturi)    
    lipsa de informatii corecte... (Marţi, 23 februarie 2010, 17:25)

    popcorn monta [utilizator]

    nu pot sa cred asa ceva.irealitatea si antema 3 sunt cele mai corecte si echidistante televiziuni de stiri din romania.ce zic io romania de pe glob.astia de l cnn vin sa ia lectii de la ei.
    • 0 (4 voturi)    
      e peste tot... (Marţi, 23 februarie 2010, 17:55)

      respolaris [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      De parca CNA-ul ar fi corect si credibil! Sa fim seriosi!
    • 0 (0 voturi)    
      si eu sunt socat !parastas TV fosta irealitatea (Marţi, 23 februarie 2010, 20:01)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      si Anatema 1-3 sa dezinformeze ? pai atunci ce sa mai pretindem de la CNN ,BBC si France 2 ,care oricum nu se ridica la inaltimea acestor doua posturi romanesti care impreuna ridica probitatea ,seriozitatea si echidistanta politica la ranga de politica editoriala !
  • +1 (1 vot)    
    Corecti? (Marţi, 23 februarie 2010, 17:52)

    Jeu [utilizator]

    Pai parca astia de la Realitatea se laudau ca sunt cei mai corecti si ca din cauza ca vor sa informeze corect cetateanul sunt terorizati de Boc cu ANAF-ul. Se pare ca nu sunt chiar asa de corecti.
  • +1 (1 vot)    
    presa hidraulica independenta (Marţi, 23 februarie 2010, 18:03)

    esenin [anonim]

    Antena 3 si Realitatea TV 'este' haituitzi politici' de Basescu. Am spus!
  • +2 (2 voturi)    
    dar laBe'unuTeVe ... (Marţi, 23 februarie 2010, 18:39)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    ... nuse face dezinformare ?
    Sau Paunescu e Mogulu' Bun ?
    • -1 (3 voturi)    
      Daaaa???? (Marţi, 23 februarie 2010, 19:21)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Asadar accepti ca televiziunile tale favorite (Antena 3 si iRealitatea) dezinformeaza si manipuleaza. Daca ai ajuns sa compari mizeria de televiziune care se face la antene si irealitati cu B1 tv inseamna ca esti bolnav rau gagiule... Deocamdata Voiculescu e un turnator dovedit iar Vantu un infractor dovedit. Bobby Paunescu e regizor si chiar unul valoros. Ce legatura exista intre cei doi nemernici care au furat de-au rupt ca sa-si faca televiziuni cu care sa minta in folos propriu si al marionetelor lor politice un popor intreg cu un regizor care face cinste Romaniei????
  • -1 (3 voturi)    
    Amenzi??? (Marţi, 23 februarie 2010, 18:40)

    Cristi [anonim]

    Pai daca aia de la CNA considera ca amenzile astea mizere ii sperie pe nemernicii de la cele doua posturi de televiziune (Antena 3 si iRealitatea tv), "televiziuni" care pot fi cu mare usurinta acuzate de tradarea intereselor nationale, de dezinformare si manipulare, se inseala. Apropo... pe cand inchiderea acestor doua posturi falimentare care lucreaza impotriva intereselor nationale? Unui infractor recidivist i se da o pedeapsa mai grea... Ma intreb... chiar nu le este rusine celor care isi desfasoara activitatea la cele doua televiziuni trompeta ale lui Vantu infractorul si Voiculescu turnatorul???? Niste sclavi nesimtiti care lucreaza pentru niste nesimtiti ordinari.
  • +2 (2 voturi)    
    Eu am alta problema... (Marţi, 23 februarie 2010, 19:44)

    Neutron [anonim]

    La Realitatea nu ma prea ma uit. La Antena 3 doar la vreme, stiri, vreun meci, iar cand incep talk-show-urile politice schimb pentru ca nu ma intereseaza.PROBLEMA MEA e cu Prima. Incepe filmul, vezi cum se numeste - publicitate - se intalneste unu' cu una, se saluta - publicitate - ala o intreaba ce face si pana sa raspunda aia - publicitate. Cateodata dau publicitate imediat dupa ce pleaca glontul din pistol si reincep cu traseul glontului spre tinta. Uiti cum ii cheama, care cu care "traieste", al cui copil e ala micu' si cret, ce naiba cauta ala cu ciorap in cap la aia in dormitor, etc. E ca un banc prea lung la care cand afli "poanta" deja ai uitat subiectul. OK, inteleg ca si reclama are rolul ei, dar fratilor, priviti inainte filmul si bagati publicitate cand se schimba scena. Si chestia asta e valabila si pentru alte cateva televiziuni.
  • 0 (0 voturi)    
    gluma.. (Marţi, 23 februarie 2010, 19:54)

    mar [anonim]

    zilei!!!
    Adica recunosti dezinformarea si implicit manipularea prin informatie, dar tai un bon de 5000 lei.
    Cred ca le este teama sa nu-i bage in incapacitate de plata si sa le declanseze procedura de insolventa!!
    Curat murdar Coane Fanica.
  • 0 (0 voturi)    
    tupeul CNA (Marţi, 23 februarie 2010, 20:00)

    mihaela [anonim]

    Astia de la CNA au televizoarele setate astfel incat sa nu prinda irealitatea si catena 1,2 3.....Culmea amenzii:suma si motivatia.Or fi adormit,or vi facut rost de ierburi interzise?Baieti,este cazul sa plecati,sa lasati locul altora .Daca nu plecati singuri,poate Parlamentul sa va dea OK de zbor. Dupa care si Parchetul sa va ia la intrebari.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo reclama (Marţi, 23 februarie 2010, 21:10)

    Ucsi [anonim]

    E prima data cand aud ca un post de televiziune a fost amendat pentru prea multa publicitate si imi pare bine de acest lucru. Stiu ca aceste televiziuni comerciale traiesc dupa reclame, dar este inadmisibil cand un film, stiri, sau alte emisiuni sunt intrerupte din cauza lor. Din partea mea sa dea si o ora de reclame, dar intre programe, tocami de aceea am ajuns sa ma uit la canalele nationale, cel putin acolo nu sunt intrerupte filmele. Cat despre reclame, doar se stie ca orice produs bun isi face singur reclama, fara sa ne ameteasca pe noi in timpul vizionarii unui program. Consider ca reclama pentru telespectatori este la fel de daunatoare precum virusul pe internet.
  • 0 (0 voturi)    
    cum de a scapat... (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:16)

    nahir [utilizator]

    PROTV-ul???
    astia, cateodata, dau publicitate chiar mai des ca PRIM TV (unde, cei drept, filme de desene animate de max. 1 1/2h ajung sa dureze din cauza publicitatii si peste 2h).