Studiu: In gura presei si Dan Diaconescu Direct, cele mai violente emisiuni TV

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2010, 21:56 Economie | Media & Publicitate

Emisiunea "In gura presei", difuzata de Antena 3, este cea mai violenta emisiune de divertisment si pamflet, in timp ce "Dan Diaconescu Direct" de la OTV este cel mai violent program de dezbateri, potrivit unui studiu realizat de CNA si UNICEF, citat de Mediafax.

Proiectul analizeaza, prin metoda analizei de continut si a analizei semio-discursive, continuturile violente din programele a 11 posturi TV - TVR 1, Antena 1, Antena 3, Acasa, Pro TV, Prima TV, Realitatea TV, OTV, Cartoon Network, Jetix, Minimax - timp de o saptamana (5 - 11 ianuarie 2009).

Tipurile de violenta avute in vedere au fost: violenta reala/ violenta fictionala, violenta fizica, verbala, psihologica, economica, sexuala si sociala.

Cea mai mare durata a actelor de violenta s-a inregistrat la

OTV, unde 37,68% dintr-o ora de emisiune a fost "ocupata" de acte violente,

Pro TV (26,59%),

Prima TV (15,42%),

Antena 1 (14,34%),

Antena 3 (12,98%),

TVR 1 (11,16%),

Realitatea TV (7,30%),

Acasa (6,04%).


Cea mai violenta emisiune (pamflet), din punctul de vedere al duratei actelor violente, a fost in perioada monitorizata "In gura presei", realizata de Mircea Badea, cu o medie a duratei violentei pe ora de 760 de secunde (din 60 de minute de emisie continua, 12,6 minute au fost ocupate de acte violente).

Emisiunea "In gura presei" de la Antena 3 a fost pe primul loc si in privinta duratei medii a unui act violent: 59 de secunde. Emisiunea lui Mircea Badea a fost urmata de "7 pacate" (34 secunde durata unui act violent), "Noaptea erorilor" (22,8 secunde), "Mondenii" (7,5 secunde) si "Cireasa de pe tort" (7,4 secunde).

De asemenea, emisiunea monitorizata drept cea mai violenta dupa indicatorul ponderii duratei violentei a fost tot "In gura presei" (21,1% din durata totala a emisiunii a fost violenta).


Citeste mai multe despre   






















5306 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    cna (Miercuri, 10 martie 2010, 22:19)

    digitalblue [anonim]

    mai baieti, mai lasati mai moale cu "parerea". Antena 3 nu difuzeaza emisiuni tv violente. :))
  • -3 (5 voturi)    
    UNICEF?! (Miercuri, 10 martie 2010, 22:39)

    Marcel Neidoni [anonim]

    Ce are UNICEF de-a face cu VIOLENTA TV DUPA ORA 22.00?
    La ora aia, copiii n-au decat SA DOARMA!
    Sincer, NU ma uitam la Mircea Badea, si, da, l-am votat pe Basescu. De doua ori. Da' de-acuma o sa ma uit la el. Sa vad si io unde dracu' e violenta aia...
    • +3 (3 voturi)    
      Dupa ora 22 (Miercuri, 10 martie 2010, 23:07)

      Noctambul [anonim] i-a raspuns lui Marcel Neidoni

      S-ar putea ca dupa ora 22 copiii sa nu fie in patut. Poate isi asteapta parintii prinsi intre joburi sufocante si rate pe masura. Oameni obositi si frustrati ca nu nimic nu merge "cum trebuie" sau "ca pe vremuri". Din fericire, exista "n" productii din categoria junk TV care le ofera pretextul ideal de evadare si socializare. Vede careva cercul vicios?
    • +1 (3 voturi)    
      E redifuzata la ora 10 dimineata! (Miercuri, 10 martie 2010, 23:41)

      Liviu Iordache [anonim] i-a raspuns lui Marcel Neidoni

      Daca Dan Diaconescu in direct mai are scapare, chestia aia anti-televiziune facuta la antena 3, cu o masa, un scaun, un operator si 3 hirtii se difueaza fix la ora cind se poat uita linistiti copii, la 10,00 dimineata, coane marcele!
  • 0 (0 voturi)    
    huh? (Miercuri, 10 martie 2010, 22:59)

    ion [anonim]

    Cine Doamne iarta-ma a facut "studiu" asta?

    Cum s-au gandit ei ca in "top" sa intre "Cireasa de pe tort?". Ce-i violent acolo? Cum taie vedeta puiu sa-l prepare?
  • +2 (4 voturi)    
    violenta comandata (Miercuri, 10 martie 2010, 23:19)

    Mara [anonim]

    Mircea Badea acest circar "instruieste" prin atitudine violenta pe cei ca el: circari!
    De ce n-ar adopta si el un ton civilizat, de ce nu ar face si el ceva constructiv in tara asta?!
    Pentru ca doar atit se pricepe: sa faca bascalie si sa impacheteze bascalia si violenta in «pamflet» pentru "destepti"... Si-i place - ca si altor "buni romani" -, doar sa demoleze... Si-o face la comanda si pe bani buni...
    Si din cauza acestui fel de romani sintem de risul lumii...
    • 0 (2 voturi)    
      extrem de simplu (Joi, 11 martie 2010, 7:37)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Mara

      Pentru ca asta se cere si Mircea Badea asta vinde. Daca M.B. stie ca maine ratingul se face vorbind despre legume, exact asta o sa faca. Totul este pe bani si negociat la sange.
  • +1 (3 voturi)    
    Tom si Jerry (Miercuri, 10 martie 2010, 23:21)

    Realist [anonim]

    Stiati ca Tom si Jerry sunt cuantificate, in metodologia "lui peste" (si a studiului citat) ca fiind extrem de VIOLENTE?
  • +2 (4 voturi)    
    definiti violenta (Miercuri, 10 martie 2010, 23:32)

    cata [anonim]

    Un om care vb singur de la ora 23.00, este cea mai violenta emisiune din romania. Sigur nu se uita nimeni la Stirile de la ora 17.00?... Da si eu dau cu pumnul in masa...inseamna ca sunt cel mai violent de pe terra?:))... Mi se pare o abureala stirea...=))
  • 0 (4 voturi)    
    sinteti DOAR pro Mircea Badea?! (Miercuri, 10 martie 2010, 23:49)

    Mara [anonim]

    si nu doriti sa afisati comentariul meu?!! Data viitoare, poate ca voi "ocoli' site-ul Dvs.. Pina acum, va credeam oameni seriosi, dar...?!
    • 0 (2 voturi)    
      chiar,oare de ce ? (Joi, 11 martie 2010, 0:31)

      toma [anonim] i-a raspuns lui Mara

      ce are toata lumea cu mircea badea "cel mai bun jurnalist" din romania dupa clasamentul altui "cel mai bun tatulici " ?
      sa va fie rusine,frustratilor !
  • +1 (1 vot)    
    Mircea,fii violent! (Joi, 11 martie 2010, 8:47)

    Pantera Roz [utilizator]

    La gradul de prostie si manelism din tara asta,chiar se impune!Cu petale de trandafir si ingeri zburand alene prin studioul emisiunii tale nu faci nimic!Ce,prostia si nesimtirea nu ne agreseaza zilnic tot violent?!
  • +1 (1 vot)    
    Adevarul este (Joi, 11 martie 2010, 9:27)

    sabertooth [utilizator]

    Ca numai cu knutul urnesti creierele adormite ale turmei ignobile din tara asta. Cu povesti despre Scufita Rosie nu mai faci nimic.

    In vreme ce gloata se uita hipnotizata la "Te pui cu blondele"/"In puii mei"/etc smecherii isi marca linistiti banii.
  • 0 (0 voturi)    
    OTV (Joi, 13 mai 2010, 0:01)

    CICA [anonim]

    SA CINTE VALI VIJELIE MELODIA (SI BOGATI PLING)