Organizatia Reporteri fara Frontiere, "scandalizata" de insultele europarlamentarului Becali la adresa unei jurnaliste

de V.O.     HotNews.ro
Luni, 15 martie 2010, 15:40 Economie | Media & Publicitate

Organizatia Reporteri fara Frontiere, impreuna cu asociatia partenera din Romania, Active Watch-Agentia de Monitorizare a Presei, se declara "scandalizate" fata de comentariile obscene facute de George Becali, membru al Parlamentului European, la adresa unei jurnaliste. Cele doua asociatii afirma ca sunt "socate" de declaratiile lui Becali, care a injurat-o pe ziarista Cornelia Popescu de la publicatia online Ziua Veche atunci cand aceasta l-a contactat pentru a-l intreba despre contradictiile dintre declaratiile de interese facute la PE si declaratiile sale publice.

  • Vezi aici cum prezinta Ziua Veche dialogul dintre jurnalista si George Becali.

Comunicatul Reporteri fara Frontiere - AMP, care aminteste despre alte iesiri agresive ale lui Becali la adresa jurnalistilor:

Comportament scandalos al europarlamentarului George Becali fata de o jurnalista

Reporteri fara Frontiere si organizatia sa partenera in Romania, Active Watch - Agentia de Monitorizare a Presei, sunt scandalizate de comentariile vulgare si obscene pe care George Becali, membru al Parlamentului European, le-a facut fata de Cornelia Popescu jurnalista a ziarului online ZIUA Veche pe 10 martie, cand aceasta l-a contactat pentru a-l intreba despre contradictiile din declaratiile de interese pe care le-a facut la Parlamentul European si alte declaratii publice ale sale.

"Suntem socati de declaratiile ofensatoare ale lui Becali", au spus cele doua organizatii. "Este inacceptabil ca un membru al Parlamentului European sa o insulte pe Popescu intr-un mod atat de virulent si deranjant". Politicienii par sa isi piarda autocontrolul din ce in ce mai des, uitand obligatiile morale pe care le incumba pozitia lor oficiala si un salariu din venituri publice."

Cele doua organizatii au adaugat: "Declaratiile de interese financiare pe care le fac parlamentarii europeni nu sunt doar obligatorii, ci sunt, de asemenea, de interes public. Jurnalistii au o obligatie in a pune intrebari legate de aceste declaratii, iar parlamentarii europeni trebuie sa raspunda in detaliu. Reactia absurda a lui Becali nu reuseste sa ascunda dorinta sa de a evita acest subiect. Natura exacta a intereselor sale financiare si a posesiunilor sale trebuie sa fie explicata."

Din pacate, Becali are un obicei in a se comporta intr-o maniera agresiva si ofensatoare fata de jurnalisti. El l-a insultat si l-a amenintat pe jurnalistul Cristian Tudor Popescu intr-o cafenea in februarie 2002 dupa ce Popescu a scris un articol in ziarul Adevarul despre un controversat schimb de terenuri cu armata romana.

Pe 3 noiembrie 2001, Becali si garzile sale de corp l-au insultat si l-au lovit pe Malonga Parfait, gazda emisiunii sportive Fotbal Max difuzata de ProTV, dupa ce acesta din urma vorbise in emisiune despre Becali si proprietatea sa asupra echipei de Steaua Bucuresti. In timpul atacului asupra lui Parfait, Becali a spus ca nu putea permite sa fie luat in ras de o persoana de origine africana.

Dupa ce Steaua Bucuresti a pierdut o semi-finala UEFA Cup impotriva Middlesbrough pe 30 aprilie 2006, Becali le-a ordonat garzilor sale de corp sa o ia pe jurnalista Ana Maria Neagu de la Realitatea TV din fata sa. Jurnalista il intrebase daca mai este mandru de prestatia jucatorilor sai. Una dintre garzile de corp a insultat-o pe jurnalista si a lovit-o in picior.


Citeste mai multe despre   






















17258 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Becali reprezinta Romania... (Luni, 15 martie 2010, 15:51)

    Ovidiu [anonim]

    Specia Becali este foarte intalnita in Romania....are bani, haur, scuipa seminte din gip, si considera femeile o specie evident inferioara masculilor...

    Un gand bun tuturor Romanilor, si pentru cei ce i-au trimis pe Becali, Vadim si EBA in Parlamentul European... va urez ce ne zicea bunica cand eram mici..

    " Sa va dea Dumnezeu minte, ca tare ii scumpa !!!"
  • +16 (18 voturi)    
    Becali e produsul jurnalistilor... (Luni, 15 martie 2010, 16:00)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Daca stirile sportive n-ar mai incepe pe TOATE posturile TV cu "Ce ispravi a mai facut Steaua (Becali)" si ne-ar arata SPORT in loc de cancanurile fotbalistilor romani de doi lei (+fetele din dotare) si ale patronilor de cluburi de fotbal, personaje ca Becali ar sta in banca lor, nu s-ar (si ne-ar) face de ras prin Parlamentul European...

    Handbalistele de la Oltchim s-au calificat in semifinalele Ligii Campionilor (chestie care la fotbal nu s-a mai intamplat din anii '90), iar performanta lor e tratata de parca ar juca in Cupa Scolii la Oina...

    Asa ca, asta "cresteti", asta "culegeti", stimati jurnalisti.
    • +3 (3 voturi)    
      corect. dar el e la stiri pe banii lui (Luni, 15 martie 2010, 18:58)

      piar [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      pe banii lui si pe naivitatea spectatorului. materiale au fost scrise, dar nu sunt chiar in presa mainstream
      http://www.crji.org/news.php?id=127&l=1
  • +6 (6 voturi)    
    Numai "meseriasi" (Luni, 15 martie 2010, 16:42)

    mmm100 [utilizator]

    Da, Becali a fost si este un mare cioban, si la propiu si la figurat. Si cum spune si "Ritzi Pitzi" mai sus, este produsul jurnalistilor tip sacal, care ar publica si poze cu mama lor la dus numai sa le creasca audienta. Si mai grav e ca aceeasi jurnalisti i-au crescut popularitatea cat sa il trimita in parlamentul EU.

    Totusi am ascultat si "interviul", cu niste ghilimene extrem de ingaduitoare, si am realizat ca si doamna jurnalista a deschis discutia cu un uimitor profesionalism si elan, coborandu-se relativ lejer la nivelul lui Becali: nu si-a anuntat pozitia, s-a amestecat in gluma ieftina, vorbeste cu "auziti dl.", ii lipseste vigoare conversatiei - parca ar sta pe burta in pat, ce mai - jalnic.
  • +1 (5 voturi)    
    afara cu el (Luni, 15 martie 2010, 16:53)

    ady [anonim]

    scoateti ciobanu ala din PE ca ne face varza la capitolul imagine..
    • -1 (1 vot)    
      Imagine (Luni, 15 martie 2010, 21:06)

      G [anonim] i-a raspuns lui ady

      Cine ti-a spus ca aceasta tara mai are imagine?Asta o cred numai sexsimbolurile.Restul este la doi metri sub pamant,inclusiv mandria romaneasca.
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Marţi, 16 martie 2010, 3:22)

      lidra [anonim] i-a raspuns lui ady

      Care imagine ?
  • +1 (3 voturi)    
    nu ati observat... (Luni, 15 martie 2010, 17:48)

    egroeg [anonim]

    Becali,cand a insultat-o pe jurnalista,nu era in haina de europarlamentar,ci in cea de oier,ca tocmai iesise de la muls si atata mai avea in gura.
  • -2 (4 voturi)    
    Broccoli.. (Luni, 15 martie 2010, 20:54)

    Steve [anonim]

    How could Romanians vote for this Neanderthal to represent them? He's merely a street smeker in an expensive shiny suit. Any idiot can see that. No one will take Romania seriously until you start voting half way decent people to represent them.

    Becalli's MEP bid was obviously to gain him immunity from his kidnapping charges. He bought his votes with mici and beer, a Romanian tradition. At least Basescu paid 50 lei for a vote in the recent election, and the PSD 40lei. Basescu gave out cool umbrellas and a bucket with his name on it. Hell, that should buy any Romanian's vote. Although I have to hand it to Basescu, he had no other option. Although, I expect most people take from both sides and vote for the most idiotic and corrupt person anyway. How else could a Becali exist?
  • -1 (1 vot)    
    ne trebuie palme (Luni, 15 martie 2010, 20:59)

    crap [anonim]

    ar fi bine ca parlam europei sa voteze excluderea oierului, ca sa ne faca de panarama in toata lumea. trebuie asta, ptr ca imbecilii de acasa nu se sesizeaza orice'ar fi, ptr ei injuraturile golanesti sunt pefect normale. afara daca unul injura de fata cu un politist, e luat de-o aripa, i se pun catusele si e dus la 'sectie' ptr explicatii; eventual ajunge si in fata unui judecator de pace (victima depune intre timp plangere) si i se ofera alegerea intre o amenda frumoasa si voluntariat fortat in folosul comunitatii, ori 6 luni de parnaie (poate cu suspendare, dar individul se alege cu dosar penal, ceea ce'l face sa sufere cel putin 10 ani dupa aia). cam asa, societate nesimtita, se pune rezolva problema afara.
  • 0 (0 voturi)    
    impardonabil (Luni, 15 martie 2010, 21:19)

    dani [anonim]

    E impardonabil limbajul acestei persoane care are si functia publica de europarlamentar, papand bani publici europeni, ca sa citeasca poticnit niste texte prefabricate, in PE. Ar trebui dat de publicatie in judecata, pentru ultraj.
  • 0 (4 voturi)    
    titlul de cancan (Luni, 15 martie 2010, 23:26)

    pb80tm [anonim]

    ce de-a comentarii de virgine aveti in voi. cel putin becali nu mimeaza un animal. el este natural. stau si ma intreb ce-i mai rau ciobanul de becali sau "dama de consumatie"- presa? ce drept mai au jurnalistii sa comenteze comportamentul cuiva dupa cata mizerie fac in media. stiu sunt si jurnalisti de treaba. dar majoritatea sunt pseudojurnalisti. iar elemente ca becali au dezvoltat o reactie automata de aparare impotriva lor. cati jurnalisti al abordeaza pe becali de pe poziti cel putin ingaduitoare? toti vor o bucata din el, se comporta ca si sacalii. si ce vreti mah sa-i pupe? si pt cultura voastra generala becali a fost ALES. si nimeni nu-l poate da afara din euparlament, oricat de grobian ar fi. asta e un principiu al democratiei pe care daca nu-l intelegeti si nu-l respectati traiti in dictatura. e dreptul lui sa injure pe cine vrea si pe papa de la Roma, daramite o amarata de jurnalista. iar organizatia lu peste mananca maro. in primul rand eu daca as fi jurnalist n-as lua interviuri unor specimene ca becali. e o vorba la romani "cine se joaca cu focul se arde"
    • 0 (0 voturi)    
      bai pb80tm (Marţi, 16 martie 2010, 15:03)

      unu1 [anonim] i-a raspuns lui pb80tm

      daca te-ai duce la un ghiseu sa platesti o amenda sau cu o problema la primarie, spre exemplu, si functionarul respectiv te-ar expedia elegant "pleaca in plm ca n-am chef de tine" cum te-ai simti idiotule? e dreptul lui democratic sa te injure nu? mafiotul din articol ocupa o functie reprezentativa pentru stat, o functie care presupune o anumita conduita... dar ce sa intelegi tu... romania...
      • 0 (0 voturi)    
        sper numai unul (Miercuri, 17 martie 2010, 14:58)

        pb80tm [anonim] i-a raspuns lui unu1

        ca tine sa fie. functionarul de la ghiseu nu e ALES. daca m-as duce sa platesc ceva nu cred ca ar refuza. pt orice atitudine nedeontologica a unui fct public exista mecanismul reclamatiei. oricum confunzi fct public cu demnitarul public. in '89 uni l-au injurat pe ceausescu pt librtatea de exprimare. poate tu ai fost militian atunci de nu intelegi cum sta faza cu drepturile. nu mai te exprima pe internet daca nu esti in stare sa intelegi ce am scris eu mai sus. scoate-ti ochelarii de cal. eu nu-l apar pe becali ca injura. eu condamn presa ca se uita in gura lui.
        limbajul tau imi de de inteles ca ai meniu plin de carne zilnic. nu ma cunosti si nu te cunosc ca sa-ti permiti cu mine astfel de limbaj. eu cred ca esti neam cu becali de te exprimi asa intr-o conversatie cu un necunoscut.
  • 0 (2 voturi)    
    EL NU E DE VINA!!! (Marţi, 16 martie 2010, 9:57)

    becalozaur [anonim]

    La nivelul lui de cultura si la banii pe care ii are, atita poate!!! E de vina bucurestenii care l-au ales fara discernamint-sperind ca le mai plateste din cind in cind curentul furat si presa care l-a dat pe sticla de 30 de ori/zi,facind dintr-un papitzoi , un ''om de stat'',fara sa se gindeasca la consecinte!Daca presa avea-asa cum pretinde-un minim simt civic , ar fi refuzat sa plaseze permanent in primul plan social al acestui ipochimen si nu ar fi facut eveniment national din orice rigiitura a stelei;Deci,nu mai dati in saracul amarit,ca el e creatia societatii care l-a promovat si l-a propulsat cu rol de model-salvator al hotilor de curent,al galeriilor de infractori agresivi de fotbal , al nonvalorii...ca nu ne ajunge reclama internationala facuta de tigani...