In urma unei sesizari facute de UPC Romania

RCS&RDS nu mai poate difuza 10 posturi TV, in lipsa avizelor necesare

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 23 martie 2010, 15:08 Economie | Media & Publicitate

RCS&RDS a fost somat marti, de Consiliul National al Audiovizualului (CNA), sa intre imediat in legalitate si sa nu mai difuzeze, in pachetele sale, zece posturi TV, printre care Deutsche Welle, Italia 1 si TF 24, pe care le transmitea fara aviz, in cinci orase din tara, printre care si Bucuresti, informeaza Mediafax. Decizia vine dupa un control efectuat de CNA ca urmare a unei sesizari din partea operatorului de comunicatii prin cablu UPC Romania.

In urma verificarilor efectuate, Consiliul a constatat ca RCS&RDS continua sa transmita mai multe posturi TV fara a fi inscrise in avizul de retransmisie, in ciuda faptului ca operatorul de telecomunicatii a fost amendat, pentru aceleasi abateri, cu 10.000 de lei, de CNA, in sedinta din 25 februarie.

Astfel, CNA a constatat ca RCS&RDS transmite fara a fi inscrise in avizul de retransmisie, in pachetul digital, mai multe posturi TV, in mai multe localitati, printre care Bucuresti, Craiova, Targu Mures, Iasi si Timisoara.

Potrivit CNA, in Bucuresti, in pachetul sau digital, RCS&RDS difuzeaza fara a fi inscrise in avizul de retransmisie televiziunile 1 Music Channel.Hu, Deutsche Welle, Bloomberg, Italia 1, Canale 5, TF 2, TF 24, France 3, TVE si BBC Prime.

Prezent la CNA, reprezentantul RCS&RDS, consilierul juridic Mihai Lucian, a spus ca pentru Bloomberg si TF 2 s-au obtinut acordurile de difuzare.

"Exista o cerere din partea abonatilor pentru aceste programe (televiziunile difuzate fara a fi inscrise in avizul de difuzare, n.r.). Acestea au fost preluate la liber de pe satelit, nu le-am pus noi in oferta", a explicat Mihai Lucian, precizand ca ulterior s-a constatat ca exista cerere din partea publicului pentru aceste televiziuni.

Mihai Lucian a mai spus, citat de Mediafax, ca pentru restul posturilor TV pe care RCS&RDS le retransmite fara a fi inscrise in avizul de retransmisie exista discutii cu televiziunile respective.

Controlul CNA a mai constatat ca la Craiova, RCS&RDS retransmite fara aviz televiziunile Canale 5, France 3, Italia 1, TV 24 si TVE, la Targu-Mures - Canale 5, Deutsche Welle, France 3, Italia 1, 1 Music Channel.Hu, RTL Klub, TF 24, TVE si Viasat 3, la Iasi - Deutsche Welle, Italia 1, France 3, TF 24, TVE, 1 Music Channel.Hu, Canale 5, iar la Timisoara - 1 Music Channel.Hu, Deutsche Welle, Italia 1, TF3, TF 24, TVE si Canale 5.

In urma dezbaterilor, consiliul CNA a decis ca RCS&RDS nu va mai putea sa retransmita in pachetele sale posturile Deutsche Welle, Italia 1, Canale 5, TF 3, TF 24, France 3, TVE, RTL Klub, 1 Music Channel.Hu si Viasat 3, pana ce operatorul nu va face rost de avize pentru aceste posturi.

Comunicatul CNA pe aceasta tema.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

17155 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    clasic romanesc sau capra vecinului. (Marţi, 23 martie 2010, 15:32)

    mircea [anonim]

    In loc ca UPC sa-si inbunatateasca semnalul,pentru-ca uneori se vede ca pe timpul lui Ceausescu,sarbii,sa moara vecinul(sau capra lui).Acum ma astept ca RDS&RCS sa reclame UPC la...(gaseste el).Cineva ar trebui sa le sanctioneze pe amandoua,pentru-ca serviciile oferite sunt sub standarde(cele de bun simt).
    • 0 (0 voturi)    
      Calitate RCS (Miercuri, 24 martie 2010, 13:30)

      Mao [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Pe analog nici RDS nu este mai breaz la calitate. Treceti pe digital daca vreti calitate.
  • +3 (11 voturi)    
    ce lab.gii astia de la UPC (Marţi, 23 martie 2010, 15:36)

    Dan [anonim]

    tipic
  • +4 (6 voturi)    
    Ete scârţ (Marţi, 23 martie 2010, 15:49)

    Iulian [anonim]

    Tocmai posturile mele favorite :-p
    • 0 (0 voturi)    
      RCS (Miercuri, 24 martie 2010, 18:19)

      Plictisitul [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Programe difuzate ilegal fara sa plateasca pentru ele! Tare asta... Da sa vada fraierii ca sunt programe multe, moka si sa se aboneze. Dupa aia le scot ca e CNA al dreak si nu vrea. Se pare ca pacaleala a tinut ca multi au facut contract pentru pret mic si programe pe care concurenta nu le avea. Ce teapa! Hahahahaha... S-au cam desumflat acum oamenii cand au constat ca le dispar tocmai programele pentru care migrasera! Sa mor daca nu sunt penali rau astia..
  • -1 (9 voturi)    
    Mare pierdere (Marţi, 23 martie 2010, 15:57)

    Gelu [anonim]

    Mare pierdere cu canalele acelea...Daca era vorba de DigiSport sau Pro sua Antena sau....Dar asa..Paguba-n ciuperci...
    • +5 (9 voturi)    
      canale (Marţi, 23 martie 2010, 16:06)

      dman [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      as putea sa traiesc linistit fara canalele la care faci referire..
  • +4 (6 voturi)    
    ba esti nebun (Marţi, 23 martie 2010, 16:12)

    dan [anonim]

    Adica RCS si RDS dadeau italia 1 si canele 5, ba esti prost.
    A fost cumparat rcs de mediaset si nu stiu eu?
    cum pui mei dadeau astia canale mediaset cand e notoriu in europa ca berlusconi a fost amendat de nu stiu cate ori ca programele mediaset nu sunt availeble catre europa.
    poate rai uno si tv5 france
    • +2 (2 voturi)    
      sunt (Marţi, 23 martie 2010, 16:27)

      Io [anonim] i-a raspuns lui dan

      in cablu digital
  • +7 (7 voturi)    
    Pt nepasatori (Marţi, 23 martie 2010, 16:43)

    Xynth [anonim]

    Domnilor, poate ca sunt persoane care vizioneaza DW sau RTL Klub in detrimentul multor canale TV romanesti, fie ele chiar si Pro Tv, Antena 1....Avem multe de invatat de la nemti...Galileo este o emisiune super, dar daca voi preferati incultura gen...Fata lui tata si multe altele, ce pot face eu?
    • -3 (5 voturi)    
      ce poti sa faci? (Marţi, 23 martie 2010, 20:56)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Xynth

      Pai poti sa te duci inapoi in tara ta mama ungaria si sa te impusti in fata fratilor tai...ca noua chiar nu ne pasa...ok????????? fraiere
      • 0 (2 voturi)    
        O ilustrare perfectă a Prostiei şi Răutăţii (Miercuri, 24 martie 2010, 8:07)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Te-ai prezentat de minune aşa cum eşti în realitate.
  • +2 (4 voturi)    
    si VH1 Classic (Marţi, 23 martie 2010, 17:04)

    farty [utilizator]

    si eu care speram sa scapam de Private Spice... un post tv in care zici ca se imperecheaza porcii in cocina. era mult misto Spice atunci cand se numea si Platinum. vremuri de mult apuse. cat despre posturile reclamate... nu stiu ce am sa ma fac. astept totusi acea zi in care VH1 Classic va reveni in forta
  • 0 (6 voturi)    
    nesimtire tip rcs&rds (Marţi, 23 martie 2010, 17:04)

    abonat la cablu [anonim]

    Acum ceva timp in urma citisem tot aici despre modul in care rcs&rds isi trateaza salariatii (salariatii preluati de la airbites).
    E clar ca nu trebuie sa ne mai mire nimic pt ca asta e Romania.
    Daca rcs&rds isi permite sa trateze cu c...u legislatia, cna-ul, va dati si voi seama ce respec au pt ei niste sclavi, pardon , salariati.
  • -2 (4 voturi)    
    Cardasia cu Voiculescu ii (Marţi, 23 martie 2010, 18:01)

    Audit [utilizator]

    obliga pe cei de la RDS sa se comporte ca Felix.
  • +3 (3 voturi)    
    Protest (Marţi, 23 martie 2010, 18:10)

    Abel [anonim]

    Mai degraba ar trebui amendati pentru faptul ca au indraznit sa scoata, cel putin la Oradea, din grila de baza - TVR Cultural si M2, (Trinitas-ul deasemenea fiind retransmis la o calitate f. slaba). Si pentru ce anume? Ca sa faca loc unor programe execrabile, subumane.
  • +1 (3 voturi)    
    rds (Marţi, 23 martie 2010, 19:13)

    aNDREI [anonim]

    si la Cluj au scos din grila 5 canale ,care peersonal ma interesau... i doare-n PIX de clienti , tarifele au ramas aceleasi , ba mai mult cursu de schimb e 4.122 la ei. foarte nesimtiti sunt cei de la rds!!!!!!
    • -1 (5 voturi)    
      bai (Marţi, 23 martie 2010, 20:59)

      sal [anonim] i-a raspuns lui aNDREI

      Abonamentul il platesti in lei mah sclavule nu in euro...ca daca il plateai in euro il plateai dublu...intelegi????
      • +1 (3 voturi)    
        Romania -locul 4 in lume (Miercuri, 24 martie 2010, 0:01)

        Sergiu [anonim] i-a raspuns lui sal

        In ceea ce priveste viteza medie a conexiunilor la internet suntem pe locul 4. (http://economie.hotnews.ro/stiri-it-6810964-romania-locul-patru-lume-viteza-medie-conexiunilor-internet.htm) Ce vreti mai mult de atat? La RCS-RDS platiti 20 d ron ptr TV. Foarte multe posturi, semnal bun. What more do you want? Numai lamentati. Aah si daca cineva crede ca suntem pe locul 4 datorita faptului ca internetul nu este raspandit suficient in tara uitati ce zice google: "circa 90% dintre cei 7,5 milioane de utilizatori ai Internetului din Romania folosesc motorul de cautare google.ro." (http://economie.hotnews.ro/stiri-it-7062024-google-putea-deschide-finalul-anului-birou-romania.htm)
  • +1 (1 vot)    
    ATENTIE !!! (Miercuri, 24 martie 2010, 11:38)

    RADU [anonim]

    Stiati ca RDS-RCS face reclama mincinoasa ???
    TV+NET+TEL FIX+TEL MOBIL = 52 lei
    Cele doua telefoane lipsesc de 5 luni in Cluj Napoca !!
    .Chiar si la incheierea contractului se lauda cu oferta ,
    Iar de a doua zi incep tromboanele cu lipsa telefoanelor !!
    Rusine lor ! Cereti inainte telefoanele !!! de la agentia Motilor -Cluj !!
    • 0 (0 voturi)    
      Reclama inselatoare (Miercuri, 24 martie 2010, 18:59)

      Nutu [anonim] i-a raspuns lui RADU

      Are dreptate Radu. Si la Bucuresti este la fel.
      TV+NET+TEL FIX+TEL MOBIL = 52 lei
      Am TV si NET dupa 2 sapt de la incheierea contractului iar telefoane numai tromboane. Vesnic acelasi raspuns "Sesizarea dvs a fost inregistrata si are nr. ...." in rest vrajeala. La incheierea contractului mi-a spus ca dupa max 1 luna voi avea si telefoane. Au trecut 3 luni. 52 de lei reprezinta ab. la primele doua iar celelalte 2 care sunt gratuite..., mai la Sf Astepta. Cred ca ar trebui sa reclamam la Protectia consumatorului.
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtire crasa (Miercuri, 24 martie 2010, 12:48)

    nl [anonim]

    Nimic nu ma mira la RDS. Imediat dupa preluarea Air Bites au promis servicii de prima clasa si au oferit asteptare de prima clasa. De o luna este incheiat contractul si nu au venit sa-si instaleze TV si telefonia fixa!
  • 0 (0 voturi)    
    ciudățenii (Miercuri, 24 martie 2010, 13:24)

    suparat pe RCS [anonim]

    în Tîrgu-Mureș nu avem VH1 de câteva luni. RCS schimbă grila de programe fără nici o noimă, fără să facă un sondaj printre consumatori etc. Nu știu unde erau posturi italiene în Tîrgu-Mureș că la RCS de multe luni a dispărut ultimul, Rai1. Ca să nu vă spun că la solicitarea telefonică pentru explicații mi s-a spus că le-a expirat licența de redifuzare și că sunt în renegocieri cu difuzorii!!! Puteți crede asta?
    Stau și mă minunez cum:
    1. o companie care se vrea serioasă nu-și renegociază în timp contractele de redifuzare;
    2. cum e posibil ca în rețelele RCS din alte localități sau pe platforma digitală Digi TV să fie redifuzate canale care "au contractele de redifuzare în negocieri"!!!!
    Iar ca ultim gest de "respect" operatorul de la RCS îmi spune că orice nemulţumire trebuie exprimată în scris la unul din sediile lor!!!!
    Problema e că sunt singurii difuzori.
    • 0 (0 voturi)    
      enervata de RCS (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 17:40)

      beep [anonim] i-a raspuns lui suparat pe RCS

      Si eu am primit aceeasi explicatie cand am sunat la sediul lor. Si mi-e chiar dor de vh1 si vh1 classic. Bine ca platesc pachetul extra si ei schimba grila cand vor, fara sa faca vreun sondaj, fara nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    peste o luna dureaza remedierea unei sesizari (Vineri, 4 iunie 2010, 14:16)

    Ada [anonim]

    Interesati-va de serviciile oferite inainte sa deveniti abonatul lor. Am avut o problema cu telefonul fix, am facut o sesizare, si a durat 5 saptamani, timp in care am sunat aproape in fiecare zi. Mereu operatorii aveau aceeasi replica : " am trimis sesizarea dvs. la urgente". Ca sa nu mai spun ca sunau ca vin intr-un anumit interval orar si nu mai veneau deloc, fara macar sa anunte....E inacceptabil sa te rogi de ei 5 saptamani zi de zi pentru niste servicii platite. Sincer, nu ma asteptam sa fie atat de incompetenti.....
  • 0 (0 voturi)