Ponta: TVR si SRR vor avea conducere strict politica

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 29 martie 2010, 15:29 Economie | Media & Publicitate

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, luni, intr-o conferinta de presa, ca TVR si SRR vor avea o conducere strict politica, el sustinand ca TVR va reveni PDL, iar SRR va reveni UDMR, transmite Mediafax. Potrivit lui Ponta, declaratiile facute pana acum de deputatul PDL Raluca Turcan si de ceilalti membri democrat-liberali privind "jugul politic" exercitat asupra TVR si RRA au valoare doar cand nu se afla la putere.

"Daca doamna Turcan, dupa ani de lupte, va reusi pana la urma sa transforme Televiziunea in portocaliu - si Radioul inteleg ca va fi verde, dar nu verde ecologist, ci verde UDMR - va insemna ca, din pacate, toate declaratiile facute pana acum, prin care domana Turcan si membrii PDL vorbeau de jugul politic asupra Televiziunii si asupra Radioului, asa cum ne-am obisnuit la PDL, au valoare doar cand nu e vorba de jugul lor politic. Dar cand sunt ei acum la putere, ceilati trebuie sa facem ciocul mic, conform solicitarii PDL-iste cunoscute si vom avea o conducere strict politica - PDL la TVR si UDMR la Radio Romania", a precizat Ponta.

El a aratat ca PSD se va opune instituirii unei conduceri politice la TVR si SRR, chiar daca nu are majoritatea necesara in Parlament.

Raportul SRTV - introdus pe ordinea de zi a sedintei plenului reunit de marti
     
Birourile permanente reunite ale Camerei Deputatilor si Senatului au aprobat luni ordinea de zi pentru sedinta de marti, unde figureaza si raportul de activitate al Societatii Romane de Televiziune (SRTV), a declarat pentru Agerpres liderul senatorilor PDL Traian Igas.

Sedinta de plen comun, care avea pe ordinea de zi rapoartele SRR si SRTV, a fost suspendata miercurea trecuta. "De aceasta data colegii care au fost mai vocali saptamana trecuta au fost mai linistiti, constientizand ca nu pot tergiversa la nesfarsit introducerea pe ordinea de zi, dezbaterea si votarea raportului SRTV", a spus Igas.

Daca raportul televiziunii publice va fi respins, intregul Consiliu de Administratie al TVR, condus de Alexandru Sassu, va fi inlocuit. Printre numele vehiculate in presa pentru functia de presedinte-director general al TVR se numara Rodica Culcer, Robert Turcescu, Valeriu Turcan, Florin Calinescu, Brandusa Armanca.

Mandatul conducerii SRR a expirat anul trecut, fiind prelungit pana la sfarsitul lunii martie 2010. "Gandul" a relatat recent ca, pentru sefia SRR, UDMR i-ar avea in vedere pe Gasparik Attila, fost reprezentant al Uniunii in Consiliul National al Audiovizualului (CNA), sau pe actualul reprezentant in CNA, Szasz Attila. De asemenea, o varianta luata in calcul de PDL, in cazul in care UDMR nu va face nominalizarea, ar fi mentinerea in functie a actualei sefe a postului de radio public, Maria Toghina.


Citeste mai multe despre   






















850 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    :) (Luni, 29 martie 2010, 15:42)

    ion [anonim]

    Hotul striga hotii. Pai pana au fost ei la putere, televiziunea era rosie. Uite cum se agita acuma cand vad ca propaganda anti PDL o pot face numai prin antene si realiteata.

    Atitudine tipic de opozitie. Gica contra orice face puterea.
  • +6 (10 voturi)    
    INCOMPETENTA POLITICA (Luni, 29 martie 2010, 15:43)

    cris [anonim]

    In Romania mafie=partid. Justitie=coruptie.
    Au inceput sa strige PSD-ul care intre 1990-1996 si 2000-2004 a fost partid stat inlocuind cu scucces fostul PCR.
    Practica acelasi sistem mafiot ca fratii lor PDL si PDL dar se pare ca nu sunt atat de eficienti in castigarea voturilor.
    Alta problema a PSD-ului e ca verii lor PDL incearca sa ii faca KO prin aceleasi metode prin care la randul lor PSD-ul a facut KO PNT-CD-ul
  • +17 (17 voturi)    
    ... "mai" politica decat pana acum e imposibil ! (Luni, 29 martie 2010, 15:45)

    ral [anonim]

    Tovarase ponta !
    Politizarea de catre PSD a TVr (si a intregii prese, de fapt) de cand cunoastem PSD, si pana astazi, nu are pur si simplu grad de comparatie
  • +11 (13 voturi)    
    Ai dreptate, sef pesedist (Luni, 29 martie 2010, 15:54)

    swolf [utilizator]

    Numire 100% politica promovata de PDL. De aceea, cand o sa revina psdul la putere, peste 20 de ani, o sa ai ocazia, ajuns la varsta senectutii, sa devi primul reformator al psdului si o sa promovezi un director apolitic la tvr.
    De ce sa fie doar Basescu reformator, te lasa si pe tine sa incerci, nu-i asa.. O sa ai ocazia, repet, peste 20 de ani, sa spui psd bun, face reforma, PDL rau, se opune... Vezi ce sansa iti ofera puterea?
  • +14 (14 voturi)    
    rautacios demagog (Luni, 29 martie 2010, 15:55)

    Peea [anonim]

    Am senzatia ca psdistii astia au soarta pecetluita: oamenii buni si cu o cat de cata moralitate, au plecat, restul sunt prea lasi si fricosi, o turma condusa de cei tupeisti si demagogi, fara mama, fara tata, fara interes national, pentru care noi, astia gloata populara suntem niste roboti care trebuie sa dam bani la buget sa aiba ei de unde fura si sa votam ce vor ei, altfel suntem tampiti si lenesi.
    Ponta, esti un copil pe langa mine dar asa de tare m-ai dezgustat tocmai pentru ca am sperat ca un tanar e si cinstit si cu idealuri inalte pentru tara, nu doar ptr el.Ma scarbeste nerusinarea cu care vorbesti cand stii- si noi am vazut clar, nu ne mai minti in fata-ca televiziunea a fost partinitoare cu anumiti candidati in favoarea cand a psd-ului, cand a pnl-ului cu care sunteti partasi la chiul, furt din averea tarii, la risipirea banilor.
    Se simte un vant de schimbare si as fi dorit ca si voi, psdeilor sa puneti umarul la indreptarea raului pe care l-ati facut in tara asta atatia ani- nu-mi spune ca esti tanar si nu ai contribuit, daca nu te delimitezi, te asociezi.Sunt indignata de ce se intampla de atata vreme in Parlament si de tupeul parlamentarilor care vor sa ne puna pumnul in gura , sa intarzie orice progres ca sa nu-si disturbe afacerile .Ponta, schimba macazul si sobolanul, te trag in jos si acum, de la inaltimea la care ai ajuns, caderea e mai dureroasa( vezi Geoana si Iliescu).
    Daca se vrea ca televiziunea romana sa fie independenta si nepartinitoare , veti pune in locul lui Sassssssssssu un profesionist cu caracter, moral si cinstit- greu de gasit un asemenea om.
  • +14 (14 voturi)    
    Buna Po(a)nta (Luni, 29 martie 2010, 15:57)

    eu [anonim]

    Auzi bai Ponta, Victorase ca sa zic asa, cui vinzi tu "crastaveti" mai baietas? Adica Sassu era apolitic, independent (sau nu, ca asta a devenit "nomina odiosa", a fost bun conceptul cand era Oprescu candidat "la misto" contra lu' Diaconescu, ma-ntelegi mata...;-) ce mai incolo si-ncoace un profesionist, o somitate... ha, ha, ha!!! Ce Ponta buna! Uite d-asta n-o sa reusesti sa faci nimic cu functia asta pe care ti-ai atarnat-o la gat: pentru ca minti la fel de nerusinat ca si ai batrani. Si pentru ca speri in secret, transpiri la gandul asta, ca "o sa tina" minciuna si ca memoria e scurta nu minciuna are picioare scurte. Cum nu se poate mai fals. Adios fatarnicule. Pa ipocritule. Usoara sa-ti fie ratarea. Ca de altfel si a lui Sassu. Impostorilor.
  • +6 (6 voturi)    
    Ponta si reforma PSD. (Luni, 29 martie 2010, 16:09)

    mircea [anonim]

    Ponta a promis reforma PSD,dar vad ca ,dupa obtinerea sefiei se complace in acelas discurs gaunos al inaintasilor.Critica cu manie proletara tot ce face si nu face guvernul,acuza DNA ca instrumenteaza politic mafiotii din PSD,isi apara hotii,se pupa cu Crin si moare de grija(frica)lui Basescu.Atat Ponta,cat si PSD sunt incoerenti in gandire si actiuni,de nu-i mai pricepi de ce factura sunt.
  • +8 (8 voturi)    
    PONTA, la revedere feudei TVR !!! (Luni, 29 martie 2010, 16:09)

    liberal adevarat [utilizator]

    rodica culcer la tvr, oameni de cultura, nu politruci incompetenti ca sassu
  • +8 (8 voturi)    
    mai mutulica draga... (Luni, 29 martie 2010, 16:31)

    popcorn monta [utilizator]

    conducerea tvr acum e cumva apolitica si noi prostii romaniei nu stim?Demagogule.Papagalule
  • +8 (8 voturi)    
    Zau asa???? (Luni, 29 martie 2010, 16:58)

    Cristi [anonim]

    Dar pana in momentul asta ce fel de conduceri au obraznicule? Sassu de unde provine???? E venit de pe luna??? In ceea ce priveste politizarea institutiilor, PSD este campionul necontestat al ultimilor 20 de ani!!! Cata fatarnicie si nesimtire la acest guevarist de doi bani.... Incredibil!
  • +3 (3 voturi)    
    Vai , ce constatre! (Luni, 29 martie 2010, 18:19)

    Socrate Toma [anonim]

    Vai , ce constatare a facut Che Guevara !. Oare s-a consultat si cu Fidel Castro ?. Pai , mai padurene , pana acum ce fel de conduceri au avut aceste doua institutii la care tot poporul este contribuabil ?. A, cumva politrucul Sasu a fost adus de Nasu, cel de la FRF , la conducerea TV ?. Nu cumva l-ati uns voi , revolutionarii bolsevici impreuna cu hepaticii lui Fidel Castro?. Eu asa retin.
  • +2 (2 voturi)    
    Pacatos (Luni, 29 martie 2010, 18:21)

    nico2 [utilizator]

    Dl. Ponta cred ca a baut gaz.Prin afirmatiile sale recunoaste ca TVR si SRR au fost conduse, in toti acesti ani, de persoane loiale PSD.Cat timp au fost conduse de PSD totul a fost bine ptr. partid.Ani de zile PSD a avut si televiziune de partid cat si radio si a mintit poporul cu televizorul.Daca dl. Ponta recunoaste ca PSD a condus politic TVR si SRR, atunci corect ar fi ca PSD sa returneze la bugetul statului contravaloarea reclamei de care a beneficiat la TVR si SRR in ultimii 20 de ani.
  • +1 (1 vot)    
    micul dinu pontulescu e hazos (Luni, 29 martie 2010, 20:52)

    amuzatul [anonim]

    cum zicea capitanul, de ce le e frica nu scapa!
    e plin de haz acest mic pontitulescu !
    necaz mare ca se schimba jupanul.
    azi, reteveiiu info baga lucrarili senatului, conduse, ghicitzi, de cel ce e vejnic pe sticla teverista.
    adica prezidentul joana. ca inca mai e prezident. da numai la senat.
    temporar.
    joana la meci, joana in campanie, joana la senat.
    it is joana's time, yet!
    but, not for long..
    trece si'asta.
  • +1 (1 vot)    
    ponta cel mic (Luni, 29 martie 2010, 21:44)

    Leonard [anonim]

    fratilor sunt plecat din tara la studii, dar va spun sincer ca mi_e frica sa mai vin inapoi! A inceput sa-mi fie frica de ce poate face ponta daca ar ajunge la putere, si parca mi_e mai putin frica de Nastase, Vanghelie, Hrebenciuc si Iliescu!
  • 0 (0 voturi)    
    oda comandantului suprem (Luni, 29 martie 2010, 22:26)

    gin [anonim]

    ponta lepra pseudocomunista n-ai pic de rusine? voi vorbiti?P S D cancer national ce sinteti.va ajunge trogolitilor cit rau a-ti facut tarii 20 de ani,trebuie cumva sa scapam de voi.de fapt s-a inceput; merge jupin voicu primul si va aranjeaza si voua birouri si dormitoare la mititica.