Revista Kamikaze reclama faptul ca este interzisa pe reteaua de difuzare a presei Acces Press, "controlata de Sorin Ovidiu Vantu"

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 29 martie 2010, 19:54 Economie | Media & Publicitate

Kamikaze sustine ca este interzisa la difuzare
Foto: Kamikaze
Revista Kamikaze, lansata de jurnalistii care au plecat de la Academia Catavencu, reclama faptul ca este interzisa pe reteaua de difuzare a presei Acces Press. "Reteaua de difuzare a presei Acces Press, controlata de Sorin Ovidiu Vantu, a interzis comercializarea revistei Kamikaze", se arata intr-un comunicat de presa al publicatiei.

"Ordinul catre chioscuri, transmis de administratora retelei, Liliana Spiridon, suna sec si abuziv: «Incepand cu data prezentei, va aducem la cunostința ca este interzisa comercializarea in cadrul retelei Acces Press a revistei Kamikaze»”, precizeaza comunicatul, care noteaza ca interzicerea difuzarii unei publicatii este anticonstitutionala, blocand libera circulatie a informatiei.

Kamikaze anunta ca, in 2003, Primaria Capitalei a emis prima hotarare care transmitea gratuit Grupului Editorilor si Difuzorilor de Presa 1.200 de amplasamente pentru montarea chioscurilor de ziare. "In prima etapa, PMB le-a dat acestora 300 de terenuri. Doi ani mai tarziu, o noua hotarare (60/2005) le incredinta, tot gratuit, si restul de 900 de amplasamente. In 2008, Videanu isi da seama ca PMB incalca legea pentru ca le-a concesionat gratuit amplasamentele, si apare HCGMB 237, prin care li se percep taxe. Asta nu rezolva, insa, o alta problema, anume ca li s-au dat fara licitatie. Oricum, primarul Sorin Oprescu a rezolvat toate problemele in 2009, cand a anulat obligația GEDP de a plati pentru amplasamente si le-a mai dat voie si sa ia bani pentru panotaj publicitar", se arata in comunicat.

Potrivit publicatiei, GEDP este detinuta, cu peste 50,1%, de doua off shore-uri cipriote controlate de Sorin Ovidiu Vantu. Unul din ele este Radoway Limited, celalalt Stonecom Limited. Primul a detinut Radio Total si, acum cativa ani, Realitatea TV. Al doilea a fost asociat in imobiliare cu Petromservice.

Atasat este documentul prin care Kamikaze sustine ca Acces Press, prin administratorul Liliana Spiridon, interzice comercializarea revistei.


Citeste mai multe despre   






















3642 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    sorin^2 (Luni, 29 martie 2010, 20:08)

    pehash [utilizator]

    pentru Romania.. :)

    "Oprescu a rezolvat toate problemele"
    • -6 (8 voturi)    
      Manevra tipica (Luni, 29 martie 2010, 21:46)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui pehash

      Documentul este un fals. A fost ticluit de catre cei de la Kamikaze de pe vremea cand au anuntat splitul.

      Este o simpla manevra de PR pentru a castiga simpatie. Nici o revista nu va fi interzisa, orice chiosc va avea Kamikaze. Insa cu mai multa reclama in spate.

      Manevra tipica!

      La fel ca si discutiile celor de la Kamikaze sa il injure la greu pe Mircea Badea ca sa le promoveze revista in emisiune, ca nu se poate abtine.
    • -1 (1 vot)    
      Incepand cu data prezetei !!!??? (Marţi, 30 martie 2010, 10:21)

      Alex One [anonim] i-a raspuns lui pehash

      Care data ? Se poate vedea ca adresa la care se face referire nu are nici data nici numar. Miroase a fals ! Oricum baieti,revista voastra e slabuta, sub AC desi nici asta nu mai e ceea ce a fost. Adunate, cam un sfert din pagini merita cat de cat. Am cumparat primele doua numere, mai iau vreo 2-3 ,daca va fi tot asa ,renunt. Valabil si pentru AC.Paste fericit la toata lumea !
  • +8 (8 voturi)    
    Hhhhuuuoooo!!!! (Luni, 29 martie 2010, 20:09)

    VasileCelGroaznic [utilizator]

    Vantu se cam intinde la faza asta..

    incepe sa fie disperat. singura publicatie credibila care i-ar ramas (academia catavencu) nu mai e la fel de credibila...
  • +8 (8 voturi)    
    Vantu (Luni, 29 martie 2010, 20:12)

    dorul [utilizator]

    nu mai scapam de rechini. nu are nimeni nimic de zis? la noi in tara nu se supara nimeni cand vine vorba de cenzura?
    • +7 (7 voturi)    
      Aștept (Luni, 29 martie 2010, 21:20)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui dorul

      Poate inventează careva pastile contra rechinilor.... Să le dăm la toți din plin... O altă soluție ar fi să le secăm oceanul... dacă înțelegeți... (nu le mai cumpărați ziarele....)

      Adrian
      • +5 (5 voturi)    
        oh da (Luni, 29 martie 2010, 23:02)

        veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui ady624

        niste pastile calibru 7,62!
        • +1 (1 vot)    
          Cu o singură condiție (Vineri, 2 aprilie 2010, 1:36)

          ady624 [utilizator] i-a raspuns lui veninusrl

          Să și le administreze singuri :D

          Adrian
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Luni, 29 martie 2010, 20:22)

    d [anonim]

    Ce ne-am face fara moguli, am avea si noi presa libera ca tzarile normale?
  • +5 (5 voturi)    
    Vintu @ CO sint in pragul arestarii (Luni, 29 martie 2010, 20:58)

    ion costinoiu [anonim]

    Vintu si niste baieti care au dat cu pixul in acte prin trustul Realitatea, vor fi curtati de niste catuse in curind. Trei saptamini. Veti vedea. Cenzura e un gest disperat, de șobolan care simte că se scufundă cu tot cu corabie. Uie Vintu, uie Vulpe, uie Enache, uie Buscu, o uie mica si lui Hurezeanu. Daca am uitat pe cineva imi cer scuze, sa-si administreze singuri uia.
  • +3 (3 voturi)    
    Difuzarea, problema de siguranta nationala (Luni, 29 martie 2010, 22:59)

    minotaur [anonim]

    Difuzarea presei in general este O MARE PROBLEMA. Rodipetu a furat efectiv de la ziare milioane de euro. Apoi a disparut si i-a lasat si fara tiraj. Hyparion face acum distributie si e in pozitie dominanta, da banii cind are chef si cui vrea. Accesu se vede. Mai sint citeva firme mici da intr-un haos total. Distributia costa JUMATATE din pretul unui ziar si banii ti-i dau ei cind vor! Asta omoara presa si nimeni nu se sesizeaza. Mie mi se pare ca e chestiune de siguranta nationala sa ajunga presa la oameni. Chiar nu sesizeaza nimeni haosul de pe piata? Presa e la mina tarabagiilor si a capuselor de distributie! Ziarele traiesc pt ca sint subventionate de patroni. De-aia jurnalistii sint copii de bani gata de-ai taticului mogul. Nimeni nu traieste din ce gindeste si ce scrie in presa. O mizerie.
  • 0 (0 voturi)    
    chioscarii cred ca noul nume al AC e Kamikaze (Marţi, 30 martie 2010, 14:05)

    simona [anonim]

    Interesant ce citesc aici! Credeam ca baietii s-au procopsit cu toate legaturile de distributie ale Academiei, ca au plecat cu tot cu omul care tinea legatura cu chioscarii. La Campina, de pilda, toti vanzatorii de presa sunt convinsi ca acum Catavencu se numeste Kamikaze, nu ca e vorba de o noua revista. AC nici nu mai ai de unde s-o cumperi in oras.
  • 0 (0 voturi)    
    Kamikaze e cam slaba (Marţi, 30 martie 2010, 15:41)

    travis [anonim]

    Desi nu vreau sa bag banii in buzunarul excrocului de Vintu,Kamikaze este cam slaba.Cumpar AC de cind era Catavencu.M-am bucurat ca a scapat de cei care scriau Tetelu,scrisori ale lui Gherman,etc,plus publicitatea nesimtita care ocupa jumatate din paginile tiparite.Din pacate ce a ramas e cam slabut.Mai cumpar ceva si apoi renunt,inclusiv la AC,ca sa nu-i mai bag banii in buzunar lui Vintu.Incercati online dar moca,daca vreti sa aveti ceva succes.Si dati-i afara pe aia mentionati mai sus.
  • -1 (1 vot)    
    .. (Marţi, 30 martie 2010, 17:45)

    LyonSoul [utilizator]

    Sincer sa fiu sunt foarte multumit de Oprescu. Este un primar care iese din tiparele obisnuite ale oamenilor politici, se implica in actiuni si face treaba sa mearga. Nu prea mai gasesti astfel de primari in Romania..