Fostii sefi de la Gardianul - in conducerea viitorului ziar Puterea

de C.M.     HotNews.ro
Miercuri, 31 martie 2010, 17:35 Economie | Media & Publicitate

Jurnalistii Alecu Racoviceanu, Val Valcu si Lidia Popeanga-Mitchevici vor face parte din colegiul editorial care va conduce ziarul Puterea, ce urmeaza sa fie lansat pe 14 aprilie, potrivit Mediafax. Racoviceanu precizeaza intr-un interviu pentru Reporter Virtual ca proiectul este finantat de un grup de afaceri european si ca investitorul va fi aflat peste cateva luni, daca "lucrurile vor merge in directia dorita".

"Ziarul va fi condus, ca si la Gardianul, de un colegiu editorial format din mine (Alexu Racoviceanu, n.r.), Lidia Popeanga-Mitchevici si Val Valcu", a declarat Racoviceanu pentru Mediafax.

Adrian Thiess, managerul proiectului, a precizat pentru sursa citata ca publicatia Puterea nu are "absolut nicio legatura cu trustul Realitatea-Catavencu". Potrivit acestuia, la lansarea ziarului pe 14 aprilie va fi prezent la Bucuresti si fostul presedinte URSS Mihail Gorbaciov.

Ziarul Puterea va fi tiparit in 16 pagini full color, in 25.000 de exemplare.

Despre lansarea pe piata a cotidianului Puterea a scris initial Adevarul, pe 25 martie.


Citeste mai multe despre   























2217 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    E clar (Miercuri, 31 martie 2010, 17:47)

    gelu [anonim]

    Gorby vine da nu pentru oricine.Deci grupul de investitori"europeni" sant rusi din Monaco care tot prin cineva local intra .Restul sant stransura seco.25.000 ? nici pe gratis nu poti sa le dai.Te costa mai mult transportul si distributia.Si nu cumpara nimeni.Nici Adevarul de Seara care se da gratis ,daca nu il iau pe tot tiganii sa faca focul ,nu se da.Puterea?Ce titlu! Puterea ce?a cui?unde?cate kgforta?Sau Pute rea?maidegraba
  • +1 (1 vot)    
    fassss (Miercuri, 31 martie 2010, 17:54)

    fassss [anonim]

    alt mare fasss... de presa
  • 0 (0 voturi)    
    just bullshit (Miercuri, 31 martie 2010, 22:20)

    vasile roaita [anonim]

    lipsess nistroiescu, sorin closca si boganel kireak.
    sau astia o fi investitorii ioropeni, ca cum se laudau ei, alta ligaa. nu cu rahcoviceanu.
    puterea !
    sau...
    o fi puterea si adevarul ?
    incercarea moarte n;are.
    numa' sa gaseasca si tontzii care cumpara ...
  • 0 (0 voturi)    
    CASA DE PIATRA !! (Joi, 8 aprilie 2010, 13:44)

    Selaru Constantin-Stefan [anonim]

    SA FIE INTR-UN CEAS BUN !! Trupa viitorului coridian este excelenta, momentul aparitiei acestuia este mai mult decat potrivit, asa ca ... DRUM BUN SI LUNG !! Sunt foarte interesat sa aflu specificul temelor pe care le va aborda publicatia, caror domenii le va acorda o atentie predilecta ? Sper ca vom avea insfarsit parte de o publicatie adevarata, neangajata, echidistanta si realmente eficienta ! Sper ca voi ajunge insfarsit sa-mi cumpar si eu zilnic un ziar ! Sper sincer ca, sa se ridice macar la nivelul calitativ al "GARDIANULUI" ! SA VA AJUTE DUMNEZEU !
  • 0 (0 voturi)    
    dan andronic a avut dreptate (Miercuri, 21 aprilie 2010, 15:16)

    mihaela [anonim]

    cata dreptate a avut Dan Andronic, oh da

    Vintu mai are un ziar. bravo nenea Sorin Ovidiu, cumperi tot, sa ne speli creierasul bine deci. ce bine v-a zis Andronic nene, Theiss ala al vostru mogulas aspirant, iar Mihai Craiu si SOV au infiintat impreuna firma Realitatea Media Barter Deals, societate deţinuta in proportii egale de cei doi.
    thiess in 2009 cand era consilier la primarie (omu' lui oprescu adica) s-a luat in bete cu Marie Jane Ion si inca o tanti de pe acolo, pt ca cele 2 tocmai ce ridicau acreditarea unuia de la Realitatea-Catavencu. dar el nu, nu are nicio legatura cu SOV..... hai ma lasi!!!!!
    restul toti sunt din pepiniera jurnalista a lui SOV, plus ca total si pur intamplator, ziuaveche.ro anunta ca pleaca in gasca la Puterea. sa moara 5 mame omida, de nu e cea mai cea alba coincidenta:)))
  • 0 (0 voturi)    
    câtă manipulare? (Joi, 22 aprilie 2010, 0:01)

    kraker [anonim]

    câtă manipulare pe un singur om? se știe clar că Sorin Vîntu şi Mihai Craiu au înfiinţat împreună firma Realitatea Media Barter Deals, societate deţinută în proporţii egale de cei doi iar acum apare Puterea, mmm cine va avea încredere în acest trust, felicitari lui dan badea si lui dan andronic pentru dezvaluiri
  • 0 (0 voturi)    
    da (Joi, 22 aprilie 2010, 13:30)

    magda [anonim]

    Cam cat de naivi sa fi pentru a putea acorda credibilitate unui om ca Thiess?
  • 0 (0 voturi)    
    bv (Joi, 22 aprilie 2010, 13:32)

    carla [anonim]

    Ma bucur sa vad ca Andronic a demascat pe blog jocul murdar al lui SOV.
  • 0 (0 voturi)    
    argumente (Joi, 22 aprilie 2010, 13:34)

    marina [anonim]

    Argumentele lui Andronic sunt de bun simt si in perfect acord cu realitatea.
  • 0 (0 voturi)    
    investigatie (Joi, 22 aprilie 2010, 13:35)

    maria [anonim]

    Nu trebuie sa neglijam faptul ca argumenetele nu se bazeaza pe simt comun ci pe munca de investigatie a jurnalistului Dan Badea.
  • 0 (0 voturi)    
    teatru (Joi, 22 aprilie 2010, 13:36)

    doina [anonim]

    Ma revolta teatrul ieftin al celor de la Puterea.
  • 0 (0 voturi)    
    profesionist (Joi, 22 aprilie 2010, 13:38)

    carina [anonim]

    Andronic este un profesionist in adevaratul sens al cuvantului. Il admir pentru modul in care isi practica meseria.
  • 0 (0 voturi)    
    paravan (Joi, 22 aprilie 2010, 13:39)

    anca [anonim]

    Thiess nu este nimic mai mult decat un paravan pentru SOV.
  • 0 (0 voturi)    
    bv dan (Vineri, 23 aprilie 2010, 0:04)

    johny [anonim]

    felicitari dan adronic si dan badea pentruc a ne ati luminat cazul manipularii
  • 0 (0 voturi)    
    aolo (Vineri, 23 aprilie 2010, 0:04)

    ioana780 [anonim]

    thiess in 2009 cand era consilier la primarie (omu' lui oprescu adica) s-a luat in bete cu Marie Jane Ion si inca o tanti de pe acolo, pt ca cele 2 tocmai ce ridicau acreditarea unuia de la Realitatea-Catavencu. dar el nu, nu are nicio legatura cu SOV..... aolo ....
  • 0 (0 voturi)    
    ce face SOV? (Vineri, 23 aprilie 2010, 0:05)

    flit [anonim]

    se stie ca SOV si mihail craiul au infiintat firma Realitatea Medua Barter Deals, societate detinuta in proportii egale de cei doi
  • 0 (0 voturi)    
    bv (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:22)

    mara [anonim]

    Ma bucur sa vad ca exista persoane cu un asemenea spirit de observatie si simt critic ca ale lui Andronic. Toata stima.
  • 0 (0 voturi)    
    scarba (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:24)

    adrian [anonim]

    Este incredibil modul in care acesti moguli abuzeaza de naivitatea opiniei publice. Mi-a fost scraba sa descopar cine se afla de fapt in spatele ziarului Puterea.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:26)

    laura [anonim]

    Thiess nici macar nu stie sa minta in mod inteligent Priviti care este unul dintre crtieriile de angajare la Puterea: " sa stie sa scrie numele "Sorin Ovidiu Vintu" cu i nu cu a (nu e Vantu)".