Grigore Cartianu ramane redactor-sef la Adevarul

de C.I.     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:40 Economie | Media & Publicitate

Grigore Cartianu, redactor-sef al ziarului Adevarul, care si-a anuntat saptamana trecuta demisia din aceasta functie, in urma plecarii directorului general Razvan Corneteanu de la Adevarul Holding, va ramane in functie, dupa cum a spus el, miercuri, pentru HotNews.ro.

"Am decis in favoarea ramanerii ca urmare a promisiunilor facute de conducerea companiei ca nu vor exista presiuni sau abateri de la regulile jurnalismului profesionist", a explicat el pentru HotNews.ro.

"In privinta indoielilor pe care mi le manifestam eu, ei mi-au spus, verbal, ca sunt gratuite. Pana la proba contrarie, am obligatia morala sa le cred. Sunt dator sa le ofer prezumtia de buna credinta", a spus Cartianu, precizand ca nu a pus niciun fel de conditie materiala sau financiara pentru a ramane la ziar.

Grigore Cartianu si-a anuntat demisia in data de 1 aprilie, alaturi de un alt sef editorial al ziarului Adevarul, Laurentiu Ciocazanu, ca urmare a plecarii directorului Razvan Corneteanu din grupul de presa controlat de Dinu Patriciu. Ulterior, noul director general, Peter Imre, a declarat pentru HotNews.ro ca este convins ca-l va convinge pe Grigore Cartianu sa isi retraga demisia. In cele din urma, Cartianu a decis, miercuri, sa ramana pe pozitia de redactor-sef al ziarului.


Citeste mai multe despre   






















7422 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    cine plec la magazin (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:56)

    gospo [anonim]

    este Cartianu? un microb(ist) sau ziarist..
  • -1 (13 voturi)    
    aoleu (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:03)

    Arkan [utilizator]

    Asta nu e nespalatul ala de-si cerea scuze ungurilor?
  • +3 (11 voturi)    
    Vrajeala (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:19)

    Bogdan [anonim]

    Ce coloana vertebrala are d-nul Cartianu daca revine la patron dupa ce si-a dat demisia comentand negativ decizia acestuia ? Ca sa nu mai vorbim de cat de tampiti ne crede acest domn, cand spune de "prezumtia de buna credinta" ? Adica ori e impulsiv, ori nu gandeste ori are arta perierii sefului in sange. Periere nu se potriveste dar nu am ce face.
    • -1 (5 voturi)    
      ce rusine (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:26)

      kate [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Domnule Cartianu las-o balta ...Pacat ca esti din Gorj ...Acolo oamenii sunt dintr-o bucata!
  • +1 (3 voturi)    
    Daca tacea (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:33)

    ik [anonim]

    filozof raminea. Restul sunt speculatii si abureli.
  • 0 (2 voturi)    
    Manipulare de presa (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:53)

    Adrian [anonim]

    E posibil ca intreg acest scenariu sa fie o manipulare menita a face oamenii sa creada ca Adevarul nu este controlat politic.
  • +1 (3 voturi)    
    parere (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:01)

    ion [anonim]

    Pe Cartianu il cunosc de la tv, pe Patriciu il desfid, dar pe Cornateanu il cunosc personal : e tipul de individ infect pentru care viata este o afacere, nu poate invata nimic, chiar si socrul i-a refuzat fata, a trebuit sa o fure....asa ca....
    • +2 (2 voturi)    
      hotii de fete (Miercuri, 7 aprilie 2010, 20:28)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui ion

      Legat de furat, as avea niste intrebari, retorice:
      - fata era proprietatea socrului?
      - daca i-a furat-o, de ce socrul nu l-a dat in judecata?

      Chestia asta cu furatul mi se pare ceva medieval, fata fiind considerata proprietate a parintilor care decid - uneori cu multi ani inainte, cand fata este inca un copil - cui o dau, uneori in functie de ce avantaje va avea familia fetei dupa casatorie.

      Intr-o societate moderna casatoria e decizia fetei, parintii pot sa dea cel mult un "aviz consultativ".

      In rest e foarte posibil sa ai dreptate, din ce am mai citit nici mie nu mi se pare ca ar fi vreun inger Corlateanu.

      Ziceai ca il cunosti personal, tu esti socrul? :)
      • 0 (0 voturi)    
        da (Joi, 8 aprilie 2010, 8:15)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Vlad

        eu sunt socrul, si nu voiam sa-mi dau fata pe un om dat afara din Academia Tehnica Militara pentru copiat, mita si muuuulte muuuulte restante
        • 0 (0 voturi)    
          adeveresc (Joi, 8 aprilie 2010, 13:37)

          Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui ion

          si eu il stiu de baiat cu liceul la baza din Rosiori. celebru e ca cerea facturi la cluburile de fetite ca sa deconteze la Ringier. Era normal sa fure fata la inceput, ajunge cat a platit dupa aia pt altele. eu zic ca e chit acum cu socru :).
  • +4 (6 voturi)    
    Nu pleaca cainele de la macelarie (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:17)

    mil [anonim]

    Sunt oameni care il cunosc pe nea Cartianu de pe vremea cand era sef de camin comunist... pe 22 se lupta cu studentii sa nu iasa in strada, apoi a devenit mare anticomunist.
  • +2 (4 voturi)    
    A avansat ? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:19)

    cornel [anonim]

    Nu numai ca a ramas la "Adevarul" dar parca chiar a avansat. Nu era adjunct ?
    O sa ajunga in parlament pe filiera PNL. Asa a fost si traseul lui Topescu.
  • +2 (4 voturi)    
    dealu-i deal (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:57)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si valea-i vale. Si banu-i ban.
  • +1 (3 voturi)    
    cui ii pasa totusi (Miercuri, 7 aprilie 2010, 20:11)

    insipid [anonim]

    asta e un lingau...patriciu il va zbur in 2 luni...are nevoie sa stea ca sa ii dea peste nas lui corneteanu....altfel il uraste pe cartianu care de altfel ca si jurnalist are pe site 3 commenturi la fiecare articol si alea sunt injurii...adevarul fara carti vinde cat un ziar local..
  • +1 (1 vot)    
    Dezamagitor gestul lui Cartianu (Miercuri, 7 aprilie 2010, 22:35)

    Cristi [anonim]

    Vorba aia... cainele nu pleaca niciodata de la macelarie. Il apreciam sincer pe Cartianu, mai ales pentru realizarea serialului despre "revolutie", insa schimbarea deciziei sale ma face sa-l privesc cu alti ochi. Oare cati oameni au coloana vertebrala pe bune in tara asta????
  • 0 (2 voturi)    
    coloana vertebrala (Joi, 8 aprilie 2010, 8:35)

    oilman [anonim]

    Regretabila decizia lui Cartianu. Si incepe cu o minciuna: nu s-au facut oferte financiare - o gluma proasta. Oare chiar crede cineva ca Patriciu - direct sau prim Peter Imre - nu se va amesteca in politica editoriala ? As vrea sa vad in Adevarul un articol - poate chiar scris de Cartianu - care il face varza pe Patriciu pentru manipularea BVB in 2004 la listarea Rompetrol
  • -1 (1 vot)    
    Citesti (Joi, 8 aprilie 2010, 12:28)

    Pantera Roz [utilizator]

    postarile si te crucesti...Unii chiar stau prost cu mansarda.Daca ajungi sa crezi ca Gregoire e un jurnalist adevarat,deontolog si vertical inseamna ca ai probeme grave de perceptie si de intelegere.