Grigore Cartianu ramane redactor-sef la Adevarul

de C.I.     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:40 Economie | Media & Publicitate

Grigore Cartianu, redactor-sef al ziarului Adevarul, care si-a anuntat saptamana trecuta demisia din aceasta functie, in urma plecarii directorului general Razvan Corneteanu de la Adevarul Holding, va ramane in functie, dupa cum a spus el, miercuri, pentru HotNews.ro.

"Am decis in favoarea ramanerii ca urmare a promisiunilor facute de conducerea companiei ca nu vor exista presiuni sau abateri de la regulile jurnalismului profesionist", a explicat el pentru HotNews.ro.

"In privinta indoielilor pe care mi le manifestam eu, ei mi-au spus, verbal, ca sunt gratuite. Pana la proba contrarie, am obligatia morala sa le cred. Sunt dator sa le ofer prezumtia de buna credinta", a spus Cartianu, precizand ca nu a pus niciun fel de conditie materiala sau financiara pentru a ramane la ziar.

Grigore Cartianu si-a anuntat demisia in data de 1 aprilie, alaturi de un alt sef editorial al ziarului Adevarul, Laurentiu Ciocazanu, ca urmare a plecarii directorului Razvan Corneteanu din grupul de presa controlat de Dinu Patriciu. Ulterior, noul director general, Peter Imre, a declarat pentru HotNews.ro ca este convins ca-l va convinge pe Grigore Cartianu sa isi retraga demisia. In cele din urma, Cartianu a decis, miercuri, sa ramana pe pozitia de redactor-sef al ziarului.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

7434 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    cine plec la magazin (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:56)

    gospo [anonim]

    este Cartianu? un microb(ist) sau ziarist..
  • -1 (13 voturi)    
    aoleu (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:03)

    Arkan [utilizator]

    Asta nu e nespalatul ala de-si cerea scuze ungurilor?
  • +3 (11 voturi)    
    Vrajeala (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:19)

    Bogdan [anonim]

    Ce coloana vertebrala are d-nul Cartianu daca revine la patron dupa ce si-a dat demisia comentand negativ decizia acestuia ? Ca sa nu mai vorbim de cat de tampiti ne crede acest domn, cand spune de "prezumtia de buna credinta" ? Adica ori e impulsiv, ori nu gandeste ori are arta perierii sefului in sange. Periere nu se potriveste dar nu am ce face.
    • -1 (5 voturi)    
      ce rusine (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:26)

      kate [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Domnule Cartianu las-o balta ...Pacat ca esti din Gorj ...Acolo oamenii sunt dintr-o bucata!
  • +1 (3 voturi)    
    Daca tacea (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:33)

    ik [anonim]

    filozof raminea. Restul sunt speculatii si abureli.
  • 0 (2 voturi)    
    Manipulare de presa (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:53)

    Adrian [anonim]

    E posibil ca intreg acest scenariu sa fie o manipulare menita a face oamenii sa creada ca Adevarul nu este controlat politic.
  • +1 (3 voturi)    
    parere (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:01)

    ion [anonim]

    Pe Cartianu il cunosc de la tv, pe Patriciu il desfid, dar pe Cornateanu il cunosc personal : e tipul de individ infect pentru care viata este o afacere, nu poate invata nimic, chiar si socrul i-a refuzat fata, a trebuit sa o fure....asa ca....
    • +2 (2 voturi)    
      hotii de fete (Miercuri, 7 aprilie 2010, 20:28)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui ion

      Legat de furat, as avea niste intrebari, retorice:
      - fata era proprietatea socrului?
      - daca i-a furat-o, de ce socrul nu l-a dat in judecata?

      Chestia asta cu furatul mi se pare ceva medieval, fata fiind considerata proprietate a parintilor care decid - uneori cu multi ani inainte, cand fata este inca un copil - cui o dau, uneori in functie de ce avantaje va avea familia fetei dupa casatorie.

      Intr-o societate moderna casatoria e decizia fetei, parintii pot sa dea cel mult un "aviz consultativ".

      In rest e foarte posibil sa ai dreptate, din ce am mai citit nici mie nu mi se pare ca ar fi vreun inger Corlateanu.

      Ziceai ca il cunosti personal, tu esti socrul? :)
      • 0 (0 voturi)    
        da (Joi, 8 aprilie 2010, 8:15)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Vlad

        eu sunt socrul, si nu voiam sa-mi dau fata pe un om dat afara din Academia Tehnica Militara pentru copiat, mita si muuuulte muuuulte restante
        • 0 (0 voturi)    
          adeveresc (Joi, 8 aprilie 2010, 13:37)

          Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui ion

          si eu il stiu de baiat cu liceul la baza din Rosiori. celebru e ca cerea facturi la cluburile de fetite ca sa deconteze la Ringier. Era normal sa fure fata la inceput, ajunge cat a platit dupa aia pt altele. eu zic ca e chit acum cu socru :).
  • +4 (6 voturi)    
    Nu pleaca cainele de la macelarie (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:17)

    mil [anonim]

    Sunt oameni care il cunosc pe nea Cartianu de pe vremea cand era sef de camin comunist... pe 22 se lupta cu studentii sa nu iasa in strada, apoi a devenit mare anticomunist.
  • +2 (4 voturi)    
    A avansat ? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:19)

    cornel [anonim]

    Nu numai ca a ramas la "Adevarul" dar parca chiar a avansat. Nu era adjunct ?
    O sa ajunga in parlament pe filiera PNL. Asa a fost si traseul lui Topescu.
  • +2 (4 voturi)    
    dealu-i deal (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:57)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si valea-i vale. Si banu-i ban.
  • +1 (3 voturi)    
    cui ii pasa totusi (Miercuri, 7 aprilie 2010, 20:11)

    insipid [anonim]

    asta e un lingau...patriciu il va zbur in 2 luni...are nevoie sa stea ca sa ii dea peste nas lui corneteanu....altfel il uraste pe cartianu care de altfel ca si jurnalist are pe site 3 commenturi la fiecare articol si alea sunt injurii...adevarul fara carti vinde cat un ziar local..
  • +1 (1 vot)    
    Dezamagitor gestul lui Cartianu (Miercuri, 7 aprilie 2010, 22:35)

    Cristi [anonim]

    Vorba aia... cainele nu pleaca niciodata de la macelarie. Il apreciam sincer pe Cartianu, mai ales pentru realizarea serialului despre "revolutie", insa schimbarea deciziei sale ma face sa-l privesc cu alti ochi. Oare cati oameni au coloana vertebrala pe bune in tara asta????
  • 0 (2 voturi)    
    coloana vertebrala (Joi, 8 aprilie 2010, 8:35)

    oilman [anonim]

    Regretabila decizia lui Cartianu. Si incepe cu o minciuna: nu s-au facut oferte financiare - o gluma proasta. Oare chiar crede cineva ca Patriciu - direct sau prim Peter Imre - nu se va amesteca in politica editoriala ? As vrea sa vad in Adevarul un articol - poate chiar scris de Cartianu - care il face varza pe Patriciu pentru manipularea BVB in 2004 la listarea Rompetrol
  • -1 (1 vot)    
    Citesti (Joi, 8 aprilie 2010, 12:28)

    Pantera Roz [utilizator]

    postarile si te crucesti...Unii chiar stau prost cu mansarda.Daca ajungi sa crezi ca Gregoire e un jurnalist adevarat,deontolog si vertical inseamna ca ai probeme grave de perceptie si de intelegere.