De ziua lui si de Ziua Libertatii de Exprimare

Robert Turcescu se "razbuna" pe Click, ziarul lui Dinu Patriciu, cu mesaje "pe surse" despre "amantele" acestuia si ale sefilor din Adevarul Holding

de C.I.     HotNews.ro
Luni, 3 mai 2010, 16:49 Economie | Media & Publicitate

Jurnalistul Robert Turcescu a inceput, duminica, sa scrie pe Twitter si pe Facebook o serie de afirmatii despre presupuse amante ale lui Dinu Patriciu si ale unor sefi din cadrul Adevarul Holding / tabloidul Click. Contactat luni de HotNews.ro, el a precizat ca urmareste, astfel, sa demonstreze, din "disperare", ca poate sa compuna si el "articole" - in ghilimelele de rigoare - de maniera celor compuse de Click si sa citeze "surse din apropierea lui Dinu Patriciu" - tot cu ghilimelele de rigoare". El a luat aceasta pozitie in urma unui articol publicat sambata de Click, in care sunt citati "apropiati" ai cuplului Robert Turcescu-Oana Sarbu facand afirmatii despre viata lor privata, afirmatii descrise de jurnalist drept "halucinante".

Update: Click: Ne cerem scuze, Robert Turcescu . Ziarul Click a publicat luni seara un arrticol in care-si prezinta scuze pentru informatiile neverificate publicate si anunta ca l-a sanctionat pe jurnalistul care le-a publicat in paginile ziarului.

"Dintr-o grava si regretabila eroare de documentare jurnalistica, in editia de duminica a ziarului nostru a aparut informatia conform careia cantareata Oana Sarbu si fosta sotie a jurnalistului Robert Turcescu s-ar cunoaste de ani de zile. Acest lucru este fals... Drept urmare, autorul materialului, Cristina Herea, a fost sanctionata cu taierea salariului pe doua luni si un ultim avertisment", scrie Click.

Ce scrie, intre altele, Robert Turcescu pe Twitter si Facebook:
  • "Alfina Nassyrova este numele amantei lui Patriciu. A fost Miss Kazahstan 2008 iar mogulul a cunoscut-o pe cind negocia vinzarea Petromidia."
  • "Informatii noi din redactia "Click": red. sef Cristian Stancu a fost parasit de sotie pentru Andrei Constantinescu, seful sectiei VEDETE!"
  • "Si inca una absolut senzationala: Adrian Halpert si-a anuntat prietenii ca divorteaza! El s-a cuplat cu fosta sotie a lui Dinu Patriciu."
  • "Dana Patriciu inselata de miliardar? Actuala sotie a miliardarului Dinu Patriciu s-a plins unor apropiati ca se simte neglijata. Ea e vazuta foarte des in compania altor neveste de magnati romani cu care-si petrece mai tot timpul facind shopping, "boala" specifica femeilor cu bani, dar neglijate de soti. Despre Dinu P...atriciu gurile rele spun ca ar avea o relatie cu o femeie kazaha cu mult mai tinara decit el."
  • "Adrian Halpert a declarat unor apropiati ca este ingrijorat de faptul ca s-a aflat deja despre relatia lui cu fosta doamna Patriciu. Va reamintim ca directorul editorial al ziarului Click este in plin divort dupa ce a facut o pasiune nebuna pentru fosta sotie a miliardarului Dinu Patriciu."
"E un semnal de alarma, de Ziua Libertatii de Exprimare si de ziua mea, ca m-am saturat sa se scrie orice despre oricine, sa fie prostiti o gramada de insi care nu stiu despre situatia familiei mele", explica Turcescu gestul sau.

In materialul de sambata, avand titlul "Reteta adulterului: vedete cuplate cu prietena sotiei!", Click sustine ca Oana Sarbu ar fi fost "nelipsita din casa lui Turcescu" si ca cei doi s-ar fi cunoscut "in anturajul de prieteni ai familiei". "Gogorite", descrie Turcescu cele scrise de Click: "Nu m-a sunat nimeni. Au inventat in redactie o gogorita. Am zis: bun, daca lucrurile stau asa..." El a spus ca, desi nu are tirajul si audienta Click, mii de persoane il urmaresc pe Facebook si Twitter, iar dintre acestea unele au luat deja de bune afirmatiile pe care el a inceput sa le vehiculeze pe aceste platforme online.

Turcescu a spus ca "voi continua pana vor pricepe" ce efecte au asemenea afirmatii fara legatura cu realitatea, vehiculate in presa. "S-ar putea ca Dinu Patriciu sa nici nu o cunoasca pe femeia aceea, dar sunt deja oameni care cred ceea ce scriu eu" pe Twitter si "transmit mai departe", a afirmat Turcescu: "Este felul meu de a ma razbuna pe povestea aceea, publicata sambata".


Citeste mai multe despre   






















21083 vizualizari

  • -3 (25 voturi)    
    Nu credeam (Luni, 3 mai 2010, 16:57)

    ik [anonim]

    ca Turcescu e asa infantil. Sa-l informeze cineva si pe el ca poate sa dea in judecata Click pentru calomnie, asta ar fi un gest normal si firesc.
    • +7 (15 voturi)    
      La ce bun un proces de calomnie în România?! (Luni, 3 mai 2010, 19:27)

      sandu [anonim] i-a raspuns lui ik

      Infantil eşti tu, dacă nu ştii cîţi ani trebuie să umbli prin tribunale şi diverse instanţe pînă la finalizarea unui proces de calomnie (mărturie stau cazurile altor jurnalişti sau vedete din showbiz care au fost terfeliţi în presa tabloidală şi care au reuşit abia după trei-patru ani să obţină un verdict final). Aşa că nu te da om normal atîta vreme cît trăieşti într-o ţară în care nimic nu este normal, în care anormalul a ajuns să aibă rang de normalitate.
      • -3 (3 voturi)    
        hmm (Marţi, 4 mai 2010, 13:17)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui sandu

        imi pare rau, dar gestul lui Turcescu a fost infantil, si nu ma indoiesc ca si el este de acord cu asta. Totusi, nesperat, a avut efectul scontat. Ma indoiesc ca in aceleasi conditii lucrurile se vor repeta identic o a doua oara.
    • -3 (11 voturi)    
      nu ma asteptam (Luni, 3 mai 2010, 19:27)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui ik

      Pacat ca Turcescu se coboara la nivelul Click! Poate il da Miss Kazakhstan in judecata pentru compromiterea imaginii cu Patriciu. Ar vrea el sa aiba asa amanta. :)
    • +9 (9 voturi)    
      Ajutor vă rog (Luni, 3 mai 2010, 19:59)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui ik

      Explicați-mi și mie plaga asta cu "pe surse". Ce înseamnă exact?? Am căutat în DEX și jur că nu-i... De la surse... dar pe surse?! Mă zgârie pe nervi sintagma asta și toți jurnaliștii o folosesc.

      Sictir!
      Adrian
    • -4 (8 voturi)    
      Isi fac reclama (Luni, 3 mai 2010, 22:29)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui ik

      Miroase a mic truc publicitar.
      Meseria de jurnalist a fost batjocorita in Romania, iar domnul Turcescu daca nu isi dorea publicitatea mai bine nu aparea "pe sticla". Cat despre Dinu P. si restul companiei nu cred ca are sens sa mai comentam, oricum nu stiu pe cine intereseaza cu adevarat cu cine se culca si daca
    • +3 (3 voturi)    
      stiri adevarate erau cu homosexualii de la Click (Marţi, 4 mai 2010, 6:45)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui ik

      Patriciu e cuplat cu Halpert , Dana Patriciu a fugit in lume cu Nassyrova ,( o dragoste tarzie?) baba a refuzat sa se marite cu papagalul Stancu , Andrei Constantinescu e boschetar dovedit ,etc..
      Presa de presa frate, media de media ! Cititi ,scuipati si va cruciti !
  • +29 (37 voturi)    
    Probele! (Luni, 3 mai 2010, 17:03)

    ion ionescu [anonim]

    Turcescu ar trebui sa aiba grija, fiindca Patriciu poate sa aduca o caseta in care sa se "vada" ca domn Robert o loveste pe Oana, ca stie de unde sa faca rost de una.
    • +4 (4 voturi)    
      Dar (Marţi, 4 mai 2010, 1:25)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui ion ionescu

      cu mai mult sau mai putin de 50 de km la ora?
    • -2 (2 voturi)    
      Da ! Patriciu are și casete false cu Kennedy ! (Marţi, 4 mai 2010, 7:45)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui ion ionescu

      Desi stim bine cu totii ca JFK traieste la resedinta lui din Philadelphia , fiind ngrijit cu devotament de sotia lui Jaquline si de fiul lui, John-John Țiria.... pardon Kennedy...
      ...nesimtitul de Patriciu vrea sa arunce pe piata niste filmulete contrafacute din care ar rezulta tot felul de aiureli:
      - ca JFK ar fost asasinat la Dallas;
      - ca nevas-sa s-ar fi maritat cu un mare magnat
      (Videanu - intr-o varianta, Onasis - in alta, asta cu Onasis e mai dorita , intrucat se poate vorbi si de flote ...)
      - ca Jon- Jon insusi ar fi cazut cu avionul (ce prost acest Patriciu...parca nu stim ca ala care a cazut cu avionul era Presedintele Poloniei...!)
      *
      De aceea noi tre sa stam de paza pe Internet,
      și sa sanctionam - cu replici spiritoase si belșug de voturi cu ȘICU - aceste tentative marsave care au facut atat de rau in trecut celui mai mare antrenor de box infantil al Romaniei.
  • +31 (33 voturi)    
    gusta? (Luni, 3 mai 2010, 17:04)

    cinic [anonim]

    au inceput cei din presa sa guste din propria kko?? Cand ii insulta pe altii e OK, acum sa vedem!!
  • +12 (14 voturi)    
    Bravo domnilor "ziaristi"! (Luni, 3 mai 2010, 17:04)

    Mara [anonim]

    Foarte, foaaaaarte frumos!
    De acum sa te tii "stiri" despre viata vedetelor, caci R.T. nu va fi singurul ce face ce-a zis ca face, il vor urma si altii...
    Va fi HALUCINANT, cu adevarat!
    In fapt,... nu vom mai citi nimic din ce scriu unii sau altii. In fapt, si asa nu-i prea mai credeau multi in stare de-a ne spune adevaruri.
    Cit despre hotarirea lui R.T. de-a le plati cu aceeasi moneda (aruncind pe piata neadevaruri), sa recunoastem ca-i "in firea" unora dintre romani de-a face asa...
    Bravos natiune!!!
  • +13 (23 voturi)    
    Jurnalism onest (Luni, 3 mai 2010, 17:09)

    radu [anonim]

    Bravo, Turcescule! Eşti un jurnalist 100%. Nu te lăsa, arată-le că ştii meserie!
  • +15 (21 voturi)    
    Mai credibil... (Luni, 3 mai 2010, 17:18)

    danali [utilizator]

    ...era ca patriciu traieste cu ma-sa si felix cu ciutacu.
    • +2 (2 voturi)    
      De la mă-sa... (Luni, 3 mai 2010, 20:52)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui danali

      ... fură din geantă bani de suc... În ce-i priveşte pe Felix şi Ciutacu eu cred că nu are Felix atâta curaj încât să se încârdoşească cu Citacu, o să-l facă ăla de râs că o are mică, aşadar ştirea ar fi că Felix o are mică iar Patriciu bea suc pe banii coanei mari (biata femeie, n-are nicio vină şi noi o băgăm în discuţie dar dacă e să fie tabloid, să fie până la capăt).
  • +16 (16 voturi)    
    Cum e caseta? (Luni, 3 mai 2010, 17:22)

    Rammy [utilizator]

    I-ai dat cu palma s-au cu pumnu?Ai lovit-o si-n plex?
  • +7 (9 voturi)    
    hmm (Luni, 3 mai 2010, 17:34)

    Mowgli [utilizator]

    nu stiu daca arma e potrivita. trebuia sa cear drept de replica in click eventual prin hotarare judecatoreasca si despagubiri de imagine.... dar nu 1 leu, ci 1 mil de euro sau ceva de genul.
    • +6 (6 voturi)    
      T.I.M.P. (Luni, 3 mai 2010, 20:36)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

      Au ajuns sa-si bata joc de oameni mizand pe timpul de rezolvare al proceselor.
  • -13 (13 voturi)    
    LOL :)))))) (Luni, 3 mai 2010, 17:41)

    B B [anonim]

    Simpatic, Patriciu asta, inseamna ca este un tip potent, astia nu-s complexati ca altii deci ar fi numai buni sa conduca o tara...
    Prin comparatie, Turcescu are prea mult fard pe fatza, parca ar fi o masca... i-o fi rusine sa isi arate fatza adevarata? :))
    • +8 (8 voturi)    
      ce sa zic! (Luni, 3 mai 2010, 18:50)

      mirela [anonim] i-a raspuns lui B B

      O fi simpatic pt. tine Patriciu.Uita-te la imagini de acum 10 ani,si spune-ne si noua cate colace de slanina pluripotenta a dobandit !
  • +2 (6 voturi)    
    Din pacate ... (Luni, 3 mai 2010, 18:28)

    lucard [anonim]

    Asta e calitatea ziaristilor din Romania.
  • 0 (4 voturi)    
    Robert Turcescu se "razbuna" pe Click, ziarul lui (Luni, 3 mai 2010, 18:35)

    ITC [anonim]

    Penibil! In primul rand, ca RT nu este casatorit, deci nu vad unde este problema vis-a-vis de relatia cu oricine doreste. In plus, relatia sa cu Oana Sarbu este de notorietate, recunoscuta de amandoi. Tot nu vad de unde si pana unde? Cat despre restul declaratiilor...usor extragavant si nu vad in ce consta razbunarea.
  • -2 (8 voturi)    
    penibili (Luni, 3 mai 2010, 19:14)

    luk [anonim]

    si click, si turcescu
  • +3 (3 voturi)    
    Scuzele.... (Luni, 3 mai 2010, 22:06)

    Stefan [anonim]

    Raspunsul click! :)

    Ne cerem scuze, Robert Turcescu!
    http://www.click.ro/vedete/neata_cu_cristina_herea/cerem-scuze-Robert-Turcescu_0_949705146.html
    • +4 (4 voturi)    
      ma bucur ca ai dat acest link (Luni, 3 mai 2010, 22:18)

      amos [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      se pare ca metoda a functionat foarte bine.
      cateodata o reactie pe masura (a se citi "pe intelesul") celuilalt face cat o mie de procese
  • -2 (2 voturi)    
    Scuze?! (Luni, 3 mai 2010, 23:17)

    Grigore [utilizator]

    Bine inteles : Corb la corb nu isi scoate ochii.
  • +5 (5 voturi)    
    bravo turcescu (Marţi, 4 mai 2010, 0:01)

    danielv. http://vinca-vestea-neamt.blogspot.com/ [anonim]

    bv, robert; directorul de la adevarul, mister imre a fost jenant incercand sa explice la R tv ca verificarea informatiei inseamna insumarea unor barfe
  • +2 (2 voturi)    
    LIBER LA CALOMNIE! (Marţi, 4 mai 2010, 7:30)

    cinic [anonim]

    din tot ce s-a vazut la ORA DE FOC rezulta numai ca nu se poate nimic contra calomniei si zoaielor din presa! procesele dureaza 5 ani, intre timp ziarul cu zoaie si-a schimbat denumirea, trebuie DEMONSTRATA paguba de imagine, etc. CEL MAI FRUMS e ca s-a discutat despre asta tocmai la iRealitatea TV, care acum cu cateva zile a dat un interviu trucat de la Rovinari (vocea unui actor care s-a dat drept director si s-a laudat cu salarii si prime).
  • -2 (2 voturi)    
    care infantil? (Marţi, 4 mai 2010, 9:18)

    Dr. Gioni [anonim]

    Primul internaut a zis ca Turcescu este "infantil". E smecher, nu-i infantil. Ii pasa lui Patriciu de "dezvaluirile" alea, mama mama... Lumea vad ca uita ca ani in sir acest Turcescu a fost lacheul lui Base la Realitatea (spulbera orice invitat care ciriia contra lui Base)..
  • +3 (3 voturi)    
    turcescu (Marţi, 4 mai 2010, 9:32)

    lcx [anonim]

    l-am perceput ca deschizator de drumuri in ale toksourilor politice serioase ,pacat ca lucreaza la o televiziune fara credibilitate si care practica linsajul mediatic
    • -2 (2 voturi)    
      ce??? (Marţi, 4 mai 2010, 10:55)

      Dr. Gioni [anonim] i-a raspuns lui lcx

      Poate deschizator de conserve. Ce deschizator de drumuri? Tot invita oamenii la emisiunea aia cu bile albe-negre si cum zicea cineva ceva de Base, pac, ii taia dictatorial maul, uitindu-se incruntat la el.
  • 0 (0 voturi)    
    .....I..... (Marţi, 4 mai 2010, 21:22)

    ADA [anonim]

    Doare domnilor jurnalisti,cand se terfeleste intimitatea....