AncheteOnline: Inca patru firme cer falimentul Realitatea Media SA si Catavencu SA

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 13 mai 2010, 10:23 Economie | Media & Publicitate

Sorin Ovidiu Vantu
Foto: AGERPRES
Inca patru firme au cerut Tribunalului Bucuresti declansarea procedurii de faliment pentru SC Catavencu SA si Realitatea Media SA, anunta AncheteOnline.ro. Doua dintre firmele care au deschis actiuni in instanta sunt controlate de Adrian Sarbu. Doar Catavencu SA a acumulat creante de peste 80 milioane de lei (aproximativ 20 milioane euro).

Pe 16 martie, Tribunalul Bucuresti a acceptat cererea de intrare in insolventa a SC Catavencu SA (societate care se ocupa de partea de print a trustului).

Conducerea trustului Realitatea-Catavencu a luat aceasta masura pentru a se proteja de creditori.

SC Catavencu SA are datorii de 80.859.304 lei (aproape 20 de milioane euro) catre furnizori si impozite neplatite la bugetul de stat. Suma este recunoscuta de directorul executiv, Sorin Enache, in cererea de insolventa depusa la Tribunalul Bucuresti. El promite judecatorilor ca va reorganiza activitatea societatii si va incerca sa scape de datorii, fiind dispus chiar sa vanda patrimoniul trustului.

De la inregistrarea cererii de intrare in insolventa, alte patru companii au solicitat judecatorilor sa declare falimentul SC Catavencu SA si Realitatea Media.

  • Compania de Productie Tipografica SRL din Cluj (societate controlata de Adrian Sarbu) are de recuperat de la Catavencu SA o creanta de 237.951 lei, reprezentand contravaloarea tiparirii cotidianului economic Business Standard, ce apare din ianuarie 2010 numai online, sub forma standard.ro.
Contractul intre cele doua societati a fost semnat in 2007, iar in ianuarie 2010 Catavencu a rupt unilateral intelegerea, dar nu si-a platit datoriile.
  • Compania de Productie Intertainment SA din Buftea (controlata tot de Adrian Sarbu) incearca sa obtina in instanta falimentul SC Catavencu SA, pentru o datorie de 357.096 lei, acumulata in contul tiparirii revistei 24 Fun.
  • Coface Romania Credit Management Service SRL (specializata in recuperarea creantelor) incearca sa recupereze suma de 33.161 lei. Banii reprezinta contravaloarea fotografiilor folosite in revistele Money Express, Super Bebe si Tabu, furnizate de Photoland SRL.
  • Realitatea Media SA (societate care editeaza Realitatea TV) a fost data in judecata, pe 14 aprilie, de SC Indie Studio SRL, pentru o datorie de 117.884 lei.In martie 2009, cele doua societati au semnat un contract, prin care Indie Studio urma sa produca pentru Realitatea TV emisiunea "Dupa bloguri", un late-night show ce a adus blogerii pe sticla in fiecare duminica la miezul noptii, prezentator fiind Claudiu Teohari.
Contractul prevedea 20 de episoade (2.800 de euro fiecare), plus doua editii "best of", totul pentru suma de 158.224 lei. Desi emisiunea "Dupa bloguri" a fost difuzata integral, Realitatea a achitat doar 40.000 de lei.
 
Aceste cereri de intrare in faliment se adauga altora mai vechi. Astfel, pe rolul Tribunalului Bucuresti exista cinci actiuni indreptate impotriva Realitatii Media depuse de SC "R" SA (editorul cotidianului Romania libera), Mediafax, Reuters, SC System Design&Integration SRL si G.C.T General Clima Therm SRL si alte doua impotriva Catavencu SA inaintate de Attica Imako Media SRL si Attica Media RMN SRL.

De asemenea, Reuters cere si falimentul Agentiei Newsin, parte a trustului Realitatea-Catavencu.

Mai multe pe AncheteOnline.ro


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

Adevaratul vampir care suge sange si ucide peste 10.000 de oameni in fiecare an. Cazul misterios inregistrat in Romania

Oamenii de stiinta americani au descoperit ca un gandac aparent inofensiv este in realitate un adevarat vampir care suge sange si e responsabil de moartea a mii de oameni anual. Gandacul Triatoma Dimiata aduce un pic cu ochiul-domnului de la noi, insa nu e deloc o gaza inofensiva.








5805 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    Ce surpriza inca un FNI, asa mai mic... (Joi, 13 mai 2010, 10:29)

    didi [anonim]

    cine ar fi crezut asta....
  • +13 (15 voturi)    
    astia care le stiu pe toate (Joi, 13 mai 2010, 10:52)

    georgel007 [anonim]

    vai dar ce surpriza!!! astia care se pricep la economie, capitalism, politica, statistica, politici monetare, etc tocmai se pregatesc sa dea faliment. ei nu pot sa cred si cu cata competenta ne explica ei zi de zi cum trebuie rezolvate problemele patriei. de multe ori ai impresia ca daca ar fi la guvernare dl. ursu si dna. oana nustiucum in maxim trei zile toate problemele patriei ar fi rezolvate.
    chiar si pe dl. hurezeanu l-am vazut acum intr-o seara cum preda lectii de economie.
    aproape m-as mira daca nu as remarca faptul ca invitatii lor permanenti, marii formatori de opinie si marii oameni de stat care se perinda zilnic prin studioul asa-zisei televiziuni ne tin de multe ori lectii de morala si de viata. culmea e ca unii au fost insurati de 3-4 ori, altii au trecut prin 3-4 partide iar altii au turnat la securitate de cel putin 3-4 ori pe luna.
    o televiziune patronata initial de o firma de ridicat gunoaie s-a transformat in timp in televiziunea tuturor gunoailor din tara asta. acum gunoiul s-a imputit si a dat pe afara. urmeaza ridicarea lui...
    • +2 (4 voturi)    
      evitarea platilor (Joi, 13 mai 2010, 11:28)

      Om [anonim] i-a raspuns lui georgel007

      georgel sa stii ca oamenii fac bine ceea ce fac... si de ce sa plateasca ei cateva milioane bune datorii pe criza asta atat timp cat ei pot sa traga de timp si sa nu plateasca nimic,... pentru ca oricum nu ii pedepseste nimeni... ei au incercat pe buna dreptate si de buna credinta fiind, sa salveze firma... aviz amatorilor - caritas, safi, fni, fondul de pensii, fondul proprietatea...
      • 0 (0 voturi)    
        poate ca au plan ca (Joi, 13 mai 2010, 14:48)

        misescu [utilizator] i-a raspuns lui Om

        intre timp sa il rastoarne pe Baserscu si pe regimul lui 'dictatorila', nu? Doar asta au vrut de ani buni incoace! Din 2007 de cand cu incercarea de a-l demite, pana la bruierea alegerilor prin propaganda mincinoasa din dec 2009, si pana in prezent cand au reactivat liderii sindicali (care pana in aprilie 2010 au fost simmriasi si administratori la Realitatea Media!!!) in rolul lor etern de urlatori si agitatori pe Realitatea si Antene. Coincidente???. Eu nu cred!
    • 0 (0 voturi)    
      la fix (Joi, 13 mai 2010, 17:21)

      ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui georgel007

      excelent comentariu!!! bravo!!
  • +9 (9 voturi)    
    Dar datoriile la bugetul de stat (Joi, 13 mai 2010, 10:55)

    congra [utilizator]

    si le achita sau doar ii deplange si instiga pe cei ce sunt bugetari?
  • +6 (6 voturi)    
    in tema (Joi, 13 mai 2010, 10:58)

    porky [anonim]

    poate ne spune cineva cum stau si celelat trusturi de presa-mai ales antenele
    • -2 (6 voturi)    
      Antenele si Pro tv Sunt pe profit (Joi, 13 mai 2010, 10:20)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui porky

      Tot timpul au fost pe profit.
  • +7 (7 voturi)    
    pacat de catavencu (Joi, 13 mai 2010, 11:01)

    lungu bogdan [anonim]

    pacat de catavencu, prin anii '90 pareau niste tineri de viitor.
  • +7 (9 voturi)    
    Mda... (Joi, 13 mai 2010, 11:13)

    Dorin [anonim]

    Un "excelent" afacerist acest infractor Vantu. iResponsabilitatea tv (sau Apocalipsa tv dupa altii) merita sa falimenteze. A dat tepe din toate punctele de vedere. Tepele fiind specialitatea casei de relaxare a lui Vantu.
  • 0 (4 voturi)    
    Si totusi ar fi pacat... (Joi, 13 mai 2010, 12:02)

    Radu [anonim]

    ...sa ramanem doar cu cateii (sic!) lui Voiculescu si cu stirile de la ora 5...
  • +2 (2 voturi)    
    Si totusi... (Joi, 13 mai 2010, 12:24)

    Sorin [anonim]

    Ati uitat sa-i intrebati de drepturile salariale care le mai au de platit catre cei care au fost angajati la Catavencu S.A. pana la sfarsitul lunii martie.
    Eu am fost unul dintre ei, si nu mi-am primit salariul pe luna martie + cele 3 compensatorii, dar ma cheama sa-mi fac lichidarea.

    E normal ?

    Japca pe fata.
  • +3 (3 voturi)    
    Acum inteleg foarte bine.... (Joi, 13 mai 2010, 12:29)

    Rescatorul [anonim]

    de ce Realitatea-FNI (Vocea Moskovei 2) instiga populatia si spera sa produca dezordine sociala. Dar, parca mai exista si o lege a sigurantei nationale. Pe asta n-o aplica nimeni?
  • +2 (2 voturi)    
    Expertiza (Joi, 13 mai 2010, 12:49)

    Trojan.H [utilizator]

    Ne explica ei la irealitatea ce incompetent e guvernul iar ei au ajuns la faliment. Daca nu-si achita datoriile inseamna ca sunt fie incompetenti fie rau-voitori. Cred ca amindoua.
  • +1 (1 vot)    
    la puscarie (Joi, 13 mai 2010, 12:52)

    bogdan [anonim]

    Vantu, Buscu, Freciu - evaziune fiscala, santaje si linsaje la comanda.......monserica ti s-a infundat...trebuie sa platesti consumatia
  • +1 (1 vot)    
    SOV-ezi,belita (Joi, 13 mai 2010, 13:41)

    miki [anonim]

    De iesea Geoana presedinte i-si revenea iRealitatea asa insa ...Stie SOV de ce l-a chemat la relaxare,la SPA pe 'omul din Dabuleni'!Nu ies toate bine ca FNI-ul.Alte vremuri.
  • 0 (0 voturi)    
    Duios Realitatea cadea.. (Joi, 13 mai 2010, 15:28)

    ion [anonim]

    Ce sa ii faci, mai SOV-ului.. De ce l-ai lasat pe Geoana sa te viziteze noaptea...

    Alta era situatia acum cu Geoana la Cotroceni..
  • 0 (0 voturi)    
    oda pentru realitatea (Joi, 13 mai 2010, 17:01)

    victorita [anonim]

    Cade Realitatea tare,
    Cu moderatori cu tot;
    Nu mai merge, fratioare,
    Vantu s-a cam lins pe bot!

    Falimentul ii mananca,
    Afacerea se topeste;
    Nimeni nu ii mai asculta,
    Nimeni nu ii mai priveste!

    Audienta e-n scadere,
    Desi cainii tot mai latra;
    Aoleo, ce mai durere,
    Bani sa faci din seaca piatra!
  • 0 (0 voturi)    
    Creanta nu este debit... (Joi, 13 mai 2010, 17:44)

    george [anonim]

    "Doar Catavencu SA a acumulat creante de peste 80 milioane de lei (aproximativ 20 milioane euro)"... Pe cuvant? Pai o pupa Vantu pe toate partile...
    Stiu ca va plac cuvintele pretioase, dar cand aveti de ales intre combinatii inselatoare de genul creanta/debit, excedent/deficit samd mai bine dati cu banul :)
    Poate va iese.
  • 0 (0 voturi)    
    Va inteleg (Joi, 13 mai 2010, 20:09)

    maximlemetru [anonim]

    … ca nu iubiti Catavencu, ca il plingeti cu lacrimi de crocodil.
    Dar revin: daca va uitati atenti, datoriile NU sint de 20 de milioane, ci de doua sute de mii.
    Aloo! Mai precis: 178.500 euro, conform cifrelor afisate.
    Hai, lasati-o jos, ca macane! Chiar asa ati ajuns la hotnews? Cenzura si partizanat pe fata?