Mihai Gadea preia conducerea Antena 3. Sorin Oancea ramane actionar, presedinte al CA si preia pozitia de vicepresedinte Grivco Group

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 13 mai 2010, 18:34 Economie | Media & Publicitate

Mihai Gadea preia conducerea postului Antena 3, iar Sorin Oancea isi incheie mandatul de director general al postului, pastrand pozitia de actionar cu 25% si presedinte al Consiliului de Administratie, potrivit unui comunicat al televiziunii de stiri a trustului Intact. Mihai Gadea va asigura conducerea Antena 3 in calitate de director executiv. Posturile EuforiaTV si Antena 2 se vor relansa sub coordonarea lui Sorin Oancea.

Reprezentantii de comunicare ai Antena 3 au precizat pentru HotNews.ro ca Mihai Gadea va continua sa realizeze emisiunea Sinteza zilei pentru acest post de televiziune, dar nu va mai fi director la Antena 2.

Potrivit comunicatului, Sorin Oancea va prelua de la 1 iunie functia de vicepresedinte al Grivco Group, urmand sa se ocupe de "cateva proiecte strategice pentru businessul de media al grupului care i-au fost incredintate datorita calitatilor manageriale dovedite din plin in ultimii ani". Oancea va coordona, pentru inceput, "proiectul de reformatare si relansare a posturilor de televiziune EuforiaTV si Antena 2".

Din comunicatul Antena 3:
  • Sorin Oancea are o experienta de aproape 20 de ani in mass-media din Romania.
  • A inceput in anul 1991 ca redactor colaborator la revista "Zig-zag", lucrand apoi ca redactor sef al publicatiei "Pretul succesului", apartinand Corporatiei Intact.
  • In 1994 Sorin Oancea e numit director comercial in cadrul departamentului radio-tv al Corporatiei Intact.
  • In anul 1995 preia functia de director general al companiei Intact Advertising, casa de productie si vanzari a postului de televiziune Antena 1
  • La finalul anului 1997 preia conducerea companiei Antena 1 S.A. din pozitia de director general si administrator unic.
  • In 2005, preia conducerea proiectului Antena 3


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6921 vizualizari

  • -15 (21 voturi)    
    Hmm... (Joi, 13 mai 2010, 18:13)

    Bogdan [anonim]

    Asa de curiozitate, daca nu va plac posturile/emisiunile respective, de ce va uitati la ele?
    Pentru voi, ca sa urmariti "Basescu", "Boc" si "PDL" exista OTV si Taraf-Tv...
    • +8 (14 voturi)    
      Exista si programe de stiri mai pertinente. (Joi, 13 mai 2010, 19:17)

      W. [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Prima TV, ProTV si chiar TVR1-2 au programe de stiri mult mai bune in ultimii ani decat Antena-Realitatea.

      La Antena/Realitateai nu se mai prezinta informatii, ci opinii. Cele 3 posturi pe care le-am mentionat la inceput macar incearca sa fie impartiale si sa prezinte informatia fara sa o prelucreze excesiv inainte (la TVR doar uneori).
      • 0 (0 voturi)    
        Antena / Realitatea ? (Miercuri, 2 martie 2011, 3:45)

        ion [anonim] i-a raspuns lui W.

        Cele mai tari canale de stiri ? ANTENA si REALITATEA
        TVR si celelalte pro basescu ? exact ca pe vremea lui ceausescu .nu mai tineti minte ?
        cei tineri de 20 / 25 ani nu au simtit pe pielea lor sistemul dictatorial .stati cu base ca veti vede pe pielea voastra ce va urma.
        noul cod al muncii ? vor avea drept de munca doar cei ce sant portocalii si vor vota cu ei .
        restul ? asa va trebuieee ! Asta-i Opinia mea .
    • +6 (16 voturi)    
      raspuns (Joi, 13 mai 2010, 19:22)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      1. pentru ca imi place sa vad cat de jos pot sa ajunga unii pentru un ban in plus.

      2. imi place sa compar nulitatea argumentelor in comparatie cu violenta lor cu care sunt spuse.

      3. pentru ca inca nu realizeaza ca daca nu erau ei, Basescu si PD-L sigur nu erau la putere:) ironic, dar abundenta de minciuni se intoarce in final impotriva celor ce le arunca.

      hope you're satisfied...
      • -6 (10 voturi)    
        Deci... (Joi, 13 mai 2010, 18:49)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui dum_i

        Deci intr-un cuvant iti place sa-ti pierzi timpul sau esti masochist...
        Enjoy OTV, imediat vine pinguinu' sa prezinte starea natiunii.
        • +4 (6 voturi)    
          Lasa ca vine motanul, (Joi, 13 mai 2010, 22:40)

          domino63 [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Felix, parca si cateii lui, sa ne lumineze!
          Bogdane, tata, pacat de Dumnezeu ca ti/a dat creier! Cand o sa mori, va fi ca in prima zi a vietii tale. Tabula rassa!
    • +5 (7 voturi)    
      Hmm... (Joi, 13 mai 2010, 20:47)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Esti retardat (intelectual, of course) ca si mihai suzana gadea sau ciutacu. Nu am simpatii specifice pentru inamicii lor. Dar la fel ca in filmele americane cu procese, mai mult decat dreptatea parca conteaza argumentatia. Asa ca urmarind argumentatia dezlanata, irationala, stupida si mai ales ticsita de clisee a tristelor figuri de la antena 3, pe care nu o urmaresc dar primesc mereu argumente culese de acolo, de la oameni simpli (in sens peiorativ), daca as fi judecator as avea un singur verdict in procesul dintre ei si vesnicul acuzat Basescu. Not Guilty!
      • -4 (6 voturi)    
        Mda... (Joi, 13 mai 2010, 22:51)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Prietene, cel nevinovat esti tu, cu duhul...
      • -1 (1 vot)    
        ha?! (Vineri, 14 mai 2010, 13:36)

        Luc [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Cristoiule, tu esti, tata?!
  • +9 (17 voturi)    
    a lins bine la motan (Joi, 13 mai 2010, 18:50)

    stefy [anonim]

    felicitari domnule 'gurnalist'. televiziunea circ si groaza va ajunge pe noi culmi:)
  • +11 (15 voturi)    
    fisa postului (Joi, 13 mai 2010, 18:58)

    Tomis [utilizator]

    Odata cu promovarea vine si responsabilitatea crescuta. Gadea, nu te lasa, de acum trebuie sa scuipi de doua ori mai mult cand auzi cuvintele cheie "Basescu" "Boc" "PDL". Cheama-i pe Stan Laptop, Ciutacu Aurolacu si badea Badea sa-ti dea o mana de ajutor, cu criza asta ai material gramada si nu stiu daca te descurci singur.
  • +9 (11 voturi)    
    Asta inseamna... (Joi, 13 mai 2010, 18:59)

    dorel [anonim]

    ... ca ne scapa de prezenta-i in fiecare seara pe sticla? Il pune si pe Mircea Badea intr-o functie fara stat pe sticla?
    • +7 (7 voturi)    
      optiuni (Joi, 13 mai 2010, 20:18)

      ady [anonim] i-a raspuns lui dorel

      intra mai bine pe animal planet..in momentul cand incetezi sa mai vizionezi antenele si realitatea ti se va schimba viatza..
  • +7 (11 voturi)    
    un frustrat, (Joi, 13 mai 2010, 19:28)

    dorian gray [anonim]

    extrem de centrat pe sine, nu foarte destept ( dar nici prost- sa zicem...semidoct- categoria cea mai nasoala), si, cel mai grav, LIPSIT DE SCRUPULE.
    cam asta e e dl gadea
    • +6 (6 voturi)    
      un frustrat (Joi, 13 mai 2010, 20:52)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui dorian gray

      Esti generos. Individul este doar un sfertodoct, un escroc intelectual, dovada finnd ca este idolul tuturor agramatilor si semianalfabetilor care au timp sa se uite la televizor. Au un limbaj comun, doar ei il inteleg!
  • +6 (6 voturi)    
    incep sa se zbata (Joi, 13 mai 2010, 20:17)

    ady [anonim]

    ca viermii..Felix motanu nu mai poate face afaceri cu statul..
  • +4 (4 voturi)    
    //. (Joi, 13 mai 2010, 20:20)

    Ioan [anonim]

    pentru a ma racori, as vrea sa vad scena in care Felix i-a comunicat numirea.
    Nu stiu, poate i-a pupat mana, a facut angajamente si poate a promis ca va face totul ca orgolilul Profesorului sa fie magulit
    Vedeti cum nu numai comunismul scoate scursori la lumina?(editat de HotNews.ro)
  • +7 (7 voturi)    
    concluzia (Joi, 13 mai 2010, 20:33)

    mar [anonim]

    deoarece buscuiti au expirat oferim posturi. Sa vezi ce o sa fie de acum incolo.
    Am vazut 5 minute in urma cu 2 zile o emisiune cu Dana Grecu urla pur si simplu!!!Era de zoo!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Dana Grecu (Joi, 13 mai 2010, 21:12)

      Ufo Man [anonim] i-a raspuns lui mar

      Mama ei de la Pitesti stia ca urla?
  • -4 (4 voturi)    
    Da grei de cap mai sunteti (Joi, 13 mai 2010, 20:42)

    Mihai [anonim]

    Daca nu va place nu va uitati, ce e asa greu?
    Sunt posturi in contrast gen B1, va puteti uita acolo daca nu va convine, spectacol e pe toate posturile, aveti de unde alege si ce va place.
    Stiri echidistante nu o sa vedeti nicaieri, fiecare are interesul lui.
  • +3 (3 voturi)    
    nepotu' cui? (Joi, 13 mai 2010, 21:36)

    Gigel [anonim]

    cine e in spatele lu' gadea? prea bate la ochi. ce unchi bazat o avea?
  • +5 (5 voturi)    
    hmmm (Vineri, 14 mai 2010, 1:35)

    cosmin [anonim]

    umbla vorba prin targ ca numita relansare A2 si euforia nu va mai avea loc pentru ca ambele sunt rentabile ca exportul de frigidere la polul nord. deci se pare ca se pune lacatul pe cosmelii, ceea ce n-ar fi mare pierdere dealtfel, pacat doar de oamenii aia si familiile lor.
  • +3 (3 voturi)    
    desertaciuni (Vineri, 14 mai 2010, 9:14)

    dip [anonim]

    Domnul Gadea avand in vedere ca pe vremuri realizati emisiuni religioase sa va aduceti aminte "sa nu marturisiti stramb impotriva aproapelui".
    Sa nu va pierdeti judecata din cauza unor castiguri trecatoare.
    cu stima
    • 0 (0 voturi)    
      zuzulache@yahoo.com (Marţi, 6 martie 2012, 22:31)

      zuzu [anonim] i-a raspuns lui dip

      mai anonimule tu chiar crezi ca e Dzeu pe ce planeta traieste ?ai auzit de fraza aceasta :religia o fraza de dinsi inventata si cu a ei putere sa va aplece-njug ::?
  • -1 (1 vot)    
    propunere (Luni, 17 mai 2010, 12:23)

    Stefan [anonim]

    Bravo Mihai, la mai mare !

    PS
    nu ai nevoie de un sofer ?
  • -1 (1 vot)    
    Mihai Gadea preia conducerea Antena 3 (Luni, 17 mai 2010, 16:08)

    ir111 [anonim]

    Un individ fara scrupule acest Mihai Gadea, un Dinu Paturica modern, fara principii si morala care provoaca o greata intelectului daca stai sa il asculti; ma intreb cum se suporta pe el ???
  • +1 (1 vot)    
    Gadea - un ciutac de doi bani (Joi, 20 mai 2010, 12:17)

    Mario [anonim]

    Rau e sa ajungi sa te vinzi, iar pretul pe care il ceri sa fie atat de mic. Mihai Gadea, ca sa ajunga la aceasta promovare, a trebuit sa pupe multe dosuri, caci altfel, el e sarac cu duhul (si o dovedeste in fiecare zi), nu prea intelege ce se intampla in jurul lui, iar ceilalti sunt mult prea toleranti cu el. Se pare ca motanului Felix ii plac astfel de soricei docili, cu care sa te joci cand vrei, cum vrei si cat vrei. Daca as fi patronul unui post TV, nu l-as angaja nici daca si-ar plati singur salariul. Pacat ca tov. Mihai Gadea a ajuns pe sticla, mai bine s-ar duce in Africa sa pupe un leu in bot. Asa ar fi si el util la ceva.
  • -1 (1 vot)    
    Critici dure (Vineri, 21 mai 2010, 8:14)

    A.M.C [anonim]

    Nu judecati ca sa nu fiti si voi judecati....Omul acesta (dincolo de linguseli si toate felurile de "mancare" pe care voi le invocati ca le-ar fi mancat(fara de care nu prea mai faci nimic in ziua de azi) ) are si calitati evidente. Il cunosc personal, si tin sa va precizez ca este urat ceea ca faceti voi, fara cunostinta de cauza, fara a sti ce inseamna sa muncesti, sa pui pasiune, sa te lupti cu tine insuti, si cu o competie foarte dura. A ajuns pe merit unde a ajuns, insa acest lucru nu scuza directia politica si morala in care este "impins"( de bani si de voiculesti).
    Asadar, fi-ti echilibrati in comentarii
  • 0 (0 voturi)    
    opinie! (Miercuri, 1 decembrie 2010, 9:55)

    dan [anonim]

    1 decembrie 2010 ora 9:30 ma uit la antena 3, o mare campioana Gaby Szabo care a adus multa faima Romaniei vorbeste de sport si ce ar trebuii facut in opinia ei. dar este intrerupta in studioul de la ZU si-a facut aparitia o "mare vedeta"???!!! INA?! cum sa faci asa ceva? sa opresti o VEDETA in adevaratul inteles al cuvantului si sa arati o neica nimeni cum se chinuie sa cante si ea ceva?? daca si voi ati inceput asa....la pro nu ma mai uit de mult din acelasi motiv, ne baga cu forta niste fetite care cu o voce prelucrata pe calculator se cred mari artiste. de Gaby Szabo sigur stie multa lume, de ina?? poate doar cei care merg in cluburi si se cred infailibili. nu este frumos ce au facut realizatorii de dimineata! pacat (ca sa nu spun RUSINE)
  • 0 (0 voturi)    
    Opinie ! (Miercuri, 2 martie 2011, 0:20)

    Ion Calinescu [anonim]

    Felicitari Dl.Gâdea !
    Eu , familia mea dar si prietenii de aici din Montréal va urmarim Emisiunile dvstra !
    O mare DORINTA ! Am dori ca antena 3 sa
    beneficieze de mai multa transmisie pe ROMANIAN SATELITE . este cineva care va saboteaza ! Ne baga pe antena 1 si 2 cu ...
    Razvan si Dany ..Mme TATU !? si nu mai zic de
    emisiuni 100% inutile pentru ROMÂNII din Strainatate . Nu ne intereseaza Capatos... sau emisiuni cu pasarelele de noapte ale ROMANIEI .
    Nu mai spun ca Mai este si canalul lui NASUL ?
    sau PROTV cu Emisiuni partinitoare care arata ce bine este in ROMANIA !!?? Eu si familia am renuntat de 2 ani sa mai revenim în tara când stim cum arata ROMANIA !
    Deci: Am dori ca Antena 3 sa continue in formatul si cu echipa de profesionisti ce o are !
    BAFTA !
  • 0 (0 voturi)    
    Antenele + Realitatea = voma !!! (Luni, 20 februarie 2012, 21:04)

    Jimmy_ro [anonim]

    Personal nu pot sa gasesc cuvinte pentru a-mi exprima dezgustul si scarba fata de ce se difuzeaza pe aproape toate televiziunile dar mai ales pe Antene si Realitatea unde stirile sunt doar clone defecte ale adevaratelor stiri prezentate de rebuturi de prezentatori si jurnalisti care cred ca au dreptul de a " modela " cum doresc si cu propriile lor opinii orice material difuzat dar mai ales ADEVARUL.
  • 0 (0 voturi)    
    mg (Miercuri, 16 octombrie 2013, 8:46)

    cetatean [anonim]

    cum sa nu decada in asa hal mihai gadea cand motanul felix l-a facut om de televiziune, cum sa isi dea seama acesta cat este de caraghios la televiziune daca talantii pe care acesta ii ia de la antena 3 sunt asa de importanti si cum sa mai gandeasca gadea ,daca este si sef de televiziune.
  • 0 (0 voturi)    
    mg (Miercuri, 16 octombrie 2013, 8:51)

    guru [anonim]

    Cititi biografia celor de la antena 3 , sau intrebati oamenii de unde provin acestia , ve-ti vedea ca totii ca sunt infractori , imorali asa ca , cine se aseamana se aduna. Gadea o va ponegri si pe mamasa la cati bani are sa-i dea lui Felix.