O reclama RCS&RDS interzisa la TV, pe motiv ca insala publicul 

de C.M.     HotNews.ro
Joi, 20 mai 2010, 15:04 Economie | Media & Publicitate

Spotul RCS&RDS "4x4, 16 luni de servicii gratuite" a fost interzis joi de la difuzare printr-o decizie a Consiliului National al Audiovizualului, pe motiv ca informatiile pe care acesta le promoveaza pot induce in eroare publicul. Mai exact, reclama promite 16 luni de servicii gratuite, cand, de fapt, oferta este de patru luni gratuite pentru fiecare serviciu: TV, internet, telefonie fixa si mobila. Decizia CNA vine in urma unei reclamatii a Romtelecom.

Iata ce spune reclama RCS&RDS, care ruleaza pe TV din 6 aprilie:
  • "Un calcul corect arata ca 4x4 luni gratuite duce la cea mai buna oferta: 16 luni de servicii gratuite. Vino la sediile RCS&RDS si primesti luni gratuite la fiecare serviciu nou contractat: televiziune, internet, telefonie fixa si mobila Digi". In subsolul ecranului se precizeaza, de asemenea, cu litere mici ca oferta este disponibila la contractarea a patru servicii cu abonament si valabila pana la 30 iunie.
Spotul a fost reclamat la CNA de catre Romtelecom, care sustine ca din modul cum este formulata oferta rezulta ca "RDS ofera potentialilor sai clienti 16 luni de gratuitate, fapt care nu este conform cu ceea ce RDS ofera de fapt publicului, deoarece in fapt gratuitatea oferita de RDS este doar de 4 luni pentru fiecare serviciu si doar daca sunt contractate toate cele patru tipuri de servicii oferite de RDS: TV, internet, telefonie fixa si mobila".

CNA a cerut si opinia Consiliului Roman pentru Publicitate (RAC) care a decis ca spotul este inselator, incalcand astfel Codul de Practica in Publicitate.

In consecinta, membrii forului au decis sa interzica difuzarea spotului la TV, pana la aducerea lui intr-o formula care sa respecte legislatia audiovizuala.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4833 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Lacomie (Joi, 20 mai 2010, 15:17)

    dana [anonim]

    Am vazut spotul. Penibil prin lacomia lui.
    Decenta NU mai este o valoare umana.
  • -1 (3 voturi)    
    Goliat VS David (Joi, 20 mai 2010, 15:43)

    miki [anonim]

    Si ce daca faci reclama mincinoasa. Si ce daca piratezi programa. Si ce daca abuzezi de pozitie dominanta.Frectie la picior de scaun. Cand ai in spate UDMR-ul si esti mereu la guvernare te doare-n cot.
    Uitati cum un mamut primeste somatie publica pentru piratarea programelor in mod repetat si cum un prapadit trebuie sa vinda firma pentru a achita amenda. Cui trebuie sa vanda??? Ghititi voi!!!
    http://www.cna.ro/Decizia-nr-274-din-25-02-2010.html
    http://www.cna.ro/Decizia-nr-359-din-23-03-2010.html
    http://www.cna.ro/Decizia-nr-216-din-28-01-2010.html
    Dupa amenda , CNA-ul trebuia sa suspende licentele pana la intrarea in legalitate. Asa zice legea nu? Care lege? Cine sa respecte legea?
    • 0 (0 voturi)    
      un comentariu corect (Vineri, 21 mai 2010, 20:12)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui miki

      Cumva, postacii rds dau calificative?
  • +3 (5 voturi)    
    Foarte bine. (Joi, 20 mai 2010, 16:00)

    Emil T. [utilizator]

    Foarte bine. Să se interzică și toate reclamele companiilor de telefonie mobilă care fac o reclamă falsă și nesimțită: "Trafic nelimitat de date", limitat la 128kb/s după Xgb. Ori e limitat, ori nu-i.

    Alt exemplu e vodafone, care zice 90% acoperire de date, însă doar vreo 1% din acoperire e utilizabilă în broadband, dar ei fac reclamă cu mirii care transmit nunta de pe munte, live streaming pe GPRS.
    • +1 (1 vot)    
      hahahaha (Joi, 20 mai 2010, 19:54)

      tirtau [anonim] i-a raspuns lui Emil T.

      adaug -CITROEN revizii la 40000 de km ,20000 de in service cu acoperirea si incuviintarea CITROEN ROMANIA
  • 0 (2 voturi)    
    atat? (Joi, 20 mai 2010, 16:05)

    c# [anonim]

    si o amenda nimic? adicatelea a incalcat legea si atat?

    congo frate
  • +2 (2 voturi)    
    Inselatoria RCS&RDS.... (Joi, 20 mai 2010, 16:10)

    just me & us [utilizator]

    ....se manifesta si dupa incheierea contractului (nu numai in reclame). Sa te fereasca Dumnezeu sa iti pice netul sau sa nu iti mearga televiziunea ca te plimba "cu presul" cu zilele iar daca suni pentru "nu stiu ce problema" esti tratam ca un om de nimic.
    PS: Hai cu minusurile de la postacii RCS&RDS
    • +1 (1 vot)    
      true (Joi, 20 mai 2010, 21:02)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui just me & us

      au cele mai bune oferte, au tv si internet de calitate - da' la comunicare si servicii clienti sunt praf.
      ce sa-i faci... au crescut mai repede decat normalul (asa, ca fat-frumos)... numa' ca padurea s-a cam terminat. de unde mai papa ? de la naivi !
  • +1 (1 vot)    
    Poate vor observa si cealalta reclama (Joi, 20 mai 2010, 17:19)

    enter [utilizator]

    Aia cu 'Ia digital la pret de analogic', oferta disponibila regional. Nicaieri in reclama nu se specifica:
    - faptul ca pe decodor trebuie sa mai aduci inca 150 RON sau o plata lunara in plus la abonament
    - daca iei anumite programe optionale, decodorul ti se da moka.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta daca (Joi, 20 mai 2010, 19:24)

      voda.tepes [utilizator] i-a raspuns lui enter

      au decodor pe stoc. eu il astept de vreo 2 ani
  • 0 (0 voturi)    
    4 servicii? (Joi, 20 mai 2010, 17:28)

    ion [anonim]

    Eu am contract cu rcs din martie si inca nu am primit
    telefanele promise; Nu au inca in stoc!, numai linia de
    tel. si cartela sim.
    Iar pt. telefon fix si mobil doar intern sant convorbiri nelimitate, si nu numai cele 3 luni trambitate.
    • +2 (2 voturi)    
      si eu le astept de 8 luni (Joi, 20 mai 2010, 20:59)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui ion

      Stiati ca RDS-RCS face reclama mincinoasa ???
      TV+NET+TEL FIX+TEL MOBIL = 52 lei
      Cele doua telefoane lipsesc de 8 luni in Cluj Napoca !!
      .Chiar si la incheierea contractului se lauda cu oferta ,
      Iar de a doua zi incep tromboanele cu lipsa telefoanelor !!
      Rusine lor ! Cereti inainte telefoanele !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Toti o apa si-um pamant! (Joi, 20 mai 2010, 17:30)

    Daniel [anonim]

    De altfel este de remarcat modul in care TOATE marile concerne isi trateaza clientii, adica pe noi.

    Incepand de la reclamele micinoase (false), continuand cu acele concursuri cu premii grozavave pe care insa nu le vede nimeni (eventual vre-o ruda sau amanta unor sefi) si terminand cu "service"-ul atunci cand incerci sa faci o reclamatie.
    (Ca exemplu: un tovarashel de la ORANGE ne-a amenintzat pe mine si pe sotia mea ca "el cheama paza" cand am mers sa facem o reclamatie.)

    Serviciile de proasta calitate la preturi absolut nemeritate , sustinute de reclame date pana la saturatie sunt marca marilor concerne care activeaza in Romania
  • -1 (1 vot)    
    romtelecom (Joi, 20 mai 2010, 18:01)

    robin hood [anonim]

    deontologii si eticii de la romtelecom mor de grija reclamei mincinoase; in ce tara traim....
  • -1 (1 vot)    
    da (Joi, 20 mai 2010, 19:29)

    mihnea [anonim]

    Eu am internet de o gramada de ani de la rds si e cel mai bun din tara...Sunt nr 1 asa ca toti ii ataca in loc sa micsoreze pretul asa cum o face RDS.Romtelecom are preturi triple la toate serviciile si calitate...
  • 0 (0 voturi)    
    sunt cei mai buni (Joi, 20 mai 2010, 20:34)

    mihai ule [anonim]

    Daca ar oferi si cartele pentru televiziune digitala ar fi super ok. Mie nu imi convine sa mai am inca o telecomanda in plus... am destule. Telefonia lor e ok, rds mobil fff bun, internet super. Cei care nu ii inghit sa se mute la romtelecom ... sa ia internet de la orange sau vodafone.... multe "uccesuri"!
  • 0 (0 voturi)    
    minciuna cit bugetul (Joi, 20 mai 2010, 22:33)

    monica L [anonim]

    Exista vreo reclama care nu e mincinoasa? Desigur, nu, unii mint mai mult, pentru ca au mai multi bani, cum ar fi RDS, Vodafone, Romtelecom, Rosia Montana Gold Corporation, banci fara numar etc., alti mint modest, pe masura bugetului subtirel... dar hotnews.ro cum a facut cu promovarea mincinoasa a jegosilor de la Provident, aducind o pupaza de la firma sa tina lectii de economia gospodariei private intr-o discutie online?
  • 0 (0 voturi)    
    Reclama Romtelecom (Vineri, 21 mai 2010, 10:13)

    Ovidius [anonim]

    Si ce sa mai zice si de reclama Romtelecom care ne pune sa stam toata ziua ori in fata televizorului ori in fata calculatorului. Daca se poate 25 de ore din 24. Nesimtire ca la noi la nimenea