CNA: Antena 1, sanctionata cu 10 minute de emisie intrerupta pentru subiecte sexuale la Acces Direct. Amenda de 10.000 lei pentru emisiunile cu tati, nurori si Bahmu de la Kanal D

de C.M.     HotNews.ro
Joi, 3 iunie 2010, 15:01 Economie | Media & Publicitate

Antena 1 a fost sanctionata, joi, de CNA cu intreruperea emisiei timp de 10 minute pentru derapajele din mai multe editii ale emisiunii Acces Direct, in care moderatorul Madalin Ionescu a abordat subiecte pe teme sexuale, care aveau minori ca protagonisti. Forul a considerat ca postul a incalcat legislatia privind protectia minorilor.

CNA a decis, totodata, sa aplice o amenda de 10.000 postului Kanal D pentru emisiunile "Fata lui tata", "Nora pentru mama" si "La sueta cu Bahmu", pentru violenta fizica si verbala nejustificata si prelungita ("Fata lui tata") si limbaj vulgar (celelalte doua emisiuni).

CNA a analizat mai multe editii ale emisiunii Acces Direct difuzate in perioada 17-28 mai 2010. In mare parte dintre aceste editii, moderatorul a abordat cazul unei eleve acuzate de proxenetism, pe care a avut-o invitata in studio. In alta editie a fost prezentat cazul a doi copii din Harsova care au fost platiti de niste tineri sa faca sex pe bani, fiind filmati cu telefonul mobil. Subiectul a fost prezentat si la Observatorul din ziua respectiva si de a doua zi.

In consecinta, postul a fost sanctionat cu oprirea emisiei timp de 10 minute - intre orele 19.00 si 19.10 (interval de maxima audienta) - pentru limbaj si imagini improprii pentru ora de difuzare.
  • Gelu Trandafir, membru CNA: "Ce era acum 2 ani la OTV la ora 22.00, acum este la ora 17 la Antena 1".
  • Narcisa Iorga, membra CNA: "Consider ca aceste inregistrari expun copiii, victime ale acestui tip de distractii, in ipostaze nepotrivite varstei. Un asemenea subiect nu poate fi difuzat niciodata, la nicio ora." 
  • Narcisa Iorga a fost contrazisa de Rasvan Popescu, presedintele CNA: "Se poate difuza orice subiect, problema este ora de difuzare. Orice exista in viata poate fi discutat a televizor. Problema e sa nu expui copiii".

Emisiunea Acces Direct este difuzata de luni pana vineri, intre 17-19, in direct.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5452 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    si (Joi, 3 iunie 2010, 14:13)

    gabriel [anonim]

    si madam firea nimic, nimic ????
  • +7 (15 voturi)    
    Mai bine doar 10 minute de emisie pe zi... (Joi, 3 iunie 2010, 15:04)

    CezarN [utilizator]

    ... si alea doar pentru pauza de publicitate. :)
  • +8 (14 voturi)    
    sper (Joi, 3 iunie 2010, 15:14)

    Anti A1 A2 A3 si A4 [utilizator]

    Sper ca prin aceasta decizie sa nu se acopere nesimtirea "doamnei" firea de la antena 3, si ea sa-si primeasca macar aceeasi pedeapsa.
    • +1 (1 vot)    
      s-a facut dreptate (Joi, 3 iunie 2010, 16:08)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui Anti A1 A2 A3 si A4

      http://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-7364002-scandalul-firea-boureanu-cna-aplica-amenda-18-000-lei-postului-antena-3.htm
  • -9 (17 voturi)    
    presa trebuie pedepsita aspru (Joi, 3 iunie 2010, 15:32)

    ion [anonim]

    antenele si realitatea inchise de tot.

    Sa ramana doar otv, dar numai cate 2 ore pe zi cu reportaje despre realizarile conducatorului iubit. Era sa zic si ale guvernului, dar alea lipsesc cu desavarsire.
    • +11 (13 voturi)    
      Poate ptr tine e ok sa dea imagini cu (Joi, 3 iunie 2010, 14:50)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui ion

      minori cum si-o pun la TV....

      Pentru mine nu e, iar daca au dat, nu cred ca este vina lui Base.

      Se pare ca spalatura pe care v-o aplica Vantu si Voiculescu pe creier zilnic, este de calitate si de durata.
    • +4 (4 voturi)    
      HAHAHAHA (Joi, 3 iunie 2010, 15:51)

      bob [anonim] i-a raspuns lui ion

      Funny!
      Dar trist :(...
    • +4 (6 voturi)    
      Ilici, tu esti? (Joi, 3 iunie 2010, 16:08)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui ion

      Ce ti se mai intindea ranjetul pe toata diagonala televizorului... javra batrana!
      Cand il tineai pe bombo in brate era bine nu?
      Si pentru el si pentru tine, ce zici?
  • -6 (8 voturi)    
    revolta (Joi, 3 iunie 2010, 15:47)

    amruj [anonim]

    Dar de desteptul si infumuratul de Boureanu nu spuneti nimic. Nici usturoi nu a mancat nici gura nu-i pute. Acest individ unde s-a dus la orice emisiune chiar si in parlament in comisii si-a permis sa jigneasca colegi chiar si colege (femei). A discutat cu ei ca usa cortului. Acum cand cineva sa gasit si ia raspuns cu aceiasi moneda ( D-na Firea) sariti in sus ca niste popandai. Ar trebui sa va controlati. Cautati in memoria Dvs. sau apelati la prieteni mai informati sa vedeti comportamentul acestui tembel. Chiar si la B1 tva acum o seara a dat dovada ca este mitocan. Asta e domnilor !
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo, (Joi, 3 iunie 2010, 15:54)

    VictorM [utilizator]

    Bravo CNA!
  • +11 (11 voturi)    
    . (Joi, 3 iunie 2010, 15:55)

    FlorinM212 [utilizator]

    10 minute e multe prea putin daca tinem cont ca deja e vorba de abateri repetate din partea aceluias post. Bagati vreo luna oprirea emisiei si poate fac si un pic de jurnalism, nu doar circ.
  • +7 (7 voturi)    
    10 minute (Joi, 3 iunie 2010, 15:56)

    bogdanicus [utilizator]

    S-ar putea, CNA, sa ne faceti cadou 10 minute de liniste pe zi la Antena 1 si vreo 10 ore la Antena 3? Zilnic?

    Pentru mucii lui Firea in freza lui Boureanu nu ii taxam cu nimic?!?
  • +8 (8 voturi)    
    Prea puţin (Joi, 3 iunie 2010, 16:00)

    cobra [anonim]

    În continuare susţin că sancţiunile sunt prea mici faţă de impactul negativ creat. Şi când spun asta mă refer la ambele sancţiuni. Ultima, cea de 10.000 lei este de-a dreptul penibilă. Păi, Kanal D îşi permite să continue în acest fel pentru că în mod sigur a câştigat cu mult mai mult din acea emisiune.
    Dar, vorbesc ca Moise-n pustiu.
  • 0 (0 voturi)    
    Rating!!!! (Joi, 3 iunie 2010, 17:40)

    C,TC [anonim]

    Pariu, că pe perioada întreruperii emisiei, pe intervalul orar 19-19.10, Antena1 vor avea cel mai mare rating? Pentru că le place să se laude cu ce rating fac.
    • 0 (0 voturi)    
      le voi da o mana de ajutor (Joi, 3 iunie 2010, 18:51)

      panflil flecaru [anonim] i-a raspuns lui C,TC

      promit.
      conf. principiului solidaritatzii ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    cand? (Joi, 3 iunie 2010, 18:02)

    dacicul [anonim]

    vad ca e emisie......... probabil e intr 19-19.10 in ziua de paste a cailor :)
    • 0 (0 voturi)    
      sanctiune (Joi, 3 iunie 2010, 21:42)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui dacicul

      Sanctiunea este programata pentru Vineri, 4 iunie.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 4 iunie 2010, 2:08)

    mariuss72 [anonim]

    Baiatul asta, Madalin Ionescu, facea acum ceva vreme niste emisiuni serioase, in care aparea ca un om integru si principial, chiar se remarca printre ceilalti moderatori. Iata, din pacate, cel mai elocvent exemplu de prostitutie morala, in care acelasi personaj prezinta acum zilnic cele mai abjecte jivine care colcaie in tara asta. Aceasta sanctiune e prea blinda pentru acest circ al ororilor, acest teatru macabru...toate mizeriile astea se fac sub justificarea ca ”asta se cere”, cind de fapt, asta e cel mai usor de inoculat.