Update: Descindere a procurorilor DNA la sediul OTV si la locuinta lui Dan Diaconescu. Patronul OTV: Urc in avionul meu personal si in doua ore voi fi in tara

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 21 iunie 2010, 13:31 Economie | Media & Publicitate

Dan Diaconescu incearca sa blocheze privatizarea Oltchim
Foto: Agerpres
Procurorii DNA perchezitioneaza luni sediul OTV din Capitala si locuinta patronului postului TV, Dan Diaconescu.

Anchetatorii cauta mai multe casete video, care ar constitui probe materiale in dosarul "clarvazatorului" Doru Parv, care a participat la mai multe emisiuni la OTV, potrivit unor surse judiciare, citate de Mediafax.

Sursele judiciare au precizat ca sediul OTV este inchis temporar pe timpul derularii perchezitiilor, astfel ca nimeni nu este lasat sa iasa, iar cei care vor sa intre o pot face doar pe baza de legitimatie.

Avocatul lui Dan Diaconescu, Catalin-Daniel Fenechiu, a precizat ca Dan Diaconescu se afla in prezent la mare, iar la locuinta acestuia se afla doar soacra lui si menajera, precum si alti avocati ai patronului postului OTV.

Anchetatorii au ridicat o caseta cu inregistrarea unei emisiuni a lui Diaconescu din iunie 2009, potrivit televiziunilor de stiri.

Dan Diaconescu: Ma urc acum in avionul meu personal si in doua ore voi fi in tara

Dan Diaconescu a declarat pentru Gandul ca se va imbarca in avionul personal, urmand ca in doua ore sa ajunga in tara.

"N-am mai auzit asa ceva, sa-ti sparga usa, in conditiile in care nu exista un dosar si nu esti invinuit de nimic. Nici avocatii mei n-au mai auzit asa ceva", a delcarat Diaconescu.

Eu sunt in strainatate, ma urc acum in avionul meu personal si, in doua ore, voi fi in tara. Sper sa nu mi-l confiste si pe asta, cand ajung. Sau poate ma aresteaza. Orice e posibil la noi. Nu m-ar mira sa-mi faca si perchezitie la bord".

Dan Diaconescu, martor in dosarul lui Doru Parv

Dan Diaconescu a fost audiat in februarie la DNA ca martor
intr-un dosar in care primarul unei comune aradene l-a denuntat pe Doru Parv ca i-ar fi cerut peste 100.000 de euro pentru a nu divulga la OTV imagini compromitatoare la adresa edilului.

In denuntul primarului aradean se arata ca Doru Parv, care a participat la mai multe emisiuni la postul de televiziune OTV, i-ar fi cerut acestuia peste 100.000 de euro, in mai multe transe, prima fiind de 25.000 de euro, pentru a nu face publice, in cadrul emisiunii lui Dan Diaconescu de la OTV, o serie de imagini si informatii compromitatoare legate de afacerile pe care le-ar derula edilul comunei.

Primarul nu i-ar fi dat lui Parv niciun ban din cei ceruti, in schimb a formulat un denunt la Directia Nationala Anticoruptie.

Cine este Doru Parv?

Intr-un interviu pentru revista Taifasuri, Doru Parv a vorbit despre abilitatile sale de clarvazator. "Sunt singurul clarvazator din Romania autorizat sa faca aceasta meserie. De asemenea, platesc taxe, impozite si TVA, deci totul este legal (...) Am centre deschise in Arad, Bucuresti si ma deplasez oriunde in tara atunci cand este vorba despre disparitia cuiva, deoarece colaborez si cu Politia. Eu i-am spus lui Dan Diaconescu din prima zi ca nu o vor gasi niciodata pe Elodia!", declara Parv la inceputul acestui an.

Doru Parv face previziuni in emisiunea al 7-lea simt pe OTV si potrivit presei o consultatie, "o clarviziune" facuta de Doru Parv costa 100 de lei in Arad (orasul natal) si 250 lei in Bucuresti.




Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

17113 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Senzational! (Luni, 21 iunie 2010, 13:45)

    anonim [anonim]

    Au dat in direct?

    :)
  • +15 (15 voturi)    
    nedumerire otv (Luni, 21 iunie 2010, 13:47)

    nelu [anonim]

    Doru Parv parca se ocupa cu clarviziunea, nu cu santajul?! sau o fi "vazut" ce nu trebuia?!
    • 0 (0 voturi)    
      Toata televiziunea/gruparea lor se ocupa cu.... (Luni, 21 iunie 2010, 14:25)

      Snake Eyes [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      Sau s-or fi schimbat de cand cu noul sediu,dar cand erau in garsoniera ...la greu,cred ca de la ei învatara multi stilul/genul asta de televiziune
  • +14 (14 voturi)    
    Si DD este in concediu. Nici nu stie ce a pierdut. (Luni, 21 iunie 2010, 13:47)

    CezarN [utilizator]

    ... O perchezitie.
    Da poate are noroc si soacra-i slaba de inima. :))
  • +2 (4 voturi)    
    OTV (Luni, 21 iunie 2010, 13:50)

    Vizitiul [utilizator]

    Daca invita tot felu de suspiciosi...nici nu stie ce pierde.
  • +5 (5 voturi)    
    le tine in biblioteca (Luni, 21 iunie 2010, 14:03)

    nae [anonim]

    Vezi sa nu o gaseasca. O astfel de caseta e mina cu aur. Sigur nu o tine la vedere...
    • +2 (2 voturi)    
      :D (Luni, 21 iunie 2010, 14:35)

      d [anonim] i-a raspuns lui nae

      eu zic sa se caute mai degraba niste DVD-uri decat casete VHS
  • +8 (16 voturi)    
    sper sa se gaseasca (Luni, 21 iunie 2010, 14:06)

    elena [anonim]

    suficiente dovezi pt a-i lua licenta. promoveaza prea multa incultura.
    • -3 (9 voturi)    
      Daca nu te uiti la OTV, nu promoveaza nimic. (Luni, 21 iunie 2010, 15:11)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui elena

      Daca te uiti, imi pare rau...dar deja esti inculta, deci nu te afecteaza cu nimic.
      • +6 (8 voturi)    
        emiteti judecati de valoare fara sa ma cunoasteti (Luni, 21 iunie 2010, 15:21)

        elena [anonim] i-a raspuns lui bgd

        1. nu trebuie neaparat sa fii telespectator al unui post ca sa-ti dai seama cam ce fel de programe are.
        2. nu pierd nimic in mod direct daca nu ma uit la otv, dar ganditi-va ca printre electorat se numara si fanii otv, care sunt usor de manipulat, si care, de pilda pot influenta soarta unui vot.
        • -2 (2 voturi)    
          Si Elena Ceausescu se credea desteapta (Marţi, 22 iunie 2010, 0:11)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui elena

          Dar ce inteligenta esti tu, draga Elena, care nu te uiti la OTV. Tu cred ca esti o "oama" de cultura care se uita la Acces din Rect sau la alte emisiuni pentru prosti, care nu-s pe OTV sau poate te uiti la emisiuni "obiective" ca cele de pe Antena 3, ca vorba aia, e televiziune de oameni culti, ei (prezentatorii) singuri au recunoscut ca ar fi. Eu ma uit la OTV, am studii superioare, desi mi-e rusine sa spun asta, pentru ca toti inaptii au asa ceva in ziua de azi, si ne putem intrece intr-o cursa de cultura generala, ca sa vedem daca toti telespectatorii OTV-ului sunt trepanati sau posesori de neuroni solitari.
          • +1 (1 vot)    
            ma uit la antene, protv, (Marţi, 22 iunie 2010, 8:32)

            elena [anonim] i-a raspuns lui Andrei

            prima, tvr etc, in functie de filmul sau emisiunea care este in momentul respectiv. am spus ca acest post, otv, promoveaza incultura si ca telespectatorii pot fi usor manipulati, nu am facut niciun comentariu referitor la gradul lor de scolarizare. dar daca ati simtit nevoia sa ne spuneti ca aveti studii superioare, felicitari, ma bucur pt dv. Vizionare placuta!
      • +3 (7 voturi)    
        Pentru bgd (Luni, 21 iunie 2010, 15:58)

        Doru [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Jignesti degeaba. Elena are dreptate.
        Nu ai logica.
        De unde ai tu habar ca daca te uiti la OTV esti incult ?
        Ti-au spus unii sau chiar te-ai uitat si tu, de ai ajuns la concluzia asta ?
        Vai de capul tau ! Cred ca nu ai mers prea mult la scoala si iti mai bagi si nasul in chestii de logica.
        Stai acasa si joaca septar !
        • +3 (3 voturi)    
          multumesc (Luni, 21 iunie 2010, 16:11)

          elena [anonim] i-a raspuns lui Doru

          .
          • +3 (7 voturi)    
            Unde am jignit? (Luni, 21 iunie 2010, 16:55)

            bgd [anonim] i-a raspuns lui elena

            Am vorbit despre 2 cazuri..de asta am si folosit "daca".
            Daca te uiti la OTV esti incult clar ,amice. Cand urmaresti de-al de roxy manelista, clarvazatori si mai stiu eu ce scandaluri senzationale....esti un incult.
            Presupun ca dupa cum te exprimi pe-aici,...faci parte dintre telespectatorii OTV-ului.

            Pt Elena. Printre electorat sunt si fani Antena 3, Realitatea, B1, Vox, etc... Toti astia sunt usor de manipulat....pt ca urmaresc posturile respective. Ei singur se pun in pozitia de a fi manipulati...pt ca stiu din start ca anumite televiziuni sunt pro si altele contra. La fel si cu OTV-ul...esti din start incult daca urmaresti postul respectiv, deci nu poate promova incultura unor inculti.
            P.S. Imi cer scuze daca te-ai simtit jignita de prima postare...nu asta era intentia mea.
            • 0 (0 voturi)    
              da, (Marţi, 22 iunie 2010, 8:29)

              elena [anonim] i-a raspuns lui bgd

              este adevarat ca sunt si segmente de electorat manipulate de alte posturi tv, din pacate.
    • +1 (1 vot)    
      Inadmisibil! (Luni, 21 iunie 2010, 20:20)

      drona [utilizator] i-a raspuns lui elena

      Cum poti sa aduci asemenea jigniri?Cum,Base,Boc si toti ceilalti ce s-au perindat la "televiziunea poporulului" sunt asa cum spui?Hai,lasa-ma!
  • +4 (8 voturi)    
    Serios vorbind (Luni, 21 iunie 2010, 14:12)

    Vizitiul [utilizator]

    Ceva nu e in regula, ori in articol se omite, ori procurorii DNA nu ar avea ce cauta acolo.

    Dupa cunostintele mele (posibil eronate) pentru a perchezitiona un imobil, trebuie sa ai mandat, pentru a avea mandat, trebuie semnat de catre un judecator, pentru ca judecatorul sa semneze, trebuie sa existe un temei impreuna cu refuzul lui Diaconescu de a oferi informatiile cerute, pentru a oferi informatii cerute, acestea trebuie..CERUTE!

    Sa inteleg ca DNA i-a cerut lui Diaconescu casetele si acesta a refuzat?

    Nici nu stiti cine va perchezitioneaza! :)
    • -3 (3 voturi)    
      Tot serios vorbind... (Luni, 21 iunie 2010, 14:37)

      Arrlonius [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      ...habar nu ai ce vorbesti. Cunostiintele tale juridice sunt egale cu zero. Incearca in domeniul in care lucrezi. Mult succes.
      • +2 (4 voturi)    
        Pentru asta care tot vorbeste serios (Luni, 21 iunie 2010, 14:48)

        Yo [anonim] i-a raspuns lui Arrlonius

        ia lumineaza-ne tu cum stau lucrurile ... si apoi baga pumnul in gura altora ... nu te cunosc nici pe tine si nici pe cel caruia i-ai replicat ... insa e lipsa de respect sa te adresezi astfel ... stai in banca ta si nu comenta aiurea, apostrofand pe altii care, gresit sau nu, isi dau cu parerea ;) ... ai grija ... tonul face muzica ... pesemne nu te asculta nimeni si atunci, macar sub anonimat, incerci sa te impui ... mai "este frate multi d'astia" ???
        • +2 (2 voturi)    
          Legile au subpuncte.. (Luni, 21 iunie 2010, 15:16)

          Sergiu [anonim] i-a raspuns lui Yo

          In Codul de Procedura exista mentiunea ca daca perchezitia este incadrata in bazele legii nu este obligatoriu sa se trimita citatie precedata de perchezitie...
      • 0 (2 voturi)    
        Dupa cum scrie (Luni, 21 iunie 2010, 15:01)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Arrlonius

        Ca anonim, vi si spui ca nu e asa fara argumente, oare ce greutate au cuvintele tale.

        In primul rand iesi din anonimat, apoi argumenteaza, atunci s-ar putea sa iti dau si dreptate daca cele spuse de tine sunt conforme cu legea.

        Daca din intamplare un jurist/avocat citeste randurile astea, ar fi bine venit sa ne lumineze :)
    • +2 (2 voturi)    
      Nu am treaba cu juridicul... (Luni, 21 iunie 2010, 15:25)

      PuYa [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      ... dar citez din Codul de Procedura Penala :
      ........................
      Art. 100. - Cand persoana careia i s-a cerut sa predea vreun obiect sau vreun inscris din cele aratate in art. 98 tagaduieste existenta sau detinerea acestora, precum si ori de cate ori pentru descoperirea si strangerea probelor este necesar, organul de urmarire penala sau instanta de judecata poate dispune efectuarea unei perchezitii.
      .........................
      citind cu atentie observam "precum si ori de cate ori pentru descoperirea si strangerea probelor este necesar", deci se poate si daca nu s-a cerut nimic si nici nu trebuie semnat mandatul de judecator (merge si daca vrea procurorul : "organul de urmarire penala SAU instanta de judecata")
      • +2 (2 voturi)    
        Multumesc (Luni, 21 iunie 2010, 16:32)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui PuYa

        M-am lamurit singur, prin urmare, Codul de Procedura Penala:

        Pentru cei interesati, a se lectura Art. 151. Punctele 1 si 2 apoi Art. 152.

        In final, in Art. 153 avem:

        (4) Organul judiciar care urmeaza a efectua perchezitia este obligat ca, inainte de inceperea perchezitiei, sa se legitimeze si sa inmaneze copie a mandatul emis de judecator persoanei in al carei domiciliu se va efectua perchezitia. Daca in domiciliu nu se afla nicio persoana copia mandatului de perchezitie este inmanata oricarei alte persoane ce participa la perchezitie.

        Atentie la partea cu mandatul. Iar mandatul, asa cum se specifica in Cod, se obtine in baza suspiciunii rezonabile.

        Cand se vor putea efectua perchezitii asa de capul securitatii inseamna ca am ajuns de unde am plecat, ca sa zic asa.

        Pentru multi, pare ca ma leg aiurea de treaba asta dar acest segment este unul extrem de important intrucat erorile de procedura pot duce (chiar si cu un avocat mediocru) la excluderea probelor obtinute prin intermediul unei perchezitii eronate adica catre basma curata chiar daca suspectul este de fapt vinovat.

        Va mirati cum scapa tot felu de ciușpeți...
  • +3 (5 voturi)    
    circ (Luni, 21 iunie 2010, 14:39)

    laurs [utilizator]

    Paine si circ la tot poporu' !
    • +3 (3 voturi)    
      Se reduce painea, marim cota de circ (Luni, 21 iunie 2010, 16:22)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui laurs

      Si uite asa uitam de problemele zilnice prin terapie ocupationala
  • +3 (5 voturi)    
    Le-au dat un balon de oxigen :) (Luni, 21 iunie 2010, 14:43)

    Catalin [anonim]

    Rating-urile OTV erau un picaj. Acum toata ziua la OTV o sa se vorbeasca numai despre asta, scenarii, chestii, o noua Elodia, ce sa mai ! :))
    • +3 (5 voturi)    
      Asa este! E mana lui Base (Luni, 21 iunie 2010, 15:26)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      "Basescu", acesta este cuvantul, aceasta este "esplicatia". Base isi plateste aparitiile la OTV trimitand DNA-ul la sediul lor pentru a le face publicitate si, prin urmare, rating.

      CNA-ul ar trebui sa se autosesizeze pentru acest caz flagrant de publicitate mascata. Deasemenea opozitia, prin vuvuzelele sale (Ponta, Poponetz si Crina) ar trebui sa convoace Parlamentul de urgenta pentru a lua in discutie imixtiunea dictatorului in massmedia si sa voteze suspendarea acestuia.
  • 0 (2 voturi)    
    oare (Luni, 21 iunie 2010, 14:44)

    bogdan [anonim]

    Elodia era acasa? Au gasit-o pe Elodia? Raspundeti interesului publicului!
  • +1 (5 voturi)    
    "tv poporului" (Luni, 21 iunie 2010, 14:52)

    telespectatorul poporului [anonim]

    "pacat "ca i se va lua licenta! mai erau inca multi dobitoci care au ratat aparitia la "televiziunea boborului"unde se vor duce ei acum sa si verse laturile ?ce vor face acum gospodinele "de bine" si toti dementii care ascultau cu creerul iesit din cap toate ineptiile acestui p(R)ost de televiziune? mare , mare pacat !!! cred ca va dati seama CE PIERDETI!!!
  • +2 (6 voturi)    
    Bai... (Luni, 21 iunie 2010, 15:11)

    cristi767 [utilizator]

    ... mie imi e asa putin frica de cazul asta :)) Adica daca asta e retinut cumvaa... poporul roman e in stare sa-l faca europarlamentar la urmatoarele alegeri, la cat a manipulat prin televiziunea lui de rahat.

    Si vorbesc serios...
    • 0 (4 voturi)    
      OTV mic copil (Luni, 21 iunie 2010, 15:29)

      FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui cristi767

      OTV-ul e mic copil pe langa Antene si Irealitatea.
      Acolo sa mearga DNA-ul.
      La OTV asta asa cum e el, policolor, mai poti vedea din cand in cand si ceva adevarat. Dincolo, la Antene si Irealitatea se procedeaza in mod consecvent la demoralizarea oamenilor, numai certuri si stiri negative...Oamenii au devenit dependenti de stirile negative ca de droguri.
      • 0 (0 voturi)    
        Manipulare, manipulare (Luni, 21 iunie 2010, 20:27)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui FaraCoruptie

        dar nu in sensul care-l crezi tu. Datorita televiziunilor astea doua a castigat Basescu inca un mandat. Si urmasul politic al lui Basescu va castiga peste 4 ani daca Antena si Realitatea vor continua manipularea la fel de eficient asa cum o fac acum.
  • +2 (2 voturi)    
    Bai.. astia clarvazatori. (Luni, 21 iunie 2010, 15:31)

    C.G [anonim]

    Am avut un vis aseara... pe la ora 20:00 , ma plimbam prin primaverii vis-a-vis de Radu Beller ,si cand colo , cine conducea un Bentley gri ?! ... acuma stiu ca i se zice doru.... dar...brusc m-am trezit din vis ,ca eram prea nervos ca are Bentley din banii oamenilor naivi care se uita..
  • +5 (5 voturi)    
    Formulare...! (Luni, 21 iunie 2010, 15:34)

    vali_bob@usacom [anonim]

    ...Formulare:
    "...- Urc in avionul meu personal...!"
    ...Becaliada limbii romane contemporane...!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Exact! (Luni, 21 iunie 2010, 16:49)

      cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui vali_bob@usacom

      Exact asta mi-a fost si primul meu gand cand am citit articolul.

      si apoi, cand esti acuzat luare de mita si tu tocmai... "te sui in avion" sa rezolvi problema.... nu nasti intrebari? De unde ai avut bani si de avion si de elicopter si de mama saraciei....dintr-o televiziune la care se uita doar batranii...
  • +2 (4 voturi)    
    S-au luminat zarile ! (Luni, 21 iunie 2010, 15:52)

    nick [anonim]

    acum este limpede precum cristalul , faptul ca diaconescu brusc inainte de a ajunge la dna in februarie 2010 ( incepand de la turul 2 al prezidentialelor) si ulterior o anumita perioada a transformat televiziunea proprie intr-o goarna prezidentiala infecta , ceea ce a surprins pe multi la vremea aceea . deci santajul functioneaza si inca bine ! din pacate nu a mai continuat pe aceeasi linie cu programele ( ex. l-a invitat pe vadim & co. ) si aceasta la costat pt ca avea bube !
    oare guzganul de sorginte securisto-comunisto-mafiota care detine o televiziune cu panorama ,,nasita'' pe calea victoriei si este mare iubitor de credite ,,nerambursabile'' ( gen bancorex ) nu o avea bube deloc ? nu desigur, pentru ca in fiecare seara la televiziunea lui este proslavita epoca pe care o traim in frunte cu cel mai feroce anticomunist din istorie ! intamplator nu-i asa ? daca otv va fi suspendat , inseamna ca se va face primul pas in intimidarea tuturor posturilor tv care nu agreaza actuala putere ! somn usor natiune !
  • +2 (2 voturi)    
    SENZATIONAL (Luni, 21 iunie 2010, 15:54)

    Bogdan [anonim]

    Si iata cum renaste OTV-ul dupa ce a fost "subminat" de alte laturi de emisiuni ca Acces Direct, La sute cu Bahmu etc. :P
    • +1 (1 vot)    
      audiente (Luni, 21 iunie 2010, 19:55)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Azi o sa faca iar megaaudiente ..

      Fraierul asta nu putea spune vin urgent cu avionu in tara, ci vin cu avionul meu personal.

      Ce tleefon naspa, alb, are in poza.
      • 0 (0 voturi)    
        O noutate. (Luni, 21 iunie 2010, 20:28)

        drona [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        " avionul meu personal"...cultura de OTV-ist.Fara alte comentarii.
  • +1 (1 vot)    
    :) (Luni, 21 iunie 2010, 19:03)

    ion voicu [anonim]

    dan diaconescu are avion personal dar nu si dinti in gura...se pare ca de dentist se teme mai tare decit de accidente aviatice...
    :)
  • +1 (1 vot)    
    avionu' lui, personal... (Luni, 21 iunie 2010, 20:07)

    panfil flecaru [anonim]

    daca astia va sunt oamenii de afaceri, sa fie la voi acolo !

    purtatzi'le bine de grja ....
  • 0 (0 voturi)    
    deh... (Luni, 21 iunie 2010, 22:03)

    george [anonim]

    diaconescule culegi ce ai semanat
  • 0 (0 voturi)    
    fata/mutra lui ... escu (Luni, 21 iunie 2010, 22:11)

    UnClujean [anonim]

    vazuta din Europa chiar ca este a unui tigan bucurestean... Doar mai atent va rog sa va uitati ...
  • 0 (0 voturi)    
    clarvazatorul (Luni, 21 iunie 2010, 22:43)

    chostel [anonim]

    daca e asa de bun clarvazator pe asta cu perchezitia a prevazut-o sau nu si-a permis taxa de previziune?