Includerea presei in randul vulnerabilitatilor la adresa securitatii nationale, o amenitare grava pentru libertatea cuvantului - organizatiile de media

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 iunie 2010, 17:35 Economie | Media & Publicitate

Includerea campaniilor de presa comandate in randul amenintarilor la adresa securitatii nationale constituie "o amenintare severa la adresa libertatii cuvantului", deoarece "poate fundamenta initiative legislative menite sa desfiinteze orice afirmatie critica la adresa inistitutiilor statului", potrivit unui comunicat comun semnat de mai multe organizatii media si de patronatul presei din Romania.

"Organizatiile semnatare resping si condamna concluziile integrate in Strategia Nationala de Aparare a Tarii, conform carora presa reprezinta o vulnerabilitate la adresa securitatii nationale", se arata in comunicatul semnat de ActiveWatch - Agentia de Monitorizare a Presei, Centrul pentru Jurnalism Independent, Asociatia Patronala a Editorilor Locali, Conventia Organizatiilor de Media, Federatia Romana a Jurnalistilor MediaSind si Patronatul Presei din Romania Romedia.

Organizatiile semnatare reamintesc presedintelui Traian Basescu si CSAT ca "rolul presei intr-o societate democratica este acela de a informa publicul in legatura cu chestiuni de interes public".

"Atunci cand jurnalistii informeaza publicul, exista si riscul ca institutii ale statului sa fie criticate. Riscul ca jurnalistii sa se insele si sa 'raspandeasca informatii false' este un risc asumat in orice democratie in virtutea respectarii dreptului la libertatea cuvantului. Este responsabilitatea presei sa transmita informatii si este dreptul publicului sa le primeasca si sa le evalueze", sustin semnatarii, care adauga ca "politicienii si functionarii publici au posibilitatea sa contracareze orice informatii eronate transmise de presa".

In comunicat se precizeaza ca documentul adoptat de CSAT nu contine si nici nu face trimitere la niciun fel de dovezi in legatura cu posibile 'campanii de presa la comanda', lucru valabil si pentru afirmatia potrivit careia exista "presiuni exercitate de trusturi de presa asupra deciziei politice in vederea obtinerii de avantaje de natura economica sau in relatia cu institutii ale statului".

"Din acest punct de vedere Strategia Nationala de Aparare generalizeaza abuziv situatii pe care le presupune a fi reale, iar prin acest fapt calomniaza presa in ansamblul ei", spun semnatarii, care cer Parlamentului sa elimine referirile la vulnerablitatea pe care o reprezinta critica de presa.

Presedintele Clubului Roman de Presa (CRP), Indira Crasnea, afirma ca incriminarea presei de la cel mai inalt nivel este o "obisnuinta trista", care "tinde sa devina o politica oficiala a autoritatilor", potrivit Mediafax.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

985 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    in SFARSIT (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:45)

    cosminrs [utilizator]

    isi arata presedintele coltii. Daca cumva zice ceva urat de el poate sa intre la puscarie. Ma intreb cand a mai fost asta.
    Si voi vorbiti de comunisti.
    • -2 (6 voturi)    
      ai uitat? (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:50)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

      Ultima oara, acum cativa ani, pe vremea lui Nastase.
      Pacat ca si Base face la fel.
    • +6 (10 voturi)    
      Crezi ca presa nu e o amenintare? (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:51)

      Rein Marcus [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      Din pacate mas media chiar este o amenintare nationala.
      Este efectiv folosita pentru manipularea populatiei.
      • -1 (3 voturi)    
        ai spus'o perfect (Miercuri, 23 iunie 2010, 19:07)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Rein Marcus

        Asa cum isi foloseste Voiculescu sa urle nonstop impotriva lui Basescu, asa se foloseste Basescu de B1 sa urle cat de bun e el.
        Care e mai bun? B1 ca tot a zis Morar ca singurele talk show'uri independente la televiziunile dinRomania, pentru ca doar ele il urca in slavi pe presedinte.
        Hotnews un tot un fel de B1 mai mic? Stirile nu apar doar daca folosescu puterii? Tapalaga nu scrie doar de cei care nu ii mai plac la Basescu?
        OK.. astea merg la unii oameni, dar nu trebuie sa creada cineva ca merg la toti.
        Am membrii ai familiei care au facut inchisoare ca l'au injurat pe Gheorghiu Dej. Acum mama mea e speriata ca poate o sa intru si eu la inchisoare, ca o sa zica Basescu ca sunt terorist ca zic ceva de el.
    • -2 (6 voturi)    
      Nu are cum... (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:55)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      ...domnule...ca doar Basescu e anticomunist...a citit o foicica in Parlament ceea ce il face anticomunist si dizident (retroactiv ce-i drept) ...repet nu are cum!
  • +1 (5 voturi)    
    Cei de semneaza declaratia asta... (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:48)

    Claude [anonim]

    .... mai bine si-ar face curatenie in ograda. Mie mi-ar fi rusine sa cer sa nu se mai parfumeze camera cit timp eu put a transpiratie de la o posta....
  • +4 (8 voturi)    
    libertate fara limita (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:56)

    anarhistu' de serviciu [anonim]

    Eu vreau ca guvernantii sa fi injurati, criticati, acuzati sau eventual inpuscati cu sau fara vina.
    Presa nu are voie sa fie cenzurata deloc.
    Eu vreau anarhie.
    Eu vreau ca voi ceilalti, sa fiti fraierii mei.
    Nu avem nevoie de institutii guvernamentale.
    Cred ca ar fi mai bine ca romania sa fie imartita intre smekeri.
    Cum va place?
  • +3 (5 voturi)    
    Rolul presei (Miercuri, 23 iunie 2010, 18:42)

    adrian88000 [utilizator]

    "rolul presei intr-o societate democratica este acela de a informa publicul in legatura cu chestiuni de interes public".
    Corect!
    Dar atunci cand DEZINFORMEAZA cu buna stiinta ,isi mai pastreaza rolul? Sau oamenii de presa care practica acest mod de a isi face meseria devin niste mercenari abjecti care ar trebui eliminati din sistem.Dar cine sa-i elimine? Organizatiile oamenilor de presa nu au anti-corpi pentru aceasta infectie care ucide presa adevarata. Si atunci? Cine trebuie sa ia masuri pentru a nu fi ucisa populatia de toxinele ce se scurg din presa otravitoare?
    • 0 (0 voturi)    
      dar (Miercuri, 23 iunie 2010, 22:45)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      de calomnie ai auzit? Daca cineva spune un neadevar in presa despre un alt cineva acel alt cineva poate da in judecata trustul de presa publicatia sau jurnalistul pentru calomnie... De ce e nevoie de acest balamuc? De ce nu-i dau in judecata daca mint ?
  • 0 (4 voturi)    
    toti antelegeti ce vreti (Miercuri, 23 iunie 2010, 18:47)

    cocoshu [utilizator]

    poti spune orice de oricine atat timp cat ai dovezi si este adevarat nu insuportabilele neadevaruri sau manipularile unor jurnalisti. Cred ca de asta este vorba.nu foarte multe persoane viziteaza Romania si nu se uita,sa-u preia stirile de pe televiziunile oneste, deaceea de multe ori suntem judecati total gresit doar dupa cum afiseaza televiziunile de interes.
  • 0 (2 voturi)    
    CSAT-ul este revelator! (Miercuri, 23 iunie 2010, 18:56)

    niv [utilizator]

    csat-o dovada ca revolutia n-a fost decat o FARSA!
  • +2 (2 voturi)    
    După 1989... (Miercuri, 23 iunie 2010, 19:34)

    Paganel [anonim]

    ... mass-media românească a fost notată constant de organizaţia Freedom House cu un calificativ "partial liber". Cred că ştiu şi ei destul de
    multe, despre o presă care a început cu Adevărul=Scânteia şi Televiziunea Română aşa-zis Liberă... Presa românească post-decembristă este un instrument de deformare şi dezinformare a cetăţenilor, departe de a fi acel instrument de informare de care românii au nevoie! Cu cine? Cu acest "zero TV" atât de "căinat" astăzi? Cu acele "zero TV"-uri numite Can-Can, Click şi Libertatea care popularizează vulgaritatea şi ţopârlănismele? Cu Antenele şi Pro(st) TV-ul dând man(iv)ele în noaptea de Revelion spre a avea "raiting"? Ştiu că "gusturile nu se discută", dar mai toată lumea uită cu ele, totuşi, "se educă"! De asemenea, este adevărat că "peştele de la cap se împute", dar, iarăşi, se uită că acesta "se curăţă de la coadă". Dacă românii au coloană vertebrală, să boicoteze "gunoaiele" presei româneşti până la dispariţia lor!
  • +1 (1 vot)    
    rolul presei (Joi, 24 iunie 2010, 11:35)

    bedexe [utilizator]

    presa spune acum: "rolul presei intr-o societate democratica este acela de a informa publicul in legatura cu chestiuni de interes public"

    dar cat informeaza si cat manipuleaza ?
    cate subiecte de interes public prezinta ? din cate nimicuri creeaza largi campanii de presa ?

    cati ati aflat ca pentru credite in proiecte europene poti acum gaja cu ceea vei cumpara?

    sau ca poti primi acum ajutor de la stat daca investesti 10k eur si faci 100 locuri de munca?

    faptul ca Realitatea si A3 au instigat oamenii la violenta in proteste este clar atentat la siguranta nationala. (norocul a fost ca nu le-a iesit ca faceam iar un 13 -15 iunie)