Indira Crasnea (CRP): Statul ne jumuleste zicandu-ne ca ne protejeaza

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 5 septembrie 2010, 12:49 Economie | Media & Publicitate

Intentia Guvernului de a dubla impozitarea drepturilor de autor este o dovada ca statul a descoperit in aceste venituri "o gasca de jumulit", a declarat, sambata, presedintele Clubului Roman de Presa (CRP), Indira Crasnea, citata de Mediafax.

"Autoritatile incearca sa potoleasca foamea bugetara apeland la cea mai primitiva metoda: jumuleala. Statul ne jumuleste zicandu-ne ca ne protejeaza. Si cel mai usor este sa le smulgi penele jurnalistilor si artistilor", a spus Crasnea.

"M-am saturat sa aud cum suntem calificati ca smecheri evazionisti, pentru ca s-au descoperit niste soferi pe drepturi de autor. M-am saturat de ipocrizia celor de la guvernare, care ne cheama pe la seminarii ca sa indulceasca hapul cu modificarea Codului fiscal, ca pe urma sa aflam ca, pe sest, impozitele se vor dubla", a mai spus Crasnea.

Crasnea a mai spus ca presedintele Traian Basescu a cerut contribuabililor sa aiba grija de ei si sa nu lase aceasta grija altora, inclusiv statului.

"Vom face cum a spus domnul presedinte, vom avea grija sa nu ne ia statul pielea. Ne vom achita darile, dar nu le vom mai intinde mana celor care vor sa ne ia mai mult si mai mult", a concluzionat presedintele CRP.

Joi a fost supus dezbaterii publice un proiect de modificare si completare a Legii 571/2003 privind Codul Fiscal - care ar urma sa intre in vigoare la 1 ianuarie 2011 si sa se aplice incepand cu veniturile aferente lunii ianuarie 2011 -, ce prevede ca persoanele cu venituri din activitati independente vor plati contributii de asigurari sociale de cel putin 25,36% si pana la 35% din venituri, aproape dublu fata de nivelul actual.

Cristian Tudor Popescu: Nici acesti bani smulsi liber-profesionistilor nu vor stopa degringolada

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a declarat, sambata, pentru Mediafax, ca nici banii care urmeaza sa fie smulsi liber-profesionistilor - prin proiectul de ordonanta de urgenta al Guvernului care vizeaza cresterea impozitarii drepturilor de autor - nu vor stopa degringolada actuala.

 "Este o actiune care se inscrie in cautarea disperata de bani a unui Guvern lipsit de orice gandire economica tactica", a declarat Cristian Tudor Popescu.

"Sunt atacate cu predilectie categoriile sociale care nu se pot grupa pentru proteste colective, asa cum sunt liber-profesionistii, dar nici acesti bani care urmeaza a le fi smulsi liber-profesionistilor nu vor stopa nicidecum degringolada si atunci Guvernul se va napusti si asupra altor categorii sociale", a mai spus acesta.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1193 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Dragi jurnalisti (Duminică, 5 septembrie 2010, 13:21)

    Sargon [utilizator]

    Din nefericire pentru noi toti, abia acum ati descoperit bataia de joc la care au fost supusi intreprinzatorii in tara asta.

    Nimeni nu vrea sa mai investeasca in Romania (nici straini si nici romani) pentru ca nimeni nu poate actiona legal astfel incit sa fie imun la abuzurile mafiei politico-birocratice. Nimeni nu poate spune cite si care sint legile pe care trebuie sa le respecte un intreprinzator, ba mai mult, legile se schimba zilnic dupa placul unor aiuriti.

    Pina in prezent, multi jurnalisti ii injurau pe intreprinzatori pentru ca se "vaita" si ca le este "greu" sa depuna citeva (oare cite?) declaratii .

    Coform raportului realizat de PWC :
    http://www.doingbusiness.org/documents/paying_taxes_2009.pdf

    Romania este tara in care intreprinzatorii platesc cele mai multe impozite din intreaga lume (113 impozite si taxe, in contrast cu Suedia unde exista numai 2) !

    Dragi jintelectuali, a fost nevoie de acest dus rece ca sa intelegeti ca actuala criza nu este cauzata de intreprinzatorii care nu mai vor sa munceasca (ca sa nu mai plateasca taxe statului) , ci de haosul birocratic ingrozitor care descurajeaza orice activitate productiva!

    Cind societatea este slaba, statul devine obez!
    • +6 (6 voturi)    
      corect (Duminică, 5 septembrie 2010, 14:02)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui Sargon

      foarte bun comentariul
  • +2 (8 voturi)    
    pai lucrurile stau cam asa (Duminică, 5 septembrie 2010, 13:28)

    cainii latra dupa frauda [anonim]

    Angajatorul m-a intrebat cum vreau salariul .... 40 milioane vechi net sau 64 milioane pe PFA. Deci diferenta e de 24 milioane din care platesc cateva milioane la stat. Depinde daca vreau sa platesc pensie, poate platesc una minima si imi fac privata ... . etc. Din 24 milioane ma castig 10-14. DECI CUM E Domnule CPT sau CRP sau LLL sau etc?????
    De ce nu va platesc mogulii pe cartea de munca?!?! Nu isi permit? Aaaa, mai faceti o frauda mica? Fraierii platesc si smekerii tzipa prin ziare. Sincer ma asteptam de la Vanghelie la astfel de comentarii dar nu de la CTP.
  • +2 (8 voturi)    
    Ups (Duminică, 5 septembrie 2010, 13:36)

    ionut [anonim]

    Ce nasol este sa platesti taxe. Ce nasol e sa stai la cozi la ghisee. Ce nasol sa platesti contributii la sanatate.
    Viata asta este o curva.
    Aaaa, sa nu mai spun ca statul te jupoaie.
    Ce caterinca.
    Ce descopera jurnalistii acum noi astia, "celelalte categorii sociale" asa cum ne numeste CTP stim de mult.
  • +1 (5 voturi)    
    ce sa-ti zic (Duminică, 5 septembrie 2010, 13:47)

    jurnalista [anonim]

    s-au trezit si ei acum. mult le-a luat sa gandeasca niste platitudini. cand nu te ustura la buzunar e greu sa te mobilizezi, nu?
  • +2 (8 voturi)    
    CRP-ul a cam dormit in papuci! (Duminică, 5 septembrie 2010, 15:02)

    traian [anonim]

    Conform traditiei,CRP-ul cam doarme in papuci sau iese pe piata cu vreo zicere doar daca il arde cineva sau ceva pe vreunul din tovarasii aflati la conducerea acestei organizatii cu pretentii de reprezentant al breslei.
    Pana una alta acum IC cam bate apa in piua.Jurnalistii,mai ales deontologii si anlistii,formatorii de opinie sau deformatorii ar trebui taxati ca toata lumea.Impozit si contributie la fiecare leu sau euro castigat.Cui nu-i place sa stea de cealalta parte a radioului,televizorului sau monitorului.Pa!
  • 0 (10 voturi)    
    gainarii "intreprinzatori" (Duminică, 5 septembrie 2010, 15:38)

    lucid [anonim]

    Deci faptul ca va trebui sa platitzi ACELEASI procente de contributzii CASS ca si salariatzii cu carte de munca - majoritatea celor impozitatzi in Romania - reprezinta atacul statului la buzunarul cinstitzilor si talentatzilor liber-profesionisti? Cine va crede, smecherilor? Egalitatea tratamentului pentru totzi cetatzenii este LEGE in orice societate democratica.
    • +2 (6 voturi)    
      egalitate prin abuz? (Duminică, 5 septembrie 2010, 21:43)

      Sargon [utilizator] i-a raspuns lui lucid

      Salariatii sint primii tilhariti (spun asta de mai bine de zece ani) si in loc sa inlaturam abuzul (oferind salariatilor libertatea de a alege cumpararea asigurarilor sociale), statul extinde abuzul si asupra altor categorii motivind "egalitatea tratamentului".

      E ca si cum intr-o inchisoare citiva gardieni violeaza citeva femei si in loc ca aces abuz sa inceteze, in conformitate cu principiul "egalitatii tratamentului" le vor viola pe toate!

      Mare e gradina... si multi care se cred "lucizi" au nevoie de tratament (nu egal, ci diferentiat, conform nevoilor speciale pe care le au).
      • -2 (6 voturi)    
        sargon-ash - minicreierash.... (Duminică, 5 septembrie 2010, 22:15)

        lucid [anonim] i-a raspuns lui Sargon

        ....nu e vorba sa-tzi alegi de unde-tzi cumperi asigurarile sociale ci DE A CONTRIBUI LA PLATA PENSIILOR SI ASIGURARILOR MEDICALE ACTUALE, conform principiului solidaritatzii intre generatzii. Vrei pensie privata? Liber, baiatu', dar lui mamitzica si lui taticutzu' lu' matale CINE SA LE PLATEASCA PENSIILE? Ia sa te vad cat te duce mintea.
        • 0 (6 voturi)    
          amice... (Duminică, 5 septembrie 2010, 22:29)

          Sargon [utilizator] i-a raspuns lui lucid

          Si daca salariatii nu vor sa fie "solidari"? Ii obligam sa fie, n-asa? Adica solidaritate cu forta! Si cred ca pina la virsta asta ai inteles ca daca dragoste cu forta inseamna viol, solidaritate cu forta inseamna tilharie!

          Iar daca vrei sa fii solidar cu parintii tai, corect ar fi sa poti alege daca vei cumpara asigurarile sociale sau daca (cu acei bani) le vei plati parintilor tai. Pentru ca in prezent, multi nu-si pot ajuta parintii care se afla intr-o situatia dezastruoasa, pentru ca statul ii tilhareste in modul cel mai agresiv!

          Daca erai lucid ai fi inteles ca banii din privatizari trebuiau directionati catre repararea acestei greseli. Mai clar, in loc sa se duca in "investitii de stat" (adica in buzunarul politicienilor si a lientelei politice) ar fi trebuit sa ajunga la pensionari concomitent cu eliminarea caracterului obligatoriu al contributiilor.

          Dar argumentul tau este devastator : "principiului solidaritatzii intre generatzii" !. Prietene, statul a anulat solidaritatea naturala intre copii si parinti, inlocuind-o cu un abuz prin care citiva "politruci potentati" isi fac pensii nesimtite pe munca cetatenilor onesti!

          Parintii mei au fost tilhariti zeci de ani si acum li se arunca citeva firimituri.de catre "statul protector"! Iar eu nici nu mai am puterea sa-i privesc in ochi pentru ca si eu la rindul meu sint tilharit de stat si nu-mi mai ramin resurse sa-i ajut cu adevarat!
          • 0 (2 voturi)    
            nu vrei sa fii solidar? (Luni, 6 septembrie 2010, 9:22)

            lucid [anonim] i-a raspuns lui Sargon

            OK, granitzele sunt deschise, veceuri de vidanjat sunt peste tot in lumea civilizata. Crezi ca o sa te regrete cineva aici? De-aia am ajuns din popor populatzie si inca una de kkt, meritand sa dispara, pentru ca nu avem nici cel mai mic nivel de simtz cetatzenesc - comunitar.
            • 0 (2 voturi)    
              vrei sa fii solidar cu forta? (Luni, 6 septembrie 2010, 10:14)

              Sargon [utilizator] i-a raspuns lui lucid

              Vrei sa fii solidar cu forta? Du-te tu in Coreea de Nord !

              Chair nu putem sa convietuim in aceeasi tara? Fii tu solidar cu cei ca tine (care vor sa fie solidar) si lasa-ma pe mine sa fiu solidar cind si cu cine cred eu de cuviinta!

              E bine asa?
              • 0 (2 voturi)    
                Da' cu legea cum ramine??? (Luni, 6 septembrie 2010, 14:27)

                bogdan [anonim] i-a raspuns lui Sargon

                Ea se aplica facultativ? Deocamdata in tara asta exista o lege care trebuie respectata. Daca tu vrei sa dispara obligativitatea platirii CAS, promoveaza o astfel de lege in parlament, si daca ea e votata, inseamna ca asha vrea majoritatea si schimbam legea. Dar atita timp cit pentru salariati exista obligativitatea platii CAS, de ce pentru SMECHERI, printre care si mass-media, sa nu existe aceasta obligativitate? De ce unii mai prosti sa plateasca, si altii "destepti sa foloseasca portite legale pentru evitarea platii CAS?
                • 0 (2 voturi)    
                  Legea trebuie respectata intotdeauna? (Luni, 6 septembrie 2010, 14:51)

                  Sargon [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

                  Legea trebuie respectata intotdeauna? Chiar daca este gresita, abuziva, criminala, etc.?

                  Te rog sa-mi raspunzi la aceasta intrebare!
      • +1 (1 vot)    
        BAi (Luni, 6 septembrie 2010, 13:05)

        miki [anonim] i-a raspuns lui Sargon

        Pai atunci,daca lasam salariatul sa aleaga,ceapistului sa-i dai tu ajutorul minim garantat sau pensioanrului deasemenea sa-i dai pensia lunara(aia ingrosata de Vosganian cu girul comunistilor din PSD).Asta va insemna sa-l lasi pe asigurat sa aleaga.Citiva dintre voi ,nu pot intelege fenomenele sociale pe care le implica simpla alegere a contribuabilului.Apoi,tratamentul fiscal egal ar trebui sa fie dezideratul tuturor partidelor democratice.Altfel,avantajam pe unii in detrimentul altora.In cazul de fata,nu vad de ce,ziaristi,manelisti,contabili si altii nu ar trebui sa contribuie la pensii,somaj,sanatate.Doar pentru a veni,mai tirziu,si a cere ajutor social,pensie speciala sau renta viagera(cazul sportivilor)
      • 0 (2 voturi)    
        Chiar asha o fi?? (Luni, 6 septembrie 2010, 14:23)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Sargon

        In aproximativ toata europa sistemul de pensii e in felul urmator: Din ce dam noi acum la CAS se platesc pensiile pensionarilor de azi, iar noi vom fi platiti din ce vor contribui cei din perioada cind vom fi noi la pensie. E un sistem profund gresit, dar asta avem.
        Acuma, daca salariatii de azi se decid ca nu vor sa mai plateasca CAS, pensionarii de unde isi mai iau pensia?
        Eu stiu ca-i mai fain sa nu contribui la CAS, si cu banii astfel obtinuti sa contribui la un fond de pensii privat. Dar problema cea mare e ca unii sunt mai smecheri, si nu contribuie, iar altii mai fraieri contribuie.
        Daca ne decidem ca nu mai vrem sa suportam pensiile batrinilor de azi, hai s-o facem toti macar? Aveti curajul sa propuneti asha ceva? Daca nu, atunci hai sa platim toti la fel.
        • 0 (2 voturi)    
          Dar eu asta propun! (Luni, 6 septembrie 2010, 14:53)

          Sargon [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

          Dar eu asta propun! Eliminarea caracterului obligatoriu al contributiilor sociale atit pentru salariati cit si pt PFA.

          Daca ai fi citit cu atentie comentariile, ai fi gasit deja raspunsul!
  • -2 (6 voturi)    
    CRP nu vrea sa plateasca veniturile la fisc (Duminică, 5 septembrie 2010, 17:03)

    cornel [anonim]

    Era de prevazut.Probabil va fi la iRealitatea si A3..
  • +2 (6 voturi)    
    I-auzi ! (Duminică, 5 septembrie 2010, 17:35)

    Costika [utilizator]

    Pai noi platim de o viata ce voi va plangeti c-o sa platiti abia de acum ! Noi sustinem cu fapte tara asta , nu cu vorbe ca voi, care mai mult rau fac !
    • +1 (1 vot)    
      Tu macar ai primit ceva in schimb (Luni, 6 septembrie 2010, 11:47)

      mandru popor [anonim] i-a raspuns lui Costika

      Eu lucrez ca traducator si nu m-a intrebat nimeni daca vreau carte de munca. Nu am avut nici asigurare medicala, nici pensie, nici asigurare de somaj si nu, nu am castigat 6,000 RON ca unul din cei de mai sus.

      Acum statu' si vine si imi ia jumate din salariu'. Mi-a luat deja 17% pe care ii platesc eu, nu angajatoru', pentru ca e criza. Deci cine o sa compenseze financiar abuzurile si incompetenta de care dau dovada oamenii politici? Eu, marele evazionist fiscal, care muncesc ca prostu' pe acadele in timp ce latraii din ministere joaca solitaire la program. Rusine! Tot ce imi doresc e sa atingem colapsul mai repede si om mai vedea ce si cum.
  • +1 (5 voturi)    
    Welcome aboard! (Duminică, 5 septembrie 2010, 20:02)

    bulgarski [anonim]

    Noi medicii am fost evreul "de serviciu" pina acum, iar pentru voi senzatia este noua. Pentru doctorii care luau spaga, cum ar veni soferii Dvs cu 'drepturi de autori, scrieti tot ce vor puterile. ca voi sa pateasca tot ce patiti acum si voi. Welcome aboard!
  • +1 (5 voturi)    
    500.000 autori (Duminică, 5 septembrie 2010, 21:42)

    Anonim [anonim]

    Din 3.000.000 salariati, 20% se cred autori.
    Ca o mai fi printre ei cate unu-doi cu ceva in tartacuta, asa o fi, dar din marea de puisori de fosti mazgalitori pe la Scanteia multi produc doar evaziune, asta e singura "arta" pe care o cunosc.

    Pacat de actorii cu talent adevarat si cu un nume in lumea asta care chiar lasa ceva in urma, pacat ca tin spatele la toti derbedeii. Talentul si gandirea pragmatica nu merg mana in mana de fiecare data.

    Cine-o fi cucoana asta, sa moara veta daca stiu, in fata mea nu si-a castigat dreptul de a nu plati taxe.

    Ca taxele ar trebuie simplificate, aplicate cu cap, decelate intre cele obligatorii si cele voluntare, da, acesta este un subiect de analizat.

    Din pacate analiza nu o face CRP ci cate un fraer ca mine.

    Vreau ca taxele salariale sa fie limitate, sa spunem, la 5 salarii?
    Nu vad de ce unul care chiar munceste produce si castiga cinstit, sa fie ciuca bataii. Maxim cat pentru 5 oameni normali, nu cat pentru tot blocul.

    Vreau sa-mi platesc taxele onest ? Ar trebui sa fie un drept nu un vis, nu ?

    Vreau sa apuc eu si nu plozii mei, sa castig ca bunica-miu inainte de comunisti ? Inca un vis!

    Cele 10 hectare primite de bunica-miu pentru medalia de pe front plus ce a muncit o viata, au impartit putorile comuniste intre ele, Si pamantul si vacile, caii, caruta si orataniile din curte. I-au dat la schimb un nume : "chiabur" si l-au angajat portar dupa 10 ani de canal.

    Dar cred ca deja visez cam mult, nemtii au plecat de aici, a ramas doar coloratura ... politica.
    • +1 (5 voturi)    
      de acord, dar se impune totuși o precizare (Duminică, 5 septembrie 2010, 22:30)

      icflorescu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Principial sunt de acord cu ce spui; și averea familiei mele a fost confiscată de comuniști.
      Se impune însă o rectificare: nu avem 500.000 de autori, ci de PFA și autori. Și probabil că PFA sunt mult mai mulți decât autori. Strict principial vorbind, nu este nimic în neregulă cu existența regimului de PFA și a veniturilor provenite din drept de autor; într-o economie capitalistă sănătoasă ar trebui să le avem pe amândouă - și mai mult decât atât, AR FI DE DORIT chiar să avem un număr cât mai mare de persoane care să lucreze în acest regim.

      Problema este că ceea ce urmărește statul acum nu este să elimine abuzurile; nu, asta s-ar fi putut face printr-un regim de control mai serios. Statul pur și simplu RĂMÂNE FĂRĂ BANI și caută soluții disperate...

      Nedreptatea vine din faptul că oamenii ăștia (PFA și autorii adevărați) vor fi obligați să plătească niște cotizații de pe urma cărora nu pot beneficia în nici un fel (de ex. șomaj, pensie, indemnizație de concediu). În timp ce un angajat poate beneficia de ambele... Ți se pare corect lucrul ăsta? Ți s-ar părea corect să fi obligat să plătești, să zicem, un serviciu public de salvamari care funționează în cartierul tău din Brașov?

      Care este diferența dintre "redistribuirea averii" făcută de comuniștii care i-au luat cele 10 hectare bunicului tău și ceea ce se face acum? Poate doar faptul că acum 50 de ani comuniștii o făceau planificat... În rest nici una. Luăm de la cei care vor să muncească, sunt capabili să o facă și pe cont propriu, și mai știu și au curaj și să-și gestioneze singuri banii. Ca să le dăm celor care nu fac nimic și așteaptă ajutoarele sociale. Știi câți tineri de 18-30 de ani sunt în sate, care nu fac nimic altceva decât să bea și să fumeze în cârciumi toată ziua, pentru că ajutorul social le este suficient?

      Menționez că nu sunt nici PFA și nu am nici venituri din drepturi de autor, dar încerc să privesc problema și din alte puncte de vedere decât cel personal.
      • +2 (6 voturi)    
        LUI ICFLORESCU (Luni, 6 septembrie 2010, 0:03)

        carat [utilizator] i-a raspuns lui icflorescu

        Nu sunt poet, nici PFA, sunt un pensionar care mai lucreaza cu carte de munca (la privat). De ce pentru mine legea spune ca trebuie sa platesc incontinuuare pentru pensie si sanatate, iar pentru poeti legea trebuie sa fie alta si sa-i absolve de astfel de plati ?
        • +2 (4 voturi)    
          ...și nici capabil de a purta un dialog (Luni, 6 septembrie 2010, 2:12)

          icflorescu [utilizator] i-a raspuns lui carat

          ...Și, felicitările mele, demostrați cu brio că nu sunteți nici capabil de a purta un dialog. Capacitatea de a purta un dialog implică și abilitatea de a asculta cu atenție interlocutorul (în cazul de față, de a citi), de a susține propriile afirmații cu argumente, și de a putea privi lucrurile din mai multe puncte de vedere. Recitiți vă rog comentariul meu cu atenția cuvenită dacă țineți neapărat să răspundeți.

          Nu, nu mi se pare corect faptul că sunteți obligat să contribuiți în continuare la sistemul de pensii (în privința celui de sănătate lucrurile stau însă altfel).

          Spre liniștea dvs., "poeții" vor trebui de anul viitor să plătească pentru lucruri de care nu vor putea nicicând, legal, să beneficieze. PFA la fel.

          Deși vă înțeleg frustrarea, nu pot să nu remarc faptul că atitudinea dvs. poate fi descrisă foarte fidel prin expresia "să moară și capra vecinului".

          Ceea ce încercam să susțin în mesajul meu este că eliminarea abuzurilor nu se face prin penalizarea hoților și a oamenilor corecți la grămadă. Acest mod de a acționa al statului nu va face decât să genereze și mai multe abuzuri (a se înțelege evaziune fiscală în cazul de față).
    • -1 (5 voturi)    
      ROMANUL S-A NASCUT POET (Duminică, 5 septembrie 2010, 23:53)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Pai avem 500000 de poeti ca doar romanul s-a nascut poet nu? iar cei ce nu-s poeti si care platesc taxe si impozite corect ar trebui sa fie *obligati* sa sustina financiar si taxele si impozitele acestor *extraordinare orori* (am vrut sa scriu erori dar nu mi-a iesit).
  • +2 (2 voturi)    
    Dati dovada de ignoranta (Luni, 6 septembrie 2010, 8:29)

    Goa Uld [anonim]

    ... referindu-va , mereu, doar la ziaristi si autori.
    ce va scapa din vedere ( nu stiu daca intentionat sau nu ) eset faptul ca legea afecteaza pe absolut toate categoriile de PFA . Nu este vorba doar de voi, ziaristii lu'peste!
    De ce faceti aceasta discriminare inca de la inceputul aparitiei acestor aberatii fiscale?
    Eu sunt angajat ( la firma privata ) si mai lucrez si pe un PFA. pe acesta din uram o sa-l desfiintez daca intra aceasta lege in vigoare, si ma gandesc foarte serios la emigrare.
    M-AM SATURAT DE ROMANIA SI DE JUMULITORII ACESTU POPOR!
  • -1 (1 vot)    
    moarte (Luni, 6 septembrie 2010, 10:01)

    liber pe dracu [anonim]

    .... 35% la CAS ... eu tot nu am auzit macar un pretext oricat pe penibil, de ce asa mult? de ce triplu fatza de salariati?????
    • -1 (1 vot)    
      Pentru ca atit se plateste si pentru un salariu (Luni, 6 septembrie 2010, 14:33)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui liber pe dracu

      Pentru un salariu angajatorul plateste ~21% si angajatul ~11%. Pe cind la drepturi de autor doar angajatul plateste. Eu in locul astora de la guvern ash pune toate contributiile ori la angajat ori la angajator. Ca pin la urma la un salariu, oricum angajatorul plateste tot ce-i de paltit la stat dupa care da salariul net salariatului.
      • +1 (1 vot)    
        de fapt si "contributia angajatorului" (Luni, 6 septembrie 2010, 15:09)

        Sargon [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        De fapt si "contributia angajatorului" face parte tot din pretul muncii, adica sint tot banii salariatului (luati cu forta de catre stat)!
    • 0 (0 voturi)    
      De ce 35%? (Luni, 6 septembrie 2010, 19:32)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui liber pe dracu

      Pentru ca in prezent totalul contributiilor platite la CAS de catre angajator si salariat sunt 35%. In cazul PFA vor ca sa jumuleasca numai ""angajatul"". Daca stai sa socotesti cat ia statul din munca unui salariat o sa ramai stupefiat: 16% impozit plus un 35% CAS, CASS impartit intre angajat si angajator, iar din restul de 49% ce-ti ramane mai dai 24% TVA caci doar esti beneficiarul final de bunuri si servicii, nu deduci nimic. Si mai sunt o multime de taxe si impozite anuale, locale, la alte tranzactii s.a.m.d. Deci statul ia din munca unui om peste 70%. Cum ramane cu "cota unica 16%" din Romania?
      • 0 (0 voturi)    
        perfect adevarat (Luni, 6 septembrie 2010, 20:32)

        Sargon [utilizator] i-a raspuns lui nicu

        Calculul e corect... daca adaugi si inflatia (impozitarea fara legislatie) ajungi pe la 80%!
  • +1 (1 vot)    
    E zic asa (Luni, 6 septembrie 2010, 12:33)

    Alexm [anonim]

    De fapt nu e triplu fata de salariati ci cam la fel. Diferenta e ca partea ce mai importanta din contributii o plateste angajatorul. De fapt angajatul "castiga" mult mai mult dar o parte din bani nu ii vede nu ii simte pt ca sunt virati la bugetul de stat direct de catre firma angajatoare.
    Ideea e ca foarte multe firme au eliminat cartile de munca si isi platesc angajatii sub forma de contract de mandat, drepturi de autor, pfa, etc - asta s-a cam generalizat in ultimul an. Asta inseamna ca firma respectiva nu mai alimenteaza bugetul de stat cu cea mai mare parte a contributiilor fiecarui angajat, asa ca bugetul e in aer, e cam singura solutie pe termen scurt. Chiar ma uitam la cei din jurul meu (colegi de serviciu) care erau trecuti cam cu forta pe contracte de mandat si nu vorbesc de 1-2 ci de majoritatea. Imaginati-va ca in cadrul sucursalei doar directorul era angajat, restul fiind fara carte de munca.
    Normal ca nu imi convine, si eu sunt pfa (eram si angajat simultan dar acum sunt doar pfa) dar lucrurile nu puteau sa dureze.
    Faptul ca banii cu care contribuim sunt administrati prost e alta poveste
    • +1 (1 vot)    
      Dar e oare mai corect așa? (Luni, 6 septembrie 2010, 15:16)

      icflorescu [utilizator] i-a raspuns lui Alexm