Moise Guran a pus punct BizBazar

de C.I.     HotNews.ro
Duminică, 3 octombrie 2010, 14:05 Economie | Media & Publicitate

Moise Guran, realizatorul emisiunii economice BizBazar de la Antena 3, a anuntat la finalul emisiunii de sambata seara ca aceasta a fost ultima editie BizBazar. In prealabil, el a scris pe blogul Biziday.ro ca membrii echipei sale "au decis sa demisioneze de la unul dintre cele mai mari grupuri de presa de la noi si sa se angajeze la un sereleu de apartament", unde realizeaza "proiecte diferite pentru statii diferite".

"Patron in acte apare unu Guran (...) care se jura si pe cer si pe pamant ca n-a fost in viata lui tonomat si ca nu va ajunge vreodata mogul, discutolog sau vreo alta specie din acestea tot mai frecvente", mai scrie el.

In aceeasi postare, el scrie ca "negocierile cu TVR inca nu s-au incheiat si nu am senat nici un contract nou". Vineri, reprezentanti ai TVR, contactati de HotNews.ro, au spus, fara a putea face momentan precizari, ca Moise Guran va lucra pentru TVR 2. Sambata, Adelin Petrisor a scris pe blogul sau ca "ieri seara, Moise Guran si-a dat demisia de la Antena 3. Despartirea de televiziunea din Baneasa s-a facut in termeni buni". Tot Adelin Petrisor scrie ca "pe la jumatatea lunii, in prime-time, vom putea vedea BizBazar la televiziunea publica".

Moise Guran a castigat, recent, un concurs TVR cu un proiect de emisiune de profil economic, despre care a scris, initial, Reportervirtual.ro. Ulterior, el i-a intrebat pe telespectatorii BizBazar, pe blogul emisiunii, ce prefera, "TVR 2 sau Antena 3"? In postarea cu pricina, el mentiona ca "imediat Antena 3 a reactionat dandu-mi de inteles clar ca nu are nici o intentie sa renunte usor la mine (la mine Moise; despre BizBazar este o discutie mai lunga). Tot atunci, el preciza ca cel mai mult il intereseaza sa faca o emisiune de acest fel la o ora mai accesibila pentru publicul sau tinta, BizBazar fiind difuzata, la Antena 3, de la ora 16.

Vineri, el a scris intr-o postare pe Biziday.ro ca "la aceasta ora, la care scriu, am luat deja o decizie", precizand insa ca nu ia decizii "in functie de ceea ce cred telespectatorii" - care, in comentariile de pe blog, s-au manifestat majoritar in favoarea TVR.

Antena 3 a anuntat, vineri, ca incepand din 4 octombrie Alessandra Stoicescu va realiza emisiunea "100 de minute", ce va fi difuzata de luni pana vineri, de la ora 17. Joi, postul anunta ca Alina Petrescu va realiza, tot de saptamana viitoare, emisiunea de doua ore "Esential", programata sa inceapa la ora 15.00.


Citeste mai multe despre   






















11185 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    mda (Duminică, 3 octombrie 2010, 14:10)

    eueu [anonim]

    cred ca e o alegere buna.mie chiar imi palceau emisiunile lui.nu mi se parea tonomat
    • +4 (4 voturi)    
      de aia pleaca (Luni, 4 octombrie 2010, 9:22)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui eueu

      e destul de greu sa minti/manipulezi in domeniul economic cat timp emisiunea nu este pentru cei cu 4 clase, telespectatorul fidel si fierbinte al hahalelelor
  • +22 (24 voturi)    
    Era si timpul (Duminică, 3 octombrie 2010, 14:14)

    Doc [anonim]

    Moise isi avea locul la Antena 3 ca nuca in perete.
    A facut foarte bine ca a plecat. Emisiunea lui era singura care ma interesa la postul respectiv. Acum pot scoate linistit Antena 3 de pe telecomanda :)

    Mult succes in continuare Moise!
    • +11 (15 voturi)    
      Bravo ! (Duminică, 3 octombrie 2010, 14:29)

      Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui Doc

      Iar cei cu antene satelit(Dolce,Focus,Digi) vor da "Yes" la intreabarea(tembela, ca utecistele prezentatoare, subalterne ale tovarasei vranceanu firea-pandeleeee...):"Do you really want to delete this channel(pardon,bullshit)from our list ?"
    • +12 (12 voturi)    
      Ar trebui sa apara o televiziune .... (Duminică, 3 octombrie 2010, 15:14)

      falco [anonim] i-a raspuns lui Doc

      Ar trebui sa apara o televiziune care sa contracareze posturile comerciale actuale in care oameni ca Guran sa isi poata face emisiunile in fuctie de cum cred ei nu dupa cum dicteaza unul si altul, de citeva saptamani ramasesem uimit cum de incepuse Guran sa apara in emisiuni in care nu isi avea nici cum locul , ieri cind am vazut bizbazarul si anuntul de la final cum ca e ultima emisiune , am ramas surprins , nu am avt timp sa vad ce se v-a intimpla cu emisiunea in viitor imi pare bine sa aud ca sint sanse sa continue . Nu te lasa Gurane mai sintem citiva in tara asta care apreciem o emisiune obiectiva si care o sa cautam sa urmarim emisiunea ta indiferent de post . Pe antena doar la atit ma uitam si sint inca multi alti care la fel faceau si care acum intradevar pot sterge canalul din lista.

      Bafta ori unde ai merge .
      Si nu uita cei care te urmaresc vreau obiectivitate si stiri economice coerente nu " circ si piine ".
      • +2 (2 voturi)    
        nu te lasa Gurane (Duminică, 3 octombrie 2010, 19:11)

        name [anonim] i-a raspuns lui falco

        economistule se scrie "cei care te urmaresc vor obiectivitate" !
    • +1 (1 vot)    
      la fel cred si eu (Duminică, 3 octombrie 2010, 21:34)

      mona [anonim] i-a raspuns lui Doc

      la fel cred si eu ,,,

      mult succes
  • +18 (20 voturi)    
    Hm, ciudat. Nu prea cred (Duminică, 3 octombrie 2010, 14:21)

    Chris [utilizator]

    Povestea este ambalata frumos dar nu cred ca este asa. De cateva luni Moise Guran este impins usor in emisiunile sovietice ale lui Gadea sau Vranceanu Firea.
    Omul a incercat sa reziste diplomatic si in paralel a cautat altceva.

    Asa procedeaza un om inteligent. Coloana vertebrala este o raritate in Romania dar nu poti rezista numai cu coloana. Trebuie completata cu creier.
  • +15 (15 voturi)    
    un pas inainte (Duminică, 3 octombrie 2010, 14:40)

    tyty [anonim]

    lucrez in domeniul tehnic si am un habar destul de scazut despre economie. ma uitam la emisiunea lui cu placere si interes, sper sa-l regasesc la alt post si la o ora de varf, sa ma uit la ceva care nu omoara neuronu', la ora la care prostimea se uita la narcise, marimaruri si alte infectii. scuze pt lipsa de modestie...
    • 0 (8 voturi)    
      ieconomie (Duminică, 3 octombrie 2010, 15:33)

      name [anonim] i-a raspuns lui tyty

      exact. economie pentru gospodine
    • +6 (8 voturi)    
      Ai dreptate! (Duminică, 3 octombrie 2010, 15:39)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui tyty

      Urmaream cu placere emisiunea lui si mai intelegeam ceva din domeniul economiei! L-au scos ca nu musca atat de tare din PDL-isti si Basescu! Realitatea si Antena numai asta fac m-am saturat , nu ca asi fi mare fan a lui Basescu!
  • +6 (6 voturi)    
    o decizie buna (Duminică, 3 octombrie 2010, 14:42)

    CMihai [utilizator]

    ma uitam la emisiunile lui Moise Guran, si intotdeauna ma enerva faptul, ca zii de zii la o stire senzatioanlista, BizBazar era prima si singura emisune sacrificata pentru a avea o ora in plus cu stirea senzationalista si invitatii sai ... Asa sper ca la TVR2 va avaea parte de respect si nu va fii sacrificat emisunea lui pentru alte emisiuni ...
  • +5 (7 voturi)    
    ce bine... (Duminică, 3 octombrie 2010, 15:13)

    ilien [utilizator]

    Si pentru mine era o enigma ca acest domn putea sa faca emisiuni serioase la acest post de televiziune (era chiar singurul pe care-l urmaream). Acum chiar ii astept emisiunea cu nerabdare.
  • -1 (7 voturi)    
    sa vedem (Duminică, 3 octombrie 2010, 15:16)

    laurentiucat [utilizator]

    sunt dintre cei care se uitau la bizbazar si care comentam pe forumul lui moise.nu am observat o politica partizana a lui moise in cadrul a3 si de aceea il voi urma oriunde se duce
    in ce priveste interventia,vreau sa vad si eu la tvr si la b1 echidistanta si pe urma mai vorbim.la astea doua am vazut numai portocalii gen hoara si nimic de la opozitie.pe cand la a3 si la realitatea vad si de la putere si de la opozitie cu pondere inegala dar uitati-va si la sondaje si se explica.astea sunt televiziuni comerciale pe cand tvr ar trebui sa fie impartiala la milimetru.
  • +7 (7 voturi)    
    Surprinzator! (Duminică, 3 octombrie 2010, 15:21)

    anonim [anonim]

    Ca sa vezi,mai sunt si oameni verticali in presa zilelor noastre.Si daca la stirea cu sondajul CSOOP despre presa independenta am zambit ,aceasta stire poate sa fie 'luminita de la capatul tunelului'
  • +5 (7 voturi)    
    asa da (Duminică, 3 octombrie 2010, 15:23)

    MirceaA [utilizator]

    era singura emisiune pentru care nu am scos Antena 3 de pe telecomanda. Acum nu mai am niciun motiv s-o mai tin.
  • +4 (6 voturi)    
    bravo (Duminică, 3 octombrie 2010, 15:23)

    maria [anonim]

    excelenta idee! mai ales daca se muta la TVR.
    Pentru ca nu ma pot uita la nicio Antena,nu ma mai uitam nici la BizBazar care imi placea f.mult, era interesanta,alerta,profesionista.Sper sa-si pastreze
    acest profesionalism!
    Succes!
  • +5 (5 voturi)    
    singurul cu coloana vertebrala de la antene (Duminică, 3 octombrie 2010, 15:53)

    je [anonim]

    El e singurul de la antene care mai avea coloana vertebrala, l-am vazut criticand chiar si masurile PSD-ului, si uneori chiar laudand anumite initiative ale guvernului actual.
  • +4 (4 voturi)    
    bizbazar (Duminică, 3 octombrie 2010, 17:03)

    bibarel [anonim]

    Era singura emisiune la care ma mai uitam la Antena 3, bravo!
  • -2 (4 voturi)    
    pacat (Duminică, 3 octombrie 2010, 17:47)

    wr [anonim]

    la a3 sunt numai oameni de calitate
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo Dle Guran !!! (Duminică, 3 octombrie 2010, 17:51)

    john bilco [anonim]

    Felicitari si urari numai de bine Dle Guran !!!
    Aveati ( si veti avea..sint sigur..) SINGURA EMISIUNE ECONOMICA SERIOASA DIN ROMANIA .. Va felicit pentru decizie si hotarire...Oriunde a-ti fi, nu a-ti fost si nu veti fi un TONOMAT !!
    Sinteti un profesionist si asa veti ramine !!
    Va doresc succese in noul Dvs "endevoir" si sper sa va revad inainte de plecarea in USA (Noiembrie)
    cu stima jb
  • +3 (3 voturi)    
    Il apreciez pe Guran ca a reusit sa ramana... (Duminică, 3 octombrie 2010, 21:29)

    Costica [anonim]

    ...jurnalist fata de confratii sai de la Antena Voiculescu. Sincer nu urmaream toate emisiunile lui, nici macar majoritatea , dar nu am fost deranjat de modul in care face emisiuni fata de fatarnicia altora. Nu-mi amintesc sa fi schimbat vreodata canalul dupa ce urmaream criticile lui, erau reale si spuse cu bun simt. Apreciez ca pentru TVR2 este un castig ! Si pentru putere-daca are cine sa-l urmareasca , si pentru opozitia care nu e cu capul in nori( Antonescu parca nu mai joaca tot ce canta Ponta...desi mai are multe carente).
  • -2 (2 voturi)    
    buna schimbare (Luni, 4 octombrie 2010, 8:56)

    cititor [anonim]

    am urmarit cu intres bigbazar dar de cand ai intrat in corul schimonositilor (tonomate)
    impresia mea este ca si atunci cand esti imbracat la patru ace si in picioare cu tenisi cu alte cuvinte .....
    Dupa schimbare o sa urmaresc din nou emisiunea ta
  • +3 (3 voturi)    
    bigbazar (Luni, 4 octombrie 2010, 9:37)

    succes... [anonim]

    in continuare, sper sa reziste. O piesa rara de emisiune care a reusit sa comunice si altceva decat venin si dejectii.
    Felicitari domnule Guran!
  • +2 (2 voturi)    
    Cea mai buna emisiune din Rromania (Luni, 4 octombrie 2010, 10:46)

    Gaspar [anonim]

    Din pacate de cand au mutat-o la ora la care nici un om care munceste nu e acasa cred ca a intrat in panta descendenta...Au vrut sa o lichideze intrucat eu de exemplu ma uitam la el in loc sa ma uit la stirile lor imbecile...
    Foarte buna emisiunea, facuta in termeni laici, sa inteleaga oricine, lucru care a inspirat o mare credibilitate.
    Mult succes cu acest format, sper sa il pot vedea pe alt canal.
  • +1 (1 vot)    
    Publicitate (Luni, 4 octombrie 2010, 12:39)

    Dan [anonim]

    Sper ca emisiunea sa fie interesanta si pentru agentiile de publicitate si sa finanteze acest tip de emisiuni .

    Fratilor daca nu facem audienta se duce in cap totul asa ca promovati din gura-in gura emisiunea .



    Ca tot suntem pe un sait pe care il sustine Cristian Sima sa speram ca WBS Holding si alte firme ale sale vor cumpara publicitate , vor trimite a o anliza
    sau un om care stie economie.
  • +2 (2 voturi)    
    FELICITARI (Luni, 4 octombrie 2010, 13:07)

    jean [anonim]

    Postul respectiv a terfelit emisiunea Bizbazar. De cand s-a schimbat ora de difuzare de la 19 nu am mai reusit sa o urmaresc.
    Mult succes Moise!
  • 0 (0 voturi)    
    sper sa il bage la tvr 1 (Luni, 4 octombrie 2010, 17:43)

    adi 22 [anonim]

    O emisiune super, pacat ca o scosesera de la 7. In schimb pot sa o puna, la aceeasi ora la TVR1, ca ei au stirile la 8, si sa mute filmul corean la 6.

    Acum, cred, ca Antena 3 este 100% canal de politica stupida, total indreptata spre tinta portocalie. nici mie numi place cea facut guvernul si basescu, dar astia si cu aia de la realitatea exagereaza... macar de-ar fi si ei un pic mai temperati, ca sa nu-i mai dea motiv presedintelui sa joace cartea mogulilor media. ca altfel, chiar ei ii fac jocul, si tot el va castiga
  • 0 (0 voturi)    
    o veste buna (Marţi, 5 octombrie 2010, 17:20)

    Iocan [anonim]

    in sfarsit doua vesti bune in aceeasi zi, dinspre tembeliziunile otevizate ale mogulilor: Moise Guran, si Melania Medeleanu , ambii excelenti, s-au decis sa plece din mizeriile respective. Le urez sa aleaga cu grija si mult succes, sper sa-i revad pe amandoi curand. Cum spune cineva mai sus, nu mai avem motive sa accesam cele doua posturi ramase de carutza, fie-le tarana usoara.
  • 0 (0 voturi)    
    MULT SUCCES (Miercuri, 6 octombrie 2010, 9:43)

    ionut [anonim]

    D-le Guran ,Biz bazar era singura emisiune romaneasca ce o urmaream cu placere la televizor
    (ca mai este si top gear) ,sper ca veti continua sa faceti intr-un fel sau altul emisiuni economice la televizor.Suntem tot mai multi cei care sustinem si promovam valorile si normalitatea in Romania,suntem tacuti si ne vedem de treaba,va doresc fermitate si echilibru.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai si eu??? (Miercuri, 6 octombrie 2010, 14:15)

    C [anonim]

    Daca pleaca, eu al cui Peugeot il mai semnez cu cheia cand il parca blocand aleea de acces pietonal???
    Moiseeee... pe mine cui ma lashi???
    Glumesc, desigur -- cel putin in parte. Dl. Guran e un tip cu foarte mult bun simt si in afara micului ecran.
    Chapeau si mult succes in continuare.
  • 0 (0 voturi)    
    P.S. (Miercuri, 6 octombrie 2010, 14:17)

    C [anonim]

    Hotnews, dati si voi de stire cand isi lanseaza omul noua emisiune.
  • 0 (0 voturi)    
    numai PDLei pe aici... (Duminică, 10 octombrie 2010, 2:20)

    tot io [anonim]

    vad ca site-ul asta este plin de PDListi ...mai dati si voi liber si la ceilalti oameni sa scrie opinii pe acest site si voi astia de la PDL care postati pe toate site-urile,,,,GET A REAL JOB!
  • 0 (0 voturi)    
    carcotasi (Luni, 25 octombrie 2010, 23:43)

    mocse [anonim]

    la fel v-ati bucurat si de cristoiu cand a plecat de la a3...mocse va canta pentru putere acum...bad karma!